Strona główna Kultura Ulica 22 Stycznia będzie zdekomunizowana?

Ulica 22 Stycznia będzie zdekomunizowana?

1814
29

Do 2 września samorządy miały czas na zrealizowanie zapisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. W naszym mieście zgodnie z tym przepisem zmieniono nazwę ulicy XX lecia PRL na Parkową.

Okazuje się jednak, że może to nie być jedyna zmiana. Wojewoda wielkopolski, który sprawuje nadzór nad wykonaniem powyższej ustawy, powołał w lipcu specjalny zespół, który przyjrzał się 29588 ulicom i ich nazwom z terenu województwa.

W ramach swych prac, zespół zwrócił się o przysłanie uchwały o nadaniu nazwy ul. 22 Stycznia. Jak się jednak okazało, takiego dokumentu w trzemeszeńskim urzędzie nie ma. Trudno więc stwierdzić chociażby, kiedy nazwa została zmieniona. Do około 100 nazw zespół zgłosił wątpliwości. Na tej liście znalazły się nazwy, zawierające daty wkroczenia Armii Czerwonej do poszczególnych miast w 1945 roku.

Jest wśród nich ulica 22 Stycznia w Trzemesznie. Jak nas poinformował Tomasz Stube – kierownik Oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej Gabinetu Wojewody- lista nazw do weryfikacji została wysłana do Instytutu Pamięci Narodowej. Zasięgnięcie opinii IPN jest w tym przypadku ustawowym obowiązkiem. Jeśli opinia będzie negatywna, wojewoda wyda w tej sprawie zarządzenie zastępcze. Tym samym zastąpi Radę Miejską w jej kompetencjach i nada nową nazwę ulicy.

Władze gminy nie zamierzają się jednak poddawać. Jak nas poinformował zastępca burmistrza Dariusz Jankowski, na najbliższej sesji Rady Miejskiej burmistrz przedstawi radnym projekt uchwały o zmianie nazwy 22 Stycznia na… 22 Stycznia. Tym razem nazwa ma nawiązywać do daty 22 stycznia 1863 roku, kiedy to wybuchło Powstanie Styczniowe.

Ten swoisty trik może jednak okazać się mało skuteczny. Pomysł bowiem nie jest nowy. Zastosowało go wiele samorządów, z różnym skutkiem. Taka sama sytuacja ma miejsce w Mogilnie. Radni podjęli tam uchwałę utrzymującą dotychczasową nazwę 22 Stycznia zmieniając tylko jej uzasadnienie, nawiązując także do daty wybuchu Powstania Styczniowego. Wojewoda Kujawsko Pomorski uchwałę jednak uchylił, uznając ją za próbę ominięcia przepisów.

D. Jankowski podkreśla jednak, iż związki naszego miasta z tym wydarzeniem nie są naciągane. Przypomina o udziale trzemeszeńskich gimnazjalistów w tym zrywie oraz o Marianie Langiewiczu – generale, dyktatorze powstania – absolwencie naszej szkoły.

Jaka będzie ostateczna decyzja – nie wiadomo. Warto zauważyć, że sprawa dotyczy bezpośrednio 542 osób obecnie tam zamieszkałych.

Przy okazji kilka ciekawostek związanych z tą ulicą. Przed II wojną światową nosiła ona nazwę „Rzezalna” od ”rzezalni” – staropolskiego określenia rzeźni. W zniemczonej wersji – Schlachthaus – funkcjonowała w okresie II wojny. Przez starszych mieszkańców nazywana czasem ”św. Rozalii” chociaż takiej urzędowej nazwy nigdy nie nosiła.

Nawiązywano w ten sposób do figury tej świętej, stojącej kiedyś na obecnym skwerze Jana Pawła II ( pisaliśmy o tym szerzej |TUTAJ|). Do czasu powstania osiedla wysokiego, była to peryferyjna ulica. Pierwsze na osiedlu bloki, przy dzisiejszej ulicy Piastowskiej 1,3,5, początkowo miały adres 22 Stycznia 5a, 5b, 5c.

Przed wybudowaniem bloków 22 Stycznia 3,5 i 7 wyburzono dwie posesje. Jedną z nich było gospodarstwo rolne. Pamiątką po nim jest orzech rosnący na skwerze. Obecnie, przy tej ulicy, oprócz budynków mieszkalnych znajduje się komisariat policji, lecznica dla zwierząt, zakłady usługowe, bar i sklepy, w tym market, stojący na miejscu byłej rzeźni.

IMG_2940

29 KOMENTARZE

 1. Historycy nasi gminni mają pole do popisu i muszą udowodnić ścisły związek tej daty 22 stycznia z rokiem 1863.Ten rok w historii Trzemeszna zapisał się złotymi zgłoskami. A mamy szczęście mieć Historyka za Pana Burmistrza.

 2. Skoro poprzednia nazwa wywodziła się od rzeźni a teraz jest market i to nie jeden to proponuje zmianę na marketowa 😂 Co za bzdura nie ma się czym zająć władza zazwyczaj jak się nie ma pomysłów na zdrową gospodarność to szuka się tematów zastępczych. Cieszę się że mnie ta zmian nie dotyczy. Współczuję mieszkającym przy 22 stycznia.

 3. Ja też uważam że daty wykroczenia ruskich nie powinny być upamiętniane nazwami ulic. Pamiętajmy co na te ruskie zgotowaly na kilkadziesiąt lat.

 4. Nazwa ulicy 22 Stycznia to nazwa na cześć wypędzenia faszystów. I obojętnie kto ich wyganiał, ważne że wygonił. I wara jakimś urzędasom od tej nazwy. Z jakiej racji ktoś w Poznaniu czy Warszawie ma decydować o tym jaką nazwę będą chcieli mieszkańcy Trzemeszna. To nasza sprawa a nie ich. Może oni by chcieli żeby zmienić nazwę na Lecha Kaczyńskiego a może już za życia dać nazwę Jarosława Wielkiego Kaczyńskiego.

 5. Może piszmy od razu nazistów? Ile było ulic w Trzemesznie typu czerwonej armii itd? A jednak zostały zmienione. Wyzwolenia w 1945 nie było, zmienił się tylko okupant.

  • Jeżeli czcimy daty 1 i 17 września to i ta niech pozostanie upamiętniona.Należy pamiętać że jest to data historyczna i ”coś” oznacza, nawet gdy chodzi o zmianę okupanta.

 6. Nie dorabiajmy ideologii, chodzi tylko o to żeby nie zmieniać dokumentów, szyld ów itd. I to rozumiem. Ale to nie może to być równocześnie powodem pozostania nazwy ulicy.

 7. a komu to przeszkadza,ktos musial wejsc,aby ktos mogl wyjsc…to takie proste?!22stycznia to data z kalendarza a nie komunofaszystowska nazwa komus nieodpowiadajaca..to jest poprostu chore.

 8. Nawet przy nazwie ulic jestesmy podzieleni.Teraz nazwy poda IPN .W Trzemesznie nie ma ulicy pod wezwaniem wiadomego pana o pomniku nie wspomne.

 9. Jest problem,jeżeli wcześniej tego nie sprawdzono wnikliwie a niezmieniono tej ulicy uchwałą Rady to jeżeli Wojewoda to wprowadzi to koszty wymiany dokumentów pewnie będą spoczywać na mieszkańcach,jeżeli tak będzie to kto za to odpowie,przewodniczący p.Peno czy Burmistrz ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj