Pod przewodnictwem senatora RP Roberta Gawła odbyło się dziś posiedzenie Komitetu Honorowego Obchodów Setnej Rocznicy Niepodległości Polski i Powstania Wielkopolskiego.
Komitet ten przygotowuje obchody tych doniosłych rocznic na terenie całego powiatu. Jego robocze spotkania odbywają się w każdej gminie.
Dzisiejsze miało miejsce w sali Środowiskowego Domu Samopomocy. Uczestniczyli w nim między innymi członkowie trzemeszeńskiego Komitetu Obchodów 100 Lecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Senator R. Gaweł w towarzystwie burmistrza Krzysztofa Derezińskiego wręczył akty powołania jego członkom.
O zamierzeniach trzemeszeńskiego samorządu poinformował K. Dereziński. Podkreślił, że najważniejsze rocznice to oczywiście 100 lecie Niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Nie można jednak zapominać o innych wydarzeniach związanych z walką o niepodległość, które miały miejsce na naszym terenie.
Wspomniał między innymi o 170. rocznicy Wiosny Ludów, wymarszu gimnazjalistów do Powstania Styczniowego, a także 100. rocznicy powstania harcerstwa w Trzemesznie.
Według zapowiedzi burmistrza planuje się, oprócz tradycyjnego składania kwiatów w miejscach pamięci, między innymi rekonstrukcje historyczne, konkurs historyczny, koncert z udziałem artystów filharmonii i chórów, które niedawno koncertowały w bazylice, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, bicie rekordu w tańcu Poloneza. Zapowiedział też upamiętnienie urodzonego w Trzemesznie pierwszego premiera II RP Jędrzeja Moraczewskiego.
Senator RP R. Gaweł apelował, aby tegoroczne obchody uczynić niezwykłymi i nie ograniczać ich jedynie do składania kwiatów pod pamiątkowymi tablicami. Według senatora, należy dążyć do tego, aby w obchody włączyć jak najszersze kręgi społeczeństwa, nie tylko osoby na co dzień zaangażowane w życie społeczne.
Wspomniał też postać Mieczysława Palucha, osoby niezwykle zasłużonej w zwycięstwo, potraktowanego niesprawiedliwie zarówno w trakcie Powstania jak i po nim. Przy tej okazji K. Dereziński przypomniał o inicjatywie sprzed kilku lat, tj. nadania imienia M. Palucha szkole w Trzemżalu. Przykre jest to, że nie spotkała się ona wówczas ze zrozumieniem – stwierdził burmistrz. Poinformował jednocześnie o pomyśle nadania jego imienia budowanej obecnie przy szkole w Trzemżalu hali sportowej.
Trzemeszeński komitet tworzą Krzysztof Dereziński – przewodniczący, Sławomir Peno i Dariusz Jankowski – zastępcy przewodniczącego, członkowie – Maciej Adamski, Daniel Bisikiewicz, Ewa Bisikiewicz, Wojciech Bisikiewicz, Władysław Dereziński, Leszek Figaj, ks. Piotr Kotowski, Edyta Kubiak, Danuta Kujawska, Andrzej Leśniewski, Jarosław Majewski, Zbigniew Matelski, Wiesław Pokorski, Maria Sobieszak, Stanisława Szymańska, Przemysław Woźny, Mariusz Zieliński, Grażyna Kachniarz, Marek Gotowała oraz Kacper Lipiński.
Szczelne hermetyczne waskie grono 😉 pozdro
Stąd apel Pana senatora Gawła, którego pozdrawiam, mam nadzieje, że nadal to człowiek Polski, a nie PiS-u … 🙂
A „człowiek PiSu” nie może być „człowiekiem Polski”? Co za marna retoryka dennej filozofii państwa…
Panie Kwik, oczywiście, że może …
Jednak interes partii nie można przedkładać ponad interes Polski – nigdy …
Kandydat na senatora Robert Gaweł podczas kampanii wyborczej, jasno artykułował swój sprzeciw wobec obłąkanej polityki PiS wobec Ukrainy, i wierzę, że jako senator już wybrany po wyborach nie zamienił swojego własnego trzeźwego zdania na partyjny bełkot jaki serwują nam politycy PIS w kwestiach dwustronnych relacji między Polską, a Ukrainą …