Strona główna Kultura Uroczystości patriotyczne w bazylice i na cmentarzu

Uroczystości patriotyczne w bazylice i na cmentarzu

1266
3

Dzisiejsza niedziela była kolejnym dniem obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego i odzyskania niepodległości. Rozpoczęła je msza święta w intencji Powstańców. Po niej nastąpiło uroczyste przekazanie przyznanych wcześniej przez Radę Miejską wyróżnień.

Medal Honorowego Obywatelstwa Gminy Trzemeszno dla Mieczysława Palucha odebrał członek rodziny Stanisław Paluch. Taki sam medal dla Władysława Wleklińskiego – z uwagi na trudności w nawiązaniu kontaktu z rodziną – odebrała prezes trzemeszeńskiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Irena Karczewska.

Przyznany Medal za Zasługi Dla Gminy Trzemeszno dla Józefa Bauzy odebrali członkowie rodziny Milenia Głażewska, Maria Giza, Krzysztof Bauza i Benedykt Bauza. Wyróżnieni otrzymali też medale 100-lecia Powstania Wielkopolskiego przyznawane przez starostwo gnieźnieńskie.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na parafialnym cmentarzu. Odsłonięto tam pamiątkową tablicę poświęconą M. Paluchowi. Następnie złożono kwiaty pod mauzoleum Powstańców Wielkopolskich oraz na ich zbiorowej mogile. Odczytano tam apel pamięci. Na zakończenie uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać krótkiego koncertu Mogileńskiej Orkiestry Dętej, która zagrała melodie kilku piosenek wojskowych. Obchody zakończyło odśpiewanie Roty.

Od rana – na placu Hipolita Cegielskiego – można było oglądać wystawę fotografii i dokumentów związanych z M. Paluchem. Przygotował ją Dom Kultury.

3 KOMENTARZE

 1. Wzruszająca i potrzebna uroczystość. Wielkie gratulacje dla inicjatorów i organizatorów obchodów. Jest też niestety łyżka dziegciu.
  Smutne, że osoby którym przyznanie wyróżnień w postaci medalu „Honorowego Obywatelstwa Gminy Trzemeszno” oraz medalu „Za Zasługi Dla Gminy Trzemeszno” jeszcze niedawno było solą w oku i powodem do intryg dziś stało się okazją do zaistnienia nie tylko na uroczystości ale i w mediach społecznościowych. Obłudny chocholi taniec którego nie kupujemy. Niestety fałszywe intencje są widoczne jak na dłoni z dnia na dzień jeszcze bardziej.

 2. Dzień dobry,
  wreszcie, po wielu latach zapomnienia (komunizm) a potem ignorowania Mieczysław Paluch zajmuje należne Mu miejsce w historii .
  Genialny organizator i strateg, który najpierw doprowadził do powstania pozornie zachowującej parytet narodowościowy (po połowie Polacy i Niemcy)Służby Straży i Bezpieczeństwa -tyle,że faktycznie Polacy stanowili tam około 90 %, gdyż Paluch kierował tam Poznaniaków o niemiecko brzmiących nazwiskach- a potem do tego,że państwo pruskie łożyło ze swojej kieszeni na utrzymanie SSiB, jednostki odpowiedzialnej za bezpieczeństwo miasta, a opanowanej przez Polaków z inspiracji i mistrzowsko przeprowadzonej operacji Palucha.
  To On był pierwszym, wojskowym przywódcą Powstania Wielkopolskiego w jego początkowej , kluczowej fazie.
  To On wysłał na prowincję hasło „Nie należy dłużej czekać”, które wznieciło powstańczą burzę w całej Wielkopolsce. Nim politycy odsunęli go od władzy , zastępując Taczakiem, zdążył jeszcze zaplanować i brawurowo poprowadzić zakończony pełnym sukcesem atak na Ławicę-poznańskie lotnisko. Dzięki jego przejęciu , wraz z hangarami pełnymi zdemontowanych, gotowych w każdej chwili do wywozu samolotów, nowoodrodzona Polska mogła stworzyć własne lotnictwo.
  Dalsze walki na froncie północnym,z zaskakującymi Niemców manewrami, któye doprowadziły do zdobycia, potem odzyskania i utrzymania Szubina i Kcyni (dzięki śmiałym pomysłom i realizacjom Palucha właśnie), następnie organizacja i dowódczy udział w Powstaniu Ślaskim- wszystko to dało mu wdzięczność ojczyzny i order Virtuti Militari, Krzyż Zasługi i Order Odrodzenia Polski (żeby wspomnieć tylko te najważniejsze) na piersi.
  I tylko szkoda, że ludzka zawiść i małostkowość pozbawiły go możliwości patronatu nad szkołą podstawową w Trzemżalu. Doprawdy trudno znaleźć godniejszego patrona.
  Cieszę się z inicjatywy władz i z radością witam wszelkie działania zmierzające do upamiętnienia tej wielkiej trzemeszeńskiej postaci.
  Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj