Strona główna Różne W remizie o sprawach Paroca

W remizie o sprawach Paroca

2142
45

Dzisiaj w sali Ochotniczej Straży Pożarnej odbyły się trzy spotkania pracowników firmy „Paroc”, zorganizowane przez związki zawodowe działające na terenie zakładu. Zebrania wyznaczono w trzech terminach, aby umożliwić udział w nich wszystkim pracownikom pracującym w systemie zmianowym.

Prowadził je przewodniczący związku NSZZ Solidarność 80 – Jan Jakubowski. Na wstępie swojego wystąpienia przypomniał o przypadającej dzisiaj rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Do tej rocznicy nawiązywały również zdjęcia, które powieszono na sali obrad.

Dalsza dyskusja dotyczyła już spraw bardzo aktualnych. Prowadzący poinformował o rozmowach na linii związki – pracodawca. Jak stwierdził, nie może ujawniać szczegółów, gdyż do ich zakończenia mają one mieć charakter niejawny, ale w kilku kwestiach uchylił jednak rąbka tajemnicy.

Mówił, iż kierownictwo zakładu pracuje nad nowym systemem dotyczącym płac. Zakłada on między innymi likwidację należnych dotychczas pracownikom nagród jubileuszowych oraz premii świątecznych. Mają one być włączone do pensji.

Obecni na sali pracownicy jednoznacznie wyrazili swój sprzeciw w tej sprawie. Przewodniczący poinformował też o innych sprawach pracowniczych, o które dopomina się związek. Przede wszystkim chodzi o podniesienie zasadniczego wynagrodzenia, o bardziej korzystne naliczanie dodatku nocnego (od średniej płacy w zakładzie, a nie od najniższej jak dotychczas), o opracowanie i wdrożenie w życie regulaminu wynagrodzeń oraz zmniejszenie do minimum różnic w uposażeniu na takich samych stanowiskach.

Według J. Jakubowskiego pracodawca stawia radykalne warunki twierdząc, „że jeśli związki nie przyjmą nowego systemu, to nie będzie nic”. Na pytania co może w tej sprawie związek odpowiedział, iż „pracodawca nie jest w stanie przewidzieć wszystkich kroków i nie wie co się może dziać na zakładzie”.

Nawiązał również do niedawnych wypowiedzi przedstawicieli zakładu, że firma stara się być atrakcyjną finansowo. Jak uważa, jest to mijanie się z prawdą, ponieważ notowane są już przypadki, gdzie pracownicy zwalniają się z uwagi na zbyt niskie zarobki. Wyraził też wątpliwość, czy przy tym poziomie wynagrodzeń znajdą się chętni do pracy na nowej linii, którą firma zamierza wkrótce wybudować.

Według przewodniczącego, jeśli uda się uzyskać wyższe zarobki, to mogą one mieć również wpływ na ich poziom w innych, mniejszych zakładach na terenie Trzemeszna i okolic.

Zapytaliśmy przedstawicieli zakładu o ich stanowisko w sprawie nowego systemu wynagrodzeń, a także o to, czy faktem jest, że kierownictwo zabroniło związkowcom spotykać się na terenie zakładu (taką informację przekazał przewodniczący J. Jakubowski).

Odpowiedzi udzieliła Iwona Zwierzchlewska – Szef ds. Zarządzania Marką i Komunikacją Grupy „Paroc”:

W odpowiedzi na Pana pytanie telefoniczne informuję, że rzeczywiście związki zawodowe zwróciły się do kierownictwa Firmy z propozycją organizacji spotkania z pracownikami. W odpowiedzi, Zarząd zaproponował, aby najpierw zakończyć rozmowy pomiędzy kierownictwem związków i zarządem Firmy na temat różnych kwestii, w tym dotyczących regulaminu wynagradzania, a następnie wspólnie uzgodnić zakres informacji, jaką można będzie przekazać wszystkim pracownikom.

Niestety, związki zawodowe, nie uwzględniając propozycji Zarządu, podjęły inicjatywę zorganizowania spotkania mimo, że omawiane na spotkaniach z Zarządem kwestie nie zostały jeszcze uzgodnione. Kwestie związane z regulaminem wynagradzania pracowników są tematami wewnętrznymi Firmy i stanowią informacje poufne” – napisała I. Zwierzchlewska.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

45 KOMENTARZE

  • Zgadza się – trzy. Jedno ze spotkań zostało przesunięte na inną godzinę, stąd też „zamieszanie”. Poprawione. Pozdrawiam, M.N.

 1. A nikt z zarzadu nie mial jaj zeby podjechac sluzbowym autem pod remize?Nawet nik nie pofatygowal sie stanac za winklem w uliczce(macie robotnika w dupie)
  Pracownicy zapisujcie sie do zwiazkow bo w jednosci sila.
  Janek i Hary trzymam 👍

 2. Spotkanie było dwóch związków. Gospodarzem był Jan Jakubowski ale oba Związki zawodowe razem uczestniczyły w spotkaniach.

  • Witam, masz rację. Spotkanie było obu organizacji, jednakże organizatorem był Janek. My byliśmy gościnnie, gdyż w ważnych kwestiach współpracujemy na partnerskich zasadach.

 3. Po pierwsze, im szybciej miła Pani Iwona, jak i członkowie zarządu zrozumieją, że kuriozalne propozycje oraz taki bełkot ogólników jaki czytamy w komunikacie przestaną być formułowane wobec nas załogi – tym lepiej, dla wszystkich … Bo na taki sposób porozumiewania się z załogą nie może być zgody, i chyba dzisiejsza spójność zdania oraz frekwencja na spotkaniach to pokazały również … ZZ mają pełną paletę możliwości działania w nadchodzącym czasie i trzeba wykorzystać każdy element, nic się chyba nie stanie jak takie spotkania będą się odbywały – cyklicznie na przykład raz w miesiącu – będzie możliwość wyrażenia opinii oraz informowania załogi co do działań, oraz sposobu realizacji zadań, które pomogą nam osiągnąć nasze cele … Nie pozostaje mi nic innego jak podkreślić, że nie ma nic gorszego dla naszych oponentów jak zjednoczeni Polacy, to jest argument, który ma siłę broni jądrowej przy stole, a takich argumentów życzę zarządowom związków zrzeszonych przy PP.

    • Dziękuje za zaufanie, ale nie mam ambicji bycia przewodniczącym ZZ, bo uważam, że obecny przewodniczący jest odpowiednią osobą – Janek to taki diament, który jako szeregowi członkowie będziemy konsekwentnie szlifować 😉 Jedyne co mogę obiecać to to, że będę robił wszystko by działalność ZZ była na jak najwyższym poziomie, zresztą to będziemy wszyscy robić – bo w nadchodzącym czasie będzie potrzebna komitywa pracowników. Musimy sobie kilka rzeczy wyjaśnić z naszym pracodawcą – bo jak sami wiecie – nasza tolerancja do traktowania załogi jaka stada baranów do strzyżenia od nowego roku wyczerpie swoje limity …

 4. Na spotkaniu o 14:30 był obecny przewodniczący rady miejskiej i wspierał działania związków i mam nadzieje, że będzie wspierał gminę by nie obniżyła podatku, bo zarząd tej firmy myśli, że ma jeleni przed sobą i że tylko oni są naj czas pokazać, że to już niezacofany kraj.

 5. Czy ktoś w ogóle zauważył jaka jest dzisiaj data? Czy pamiętamy o tamtym strarsznym i tragicznym dniu dla POLSKI?

 6. ”nich tylko w VW września ruszy 3 zmiana to w parocu zostaną sami kierownicy i mistrzowie Haha”

  Zgadza się… a wszyscy wiedza ze kierownicy i mistrzowie i inna grupa to uszole wiec na kogo będą donosić sami na siebie hahaha

 7. Jak dla mnie kwestia dogadywania się w sprawie jubileuszowki powinna być zakończona na samym starcie. Jubileuszówka to świętość i wolą załogi nie powinna być brana w ogóle pod uwagę. Zostaje po staremu.

 8. Paroc chce zrobić to co robi od zawsze, coś pracownikom dać (parę złoty do stawki, tak by się nam wydawało więcej – podwyżka na papierze) i coś zabrać (by nic nie stracić) zyska na tym tylko i wyłącznie firma (w tym przypadku nowych głównie młodych pracowników o których jest coraz większa rywalizacja). Co z tego że dadzą podwyżki, jak zabiorą jubileuszów-ki i premie świąteczne które są dużym wsparciem dla pracowników w trudnych chwilach. Gdyby ten plan wszedł w życie firma zyskała by młodych pracowników przez atrakcyjne, wyższe jak obecnie stawki „na starcie” które mogły by konkurować z Brigstonem i VW. Co więcej zapobiegło by to emigracji młodych pracowników do innych firm.

  Paroc to chyba jedyna firma gdzie podwyżki rosną dość szybko – na papieże… bo pensja do rączki stoi zmrożona jak słonina za oknem od wielu lat…

  • Panie Macieju jeszcze raz prośba, niech Pan sobie jakąś cyferkę doda do nicku … Michnik kiedy był internowany to się skarżył, że zupa była przypalona – no co sam Kiszczak reagował ze zdziwieniem, czego on jeszcze chce skoro ma telewizor w celi … Taka to była licencjonowana opozycja …

 9. A może jakiś strajk by się przydał,stanąć na kilka godzin liniami i tyle.Może wtedy bobelek by wyszedł zarządowi zakladu,a poza tym obserwując pracowników to i tak większość by się posikała ze strachu ,więc co robić….

 10. Jubilatki i swiateczne musza zostac.jak wrzuca to w stawki to pozamiatane.przerzuca pieniadze z kupki na kupke a renta zastanie ta sama.nie dajcie sie omamic.jak nie maja rak do pracy to troche ludzi na sztucznych stanowiskach w biulach siedzi,mozna ich przerzucic,chyba nie zapomnieli jak sie klapkuje-wyciaga plyt z pieca-lub kula baloty.

 11. Proszę,aby ZZ wypowiedziały się w jaki sposób organizują pożegnanie emerytów – tylko proszę o uczciwą wypowiedż.Obecny emeryt.

 12. Janek Ty nas reprezentujesz, proszę zacznij się ubierać (bez obrazy) chociaż normalnie. Jesteś wizytówką ZZ i nas jako pracowników.

 13. Janku,Ty nie obiecuj jak zwykle,lecz zacznij działać,chociaż tego, co niektórym byłym pracownikom obiecałeś,dobrze wiem że nie spełnisz,a tyle czasu minęło-prawda?

 14. Fajnie się na to patrzy pozytywne poruszenie w firmie ,że w końcu coś się dzieje każdy popiera starania ZZ. Ale jeszcze dużo pracy przed ZZ wierzę w sukces ,wierze że sytuacja finansowa się poprawi pracownika z 15letnim doświadczeniem bo jak się patrzy na kwitek to jest źle!

 15. Mam ogromną przyjemność złożyć podziękowanie Koleżankom i Kolegom za wyrażenie poparcia dla działań M. K. NSZZ Solidarność 80 i związku Konfederacji Pracy poprzez tak liczne przybycie na zebranie w remizie w dniu 13 grudnia 2016 r.

 16. Panowie Paroc nigdy nie dorówna VW, jak i w wynagrodzeniu, tak i w kulturze pracy, czy dbałości o pracowników pod szerokim kątem.
  Ludzie nie łudźcie się ze lepiej tutaj będzie!!!
  Żadnej scierzki awansu zawodowego tutaj nie ma nic, jedynie ze masz rodzine to mozesz jeszcze zaistniec szczegolnie na TI.
  Warunki pracy są przerażające, to jest nie do przyjecia.
  W nosie ma szefostwo cała załoge pracownicza, ale jeszcze troszke to sami zostaną…

 17. Tak Dawid masz rację,tu pracownik jest traktowany przedmiotowo,jest kilku tzw karierowiczów,na których stawia szefostwo,liczą się tylko wskaźniki wydajnośi,nie ważne jakim wysiłkiem.

 18. Jak zauważyłem,to przewodniczący ZZ zachwyca się zdjęciami,a sprawy pracowników,są na dalszym planie,lubi być medialny,on już się wypalił-brak pomysłów,na lepsze jutro dla załogi,pozdrawiam,wszystkich pracowników,zwłaszcza fizycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj