Strona główna Polityka Szkoły powrócą do Trzemeszna

Szkoły powrócą do Trzemeszna

3070
62

W trakcie wczorajszej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie przejęcia przez Gminę Trzemeszno prowadzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz trzy uchwały ws. zakupu budynków szkół przy pl. Kosmowskiego, ul. Mickiewicza i ul. Wyszyńskiego.

Obrady rozpoczęła jednak dyskusja nad wnioskiem radnego Sławomira Peno. Chciał on, aby do ZSOiZ w Trzemesznie włączyć od 1 września trzemeszeńskie gimnazjum (|LINK|). Zdania w tym temacie były podzielone. Część samorządowców zastanawiała się, czy w momencie, w którym wybrano dyrektor szkół ponadgimnazjalnych (Ilonę Adamską), włączenie gimnazjum do zespołu jest możliwe. Zastanawiali się także nad zmianami arkuszy organizacyjnych oraz odprawami dla nauczycieli.

Niektórzy radni mówili, że pomysł nie jest najgorszy, jednak warto do niego wrócić dopiero za jakiś czas. Głos w temacie zabrała emerytowana nauczycielka, Aleksandra Bielak. Jak mówiła, warto zastanowić się nad stworzeniem jednego zespołu, w skład którego weszłyby wszystkie szkoły. „Jest trend – wypowiadany głośno – odchodzenia od gimnazjów. Zespół ma przyszłość, bo zaczniemy uczyć dzieci od początku. Ja zawsze byłam zwolennikiem zespołu – takiej kuźni talentów – od gimnazjum aż do pełnoletności” – mówiła nauczycielka.

A. Bielak dodała, że dzięki temu byłaby np. jedna bardzo dobrze wyposażona pracownia chemiczna, a nie dwie, osobne dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Zdaniem nauczycielki można wyznaczyć dyrektora – managera – odpowiedzialnego za sprawy ekonomiczno – administracyjne oraz dwie osoby odpowiedzialne za np. dydaktykę, metodykę i psychologię.

Ostatecznie za wnioskiem S. Peno zagłosowało 6 radnych (5 z klubu „Ponad Podziałami” oraz radny Maciej Dalewski). Przegłosowano też uchwałę dot. prowadzenia szkół ponadgimnazjalnych przez Gminę Trzemeszno. Przeciwny był tylko radny Michał Behnke.

Po głosowaniu do sprawy odniósł się etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Robert Gaweł. Jak powiedział, cieszy się z zakończenia pewnego etapu. „Stała się dziejowa sprawiedliwość. Budynki, które były wasze, do was powróciły. Uważam, że w ostatnich miesiącach negocjacji udało wypracować się zadowalające dla wszystkich stron warunki” – mówił R. Gaweł i skomentował, że mieszkając w naszym mieście widziałby docelowo jeden zespół szkół.

Projekty uchwał dotyczące zakupu budynków szkół nie wzbudziły kontrowersji i dyskusji. Wszystkie trzy zostały przegłosowane pozytywnie.

62 KOMENTARZE

  • Warto zapamiętać to „dziejowe” głosowanie i kto do tego doprowadził. Po pierwsze jest to początek końca ponadgimnazjalego szkolnictwa w Trzemesznie. Po drugie początek prawdziwych mega dużych wydatków na oświatę i problemów finansowych gminy.

   Teraz będzie utrzymywanie na siłę etatów w klasach licealnych i zawodowych. Łączenie klas z powodu braku uczniów do niczego dobrego nie prowadzi.

   Paradoksalnie „Ponad podziałami” „walcząc” o szkołę doprowadzili właśnie do początku procesu jej likwidacji.

   Moje gratulacje dla władz starostwa pięknie umyli ręce od likwidacji tych placówek. Teraz będzie to problem samych mieszkańców i władz Trzemeszna.

 1. Młodzież i tak pójdzie do Gniezna czy Mogilna, tam lepiej uczą -dzieci nie muszą chodzić na korepetycje,żeby umieć np. matematykę.
  Pan Peno się myli,dzieci nie przyciągnie nowymi kierunkami,młodzież pójdzie tam,gdzie lepiej przygotowują do matury.

 2. Przepraszam bardzo, ta szkoła moim zdaniem jest taka jak każda, czyli wszędzie trzeba się uczyć, a skoro ktoś nie uważa na lekcji i nie przygotowuje się na sprawdziany no to później są komentarze ze nauczyciel nie tłumaczy. Myślicie ze w innych szkołach tak nie jest? Ze każdy nauczyciel od razu WSZYSTKICH nauczy? Pomyślcie nad sobą.. szkoła na miejscu, a wy wymyslacie.

  • Kim Ty jesteś że obrażasz wyborców. Tak wybrali bo tak chcieli i mieli do tego prawo a że ten radny jest taki jaki jest to już druga sprawa. Ale to nie znaczy że można obrażać innych. Porażka nadal boli.

 3. Jak odbudować wizerunek szkoły?
  Zmienić kadrę pedagogiczną.
  Uczęszczałam do tego liceum i bardzo żałuję tych zmarnowanych trzech lat. Pseudo-nauczyciele, którzy kazali mówić do siebie „profesor”. Może posiadali wiedzę z danego przedmiotu, ale za to o pedagogice, wychowaniu nie mieli bladego pojęcia. Przez te trzy lata nabawiłam się przez nich wrzodów żołądka i nerwicy. Na szczęście , kiedy zakończyłam tam „edukację” i dostałam się na studia pedagogiczne moje życie się odmieniło. Wstyd mi jako pedagogowi, że osoby nie mające podejścia do ucznia i traktujące ich przedmiotowo prowadzą zajęcia. Owszem byli nauczyciele kompetentni, ale stanowili oni nieliczną grupę. Najgorsi byli nauczyciele od przedmiotów ścisłych, którzy zwracali uwagę tylko na lizusów i ta ich odrzucająca postawa. Żenada!
  Nawet gdyby mi dopłacali to bym tam nie wróciła.

 4. ….przedmioty ścisłe są trudne ,dlatego trzeba się ich uczyć, ( od patrzenia na skrzypce jeszcze nikt nie nauczył się na nich grać ) ale to one kształcą logiczne myślenie i dzięki temu można uczyć się lepiej innych przedmiotów…

 5. … taka nauczycielka jak Marysia ( co żali się wyżej) to dopiero nieszczęście ,znerwicowana i z wrzodami żołądka nadaje się tylko do leczenia a nie pracy…

 6. A ja chodziłem do tej szkoły niedawno dziś studiuję na renomowanym kierunku na który nie dostał się nikt z Mogilna, są oczywiście osoby z Gniezna, ale wcale nie mają ode mnie wyższych wyników matur, a ocen wcale. I nawet sami mi przyznali że gdybym dojeżdżał do ich Dąbrówki mijałoby się z celem straciłbym cenny czas, a nauczyłbym się tyle samo ps. Oni też brali korepetycje. Mam znajomych w Mogilnie którzy również je biorą. Do czego prowadź wasza krytyka? Nikt z was również na radzie miejskiej nie wyraził żalu z przejęcia szkół ehh.. Ludzie dlaczego gadacie o tej szkole jedynie z tego co gdzieś usłyszycie?. Szczerze mówiąc to nawet osoby z najlepszych Liceów w Polsce z Poznania czy Torunia przyznają że bez korepetycji nie daliby rady. Wiem bo mamy uczniów z całej Polski i każdego miałem okazję spytać, ale wy i tak swoje.

 7. Pan radny Michał Behnke jest stracony. Ponoć bardzo brzydko wyrażał się o liceum i kadrze…, ktoś zapomniał o wyborcach i o kulturze jaka powinna obowiązywać w wypowiedziach. Nie wolno tak jak Pan Radny postępować, należy szanować ludzi. Wstyd dla Pana Rodziny, wielki wstyd…

  • Został za to zniszczony słownie nie tylko przez radnych, ale też inne osoby w tym swojego rówieśnika, któremu nie umiał spojrzeć w oczy, jak rzekł ,,obraził pan uczniów absolwentów i nauczycieli”. Pan Behnke jak widać odstaje poziomem od rówieśników. Ludzie kogo wy wybraliście.

 8. Chodzę do Gniezna do Dąbrówki już 2 lata ,mam dobrych nauczycieli a na korepetycje nigdy nie chodziłem ! Nauczyciele dobrze wykładają.

  • Moje gratulacje mam nadzieję że maturę zdasz wspaniale i kiedyś porównamy nasze wyniki wtedy wystawimy szkołom opinię 😉

 9. Kolega wyżej ma rację ludzie pomyślcie co piszecie i przestańcie propagować nienawiść, zostawcie tą szkołę w spokoju czy wy nie rozumiecie że to co piszecie czytają też ludzie spoza Trzemeszna i tylko przynosicie wstyd całemu miastu? Mamy własną szkołę z wielowiekową tradycją zamiast być dumni z tego krytykujecie ją, przetrwała nie takie rzeczy, zabory, powstania II wojnę. Boże jakich czasów my dożyliśmy że są jeszcze tacy ludzie, a może to jedna osoba pod kilkoma nickami

 10. Znowu niespokojna noc na siłowni(Kopernika-Toruńska).Zaczynam współczuć trzemeszeńskim policjantom.Byli wielokrotnie ale zawsze pijanym gówniarzom udawało się uciec.Jestem pewien,że winnym tej sytuacji jest urząd MiG.Nie pomagają policji,chociażby w ograniczeniu sprzedaży alkoholu w nocy.Wszyscy wiemy,gdzie znajduje się mekka (sklep nocny)pijaków.Ciekaw jestem,w jaki sposób nieletni zaopatrują się w alkohol??Czy dzisiejsza noc będzie spokojniejsza?Śmiem wątpić!Towarzystwo pijanych nieletnich,rozeszło się po godzinie 4.Dla malkontentów…rzucanie koszem na śmieci,demonstracyjne tłuczenie butelek o sprzęt do ćwiczeń…Efekt-nieprzespana noc dla okolicy.

  • Ja już nie mam siły.Kiedyś wyskoczę z siebie i ktoś dostanie w zęby!Pijaki żądzą w Trzemesznie!Gdzie małolaty kupują alkohol?My wiemy!I co z tego?Wszyscy wiedzą!Nocne awantury na siłowni trwają!!1

  • Policja trzemeszeńska ma więcej niż jeden radiowóz a między sobą posiadają łączność radiową. Tak trudno w tym samym czasie podjechać zajść siłownię z dwóch stron? Gówniarzeria była by złapana i ukarana dla przykładu ale niestety żeby to zrobić to trzeba trochę pomyśleć i zaangażować minimum czterech ludzi. Ale tak to jest jak się nie myśli.

 11. Ludzie przejęcie zespołu szkół będzie katastrofa. Za parę miesięcy okaże się że gmina tonie w długach. Osoby wypowiadając się o tym pomyśle pozytywnie nie zdają sobie sprawy z realiów panujących w Polsce. Bierzecie na siebie skarbonka bez dna.

  • LUDZIE WY W TRZEMESZNIE NIE WIECIE CZEGO CHCECIE RAZ PRZEJAC SZKOLY TERAZ MACIE PRZEJAC TO MOWICIE KATASTROFA SZKODA WAS GLUPIO MYSLACYCH POZDR;;;DLA TRZEMESZNIAN Z BERLINA

 12. Jestem absolwentem tej szkoły . Serce mi ściska jak czytam niektóre wypowiedzi . Szkoła z takimi tradycjami nie zasługuje na pogardę . Dla mnie było zaszczytem uczęszczania i ukończenie tej ,,kuźni wiedzy ,, . Profesorowie jacy by nie byli ,to zawsze były to postacie o niebywałej wiedzy , indywidualnych pasjach , całym sercem zaangażowani w procesy nauczania . Nauczyciela można lubić albo nie – sprawa indywidualna . Od oceny jednak są inni . Absolwentowi nie wypada szargać ich wiedzą jest to niezbyt smaczne . Pozdrawiam wszystkich nauczycieli , uczniów i absolwentów NASZEJ SZKOŁY .

 13. Как школы восстановят? будет замечательно в этой новой школы и нельзя быть одна школа только более потребность и не любим одной школы!

 14. Mniej dotacji na puste miejsca pracy w bibliotece publicznej oraz w Domie Kultury .Totalny przerost zatrudnienia i znajdzie się kasa na szkoły !!!!!!!!!!!!!!!

 15. Powinna. Jak i wielu innych. A tu się nic nie zmieni. Pani Mina trzęsie wszystkim. I niestety jak kaze to słudzy muszą. To nie dziwcie się ze w bibliotece jest zatrudniona jej córka.

 16. Pan Radny B. z Lubinia po tak obraźliwej wypowiedzi powinien oddać mandat radnego. Wstyd nie tylko dla rodziny ale i wyborców i mieszkańców.Pokazał w pełni swe oblicze co na to popierająca go formacja.

 17. Chyba wiadomo jaki jest układ opieka-urząd 🙂 . Nic dodać nic ująć . Cyrk i jedynie cyrk na oczach trzemesznian .

 18. Te ukladziki to brak szacunku do siebie . Robale drążące zepsute mięso . Okaleczone mniemanie o sobie . Darwina i obłuda . Kompletny brak honoru .

 19. Uklady i ukladziki były zawsze i będą. Nic tego nie zmieni. Szkoda tylko nerwów. Lepiej spożytkować je w inny sposób. Np. latać paralotnia albo szukać zaginionych.

  • Z artykułu wynika, że z poziomem nauczania nie jest tak tragicznie, jak niektórzy tutaj piszą. Co ciekawe sporo (może nawet najwięcej) gimnazjalistów z Trzemeszna idzie do III LO, czyli nie na nauce i wynikach z matury im zależy.

 20. W Trzemesznie matematykę zdano na poziomie 40,50 %-pewnie poziom podstawowy.Uważam ,że nisko,a klasa politechniczna jaki wynik osiągnęła z rozszerzonej matematyki ?Wiecie?
  Tym,którym zależy na poziomie wyższych wyników matur nie tylko z podstawy a przede wszystkim z rozszerzenia idą do Dąbrówki i do Pomnika.

 21. dumnym można być najpierw z wyników szkoły a potem z wielowiekowej tradycji, taka jest kolejność powodów do dumy z naszego L.O.

 22. Radny Behnke powiedział,że teraz trzeba znowu wprowadzić chaos w gimnazujum ,bo trzeba jakoś załagodzić syf,więc wprowadźmy,
  dorzućmy gimnazjum,tam,gdzie jest posprzątane.
  Krystian Jabłoński ubiegłoroczny absolwent liceum przyznał,że zabolało go nazwanie syfem liceum,i ze wstyd jemu,iż Michał Benhnke był kiedyś jego przełożonym w harcerstwie a jego słowa uderzają we wszystkich uczniów tego liceum.
  Niestety Panie Krystianie trzeba się pogodzić z tym ,iż absolwenci gimnazjum nie chcą chodzić do szkół ponadgimnazjalnych w tej szkole.Walczycie o połączenie szkół a tak naprawdę nie chodzi tutaj o dobro młodzieży ,o zasób ich wiedzy tylko o posadki nauczycieli liceum .Wiemy ,że matury w naszym LO poszły kiepsko-zwłaszcza z matmy,gdzie nie można pochwalić się dobrym wykładowcą-bo blokuje to karta nauczyciela.Koło zamknięte. Nie ma dobrego nauczyciela,nie ma dobrych wyników matur!!! Proste ?

  • Akurat pan Krystian miał rację, radny musi mieć maniery i kulturę tym bardziej że sam chodził to beznadziejnej szkoły w Bielicach słynącej z handlu narkotykami. Z tego co zaś mi wiadomo pan Krystian jak i jego rocznik maturę napisali świetnie osiągając najwyższy wynik z historii w województwie, stąd wniosek że poziom zależy od rocznika. A zważywszy że szkoła przyjmuje każdego wyniki nie są złe. Natomiast nie kryjmy się pan Behnke nazwał liceum syfem i okazał się chamem i prostakiem. Byłam na tej sesji kiedy pan Krystian do niego przemawiał patrzył w sufit bojąc się spojrzeć w twarz. Po tej sesji doszłam do wniosku że jednak nie cała młodzież jest zdegenerowana są to pojedyncze przypadki jak Michał B. Ja nie rozumiem szkoły są i tak od siebie zależne w tych samych budynkach. Nie zgadzam sie ze połączenie służy nauczycielom wręcz przeciwnie uderza w żonę burmistrza wicedyrektorkę i jego przydupasów nauczycieli WF. Ludzie to zaszczyt mieć szkołę z taką tradycją ona przetrwała zabory II wojnę czyli gorsze czasy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj