Strona główna Kultura Uczczono pamięć o Powstańcach Wielkopolskich

Uczczono pamięć o Powstańcach Wielkopolskich

2166
20

Dzisiaj odbyły się uroczystości związane z 99. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Rocznica przypadała wczoraj, ale powstańczy zryw w Trzemesznie rozpoczął się 28 grudnia 1918 roku. W trzemeszeńskim ratuszu zorganizowano posiedzenie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Obecni byli między innymi przedstawiciele rodzin Powstańców. Tadeusz Kamyszek opowiedział interesującą i wzruszającą historię swojego ojca Powstańca – Sylwestra Kamyszka. Przewodniczący komitetu Dariusz Jankowski zapoznał obecnych z działaniami gminy związanymi z zachowaniem pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.

Następnie uczestnicy spotkania udali się na cmentarz, gdzie złożono kwiaty na płycie upamiętniającej Mieczysława Palucha, przy mauzoleum oraz zbiorowej mogile powstańców. Uroczystości były także okazją do kontynuacji akcji znakowania grobów powstańczych.

W tym roku tabliczki pojawiły się na grobach Sylwestra Kamyszka, Józefa Sobocińskiego, Hieronima Szafraniaka i Kazimierza Woltyńskiego.

20 KOMENTARZE

    • Anonimie,chyba nie byłeś harcerzem?To co widzisz na fotkach to zachęta do patriotycznych postaw i wspaniała nauka historii.Jestem pewien,że te dzieciaki były dumne z tego co robią.

    • Wina to jest urzędników i działaczy, którzy organizują te obchody sami dla siebie, a nie dla mieszkańców, dlatego jest kompletny brak informacji po raz kolejny.

  1. Brak informacji o uroczystośoi to może taktyczna zagrywka? Przynajmniej tylko garstka wtajemniczonych ludzi była świadkiem tej lichej uroczystości. Powinno być podniośle, i tłumnie. Powstańcom to się należało.

    • Ale po co? To nie przysporzy elektoratu. Szkoda czasu i pieniędzy (lepiej sołtysom dołożyć), wystarczy sztampowo, oszczędnie, szybko i odhaczone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj