Strona główna Różne Powstanie spółdzielnia socjalna

Powstanie spółdzielnia socjalna

929
11
K. Jórga

Stowarzyszenie Światowid w partnerstwie z gminami Czerniejewo, Niechanowo, Orchowo, Trzemeszno i Witkowo, które tworzą Lokalną Grupę Działania, zamierza w najbliższym czasie stworzyć trzy spółdzielnie socjalne. Najważniejszą cechą takich spółdzielni, zwanymi też podmiotami ekonomii społecznej, jest obowiązek zatrudnienia co najmniej 50% osób zagrożonych wykluczeniem, między innymi bezrobotnych i osób niepełnosprawnych.

O planowanych zamierzeniach na ostatnim posiedzeniu komisji Rady Miejskiej poinformowała Katarzyna Jórga – prezes Światowida.

Jedna z trzech spółdzielni o nazwie „Razem Być” ma mieć swoją siedzibę w budynku po byłej szkole w Wymysłowie. Ma tam powstać niepubliczne przedszkole oraz dom pobytu dziennego dla osób starszych.

Jest to ewenement, ponieważ nie ma w Polsce takiego miejsca, które by prowadziło edukację międzypokoleniową na tę skalę” – poinformowała K. Jórga. Na utworzenie nowego podmiotu można uzyskać dofinansowanie za pośrednictwem Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej. Ma to być 120000 złotych na koszty inwestycyjne oraz 1750 złotych na każdego pracownika przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Oczekuje się też partycypacji ze strony Gminy. Jej wysokość będzie znana po sporządzeniu dokładnego kosztorysu remontu  pomieszczeń.

Radni zaopiniowali pozytywnie przedstawione propozycje. Zwracano uwagę szczególnie na fakt, że jest to niepowtarzalna okazja na zagospodarowanie nieużytkowanego od kilku lat budynku. Pytano między innymi, kto i na jakich zasadach będzie mógł być tam zatrudniony, a szczególnie, czy będą preferencje dla osób z naszej gminy. K. Jórga poinformowała, że zatrudnienie ma być na podstawie umowy o pracę. Przypomniała, iż na stronie Urzędu Miejskiego Trzemeszna od kilku dni umieszczone jest ogłoszenie o naborze do pracy we wszystkich trzech spółdzielniach. Zakłada się zatrudnienie minimum 5 osób w każdej spółdzielni, jednak liczba ta może wzrosnąć.

Pozostałe dwie spółdzielnie to „Domowe Przysmaki” w gm. Witkowo oraz „Pomocnik od Zaraz” z siedzibą w gm. Czerniejewo.

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej zaplanowano podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia gminy Trzemeszno do spółdzielni.

K. Jórga

11 KOMENTARZE

  1. „zatrudnianie osób, których nikt nie chce zatrudnić” –
    z jakiegoś powodu ci bezrobotni widocznie są bezużyteczni, leniwi albo bez żadnych umiejętności.
    W przypadku niepełnosprawnych – też najwyraźniej są nieatrakcyjni dla pracodawców.

    Czyli problemy kreowane przez socjalną politykę są rozwiązywane kolejnymi socjalnymi tworami finansowanymi z naszej kieszeni.
    Bo oczywiście cała inicjatywa nie może się odbyć bez dopłat z pieniędzy podatnika.
    A, szkoda strzępić ryja..

  2. W Polsce jest wiele spółdzielni socjalnych prowadzących przedszkola, domy opieki, kateringi, usługi. Są to miejsca, w których mogą zaistnieć na rynku pracy także młodzi bezrobotni. Spółdzielnia socjalna w Wymysłowie będzie szansą dla młodych ludzi po pedagogice. Zdobędą pierwsze szlify w pracy zawodowej. Fajna sprawa dla ludzi starszych, którzy sami przebywają w domu. W Wymysłowie będą mogli rozwijać swoje umiejętności, ale także spotkać się i porozmawiać. Szykuje się ciekawa oferta edukacyjna dla dzieci i starszych.
    Będzie się coś ciekawego działo.

  3. Spółdzielnie socjalne to nic nowego, wystarczy pobrać wnioski ,kilka osób jako organ założycielski, stosowne pozwolenia
    Mieć swój wkład lub kredyt i do pracy, warunek wbić się na rynek pracy z konkretną ofertą usługi, wykonywać rękodzieła itp.
    Fajnie ze nasza gmina jest przychylna projektowi.
    Życzę powodzenia.

  4. Oby nie był to los jak program Wigor który był ciekawy i skończył się niczym,bo przy zaangażowaniu burmistrza i jego służb nic dobrego nie wróży!!!!miejsce w alumnacie było idealne dla zafunkcjonowania takiej instytucji ico -wielkie NIC

  5. Mrzonki. Wykluczonymi można się zająć bez Wymysłowa i tracenia kasy na remonty i adaptację pomieszczeń.
    Tworzenie potrzebnych miejsc pracy dla ludzi po pedagogice jest z punktu widzenia ludzkiego potrzebne, ale z punktu widzenia ekonomii to szkaradne trwonienie mizernej kasy gminnej.
    A że są dotacje to i tak na to potrzeba dużo dołożyć.

  6. Chcę auto za 90 tysięcy. Mam dotację 40%. Reszta wkład własny. Niech podatnicy mi dołożą. Auto trzeba też utrzymać, też niech mi gmina dofinansuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj