Strona główna Polityka Współpraca czy szantaż?

Współpraca czy szantaż?

4550
18

Trwa niemałe zamieszanie wokół propozycji powiatu, dotyczącej wspólnych (z gminą) inwestycji na drogach powiatowych. Początkowo proponowano budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Orchowskiej i Wyszyńskiego oraz chodnika przy drodze do Rudek.

Radni nie zgodzili się jednak na takie rozwiązanie i zaproponowali, aby powiat wykonał chodnik we własnym zakresie, a pozostałe środki z kwoty, którą zamierzał przeznaczyć na inwestycje w naszej gminie, przeznaczył na poprawę nawierzchni dróg. O szczegółach tej sprawy pisaliśmy |TUTAJ|.

W trakcie dyskusji pojawiała się wśród radnych obawa, że jeśli gmina nie dofinansuje zadań powiatu to może on wycofać wszystkie środki, które chciał przeznaczyć na drogi powiatowe przebiegające przez naszą gminę. W tej sprawie do zarządu powiatu pytanie wysłał radny Kacper Lipiński. Odpowiedzi udzielił wówczas członek Zarządu Powiatu Mariusz Mądrowski.

Napisał między innymi, ze nie ma przepisów, które warunkują partycypację w kosztach danego zadania, są to jedynie kwestie umowne pomiędzy samorządami. Zapewnił też, iż jeśli gmina nie wyrazi woli partycypacji, to zadania będą wykonane, ale w mniejszym zakresie.

W podobnym tonie brzmiało pismo, które na początku tygodnia nadeszło do Urzędu Miejskiego, podpisane przez Stanisława Dolacińskiego – dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg. Informował on burmistrza, że wobec braku akceptacji ze strony samorządu trzemeszeńskiego wcześniej zaplanowanych inwestycji drogowych, PZD wykona ze swoich środków – za sumę 150.000 zł – chodnik od istniejącego chodnika w Rudkach do przejazdu kolejowego, a także położy nową nakładkę bitumiczną na drodze w Trzemżalu za 250.000 zł.

W piśmie nie ma mowy o żadnych warunkach współfinansowania. Dyrektor wyraża jedynie nadzieję, że gmina dołoży jednak swoje środki, za które będzie można wykonać dalszy odcinek chodnika za tę samą kwotę oraz położyć nowy dywanik na drodze Trzemeszno – Miława.

Można by uznać, iż sprawa znalazła w końcu swój finał i niebawem mieszkańcy Rudek ucieszą się nowym chodnikiem, a przez Trzemżal pojedziemy po równej drodze. Niestety, sprawy potoczyły się zupełnie inaczej. Dwa dni później, do urzędu wpłynęło kolejne pismo dyrektora S. Dolacińskiego. Informuje on, że zgodnie ze stanowiskiem Zarządu Powiatu, warunkiem realizacji powyższych inwestycji jest dofinansowanie w takiej samej kwocie ze strony gminy. Zarząd oczekuje na podjęcie stosownych uchwał w tej sprawie.

Zapytany przez nas dyrektor PZD skąd taka nagła zmiana odpowiedział, że pierwsze pismo było jego stanowiskiem w tej sprawie, zarząd podjął jednak inną decyzję.

Jak widać, powiat postawił trzemeszeńskich samorządowców przed bardzo trudnym wyborem. Przeznaczenie przez gminę 400.000 zł na zadania będące w gestii powiatu to automatycznie tyle samo środków mniej na inwestycje własne, chociażby remonty ulic w mieście. Jeśli radni nie przyjmą jednak tej „propozycji nie do odrzucenia” narażą się m.in. mieszkańcom Rudek, którzy od lat oczekują chodnika.

Warto przypomnieć, że samorząd trzemeszeński od lat współfinansuje inwestycje realizowane przez powiat. Zdarzyło sie nawet, że budowę chodnika przy drodze powiatowej w Smolarach gmina sfinansowała w 100%.

Temat z pewnością pojawi się na najbliższej sesji Rady Miejskiej w środę 26 maja

18 KOMENTARZE

 1. Jeszcze budowa chodnika przy drodze powiatowej wspólnymi siłami to rozumiem, ale dokładanie do drogi na skraju gminy, która służy tirom do rozjeżdżania dróg w całej gminie? Zdecydowanie nie, niech powiat dołoży się do gminy na ulice rozjeżdżane przez szambiarki z Gniezna. Dodatkowo powiat powinien najpierw zrobić chodniki na Zieleń i Miaty.

  • Przecież te szambiarki jada do Remondisu w którym ma udziały gmina więc niech gmina płaci za rozwalone drogi.
   Podpisują takie umowy że opłaca się wozić gów… z Gniezna do Trzemeszna .

 2. Gdzie są ci wszyscy cwaniacy od wygaszania PiS? Gdzie wy się pochowaliście? Powiecie tak jak ta cała Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein w sprawie Turowa ( „Brawo Zarządzie Powiatu! „)? Mam nadzieję, że radni nie ulegną presji i powiat zrozumie, że dofinansowanie ze strony gminy to wsparcie, o którym decydują radni z Trzemeszna i to od nich zależy czy chcą wesprzeć powiat czy nie.
  Platforma i Lewica to jednak jak coś zrobią dla Trzemeszna to można być z tego dumnym. Prawda lemingi?

  • Ulegną! Bo są mięczakami bez charakteru, co już niejednokrotnie udowodnili, widzącymi tylko czubek swojego nosa i krótkotrwałe korzyści zamiast długotrwałych skutków.

   • Jakiej nienawiści? Człowieku zmień telewizję bo coś ci szkodzi. Pytać się nie wolno?
    Czy Róża Thun ciesząca się z wyroku sądu, który zarzyna Polską kopalnię a w konsekwencji elektrownię to postać godna naśladowania?
    Jestem Polakiem i mówię wprost. Jest to zdrada Polski i Polaków. Masz inne zdanie w tej kwestii?

 3. Zastanawiacie się dlaczego tak odpowiedzieli? Postawcie się na ich miejscu. Lepiej przecinać jedną czy dwie wstęgi? A czy to ważne, że połowa inwestycji jest sfinansowana przez gminę? Za, kilka lat kiedy będą wybory ludzie nie będą już pamiętać, że gmina dołożyła połowę. Będzie można przypisać sukces w postaci „partnerskiej współpracy” z samorządem gminnym? Już możecie wrócić do rzeczywistości. Nie wczuwajcie się za bardzo w role polityków.

 4. Zdarzyło sie nawet, że budowę chodnika przy drodze powiatowej w Smolarach gmina sfinansowała w 100%.

  dac powiatowi przyklad powyzszy i inne i teraz niech oni pokaza dobra wole a nie szantazuja

  noo panie SzeFc i WFisto pokazcie na co was w tym temacie stac i na BurmiSZCZow tez licze ze o paniach radnych nie wspomne

  czekamy na wasz ruch

 5. Podobnie było że słynnym targowiskiem. Koniecznie trzeba było zrobić… Koniecznie w proponowanych kosztach czyli drogo. Koniecznie unieruchomione stoły, których nie można przesunąć w przypadku deszczu.Vice nie zgodził się na wiaty bez tych niewydarzonych stołów bo… byłoby za tanio? Nie ma to jak urzędnik, ułatwiający życie innym. Czego się spodziewać…?

 6. Gmina zrobiła chodnik w Smolarach pomimo, że za to odpowiada powiat. Czym odwdzięczył się Powiat zarządzany przez Platformę i Lewicę?

 7. Witam.was.a Park.Baba.i wokul niego chodniki.i ścieżki rowerowe. I parking.w kostce.kiedy.macie.zamiar zacząć. I skończyć.2025.rok.czy wogule.

 8. Sprzedać budynki urzędów miejsko-gminnych (będzie na współfinansowanie) i wynająć od powiatu pomieszczenia w byłej zawodówce i tam ulokować urząd. A zawczasu rozglądać się za namiotami kateringowymi, do których przeniesie się urząd, gdy zabraknie w budżecie na wynajem zawodówki. Namioty postawi się na wynajętym terenie sprzedanych już wtedy pewnie działek nad jeziorem.

 9. A ten stadion piaskowy.i w koło niego.samosiejki.nikt nie wycina.a trelinka.do stadionu wiazd.ma 40 lat I te schody.a radni burmistrz.nic nie widzi.

 10. Jaki wstyd zeby Gmina nie dysponowala na taki kawalek chodnika w Rudkach w innych miejscowosciach to chodniki ciagna sie kilometrami i to przez las przejedzccie sie zobaczyc ile kilometrow chodnika ma polozone Gmina Wilczyn az sie patrzy jak ta Gmina pieknieje i jest duzo mniejsza od Trzemeszna jak rzadza tak maja nie ogladaja sie za siebie nie macie na chodnik sprzedajcie lokale i bedzie radni wezcie sie do pracy bo wszystko stracicie dla Gminy

 11. To prawda sprzedajcie lokale takie jak szkoła w Jastrzębowie byłby z tego zysk a hotelik przynosi same straty i jest tam tylko syf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj