Strona główna Kultura W Domu Kultury o Żołnierzach Wyklętych

W Domu Kultury o Żołnierzach Wyklętych

1553
58

„Żołnierze Wyklęci, czy musieli zginąć?” – pod takim tytułem członkowie Trzemeszeńskich Patriotów przedstawili wczoraj prezentację dotyczącą historii podziemia niepodległościowego w Polsce po drugiej wojnie światowej. Zaprezentowano trzy krótkie filmy – „Pretorianie Komunizmu”, „Żołnierze Wyklęci” i „Tajny Współpracownik”.

Na koniec odbyła się dyskusja dotycząca okresu historii Polski po zakończeniu II wojny światowej. Prowadzącym spotkanie był Maciej Woźniak.

Prezentacja to jeden z punktów obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście. W ramach tych obchodów Trzemeszeńscy Patrioci zapraszają w przyszły piątek na godzinę 18:00 do Domu Kultury na film pt. Hubal.

58 KOMENTARZE

 1. Trzemeszeńscy Patrioci;to do was
  „Żołnierze Wyklęci, czy musieli zginąć?” Nie,nie musieli.Wielu jeszcze żyje.Żołnierz na wojnie ma to do siebie że albo żyje,albo ginie.Czasem zabija żołnierzy,czasem cywili.Czasami jest bohaterem innym razem szują.Tych żołnierzy”wyklęła”nie jedna matka i nie jedno dziecko.Polskie dziecko.”Patriotom”polecam pozytywizm,bo słabi z Was romantycy.Tak po ludzku:do roboty!!!

 2. „Żołnierze Wyklęci czy musieli zginąć” a czy zginąć musiało 196 ,mieszkańców wsi Wierzchowiny? Nie musiało ale 6 czerwca 1945 r. żołnierze wyklęci urządzili sobie rzeź mordując mieszkańców Wierzchowin . A takich przypadków jest dużo więcej a wy robicie z „żołnierzy wyklętych” bohaterów? Wy to popieracie Trzemeszeńscy Patrioci?

  • Wojna nie jest czarno-biała. Nie ma tylko dobrych i złych. A co do wsi Wierzchowiny to nie było „urządzenie sobie rzezi” tylko akcja zbrojna przeciwko wrogom naszej ojczyzny. Większość mieszkańców to byli kolaboranci lub członkowie UB. Sporo ofiar tamtej akcji to Ukraińcy, którzy w czasie wojny razem z Niemcami zwalczali leśne oddziały polskie.
   „bo na wojnie tylko w grobie jest spokojnie”

 3. Jak widzę prawie w każdym ostatnim artykule zdjęcie pana.P, to mnie mdli…Czy może płaci,żeby wszędzie był widoczny.

 4. Wieczór niszczycieli;-)Peno niszczy PP a Maciej niszczy TP ;-)Jeszcze troszkę i będą robić sobie nawzajem wykłady.Tak się kończy traktowanie Trzemesznian jak idiotów.

 5. Widzę że Trzemeszno to jest miasto historyków kaczacych fakultet zaocznie i wiedzą że Grunwald to 2410 do nauki nieuki /?

 6. Zdjęcie nr 3 -p.Peno żenada,to ma być kandydat na burmistrza,obraz nędzy i rozpaczy,Panie Jatczak wyłącz się z kreowania kandydata na to stanowisko bo już pokazałeś co potrafisz w przypadku p. Szapowała.Skończ Waść wstydu oszczędż!!!!!!!!.Jesteście mierni.

  • ale cię zazdrość i złośliwość zżera !! to chyba największa kara dla ciebie . chłopcze do pięt im nie dorastasz i chyba nigdy nie dorośniesz bo po prostu jesteś złym człowiekiem .

 7. Ha,ha,ha popatrz na swojego pupila to jest obraz trudno nazwać czego. Boli was że demontują układziki. Przyjdzie czas i na pupila.WASZ CZAS DOBIEGA KOŃCA.mieszkańcy przedstaw się cwaniaczku i nie obrażaj bo do pięt im nie dorastasz.

 8. Nie oceniajmy ludzi po tym jak wyszli na zdjęciu tylko po ich działaniach.
  Pan Peno:
  1. Podniósł rękę za sprzedażą działek w centrum
  2. Podniósł rękę za odkupieniem budynku szkoły od powiatu – efekt dopłacamy do oświaty prawie milion złotych rocznie
  3. Chciał zmniejszyć wydatki na rozpoczętą już inwestycję w Kruchowie
  4. Swoim działaniem zrobił roszady w RG dla roszad personalnych
  Czy Trzemeszno potrzebuje tylko takich zmian?

  Czy są w naszej gminie jeszcze osoby naprawdę chętne do wyciągnięcia gminy z marazmu?

  • TC czyli Trzemeszeńscy Cierpiętnicy na szczęście tak Was mało, że nie jesteście w stanie zarazić młodych swoją gadką .

  • Ciekawe, czy zapłacili księdzu za mszę i Domowi Kultury za wypożyczenie sali.( sala,prąd ogrzewanie, sprzątanie ). Nic nie sugeruję, ale to ciekawe.

 9. Bronić się od takich przed przejęciem władzy w naszej gminie !!!potrzeba zmiany burmistrza od zaraz ale z innym kandydatem!!!!

 10. Myslą ze wszystkie rozumy zjedli.Czekamy na P.P,zeby nareszcie zajeli sie tym co jest ważne do misata.Bo jak na razie to tylko nikomu niepotrzebny ferment sieją.

 11. Szkoda Macieja, bo tak się udziela, pracuje jak mrówka , pisze takie elaboraty ,a to wszystko idzie na marne. Zero zainteresowania, na zebraniu frekwencja ciut ponad zero-nie licząc tych co przyszli z obowiązku. Trzemeszno tym Panom dziękuje! Czy oni tego nie widzą? Pan Lipiński za co się weźmie to niewypał. Ośmieszył się sprawami z ginekologii, a Patrioci młodzi ponieśli kompromitującą klęskę.
  Brać się za teraźniejszość, bo tu jest dużo dobrego do roboty .

 12. Chciałbym żebyście mi to w twarz kiedyś powiedzieli albo komukolwiek z nas. My przynajmniej mamy odwagę wyrażać swoje poglądy i nikt nam tego nie zabroni. A skoro wy potraficie tylko obrażać tutaj anonimowo to zastanówcie się: kim wy jesteście? Wstyd mi za was, wstyd mi za Trzemeszno, wstyd mi za tą Polskę. Przynajmniej mam odwagę walczyć za swoje poglądy.

  • Co chłopaku/dziewczynko zrobisz,jak ktoś ci powie w twarz co myśli?Pobijesz za inne zdanie?Maciej zatruł wam umysły.Ty odpowiesz za pobicie a Maciej będzie się śmiał.

 13. Nie walczysz Żołnierzyku , a wyrażasz swoje poglądy.
  Wy też macie odwagę taką jak większość internautów i nie mówisz mi w twarz a w monitor. Ha,ha, ha.

 14. Yelon, co ty taki wstydliwy jesteś?Wystarczy żebyś sam za siebie się wstydził.Jak się polski wstydzisz to co z ciebie za PP?

 15. Wyjątkowo niska frekwencja ze względu na słabe rozgłośnie i juz szukacie kryzysu, spokojnie na następnym wykładzie zbierzemy pełna salę jak zwykle bywało, przy okazji podziwiam wasz uprzejmie jest as max 2 osoby pod kilkoma nickami a ciągle piszecie nowe komentarze. Niemiec beton patriota ruda kazio to bez wątpienia jedna osoba. I kto tu mówi o małej liczebności?

  • Drogi Anonimie,

   Twój komentarz potwierdza, że zaczynacie odrywać się od rzeczywistości, a frekwencję (nie wiem czy niską czy też nie, sami musicie sobie uczciwie odpowiedzieć) przypisujecie innym tylko nie sobie, swojemu zachowaniu czy też komentowaniu. Może tutaj należy szukać przyczyny?

   Proszę, nie wciskaj mi w klawiaturę komentarzy, których nie pisałem bo właśnie takie zachowanie Panie Macieju przybiera coraz bardziej karykaturalny charakter.

   Szanuję Ciebie Macieju (chociaż się z Tobą nie zgadzam w wielu aspektach) za wiedzę, odwagę, determinację i dlatego proszę zapanuj nad towarzystwem, jeśli dla Was BÓG, HONOR, OJCZYZNA nie są tylko hasłem do mącenia młodym ludziom w głowach i naprawdę chcecie zmienić naszą gminę, a nie historię, bo tej już się zmienić nie da.

   Zawsze natomiast możemy zmienić przyszłość, mimo różnić, nawet wspólnie.

   • Panie Niemcu z krwi i kości, problem komentarzy rozwiązaliśmy już na początku naszej działalności ( ja nic nie muszę opanowywać ), jestem jedyną osobą upoważnioną do tego by cokolwiek komentować jeśli chodzi o nasze Stowarzyszenie – więc po raz wtóry ( ponieważ już wcześniej zdarzały się takie przypadki podszywania pod nas, za nim Pana komentarze stały się wartością dodatnią pod artykułami )informuję – nikt z członków TP – nie piszę nic w tym temacie – jak i wielu innych, nas tyczących.

    Oczywiście może Pan to zweryfikować przy odrobinie chęci ze swojej strony. Dodam tylko, że nikt z nas nie podpisałby się pod komentarzami, które nam Pan przypisuje. Sam Pan rozumie, że nikt również nie podpiszę się pod komentarzami, które noszą znamiona tylko obrażania i jakiś ataków ( ich wartość merytoryczna jest żadna, to raczej obraz kompleksów i frustracji jak pisałem wcześniej ) – to zrozumiałe, że takich bzdur nikt nie podpisze swoim nazwiskiem.

    Dziękuję Panu za konstruktywną krytykę i nie tylko Panu, bo ta jest również częsta – i z pewnością wyciągamy z niej wnioski.

    • Panie Macieju,

     Żeby zarejestrować stowarzyszenie potrzebowaliście min. 15 osób. Patrząc na zdjęcia nawet wszyscy członkowie nie byli obecni na spotkaniu, licząc komentarze napisane w kontekście my, nas itd. które pisali nieobecni sympatycy Waszego stowarzyszenia to proszę wybaczyć ale nie układa mnie się to, przynajmniej matematycznie.

     • Panie Niemiec z krwi i kości,

      napisałem Panu, że nikt z nas nie pisze komentarzy pod tym artykułem, to ustalenie wśród nas funkcjonuje już blisko rok. Może Pan to sprawdzić, Pana dalsze wnioski, są co najmniej dziwne.

      Co do frekwencji, miałem przyjemność prowadzić 6 spotkań – tematy były na prawdę różne, może Pan sobie to sprawdzić na FB, głównym przesłaniem pierwszych trzech było rozprawienie się z wieloma mitami, które funkcjonują w naszej rzeczywistości – polityka gospodarcza po 89 rok, UE i sprawy międzynarodowe. Średnia liczba osób na spotkaniach była w okolicach 30 osób, średnio 1/3 z każdej liczby uczestników to byli członkowie TP, co osobiście uważam za na prawdę świetny wynik ! Pan chyba rozumie, że każdy z nas ma obowiązki wobec rodziny, pracodawców, obowiązki szkolne i jeszcze inne zainteresowania … Tak jak pisałem wcześniej, ja chętnie przyjdę na spotkanie dla choćby jednej osoby i na prawdę cieszę się, oraz dziękuję każdej osobie, która dała nam szansę zaprezentowania, poświęcając swój czas i uwagę – będąc na spotkaniu, lub nawet na kilku … Czy teraz się do Panu już dodaję ??

 16. Patriota trzemeszeński yelon wstydzi się Polski.
  Panie redaktorze, proszę jeszcze raz zacytować ten komentarz yelona z godz. 00:06 i potraktować ten wpis jako zakończenie dyskusji o prawdziwym charakterze” patriotów ” z Trzemeszna.
  Yelon powiedział ostatnie słowo . WSTYD MU ZA POLSKĘ!
  AMEN!

 17. Proszę Was wszystkich, korzystajcie mądrze z prawa do anonimowego wyrażania opinii to wielki przywilej, ale on w każdej chwili może się skończyć …

  Niestety atakując nas na poziomie jaki w większości jest ukazany wyżej, nie przysparza nam to wrogów. Jesteście wielkimi bohaterami przed komputerem, nie musicie przejmować się swoim nazwiskiem, czy brać odpowiedzialności za swoje wpisy – obecnie. Pamiętajcie, że opinie pozytywne o naszej działalności otrzymujemy na żywo i to ze strony ludzi, którzy nas również kompletnie nie znają – dają nam kredyt zaufania. Niestety te Wasze próby zdeprecjonowania naszych akcji takiej jakości wpisami w internecie – to chyba jakaś rozpaczliwa próba w swej formie – leczenia kompleksów – jeśli lepiej Wam z tym – to się cieszę, że możemy tak pomóc, i nie odpuszczajcie sobie – tylko proszę, pamiętać o pozorach anonimowości w internecie.

  Co do frekwencji, bardzo się z niej cieszę, na każdym spotkaniu jakie miałem przyjemność moderować – było relatywnie dużo osób, choć tak jak pisałem już wcześniej, ja mogę przyjść i porozmawiać, dla jednej osoby – i także będę się cieszył, że ktoś poświęca swój czas dla moich zainteresowań – mając podobne.

  Co do samego tematu spotkania, jak i ŻW, szerzej temat był omawiany w wcześniejszym artykule, więc nie będę się powtarzał. Niżej podaję mojego maila: macwon@wp.pl

  Można napisać, „zjechać” mnie do woli – choć pewnie może to być mało satysfakcjonujące, ponieważ mniej publiczne – niż anonimowe wpisy pod artykułami na stronie … Dla odważniejszych, można się nawet przedstawić !

  Oczywiście adres również jest dostępny dla osób, którzy mają jakieś pytania w temacie ŻW. Dodatkowo linki do filmów, które oglądaliśmy fragmentarycznie na spotkaniu:

  https://www.youtube.com/watch?v=95W9l-ZODh8

  https://www.youtube.com/watch?v=yU6j-Mj9M6c

  https://www.youtube.com/results?search_query=tajny+wsp%C3%B3%C5%82pracownik

 18. Jestem ciekawy jakby część z was zachowała się w chwili gdy wymordowanoby wam rodzinę. Ogromna część społeczeństwa czekalo na nich. Przyjmowali do domu. Pokazywali przygotowania do obrony domu jeśli dojdzie do walki z komunistami. Ludzie opanujcie się!

   • Panie Macieju,politykiem nie jestem i raczej nigdy nie będę.Boli mnie złe zdanie w świecie o Polsce.Boli mnie,że walczymy ze sobą(my Polacy).Nie tak miało być!Tutaj w Trzemesznie,też ktoś musi ustąpić.Jeżeli chcemy dobrze a wychodzi źle,warto się zastanowić…Na polepszenie humorów,proponuję mój filmik.Trzemeszno jest piękne o każdej porze roku:)https://www.youtube.com/watch?v=UA1yy1t4T0g

    • Panie JK ja też politykiem nie jestem ( tylko mnie rzeczywistość nurtuje ), niech się Pan w ogóle nie przejmuje tymi danymi, nijak mają się do rzeczywistości, podobnie jest z agencjami ratingowymi – to często upolitycznione instytucje.

     Czytamy między innymi w artykule, że eksperci z UE są wstrząśnięci stanem demokracji w Polsce, niech się stanem w samej UE, przejmą ?

     Przypomnę, referendum z Irlandii – które było powtórzone, bo wynik nie był zgodny z oczekiwaniami co do wprowadzenia Traktatu z Lizbony, czyli demokracja tak, ale jak wynik jest po naszej myśli … Desygnowanie we Włoszech na premiera ( bez wyborów ) Mario Montiego – sprawdzony eurokrata, członek Komisji Trójstronnej – Dawida Rockeferela. Zignorowanie wyniku referendum w Grecji, co do tzw. – międzynarodowej pomocy finansowej – czyli realnie sprywatyzowania kraju, odebrania mu możliwości suwerennych decyzji w sprawie budowania polityka finansowej i gospodarczej państwa. I finał – UE – żałosna wydmuszka demokracji, PE – jedyne wybieralne ciało przez nas – obywateli Europy – bez roli prawodawczej, czy ustawodawczej …

     Czasami dobrze, kiedy mówią o nas źle, w tym wypadku to tak jakby prostytutka udzielała lekcji przed małżeńskich …

     Do tego bardzo ważny aspekt o wymiarze ideologicznym …

     wprowadzenia moralnego i społecznego tradycjonalizmu .

     To także boli światłą, zlaicyzowaną – multikulturową Europę – bo takie fundamenty mają ją stanowić ( wbrew chadeckim założycielom ) … Więc linia sporu biegnie również w ideologii … To fragment, szerszego spectrum.

     Filmiki, oglądam Pana wszystkie … Ma Pan piękną pasję … A w tandemie latać można ??

     • Będzie można:)Rozmawiałem z kadrą narodową Polski,o pokazach w Trzemesznie.Możliwe,że ustawimy pylony na jeziorze w okolicach Magnolii(oczywiście jak uzyskamy niezbędne zgody)Chodzi mi o promocję miasta.Fotki ukażą się na całym świecie!:)Czekają mnie rozmowy z władzami miasta…troszkę się boję:)Byłby to pierwszy piknik lotniczy w Trzemesznie!Samoloty też przylecą.Tandemy będą możliwe z najlepszymi pilotami na świecie:)Pozdrawiam serdecznie:)

 19. Panie Macieju,

  Niestety z przyczyn technicznych odpowiem w tym miejscu.

  Nadal nie zgadza mi się matematyka i logika. Ja pisałem o tym spotkaniu, o tych zdjęciach, i o tych komentarzach. Pan pisze o ulubionej przez Pana historii – spotkań.

  Nie zazdroszczę członkom stowarzyszenia, którzy nie mogą wyrażać swoich opinii nawet w internecie. Pachnie trochę partią wodzowską.

  • Panie Niemiec,

   pojęcia nie mam czemu się Panu matematyka i logika nie zgadza. Historia to tylko wypadkowa moich zainteresowań, wcale nie ulubiona.

   Moim zdaniem Pan próbuje szukać dziury w całym, najpierw zrobił Pan ze mnie apologetę Pis, później sugeruje Pan w kilku miejscach, że anonimowe wpisy są treścią spisaną przez któregoś z nas – co uprzejmie Panu również wyjaśniłem, i dalej insynuuje Pan jakimiś sloganami o partii wodzowskiej cenzurę w internecie ( nie wiem jak Pan na to wpadł )… Jak mniemam jeden krok i stanę się Hitlerem … Już to przerabialiśmy tutaj.

   Pan oczywiście rozumie, że jak wpiszę sobie w pole podpis – Barack Obama, to nie będę Obamą ?

   Jeśli potrzebuję Pan bardziej szczegółowych informacji, to proszę skontaktować się ze mną pocztą elektroniczną, ( kiedy technicznie będzie Pan ku temu zdolnym ), bo ta rozmowa przypomina mi tłumaczenie się z tego, że nie jestem wielbłądem …

   • Panie Macieju,

    1. Nie zrobiłem z Pana apologety PiS, zrobił Pan apologetę z siebie sam,kiedy Pan to napisał na tym forum jakiś czas temu – trzymajmy się faktów (można to sprawdzić).

    2. Nic nie sugeruję, interpretuję to co przeczytałem.

    3. Proszę rozdzielić partię wodzowską i cenzurowanie internetu, a dokładnie tych wpisów, bo cenzurę może zrobić redaktor, a wodzem w TP jest Pan.

    4. Pan JK w swoim komentarzu zadeklarował raczej brak chęci zostania politykiem, a Pan nie, więc nie komentuję Pańskich ambicji politycznych i porównywania siebie do Hitlera.

    5. Ja doskonale rozumiem co to jest nick w internecie, czego Pan i sympatycy TP nie potraficie zrozumieć do dzisiaj i dlatego uważacie siebie za właściwych i jedynych patriotów w Trzemesznie (daliście dowody na tym forum) tylko z powodu przynależności czy sympatii do stowarzyszenia, które ma w nazwie patrioci – to tłumaczy wszystko.

    6. Oczywiście posiadam maila i nawet czasami korzystam, problem techniczny polegał na tym, że pod ostatnim Pańskim komentarzem brak okienka „odpowiedz”.
    Wcześniejszymi wpisami dał Pan kilka powodów, żeby Pana lekko zaatakować czy ośmieszyć, tak jak Pan próbuje tudzież próbował to zrobić wcześniej lecz nie o to mi chodzi w tych komentarzach, nie czułem i nie czuję potrzeby rewanżu.

    7. Tłumaczenia z bycia człowiekiem nie wielbłądem chyba jednak Pan lubi, bo na kilka słów komentarzy odpowiada Pan nieproporcjonalnie więcej.

    Nie chcę już zanudzać czytających komentarze i wierzę w ich inteligencję, dlatego cokolwiek Pan odpisze proszę wybaczyć, ale nie skomentuję.

    Tak jak pisałem, nie mam ambicji odpowiadać na wszystkie Pańskie komentarze.
    Moją ideą jest raczej zaproponowanie czasami innego spojrzenia na problemy naszej gminy i chęć jej rozwoju dla dobra nas wszystkich.

    P.S.
    Nie posiadam jednak FB

    • 1. Proszę mi pokazać komentarz, gdzie napisałem tak jak Pan mi sugeruje już po raz trzeci, że jestem apologetą PiS ( data, godzina komentarza najlepiej z linkiem ). Pamiętam, że pisałem:

     Nie jestem apologetą PiS ( chyba, że dla Pana to jest to samo co jestem apologetą PiS ) – co jest do sprawdzenia, ale dla Pana to pewnie nie ma znaczenia, i będzie mi Pan dziecko w brzuch wmawiał. Sam mogę to poszukać, ale nie liczę na refleksję z Pana strony.

     2. Ma Pan do tego pełne prawo, kwestią otwartą pozostaje czy Pana interpretacje, mają pokrycie w rzeczywistości.

     3. Ja nic nie muszę rozdzielać, nie jestem żadnym wodzem, a szeregowym członkiem TP, wszystkie akcje, ich sposób realizacji są poddawane głosowaniu – ale widzę, że Pan stał się ekspertem od naszego stowarzyszenia – miła informacja, chwali się, pewnie jeszcze wiele się dowiemy od Pana o naszej działalności, ma Pan jeszcze jakieś nowinki, bo może jesteśmy nie na bieżąco i trzeba coś zdziałać ?

     4. A to miła zmiana, napiszę, nawet, że dobra zmiana – ponieważ preferencje polityczne wciska mi Pan, wbrew prawdzie ( punkt 1 ). Czy potrafi Pan zrozumieć, że ludzie którzy biegają – mają swoją pasję, którzy pływają mają swoją pasję, którzy latają – swoją pasję, ludzie generalnie mają pasję – a moją jest polityka, ekonomia i historia – tylko dlaczego ja mam się z niej tłumaczyć ? Interesuje się tym – to jest jakaś myśli – zbrodnia ?

     5. Odpiszę Pana komentarzem, z lekką modyfikacją:

     Proszę, nie wciskać nam w klawiaturę komentarzy, których nie pisaliśmy bo właśnie takie zachowanie Panie Niemcu z krwi i kości przybiera coraz bardziej karykaturalny charakter.

     6. Ja również nie piszę tutaj by kogoś ośmieszać czy zaatakować …

     7. Pana interpretacja.

     Reasumując, ja także nie chcę nudzić czytających, stąd moje apele by zakończyć tą dyskusję tutaj – szczególnie kiedy jest Pan odporny na pewne fakty, które podaję.

 20. Niemcu… dziękuję za wszystko co tu napisałeś. Dziękuję, że w pokorze tak pięknie polemizowałeś z tyradami Macieja, dając świadectwo Twej mądrości i szlachetności .
  Nie użyję słów, bliżej określających , tyrady Macieja.
  Niemcu… zawsze razem z przyjaciółmi cieszyliśmy się ,że się odezwałeś.
  Niemcu… nie każdy tak potrafi napisać, choć czuje tak samo jak Ty.
  Dlatego przemyśl decyzję, odpowiadaj Maciejowi. Odpowiadaj- za nas- nie tak sprawnych w formułowaniu swoich myśli na piśmie.
  Trzemesznianie potrzebują słów Niemca z krwi i kości.
  A teraz jeszcze raz dziękuję.

 21. Obserwator zbłaźnił się stwierdzeniem, że Niemiec sam siebie ośmieszył. Każdy głupek ma tę przewagę nad innymi, że jest zawsze pewny siebie.

 22. Sam patriotyzm(idiotyzm)bije z tej już dyskusji,na komentarze. Gówniarze do roboty,Polskę budować,z ruin podnosić,a nie prąd tu marnować.Takiej błazenady,pod pozorem patriotyzmu chyba nigdy nie było w historii tego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj