Strona główna Kultura W Domu Kultury o wielkopolskim podziemiu zbrojnym

W Domu Kultury o wielkopolskim podziemiu zbrojnym

870
1

W miniony piątek Stowarzyszenie „Trzemeszeńscy Patrioci” i Dom Kultury w Trzemesznie mieli przyjemność gościć Pana Tomasza Cieślaka, pracownika poznańskiego oddziału – Instytutu Pamięci Narodowej.

Tematem prelekcji była „Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945 – 1956”.

Wykład odbył się na kanwie książki „Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945–1956”, którego współautorem był Tomasz Cieślak. Podczas wykładu prelegent opowiedział m.in. o oddziałach kpt. Jana Kempińskiego „Błyska”, ppor. Edmunda Marona „Mura”, grupy Zygmunta Wawrzyniaka „Sępa”, czy o likwidacji oddziału Franciszka Olszówki „Otta” przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

Gość zaprezentował także kilka filmów z cyklu reportaży „Prawem wilka. Żołnierze niezłomni w Wielkopolsce”, współrealizowanych przez TVP 3 Poznań o generale Janie Podhorskim, Zbigniewie Tuszewskim, majorze Ludwiku Misieku, Zenonie Wechmannie, Krystynie Kędzierskiej – Jasińskiej oraz o pułkowniku Janie Górskim.

Z pełną odpowiedzialnością stwierdzamy, że owe spotkanie było dla nas wielką ucztą intelektualną. Temat podziemia wielkopolskiego podany nam przez eksperta w swojej dziedzinie – osobę, która swoim warsztatem naukowym pracuje na rzecz prawdy, utwierdził nas w przekonaniu o słuszności naszej skromnej działalności na niwie lokalnej i naładował baterie do dalszych działań” – mówią członkowie stowarzyszenia.

Żałujemy tylko, że osoby, które negują bohaterskie postawy Żołnierzy Wyklętych powtarzając notorycznie kłamliwą propagandę ośrodków wrogich Polakom i polskiej historii, nie przybyły na spotkanie. Z pewnością mogłyby doznań intelektualnego wstrząsu przytłoczeni ogromem argumentów i wyjaśnień, jak pluje się na polską historię – jej bohaterów” – dodają Trzemeszeńscy Patrioci.

(Trzemeszeńscy Patrioci)

1 KOMENTARZ

  1. Dzień dobry wszystkim i szacunek niezłomnym.
    Bardzo dobra inicjatywa i kontynuacja konieczna.
    Zadaniem zarówno pokolenia wojennego jak i obecnego jest praca nad odkłamaniem historii walk Polskiej Armii Podziemnej wszelkich formacji. Czas okazać należny szacunek wszystkim żołnierzom zarówno walczący w Armii Krajowej jak i BCh, na terenach całej II Rzeczypospolitej. Czas przedstawić fakty zarówno z Wołynia jak i z Lasów Ponarskich na Litwie.
    Niestety nie mogłem uczestniczyć w spotkaniach, ale z niecierpliwością czekam na następne.
    Czas przedstawić fakty z Akcji Wisła i inne zbrodnie UB i NKWD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj