Strona główna Polityka Łatwiej zburzyć niż zbudować

Łatwiej zburzyć niż zbudować

3275
40

Na listopadowej sesji Rada Miejska podjęła uchwałę o likwidacji Placówki Wsparcia Dziennego. Stało się to na wniosek ośmiu radnych, jednak na sesji ich pomysł uzyskał 11 głosów. Głównymi argumentami za taką decyzją były nieprawidłowości stwierdzone w czerwcu przez Komisję Rewizyjną.

Jedynymi radnymi, którzy od początku uważali, że sytuację w placówce można naprawić bez jej likwidacji byli Renata Wiśniewska i Daniel Bisikiewicz. Oni też nie zagłosowali za tą uchwałą. (M. Dziel i L. Macioł byli nieobecni).

Ósemka radnych wnioskowała nie tylko o likwidację jednostki z dniem 31 grudnia, ale także o powołanie nowej – świetlicy socjaterapeutycznej – z dniem 1 stycznia 2018 r. Na sesji pojawił się jednak tylko jeden projekt uchwały – likwidujący PWD. Powołania nowej placówki nie planuje się też na jutrzejszej sesji RM. Tak więc od 1 stycznia nie będzie ani Placówki Wsparcia Dziennego, ani też Świetlicy Socjoterapeutycznej.

Wiceburmistrz Dariusz Jankowski twierdzi, że biorąc pod uwagę wymagane procedury (opracowanie nowego statutu, ogłoszenie konkursu na kierownika), nowa placówka może powstać najwcześniej od początku marca. Przewodniczący RM Sławomir Peno uważa, iż nie można podejmować decyzji o powołaniu nowej placówki bez rozliczenia poprzedniej. Zauważa, że dopiero krótko przed świętami zakończył pracę powołany w tej sprawie przez burmistrza zespół kontrolny, a jego wyniki nie zostały jeszcze przedstawione radnym.

Pozwalam sobie w tej sprawie na kilka zdań komentarza. Nie przekonuje mnie absolutnie tłumaczenie wiceburmistrza, że na powołanie świetlicy potrzebne są trzy miesiące (uchwałę podjęto 29 listopada). Nie łudzę się, że nowy statut będzie znacząco odbiegał od dotychczasowego, nie rozumiem więc, dlaczego jego opracowanie ma trwać tak długo. Nie przekonuje mnie też argumentacja S. Peno, że decyzja o utworzeniu nowej jednostki jest uzależniona od ustaleń kontrolnych powołanego w tym celu zespołu. Dlaczego w takim razie nie było to przeszkodą w podjęciu uchwały o likwidacji?

Przede wszystkim jednak zaskakuje mnie postawa radnych. Nie muszą oni czekać na ruch burmistrza, aż ten opracuje i przedstawi projekt uchwały o powołaniu świetlicy wraz ze statutem. Przysługuje im bowiem prawo inicjatywy uchwałodawczej, z którego ochoczo i pośpiesznie skorzystali, składając swój projekt uchwały dotyczący likwidacji PWD.

Nic nie stało na przeszkodzie, aby na tej samej sesji odrębną uchwałą powołać nową jednostkę, określając datę jej powstania na 1 stycznia 2018. Jeśli jednak nie zrobiono tego wtedy, można było podjąć tę uchwałę na jutrzejszych obradach. Tak się jednak nie stało. W ubiegłą środę, na posiedzeniu połączonych komisji RM omawiane były materiały sesyjne. Nie ma wśród nich projektu powołującego nową jednostkę.

Nikt z obecnych, ani burmistrz, ani jego zastępca, ani żaden z radnych nie zauważył, że od nowego roku nie będzie placówki. Nie padło żadne pytanie w tej sprawie. Jak się okazuje, temat ten, tak gorący i budzący wiele emocji w drugim półroczu mijającego roku, stał się zupełnie nieistotny dla władz gminnych po zlikwidowaniu PWD.

(zn)

40 KOMENTARZE

 1. Łatwiej wyciąć….. no to lipy w Niewolnie żegnają się z życiem. Wszystkie zdrowiuteńkie. Dziękuję i czekam na kolejne mądre posunięcie, ma być ścieżka rowerowa z prawdziwego zdarzenia. Pragnę zauważyć że po tej samej stronie jest linia energetyczna…..będzie na środku tej ścieżki czy co???

  • …ja tak bym się nie martwił tą linią energetyczną.
   Nie wiem jak to wygląda z punktu widzenia mieszkańców ale chyba można wnioskować o położenie kabla w chodniku/ścieżce.
   Na pewno poprawi to bezpieczeństwo jak zniknie naście słupów energetycznych.

   • 11 wiekowych lip zdrowiuteńkich pożegnało się z życiem, kolejne 8 ( zaznaczone) czeka na egzekucję. Niestety obawiam się, że pod piłę pójdą kolejne po 2 stronie drogi. Jestem całym sercem za budową ścieżek rowerowych ale tam gdzie jest na nie miejsce. Omawiany odcinek jest po pierwsze zbyt wąski, po drugie znajduje się tam kilkanaście wjazdów na posesję(wjazdy to obniżenia w dukcie i rowerzyści nie będą korzystać), po trzecie to linia energetyczna ( kilka) słupów, a jak pokazuje budowa poprzedniej ścieżki przez nasze miasteczko, bynajmniej nie puszczono linii pod ziemią( wbudowano w ścieżkę – dla lepszego zrozumienia czegoś niewyobrażalnego, słupy wyrastają ze ścieżki). Odcinek planowanej trasy to kilkaset metrów. Niestety obawiam się że wytną drzewa a ścieżki nie wybudują, bo tam nie ma zwyczajnie miejsca, a jeśli wybudują to będzie to niezwykle kosztowny bubel z którego nikt nie będzie korzystał. Pozdrawiam przy okazji

    • To chyba jakiś żart,że nikt nie pomyślał o wpuszczeniu lini energ. w ziemię (w tedy) chyba to nie jest 20000V ?
     Nooo,jeżeli jest takie stanowisko w którym nic nie zmieni ścięcie tych drzew to faktycznie TO MARNOTRAWSTWO I BRAK SZACUNKU DLA PRZYRODY.
     Również pozdrawiam pani Asiu (jak mniemam)

  • Właśnie wczoraj zauważyłem ten kolejny akt barbarzyństwa! Zdrowe drzewa, kolejne w naszej gminie… Kto podpisał zgodę? Kto wycinał? Gdzie drewno? Gdzie nasadzone nowe drzewa (w proporcji 10:1)?
   Zamknąć wszystkie szkoły, placówki, pozostawić urząd jedynie, zatrudnić więcej urzędników, wyciąć wszystkie drzewa, koniecznie powiększyć szambo, najlepiej zlewać z calego powiatu wprost do jeziora, samo sobie poradzi.naturalnie. A potem burmistrz na emeryturę, i niech się wali, niech się pali, choćby i potop!

 2. hehe raport sie drukuje musi byc zatwierdzony jeszcze przez panstwo B. a nie moze pan panie Piekarz poczekac z 5 lat az sprawa sie przedawni ? musicie to teraz raportowac radnym /?

  Poza tym nieobecnosc na radzie powinna byc zapisywana w liscie obecnosci i nieplacic komus w diecie moze wtedy by sie nauczyli chodzic na sesje.

  moze ktos zrobic Podsumowanie radnych ile wnioskow zglosili ?
  ile razy sie wstrzymywali ??
  daloby to obraz i wylonilo WSTRZYMYWACZY ktorzy nic nie robia a biora kase – MNIE jako wyborce by taka statystyka interesowala

  Dodam ze panstwo … jeszcze nie powiedzieli ostatniego slowa -koziołki poznanskie szeptały na starowce ze swiadkowie sa i maja zeznawac a i na radnego haczyk ponoc jest.

 3. Kierownictwo placówki nie wyjaśniło sprawy? Czy będzie potrzeba pana ministra, żeby skłonił nasze władze do pracy na rzecz wyborców , którzy MUSZĄ się dowiedzieć co w istocie w tej placówce było.
  A potem albo przeprosić panią B. i po drodze pana też, albo ich ukarać czy napiętnować- to zależy od śledztwa.
  A jak z tym panem w istocie było to też jest zagadką.

 4. Pan Peno wyraźnie wymiękł, a udaje takiego sprawiedliwego twardziela.
  Jest miękki, chwiejny, i bez pomyślunku prawnego. Widać w tym zakresie duże braki!
  Ciekawi mnie zdanie burmistrza a nie wiceburmistrza.
  Wierzę jednak, że do jutra ma przewodniczący Rady Peno czas na myślenie i podejmie decyzję jak należy. Bo teraz to się smrodek zaczyna i wstyd dla rady i Pena i oczywiście burmistrza.
  Więcej niż wstyd, to lekceważenie dobrej zmiany.

 5. Tak jest bo dobra zmiana do Trzemeszna nie dotarła. Jest jak dawniej.
  Ale takie rozstrzyganie wstydliwych spraw ma krótkie nogi.
  Masz rację, tylko to słowo zasrana jest brzydkie.

  • Panie Arek chyba nie tylko ludzie z PiS-u wycinają drzewa… co?
   Czasami tak jest,że potrzeba jest coś zniszczyć aby drugie usprawnić.
   Władza nie powinna dzielić ludzi bo wiadomo każdemu , po co ona jest.I nie ważne czy to PO czy PiS czy PSL itd.
   Tylko wspólne działanie rozwiąże wasze problemy a nie wpisy takiego typu.
   Przepraszam jeżeli uraziłem. pzdr

  • Arusiu chyba jestes z Niewolna a zobacz jakie te lipy w srodku puste jak ci na leb sie obala to bedziesz […] ze nic nie zrobili z chorymi drzewami trzeba dbac o bezpieczenstwo .

  • stare drzewa niech sobie rosną w lesie,w mieście i przy chodnikach co kilkanaście lat sadzić nowe młode drzewka…one nie będą stwarzały zagrożenia dla nikogo i niczego.

 6. U mnie w sąsiedniej gminie swego czasu była podobna akcja…
  Wycieli dęby chyba około 100 letnie.(była afera)
  No skala porównania może nie taka sama bo to jednak dęby ale… zapach z tych drzew cudowny i nie wspomnę o miodzie lipowym,którego jest coraz mniej.

 7. Nie burzyć tego co jest dobre, a ludzie przekierowali na złą drogę. Trzeba zrobić zakręt i wrócić na dobrą drogę. Nie burzmy dobrej w założeniu świetlicy. Wystarczy ją uzdrowić .

 8. Jeśli dziś sesja, to można wycofać się ze złej decyzji i placówki nie likwidować.
  Błąd jest rzeczą ludzką, ale tkwienie w tym błędzie jest niewybaczalną szkodą, dla nas wyborców.
  Z błędu wycofują się ludzie mądrzy. Piszę ten komentarz dlatego, bo ja jednak z oporami, ale wierzę w rozsądek naszych przedstawicieli. Proszę o opamiętanie.

 9. Wreszcie ktos podjal madra decyzje te placowki nie sa potrzebne nic dodac nic ujac wreszcie radni otworzyli oczy brawo radni…….

  • Placówka potrzebna pod uczciwym kierownictwem. Warto dowartościować i popracować z dziećmi świetlicowymi. Nie można ich odrzucić ,bo dorosła osoba tak zawiodła. To boli nasze dzieci, za młodu już zaznali dotkliwego ostracyzmu.

 10. pOPRACOWAC TO MOGA RODZICE W DOMU DROGA BABCIU A NIE FRUWAC A DZIECI PCHAC DO SWIETLIC NIECH SIE RODZICE LEPIEJ ZAJMA W KONCU TO ICH POCIECHY.DOBRZE ZROBILI ZE ZLIKWIDOWALI.

 11. Bóg wszystkim rodzicom nie dał równego rozumu. Dzieci z tego powodu nie mogą być zaniedbane. Taka placówka jest lekarstwem dla zbolałych małych serduszek .
  Ich rodziców nie mnie oceniać.
  Źle zrobili, że zlikwidowali. To przejaw bezduszności i głupoty.

 12. porządek to podstawą działalność a tam tego brak .Pan B był dziś obecny na sesji ale kogo interesuje porządek pracy placówek oświatowych w gminie Trzemeszno tu jest potrzeba aby ktoś coś i nic rada gminy uchwały podejmuje a wykonawca nie wykonuje i tak jest lat 12 ciekawe jest to że radna zwróciła uwagę na to że są dziury w ulicach co ciekawe w całym mieście.Pierwsza taka uwaga przez 3 lata i powiedzieć tak- to jest walka -przekazywanie głosu wyborców a innych na taką odwagę ?. Burmistrz miastai gminy był zły na Przewodniczącego rady miasta i gminy że ten mówi co robi od sesji do sesji a mu nie pozwala , to ciekawe jak dostał to nie chciał mówić co robił albo czego nie zrobił Peno nie wiedział o co chodzi .W dalszej części sesji burmistrz miasta miał pretęsje że to wina radnych takich jak Mądra DZIEL WOŻNY KOPERSKI I INNYCH że powstała społki remadis on tylko namawiać miał a te wiatraczki przemówienie w Palukach jakie to jaja złote będą płynąć do jeziora i co nie ma tego ile młodzieży wyszkoli panie burmistrzu to należy skończyć gdyż my nie gęsi pański wulgarny język oceni ten co jest do tego powolani Prokurator generalny gdyż takie działania mają znaczenie społeczne szkodzą wizerunkowi
  URZĘDU Miasta i gminy mieszkańcom Aby Nowy Rok nas tym obdarzył
  z

   • Czy tak trafiony prawda boli jak on trafia czy pan Marek to nie jest pewne a jeżeli tak to piątka błędy to dlatego że piszesz na telefonie ale treść komentarza trafiona i jest prawdą pisana nie dokonując -obraźliwych słów brak tak trzymać w2018

    • ,,Ciupaga” czy ,,anonim”, co za różnica. Śledzący internet i trzemeszeńską rzeczywistość dobrze wiedzą, że za tą niepowtarzalną pisownią kryje się Marek walczący.

 13. Nowy Rok rozpoczęty super hipokryzją. Być za likwidacją placówki, a teraz jej życzyć wszelkiej pomyślności na Facebooku.

 14. Prymitywne zamydlanie oczu i odwracanie uwagi od bulwersującego tematu placówki. Wyskakiwanie z drzewami w tym wątku jest przemyślane, ale i tak to nic nie da. Świetlica w Trzemesznie nadal woła o sprawiedliwość.

  • Byłem w Niewolnie i wycofuję mój poprzedni wpis z 2stycznia.
   To nie zamydlanie sprawy świetlicy .
   W Niewolnie dokonała się bestialska zagłada Przyrody! Źle oceniłem wpisy zrozpaczonych ludzi. Teraz przekonałem się, że nie przestrzeganie piątego przykazania Dekalogu- nie zabijaj!- w większości nikogo nie obchodzi.
   Osły skończone nie wiedzą nawet co to jest botanika!
   Władze: Peno, Matelski, Bisikiewicz, Dalewski ruszcie d..y i zobaczcie jaka krzywda stała się nic nie winnym lipom!. Pani Krzyżaniak niech Pani jako nauczycielka i matka zadba o los przyszłych pokoleń. Wiem, że jest pani rozumną radną. Litości!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj