Strona główna Polityka Wiosenne prace na skwerach

Wiosenne prace na skwerach

1783
45

Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny rozpoczęły się prace na trzemeszeńskich zieleńcach. W pierwszej kolejności rozpoczęto porządkowanie placu Kosmowskiego. Zostały tam nasadzone bratki, w późniejszym okresie planuje się inną, bardziej trwałą roślinność.

Przy okazji prac porządkowych wykopano charakterystyczne kamienne słupki, które od wielu lat otaczały plac. Nowością są trzy duże donice, które postawiono na placu przed Domem Kultury. W każdej z nich wsadzone jest jedno drzewo – klon oraz mniejsza roślinność. Jest to odpowiedź na uwagi mieszkańców, iż plac po renowacji był zbyt surowy, brakowało na nim zieleni – poinformował nas zastępca burmistrza Dariusz Jankowski.

W najbliższym czasie nowe nasadzenia planuje się także na placu św. Wojciecha. Wykonawcą tych prac jest firma KGK Inżynieria i Kosztorysy Małgorzata Kosmowska z Łubowa. Wybór wykonawcy nastąpił w trybie zapytania ofertowego, na które odpowiedziało 7 firm.

45 KOMENTARZE

 1. Założę się że te ładne kwiatki długo nie porosna napewno jakieś debile zaczną niszczyć, monitoring ich nie odstraszy. Przydały by się wieczorne piesze patrole policji.

  • panie Jankowski niech pan zrezygnuje z bycia urzednikiem w Trzemesznie czy nie moze pan sobie zalozyc np wlasej firmy jak pan wszystko tak dobrze umie robic prosze pana oto jeszcze raz na koniec mojego wpisu i do mogilna w pockokach biegiem

 2. Panie Jankowski nie szanuje Pan woli zmarłego zasłużonego trzemesznianina . Te kamienie to część historii naszego miasta . Proszę przypomnieć sobie słowa ś.p Pana Kierczyńskiego . Jeżeli zapomniał Pan to przypominam Panu . Słowa te padały wielokrotnie likwidacja tych kamieni to zwykłe barbarzyństwo . Kompletny brak szacunku do człowieka , narodzin samorządności i naszej historii . Nie jest to jedyne niestosowne zachowanie . Jest Pan od 1989 roku zastępcą burmistrza i o wielu sprawach Pan zapomniał .
  Pozostawiam to bez dalszego komentarza bo krew mnie zalewa .

 3. Panowie burmistrzowie plac św Wojciecha jest to plac do zostawiania przez psy kup idąc można zobaczyć -gówna -pety butelki po piwie -dziadostwo tak uważam twoja choroba to? O zdrowie trzeba dbać a ty jaja. Robisz zapuzno

  • Do Anonima ty widzisz tylko kupy butelki pety a cepie nie widzisz tych lawek rozwalonych przeciez te lwawki wieksze od kup ate klomby z kwiatami gdzie ta ziemia w nich ma jak sie nie myle ponad 20 lat i to jeszcze z pola i tam maja rosnac kwiaty pare dni i po nich ziemia jak skala wstyd za ten plac w centrum Trzemeszna.

  • Do Anonima plac Wojciecha daje duzo do myslenia ty widzisz kupy pety butelki a nie widzisz lawek rozwalonych nie ma gdzie nawet odpoczac a ta zielen te chaszcze do srania a te klomby z bratkami sadzonymi w ziemie z pola ktora ma okolo 20 lat i to ma rosnac wstyd i jeszcze raz wstyd dla Trzemeszna w samym centrum tym placem bylo zajmowanie sie po lepkach w ubieglym roku i wtym to samo sie zaczyna gdzie kontrola chyba ktos bierze za to utrzymanie kase.

 4. Mam pytanie czy nie można zakazać latania nad miastem
  tymi lotniami.które robią tyle hałasu.
  Dlatego przyjemność dwóch facetów mają znosić i podziwiać wszyscy mieszkańcy miasta.

  • Tobie powinni zakazać pisania na Tno24. Ja ta lubię jak oni latają i ten chwilowy niewielki hałas nie przeszkadza.

 5. Donice? W tych wielkich i okropnych skrzyniach można by „maluchy” w całości przewozić… Wg mnie pomysł bardzo nietrafiony i zrobiony na szybko. Ciekawe czy jak drzewa podrosną to przesadzą do większych skrzyń? Nie można było zdjąć kilku płytek i wsadzić normalnie w ziemię a następnie obudować dookoła drewnem, uzupełnić ziemią, obsypać korą? Wyglądało vt to milion razy lepiej… tak, czepiam się!

  • Zgadzam się z tobą czegoś takiego nie widziałam ohyda jak można takie badziewie zrobić na placu czerwonym p.Jankowski wstyd mi za pana pomysły żenada….

 6. Do tej pory nie zabierałem głosu na tym portalu, choć jestem jego codziennym obserwatorem. Jednak komentarz „Kumpla” nie pozwala mi być obojętnym, zwłaszcza w tym wątku. Doskonale pamiętam wzburzenie mojego Ojca, gdy w latach osiemdziesiątych „modernizowano” plac Kosmowskiego (obecny parking Kościelno – Czeremchowy) zastępując „trylinką” historyczny, kamienny bruk. Jeden z tych wyrzuconych kamieni Ojciec przyniósł do domu i umieścił na swoim biurku, gdzie przeleżał wiele, wiele lat… Miałem wtedy niewiele ponad dwadzieścia lat i pierwszą moją reakcją było zdziwienie, ale bardzo szybko doszedłem do wniosku: ” ma chłop rację, przecież po tych kamieniach stąpali nasi przodkowie i są one jedynymi pamiątkami, które po nich pozostały…” Kamienne słupki usunięte w tych dniach należały pewnie do ostatnich już reliktów – świadków trzemeszeńskiej historii. Nie chce mi się wierzyć, że zniknęły na zawsze, by, być może, stać się ozdobą w czyimś ogrodzie…Mam nadzieję, że po oczyszczeniu i konserwacji znajdzie się dla nich miejsce…???

  • No to nam władza prezent zrobiła na święta. Teraz pewnie wstawią tam jakieś betonowe podróbki, które skruszeją po pierwszej zimie. Wiem, że one już tam nie wrócą. Chciałbym jednak dowiedzieć się czyja to była decyzja. Konkretnie, z imienia i nazwiska.

  • Nie wiem czy mogę zwracać się do Pana po imieniu Krzysztofie . Kilka razy mieliśmy przelotny kontakt i myślę , że nieznaczna różnica wieku nie stanowi przeszkody . Znałem doskonale Twojego ojca . Darzyłem jego wielkim szacunkiem za podtrzymywanie tradycji naszego miasta . Jest niewiele osób , które tak mocno swoim uporem walczyły o historię , teraźniejszość i przyszłość Trzemeszna . Był on całym sercem oddany idei , wielki patriota i społecznik .
   Być może wiele osób a szczególnie tych młodszych nie wie o wielu ważnych sprawach realizowanych właśnie dzięki niemu .
   Doskonale znam historię tego bruku , kamiennych słupków i determinacji Twojego ojca w walce o zachowanie oryginalnego pierwowzoru placu .
   Nie tak dawno obchodzono rocznicę 25-lecia powrotu do wolności . 25 lat jak to niewiele a zarazem zbyt dużo żeby czas zamazał słowa i część CZŁOWIEKA .
   Przykro mi to mówić . Coraz bardziej tracę szacunek do Burmistrza , zastępcy i RM .

 7. W pełni zgadzam się z p.Krzysztofem.Oby nie przepadły bez wieści.Te kamienie widoczne są na starych fotografiach.Trzemeszeńska historia jest niszczona a co najmniej pomijana.Myślę,że da się je gdzieś”przechować” i kiedyś wrócą…

 8. Znając p.Jankowskiego,przy okazji odnawiania pl.Św Wojciecha,zlikwiduje miejsca pracy ludziom tam handlującym.Jeśli tak,zadałbym pytanie:Jak to jest,że jednym sprzedaje się działki za grosze w centrum miasta a innych wyrzuca się na tzw.targowisko-niewypał,przedtem drenując ich kieszenie?!Obym się mylił!!!

 9. Ciekawe ze jak z cmentarza znikła zabytkowa pompa to nikt tego nie krytykował a co do donic i drzew to mi się podobają. Pomysl aby zdejmować plytki i zasadzić drzewa byłby glupi bo korzenie zryly by caly plac

  • Ano bo pompę ,,zniknął” ksiądz, a jemu wolno wszystko i się Go nie krytykuje, a władza co by nie zrobiła, nawet najlepszego, to po głowie musi dostać.

   • Pompa to pompa, słupki to słupki. Nie odwracaj uwagi od tematu. Księża też byli tu krytykowani. Teraz jest mowa o słupkach, które są widoczne na każdej starej fotografii naszej bazyliki. Myślę, że znajdzie się radny, który zapyta o to kto tak zdecydował.

    • Anonimie robta co chceta pompa do muzeum slupki moze tez do muzeum albo do zyda gdzie radni okulary maja na oczach czekamy na informacje gdzie slupki z kamienia drogiego poszly no pompa jest chociaz podroba nie rzuca sie w oczy woda leci co tu sie wyrabia w tym Trzemesznie.

 10. A dlaczego remondis nie startowal w zapytaniu ofertowym na konserwacje zieleni w Trzemesznie? Po co jest ta spolka ? Za duzo kasy maja i teraz pewnie tylko zyski z oplat za wode utrzymaja tą firmę.Super .Kiedy konczy sie okres ochronny dla pracownikow ? W tym roku? Przeciez z takim nastawieniem wylecicie z roboty na 100%.zostaną tylko wodociągi

 11. Te donice na placu przy domu kultury to brak wyobrażni w urzędzie,kto się zajmuje zielenią -p.Pawełczak ? jeżeli tak to ta osoba nie ma pojęcia a p.Jankowski to akceptuje nie mówiąc o burmistrzu.To okaleczenie tego placu który jest mały a tutaj takie kolubryny.Panie Nowaczyk należy napisać ile te grzmoty kosztowały z tymi nasadzeniami,prosimy o to bardzo !!!!!!

 12. Donice jak donice. Może to i uzasadnienie, że wkopane drzewa mogą psuć płytki. Ale wyrzucanie czegoś co pamięta komunę, wojnę, zabory w mieście rządzonym przez historyka to już żenada.

 13. Ciągle są Święta i niektórych spraw – by nie psuć nastroju – nie wypada poruszać… „Kumplowi” muszę jednak podziękować za przyjazne komentarze zapewniając Go jednocześnie, że jestem na „Ty” z każdym przyzwoitym człowiekiem bez względu na jego wiek, pozycję, majątek, pochodzenie itd., itd.
  A nam wszystkim – Trzemeszniakom – życzę poczucia dumy z naszego miasta, które – jestem pewien – może być wspanialsze, niż komukolwiek się dzisiaj wydaje!

 14. Oczekuje gestu ze strony władz a szczególnie od osób , które angażowały się w życie polityczne samorządu lokalnego od roku 1989 . Jeżeli pozostał w Was choć skrawek honoru , przyzwoitości , szacunku do historii i osób w niej zapisanych to udowodnijcie , że nie jesteście osobami z przypadku o znikomym stopniu szeroko pojmowanej wiedzy i odpowiedzialności .
  Mam nadzieje , że nie będzie to gest na równi z mało atrakcyjną aleją doktora Borowskiego na , której nawet znak pozbawiony jest dostojności .

  PS.
  Pozdrowienia dla Krzysztofa .

  • Ale na skrzyżowaniu Borowskiego ze Staszica stoi cudowny pomnik pod nazwą Śmieciosztuka i zupelnie za darmo jest wciąż odbudowywany.Są jednak ludzie w Trzemesznie którzy dla kultury robia coś anonimowo zupełnie za fri i nie chcą za to dzieło zapłaty.A skrecajac ze Staszica w Borowskiego nie sposób tego pomnika nie zobaczyć tam sa takie dziury że zawieszenie nie wytrzymuje może by tak ktoś sie znalazł i za friko je wreszcie zlikwidował.

   • Mm nie przesadzaj. Ta mini kupka kamieni tak naprawdę nikomu nie przeszkadza. A jak kumuś przeszkadza, to niech małym patyczkiem to rozgarnie.

 15. I to jest postawa …….. . Nic nie jest ważne oprócz czubka własnego nosa . Dziś rano przyglądałem się jak w sposób arogancki wręcz bezczelny skracano sobie drogę przez trawnik na Wojciecha . Niestety dla niektórych nie istnieją zasady kultury zachowania , dobrych obyczajów i szacunku do czyjejś pracy . Z zachowania , ubiorze i twarzach twierdzę , że nie były to osoby z Trzemeszna lecz gdzieś z pod lasu . Z tych miejsc do których nie dotarła cywilizacja .
  Q czy czasami nie były to osoby spokrewnione z Tobą ?

  • Do Kumpla ty glupku gdzie ty widzisz trawnik na Wojciecha to sa kympy stuletnie a nie trawnik moze kiedys byl za to lawki piekne widziales,

 16. Jestem spod lasu. Zachowuję się wzorowo, ubieram się estetycznie i twarz mam urokliwą.
  Nie niszczę placu św. Wojciecha.
  Korzystam z Internetu, chociaż ze mnie wiocha na medal.

  • 😉 weź ,,wsior…,, małą poprawkę do mojego wpisu . Mam niestety złe doświadczenia . Nie jestem skłonny do generalizowania zachowań . Mieszkam w sąsiedztwie osób , które przyprowadziły się z prowincji . Nie jest to jedna czy dwie osoby lecz rodziny . Osoby te co z przykrością stwierdzam nie potrafią zaakceptować norm ogólnie respektowanych przez ogół społeczeństwa .
   Wpis odnosił się do konkretnych osób z przymrużeniem oka . Jeśli uraziłem kogoś to przepraszam .

   • Bo ludzie dzielą się na mądrych i głupich; złych i dobrych- a nie na tych spod lasu i z Trzemeszna!
    Czytam Twoje wpisy i zaliczam Cię do mądrych, chociaż z tymi spod lasu to wtopiłeś nieźle.
    A PROWINCJA to sposób myślenia a nie adres zamieszkania. Nie uraziłeś mnie, bo choć jestem spod lasu, znam swoją wartość!
    Pozdrawiam Cię i mimo Twojej wtopy chciałbym się z Tobą internetowo zakumplować.
    Pamiętaj, że wsior ze mnie spod boru ciemnego, spod prawie puszczy dzikiej!!!!!

 17. To rozwiązanie to skandal i bardzo źle świadczy o nas. Widzimy te skrzynie niepodobne do niczego-potwory na placu. Patrzymy na to i nie krzyczymy: NIE!
  Totalne bezguście.
  A nad usuniętymi słupkami można tylko gorzko płakać. Trzemeszno dało w ten sposób wyraz pogardy wobec naszej historii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj