Strona główna Polityka Wraca temat podwyżek cen wody i ścieków

Wraca temat podwyżek cen wody i ścieków

1583
19

Spółka Remondis Aqua Trzemeszno po raz drugi próbuje podnieść ceny wody. Pisaliśmy już o tym na łamach portalu: |TUTAJ|. Tym razem sytuacja jest jednak zupełnie inna – nie tylko dlatego, że zaproponowane ceny są znacznie wyższe od tych proponowanych w marcu. Wówczas to burmistrz Krzysztof Dereziński przedstawił je do akceptacji Radzie Miejskiej, która je odrzuciła.

Dzisiaj z proponowanymi podwyżkami nie godzi się nawet burmistrz. Procedura wymaga jednak stanowiska rady, dlatego K. Dereziński przygotował projekt uchwały o odmowie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzeniu ścieków. W obszernym uzasadnieniu wskazuje między innymi na proponowany zbyt drastyczny wzrost cen – o 8,9% w przypadku wody i 10,7 % w przypadku ścieków.

Burmistrz przypomina również, że są one wyższe od maksymalnych stawek, jakie zostały uzgodnione przy tworzeniu spółki. Zwraca również uwagę, iż spółka w swoich kalkulacjach cen podała między innymi takie koszty jak nauka języka angielskiego, koszty tłumaczeń czy spotkań biznesowych, co nie może stanowić podstaw wyliczenia taryf. W tej sytuacji sprawa podwyżek cen wody i ścieków wydaje się być przesądzona.

Radni na ostatnim posiedzeniu komisji jednogłośnie – zgodnie z sugestią burmistrza – odrzucili zaproponowane ceny. Zwrócili jednak uwagę na zupełnie inny aspekt sprawy. Na obradach zabrakło autora projektu uchwały o nowych taryfach – prezesa Remondis Aqua Trzemeszno Krzysztofa Tomczaka. Pytali o to burmistrza, który stwierdził tylko, że prezes miał być i nie wie dlaczego nie przyszedł. Ponieważ radni nadal drążyli temat burmistrz wyszedł i po chwili wrócił informując, że rozmawiał z prezesem telefonicznie.

Jak się okazało K. Tomczak uznał, że skoro burmistrz odrzucił wniosek o zatwierdzenie taryf to on już nie ma czego radnym uzasadniać. W przerwie obrad postanowiliśmy poprosić K. Derezińskiego o komentarz. Dziwnym bowiem wydaje się fakt, iż burmistrz, który jest przedstawicielem większościowego udziałowca w spółce czyli gminy nie ma wpływu na prezesa, którego sam na to stanowisko wyznaczył. Pytaliśmy również, czy musiało dojść do takiej sytuacji, że burmistrz jest zaskakiwany propozycjami podwyżek przez działającego w jego imieniu prezesa.

Burmistrz stwierdził, że znajduje się w trudnej sytuacji. Jak zarzucają mu wspólnicy, odrzucając podwyżki cen wody i ścieków działa na niekorzyść spółki. Nie można zapominać jednak o uzgodnieniach, jakie były poczynione w chwili zawiązywania spółki, tzn. iż cena wody nie wzrośnie powyżej 2,80 zł. Ważne są dla niego również obietnice wyborcze, w których deklarował, że nie podniesie cen wody. Wie również o wyraźnych sugestiach radnych, aby odwołać K. Tomczaka, ale on sam nie może tego zrobić – leży to w gestii rady nadzorczej.

W zaistniałej sytuacji, także w kontekście tego co dzisiaj się tutaj dzieje, będę w przyszłym tygodniu wnioskował o walne zgromadzenie wspólników, bo sytuację trzeba w pewien sposób unormować” – poinformował burmistrz.

19 KOMENTARZE

 1. Co tam się dzieje? Jakaś niesubordynacja? Samowolka? Właściciele się na te podwyżki zgodzili? Czy nic nie wiedzieli? Ale chyba nadszedł czas decyzji bo inaczej dojdzie do jakiegoś bojkotu bądź strajku.

 2. To jest już nie cyrk ,to szambo, całe te przekształcenie komunalki to jeden szwingiel,burmistrz już tak się kompromituje że nie ma już słów na to wszystko.Zobaczcie mieszkańcy gdzie on nas doprowadza naszą gminę i nasze interesy.Komisja rewizyjna to wy powinniście sprowadzić natychmiast służby specjalne aby całą tą zgraję powsadzać za kraty !!!!!!Vat,komunalka ,odpady,przetargi niech w końcu zabiorą się za to !!!!!!

 3. Podwyżki są wyższe od maksymalnych stawek uzgodnionych przy tworzeniu spółki!- i burmistrz nic nie może? To malo powiedziane, ze dziwne! Niech sie komisja rewizyjna przyjrzy tej spółce, i jej prezesowi, bo to nie jest prywatny folwark p. Tomczaka! Mysle, ze to powinno znalezc swoje odzwierciedlenie w innej instytucji. Milej niedzieli… 😉

 4. Ktoś już pisał aby rozliczyć radnych,którzy byli zafascynowani remondisem i pełnymi torbami upominków od tej firmy,koszty podwyżek oni powinni ponieść za swoją głupotę.

  • ABC,

   Niestety można ich tylko rozliczyć przy urnach, za błąd prywatyzacji, ja nie wykluczam również świadomego działania na szkodę gminy, ponieważ głosowanie za sprzedażą wskazuje na niską świadomość czym w Polsce są procesy prywatyzacji, oraz jak działa firma Remondis na rynku polskim. Do tego co jest zatrważające niektórzy radni nawet nie czytali umowy przejęcia, głosując jednocześnie za sprzedażą, to zakrawa na kpinę i brak szacunku wobec nas trzemesznian. Co gdyby były tam zapisy o bezkarnym truciu ludzi wodą ?? To są decyzje z której błędy będziemy ponosić wszyscy, kwestia ich skali, o tyle odzyskiwanie vatu można banalnie rozwiązać o tyle Remondis będzie się za nami ciągnął.

 5. https://www.youtube.com/watch?v=7iwMmPS20LU Takie momenty świetności burmistrza i zastępcy,powinniśmy pamiętać.Oczywiście listę radnych-sprzedawczyków-też!W Polsce zaszczytem jest bycie polakiem „gorszego sortu” W Trzemesznie, zaszczytem będzie tytuł „Anonimowy Tchórz” Proponuję wszystkim podpisywać się właśnie takim nickiem…

 6. alez tego naszego „krzysia” kazdy robi jak chce i z kazdej strony:) Kszysztof jest jedna zasada jak kochaja sie 2 osoby od tylu to Ty badz zawsze tym z tylu 😛

  -wyznaczyl prezesa ktory to sobie nie przychodzi o cos tam.
  -podwyzki cen wody tak drastyczne ze ludzi to nie zirytuje akle wk..i
  -remondis rozdaje karty a nie gmina ??

  cale szczescie ze w poznaniu juz mieszkam – zal po prostu zal na to patrzec niudolne rzady czlowika ktory niewielki ma wplyw na cokolwiek a jesli juz ma to za konsultacja kancelarii 🙂 ??

  słabo to widze a gdzie w tym wszystkim jest szanowni czytelnicy wspanialy mówca gminy ? panie Darku prosze o wygloszenie mowy na pana liczymy w takich chwilach

 7. Panie Przewodniczący,szanowni radni na co wy czekacie ? Rozpocznijcie procedurę referendalną przecież już chodzi po gminie i się użala że to wszystko Wasza wina a ja jestem taki dobry dla mieszkańców i mohery w to wierzą a najgorszy to ten Peno j…..y a……k. Powinien odejść nie dostał absolutorium kompromitacja za kompromitacją. Co musi się stać jeszcze żeby odszedł? Panie Peno i PP nikt za was tego nie zrobi ludzie młodzi i nie tylko pójdą za wami nie bójcie się do cholery i nagłaśniać te wszystkie brudy.

  • Panie Mam dość, błędem PP był brak inicjatywy referendalnej w momencie do tego możliwym prawnie, czyli pół roku po powołaniu Burmistrza. Teraz nie zaryzykują bo przy przegranej muszą samo rozwiązać radę w której obecnie mają cichą większość, na co zapracowali. Problem jest taki, że tą zagrywką straciło Trzemeszno 5 lat ponieważ patologia zarządzania jest toczy gminę, zamiast na rozwoju skupiamy się na hamowaniu pomyłek i błędów, szkodliwej polityki. Niech Pan pamięta, gwarantuje Panu, że chwilę przed wyborami zaczną się inwestycje w mieście na których będzie oparta kampania plus krokodyle łzy Burmistrza i retoryka którą i Pan zauważył, to może przynieść skutek w postaci kolejnej wygranej …

 8. Aradni co tam w tej gminie robia za co diete biora dupe tylko burmistrzowi rabac nie jestem za nim ani za radnymi ale obserwoje co oni wyprawiaja to sie w glupim lbie nie miesci rozwiazac rade i tyle .

 9. PP spieprzyło kilka spraw.
  PP jak ma już rozpracowaną sprawę jak na dłoni, to meritum tej sprawy rozmywa, a zajmuje się sprawami ubocznymi- w danej chwili nieważnymi.
  Nie ma to ugrupowanie dobrego szeryfa.
  Żałuję oddanego na nich głosu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj