Strona główna Polityka Tradycja zdecyduje o reformie szkół

Tradycja zdecyduje o reformie szkół

2140
40

Gmina Trzemeszno, jak wszystkie gminy naszym kraju, stoi przed dylematem organizacji sieci szkół. Ma to oczywiście związek z decyzjami na szczeblu centralnym, przede wszystkim z likwidacją gimnazjów. W przypadku szkół wiejskich w Trzemżalu i Kruchowie sprawa wydaje się prosta.

W miejsce dotychczasowych zespołów szkół powstaną ośmioklasowe szkoły podstawowe.

W mieście sprawa jest bardziej skomplikowana. Dwie dotychczasowe sześcioklasowe szkoły podstawowe nie pomieszczą raczej wszystkich uczniów. Do zagospodarowania pozostaną za to pomieszczenia po obecnym gimnazjum.

W środę, w trakcie obrad połączonych komisji Rady Miejskiej, burmistrz Krzysztof Dereziński przedstawił radnym wstępne propozycje w tej sprawie. Zawarte były one w obszernej prezentacji przygotowanej przez Mirosława Świerkota. Przedstawiono w nim trzy warianty, trzeci z nich podzielono dodatkowo na dwa „podwarianty”.

Pierwszy to funkcjonowanie trzech szkół. Szkoła Podstawowa nr 3 miałaby powstać na bazie dzisiejszego gimnazjum.

Drugi to jedna szkoła działająca w budynkach dotychczasowych szkół podstawowych oraz gimnazjum.

Trzeci wariant to dwie szkoły podstawowe. Tu przedstawiono wariant A, w którym SP nr 1 jest szkoła 4 ciągową (klasy a,b,c,d), a SP nr 2 jednociągową (po jednym oddziale w roczniku). Wariant B przewidywał SP 1 jako 3 ciągową, a SP 2 jako dwuciągową.

W dyskusji burmistrz od razu odrzucił wariant trzech szkół. Po raz kolejny stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie jednej szkoły jednak zarekomendował wariant 3b.

Swoją propozycję, w szczegółowej prezentacji, przedstawił również radny, nauczyciel gimnazjum Przemysław Woźny. Okazało się, iż była ona jednak bardzo zbieżna z propozycją burmistrza. O tym, że pozostałe warianty były przygotowane raczej po to, aby sprawić wrażenie, że radni mogą w czymś wybierać świadczy fakt, że tylko dla jednego wariantu przygotowano propozycję nowych obwodów szkolnych.

Dyskusja toczyła się więc głównie wokół wariantu dwóch szkół podstawowych z dwuciągową szkołą nr 2. W tej sytuacji w jej skład weszłyby również pomieszczenia po obecnym gimnazjum.

Padły także inne propozycje. Maciej Dalewski zastanawiał się, czy konieczne jest utrzymywanie na siłę SP nr 2. Jak stwierdził, mamy dwa „super obiekty szkolne” – SP 1 i zespół szkół przy ul. Kosmowskiego, które można rozbudować, natomiast z obiektem przy ul. 1 Maja nic już się nie da zrobić. Według radnego, w przeciwieństwie do „dwójki”, te dwa obiekty mają szanse rozwoju, można je rozbudować i stworzyć tam dodatkowe sale gimnastyczne czy boiska z prawdziwego zdarzenia.

Podobnego zdania był przewodniczący RM Sławomir Peno. Większość obecnych na obradach radnych skłaniała się jednak do rozwiązania zaproponowanego przez burmistrza. O komentarz do tych zamierzeń poprosiliśmy K. Derezińskiego. Zapytaliśmy przede wszystkim, dlaczego rekomenduje rozwiązanie z 2 szkołami, jednocześnie powtarzając, że najlepszym byłoby utworzenie jednej.

Jak odparł, chodzi w tym przypadku o zachowanie tradycji dwóch szkół. Na naszą sugestię, iż już w przypadku jednej szkoły przekonaliśmy się, że sama tradycja to jednak za mało, odpowiedział – „zgadza się”. Pytany, czy proponowane rozwiązanie gwarantuje optymalną liczbę dzieci w oddziałach, co jest głównym czynnikiem określającym koszty utrzymania szkół przyznał, że nie może zapewnić, iż nie powstaną małe oddziały liczące poniżej 20 uczniów.

Dodał, że obecnie w rządzie są tendencje, aby tworzyć mniejsze oddziały, co zapewni prace większej liczbie nauczycieli. Nie idą jednak za tym żadne pieniądze, co oznacza, że gminy musiałyby wziąć ten ciężar na siebie, a przecież już w tej chwili gmina Trzemeszno do utrzymania szkół dokłada ponad 7 milionów złotych.

Czy w takim razie w propozycji burmistrza chodzi o stanowiska dyrektorskie (dwóch dyrektorów i dwóch wicedyrektorów), czy może o większą ilość godzin dla nauczycieli? „Ja bym tego tak nie oceniał, chociaż wiem, że tak to ocenić można” – odparł na to pytanie burmistrz.

Jednym z tematów związanych ściśle z nową organizacją szkół w gminie jest sprawa obwodów poszczególnych szkół. W przedstawionym wariancie pewne zmiany mają zajść w przypadku terenów wiejskich. Do szkoły w Kruchowie miałyby dołączyć dzieci z Huty Trzemeszeńskiej, Kierzkowa i Pasieki. Do Trzemżala natomiast z Bieślina i większości Zielenia (od drogi powiatowej Zieleń – Bieślin w kierunku wsi).

Miasto byłoby podzielone na 2 obwody. Do Szkoły Podstawowej nr 1 mają być włączone ulice: 22 Stycznia, Borowskiego, Chrobrego, Długa, Działkowa, Jasna, Jeziorna, Kalinowa, Kasztanowa, Kochanowskiego, Kopernika, Kościuszki, Krańcowa, Kwiatowa, Lipowa, Marchlewicza, Mieszka I, Mogileńska, Odzyskania Niepodległości, Ogrodowa, Piastowska, Polna, Przemysłowa, Różana, Staszica, Szkolna, Szymańskiego, Śniadeckich, Toruńska, Wleklińskiego oraz Żeromskiego.

Szkoła Podstawowa nr 2 objęłaby ulice: 1 Maja, Brzoskwiniowa, Czarnieckiego, Dąbrowskiego, Górną, Jaśminową, pl. Kilińskiego, Konopnickiej, Kosmowskiego, Mickiewicza, Modrzewiową, Parkową, Orchowską, Osiedlową, Prusa, Reja, Reymonta, Sosnową, Sportową, św. Ducha, św. Jana, św. Wojciecha, Tumską, Wiosny Ludów, Wiśniową, Wodną, Wrzosową, Wyszyńskiego, Żółwią.

To dopiero początek dyskusji o nowej organizacji szkól w naszej gminie. Następne posiedzenie komisji w tej sprawie zaplanowano na najbliższą środę o godzinie 15:30 w auli SP nr 1.

Burmistrz i przewodniczący RM zapraszają do udziału w spotkaniu wszystkich zainteresowanych mieszkańców.

16521858_733280500169398_2048037724_n


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

40 KOMENTARZE

 1. Dawniej były szkoły podstawowe 8 klasowe, klasy a.b.c.d i było tyle samo budynków szkolnych co teraz i jakoś wszystko normalnie funkcjonowało choć uczniów było o wiele więcej co teraz bo po 31 w klasie. A teraz wielkie problemy. Liceum praktycznie już wcale nie istnieje w naszym mieście.

   • A co może dawniej nie funkcjonował cały ten system oświaty lepiej niż teraz ???! Teraz to jest jedno wielkie szambo !!!

    • Zdecydowana większość uczniów ucieka do innych liceów.
     A to co zostało z dawnego liceum to ułamek tego co było i z roku na rok jest gorzej.

    • A ile jest młodzieży i szkół średnich w okolicy? Ile jest szkół po takich przejściach jak liceum w Trzemesznie? Łatwo niszczyć tę szkołę takimi komentarzami jak Twój. Znacznie trudniej pamiętać, co ta szkoła przechodziła przez ostatnie 10 lat. Pamiętam obietnice władz powiatu o wybudowaniu sali gimnastycznej przy LO Trzemeszno. Minęło 20 lat sali nie ma. A to tylko jeden z wielu przykładów „opieki” władz powiatowych na przestrzeni ostatnich 20 lat. Tymczasem kosztem Trzemeszna szkoły w Gnieźnie kwitną. Można by porównywać LO Trzemeszno z innymi szkołami w powiecie, gdyby była ona tak samo traktowana jak inne szkoły. Inny przykład – szkoła w Mogilnie. Jeszcze 10 lat temu szkoła była bardzo źle postrzegana. Dziś szkoła dzięki temu jak władze Mogilna pomagają szkole funkcjonuje ok, ale nie jest to jakaś wybitna szkoła. Różnica między Mogilnem a Trzemesznem jest taka, że mieszkańcy Mogilna nie nie wieszają psów na tej szkole przy każdej okazji, chociaż powody, by się znalazły. Spróbuj znaleźć na portalach CMG jakieś uwagi krytyczne. Mieszkańcy CMG szanują to co mają, a Trzemesznianie za punkt honoru postawili sobie zniszczyć to co mają.Zamiast krytykanctwa, należy stosować konstruktywną krytykę, która polega na tym, żeby dostrzegać to co dobre i to co złe i próbować swoimi pomysłami pomóc. Dlatego zachęcam Cię do tego, abyś pomyślał i przedstawił sposoby jak pomóc szkole.

 2. Burmistrz i Radny Woźny jeden były nauczyciel drugi obecny nauczyciel, projekty zbieżne. Jesteście sędziami we własnej sprawie. 7 milionów dopłaty do szkół Panowie nie kompromitujcie się. A gdzie miasto i gmina ? Czy macie nas za idiotów którzy wszystko łykną. Trzemeszno to nie tylko nauczyciele. Jeżeli jedna szkoła to jedna i koniec. Stołków dla swoich brakuje to płaćcie im ze swoich pieniędzy nie z naszych podatków.

 3. pamietam czasy jak Pani M. (woźna) nosiła kawet codziennie panu od fizyki (W.) w szk. podstaowej nr 2 nauczyciel to jest ktoś 🙂 a Wy chcecie zamknac szkole nr 2 ? a czym pan dyrektor bedzie jezdzil pozniej kto mu zaplaci za utrzymanie mercedesa i kupowanie laptopow na szkole ? no kto sie pytam ?
  poza tym spojrzcie na nazwiska i pokrewienstwa nauczycieli zatrudnionych w Dwójce sama smietanka wysokokaloryczna !!!

  myslicie ze Dyzio im zrobi krzywde ???

  A wilk z Wall-Street to mogłby juz przedstawic propozycje ktora rozni sie od burmistrza mydlicie tylko oczy radnym nie postaral sie Pan Wilk zreszta tak samo zna sie na ekonomii jak i wczesniej to niech moze zajmie sie historią i tak to pozniej jest jak sie bierze Nauczycieli na radnych tu trzeba myslec biorąc pod uwagę ekonomię + dobro mieszkancow a nie tylko o kolezenstwie.

  Mam nadzieje ze mieszkancy Trzemeszna maja wiecej oleju w glowie i widzą jak Ci na stołkach ich robią bo zrobili juz nie raz i z placem sw Wojciecha i komunalką i podatkiem VAT – ktos moze ma interes w tym zeby tak bylo ale z pewnoscia nie jest to interes mieszkancow 🙂

 4. Kazdy wie, że dyrekcja gimnazjum przejdzie w komplecie do SZk. nr 1. W dwójce pozostanie kolega no i mamy jeszcze jeden stołeczek do obstawienia. Dostanie go oczywiście ktoś zaufany. Ot i cała reforma.
  Klasy będą liczyły po 15 uczniów, praca dla nauczycieli będzie. A że nie będzie kasy w gminie? Czy to któregoś radnego obchodzi?

 5. Skoro tak się mają sprawy- to Pani Ewo nie warto startować w konkursie na dyrektora SP nr 1-szkoda nerwów;wszystko jest już ustawione!!

 6. Ta proponowana rejonizacja obowiązywała bedzie pierwszaki od września 2017 tak?bo moje dzieci nie zamierzają zmieniać Spa1 na Sp2 na poziomie klasy trzeciej i piątej?

 7. Matki z Zielenia nie dajcie sobie rzucac dziecmi jak swinie w patyku najpierw szkole w Zieleniu zamknac przeniesc do Trzemeszna teraz dzieci juz w Trzemesznie nie potrzebne no to do Trzemzala nie dajcie sie soba manewrowac niech Trzemeszniakow WOZA do Trzemzala albo Trzemzal do miasta po gimnazjum dosyc miejsca

 8. PANIE MACIEJU MA PAN RACJE LEPIEJ Z DWOJKI ZROBIC URZAD A PO URZEDZIE MIESZKANIA A W GIMNAZJUM DOSYC MIEJSCA KIEDYS BYLA TROJKA I BYLA .

 9. Tradycja zdecyduje, bo tradycją naszej gminy jest, że rządzą nią nauczyciele. I takie mamy efekty jakie mamy. Ma rację Dalewski, że zarówno w jedynce jak i liceum można zrobić wiele. Ale jest w mniejszości. Bo u nas nie patrzy się jak sa wydawane środki publiczne. Najważniejsze zadowolić jedną grupę zawodową najbliższą burmistrzowi. A radni mówia tak jak im nauczyciele podpowiadają .

 10. Cały czas zastanawiam się do jakich to tradycji stale nawiązuje Krzysztof D . Dziwne , że jakoś tego wątku nie wykorzystał w chwili likwidacji innych placówek oświatowych .
  Dlaczego nie zrobił nic w chwili barbarzyńskiej likwidacji zaplecza Szkoły Zawodowej , której tradycja ma o wiele większe znaczenie nie tylko historyczne i nie tylko dla naszego regionu … . Co Pan Krzysztof D. zrobił w kierunku złożenia ofert dalszej edukacji młodzieży na poziomie ponad podstawowym zgodnie z tradycjami Naszego miasta ?
  Przestań burmistrzu nawijać o tych twoich tradycjach , stajesz się coraz bardziej nudny !!! Hipokryta !!!

  • Miło, że mnie Pan Panie KAT w komentowaniu wyręczył, bo klawiatura odpocznie, a ja jedynie się podpiszę pod Pana wpisem …

   Może teraz mnie Pan zrozumienie dlaczego tak bardzo naciskałem na referendum – chodziło mi o czystość sumienia obywatelskiego – chociaż jest na moim rysa obywatelska … Teraz niech Pan sobie przełoży każde działanie Burmistrza na taką jakość zarządzania jaką prezentuje w obszarze szkolnictwa – to jest patologia … Stąd mój upór i „lekkość” konsekwencji , bo jestem świadom gdzie Trzemeszno mogłoby być – i to jest najgorszym – my się będziemy najpierw leczyć z Burmistrza Derezińskiego …

   Co do propozycji Pana Macieja Dalewskiego – to przemawia za nimi rozsądek sytuacji, Pan Woźny jako klakier Pana Burmistrza – a właściwie majtek przy kapitanie tonącego okrętu – wykazał wielki spryt używają opcji kopiuj – wklej …

   • Drogi Panie rozumiem Pańskie intencje w sprawie referendum . Daję Panu słowo , że jeśli doszłoby do niego nie omieszkałbym
    zagłosować za odwołaniem Krzysztofa D .
    Niestety mam za sobą doświadczenia referendalne i zbyt dobrze znam Nasze środowisko .
    Zapewne zauważył Pan jak przewrotnym staje się układ sił w RM
    i jak układały się głosy w ubiegłych wyborach .
    Oczywiście jest to moje zdanie . Natomiast nie chodziło mi zupełnie o ignorowanie Pańskiej inicjatywy i determinacji jaką wykazał Pan w sprawie referendum .
    W jednej z mich wypowiedzi pisałem już , że Krzysztof D . jest u mnie (i nie tylko) spalony . Nie dotyczy to jedynie szkolnictwa ale również innych spraw znanych i tych , które nie ujrzały jeszcze światła dziennego .
    Pozdrawiam 🙂

    • Szanowny Panie Tomaszu napiszę Panu jeszcze raz, kopiując część swojego wpisu w temacie:

     Polityka dzieli się dla mnie na międzynarodową, europejską, polską i lokalną – one wszystkie się przenikają …

     Lokalnie demokracja ma szansę funkcjonować normalnie, bo jest najłatwiej nadać jej właściwe standardy … Uryna wyborcza to określenie, którego używam w określeniu wyborów parlamentarnych – ponieważ metoda D`Hondta, głosowanie na partie nie na ludzi ( ustawianie list wyborczych przez bonzów partyjnych ), skostniałość personalna polskiej sceny politycznej, wielkie manipulacje me(n)diów i trzymanie Polaków pod kloszem sztucznego świata informacji oraz wiele wiele innych czynników pozwala mi gardzić taką formą „demokracji” – która nie ma nic wspólnego z demokracją właściwą – standardów przyzwoitych … Wolność, demokracja to slogany kraju który jest gospodarczą kolonią czyli został podbity bez jednego wystrzału – co także dość łatwo wykazać …

     Lokalnie możemy mieć spory wpływ na jakość rządzenia …

 11. Reorganizacja szkól sprowadza się tylko do jednego przez burmistrza Derezińskiego-utrzymanie stołeczka dla swojej żony Danuty.Pełen nepotyzm i pogarda dla społeczeństwa.

 12. Józef Piłsudski:
  „Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości.” Czy szkoła nr2 to nie historia i tradycja?W czasach kiedy pieniądze są najważniejsze,warto i o tym pamiętać.Zapomniało Trzemeszno o Janie Kilińskim,rocznica śmierci 28 stycznia…Dokładnej daty urodzin nie znamy.Pamiętajmy o historii zanim cokolwiek zniszczymy.

 13. „Ja bym tego tak nie oceniał, chociaż wiem, że tak to ocenić można” – to jest odpowiedź naszego włodarza. Brak pomysłu na oświatę zasłania tradycją. Przedstawia 4 warianty ale tylko jeden słuszny. Ten gwarantujący pracę nauczycielom a przede wszystkim dyrektorom.
  Nieważne ile to bedzie kosztować . Niestety myślą tak samo radni, którzy szukają elektoratu wśród rodziców i nauczycieli. I tak to sie kręci w naszej gminie.

  • I po co siejesz ferment niepotrzebnie? Spotkanie jest w sprawie całej trzemeszeńskiej oświaty w związku z likwidacją gimnazjów. W tym artykule jest napisane na początku, ze taki dylemat maja wszystkie gminy w kraju. Ale pewnie jestes nauczycielem lub rodzicem, którego nauczyciele „uświadomili”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj