Radny Sławomir Peno chce włączenia trzemeszeńskiego gimnazjum do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie. Wnosi, aby stosowny zapis dodać do projektu uchwały dotyczącej przejęcia prowadzenia szkół przez Gminę Trzemeszno. Projekt ten będzie głosowany na jutrzejszej sesji Rady Miejskiej.
Zdaniem radnego stworzenie jednego zespołu składającego się z gimnazjum, liceum, technikum i szkoły zawodowej umożliwi „stabilizację” trzemeszeńskiej oświaty. Jak mówi, pierwszy punktem jest przejęcie budynków szkół, drugim przejęcie prowadzenia szkolnictwa od Powiatu, a trzecim połączenie gimnazjum ze szkołami ponadgimnazjalnymi.
S. Peno uważa, że ze względów ekonomicznych musi powstać jedna dyrekcja szkół. Proponuje, aby wybrać dyrektora oraz jednego z zastępców do spraw gimnazjum.
„Należy rozpocząć akcję promocyjną. Powinno być czymś naturalnym, aby uczniowie trzemeszeńskiego gimnazjum kontynuowali naukę w naszym liceum, technikum lub szkole zawodowej. Nie możemy dopuszczać, żeby ponad połowa uczniów „uciekała” do placówek w Bielicach, Mogilnie czy Gnieźnie” – komentuje S. Peno i dodaje, że uczniowie muszą mieć pewność, iż szkoły są nasze, a nie Powiatu.
O komentarz chciałem poprosić burmistrza Krzysztofa Derezińskiego, ale pomimo wielokrotnych prób nie udało mi się z nim skontaktować.
Sesja Rady Miejskiej odbędzie się już jutro o godzinie 13:00 w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie.
No super, zwłaszcza że to połączenie Gimanzjum z LO jakoś nie wypaliło i było błędem od samego początku doprowadzając do ucieczki absolwentów gimnazjum z Trzemeszna
Kolejny absurd. Jeśli do tego dojdzie będzie to kolejny błąd w naszym szkolnictwie. Po pierwsze Panie Peno, takim połączeniem nie da się zmusić uczniów do pozostania w trzemeszeńskim liceum, a wręcz przeciwnie, może ich to jeszcze bardziej odstraszyć. Po drugie w moim przekonaniu gimnazjum radzi sobie teraz świetnie będąc osobno i pracuje na siebie. Widać wiele inicjatyw z ramienia tej szkoły. Rozumiem, że takim połączeniem chce Pan doprowadzić do tego, aby gimnazjum pracowało na szkoły ponadgimnazjalne i wszystkie zasługi przypisywać tym szkołom? Po trzecie natomiast – mówi Pan o ekonomii. A gdzie tu ekonomia, jeśli zgadzacie się przejąć szkoły, do których gmina będzie dopłacać ponad milion złotych rocznie? Oczywiście kosztem innych inwestycji? Ręce opadają…
Nie tylko „rynce”opadają…….
ale słodzisz burmistrzowi !!!co nauczyciel ?
nie nauczyciel tylko realista, po co znowu mieszać i kombinować??? Dajcie spokój już tym szkołom nich sobie każda pracuje na własną opinię a jak lo zasluży to dzieciaki pójdą z pewnością i nie dlatego że ktoś ich będzie na siłę agitować
Wam radni to już całkiem się w głowach pomieszało( nie napiszę od czego).Jeźeli do czegoś takiego dojdzie to wszystkie dzieciaki wyjadą do iinnych szkół. Mam w LO dziecko i jak tak dalej będziecie kombinować to moje dziecko 2 klasę bedzie kontynuowało w Gnieznie. Tak zrobi kilku rodziców. Zacznijcie reformy od nauczycieli, którzy zamiast uczyć to sieją zamęt. Opamiętajcie się i nie realizujcie swoich chorych ambicji. W tych budynkach na Kosmowskiego to faktycznie zostanie tylko gimnazjum. A Pan, Panie Dereziński niech nie da sobą manipulować.
Proszę pamiętać ,że Pan Burmistrz jest ciałem wykonawczym ! Ma on słuchać i wykonywać . Proszę nie odwracać ról i obowiązków ciążących na nim . Burmistrz nie robi żadnej łaski . Dziwne że akurat w tym konkretnym przypadku dostrzega się manipulacje !. Pozdrawiam .
Rację ma rodzic,brakuje dobrych nauczycieli,tych z czasów komuny. Wyniki matur były lepsze i dużo młodzieży dojeżdżało do LO.Co się stało z tym poziomem? Zdać maturę,byle zaliczyć,żadna rewelacja ,zdać 80-95% z rozszerzenia,wtedy możemy mówić o dobrych wynikach i dostaniu się na dobrą uczelnię.
Dobrze natomiast na tym wyjdą nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych, bo klas coraz mniej,a tak będą mogli uczyć w gimnazjum,a kiedyś „profesorowie „wysoko nosili głowy,bo uczą w liceum,teraz chcą połączenia szkół.
Wygląda na to, że właśnie po to ma być to łączenie. Żeby „profesorowie” mieli godziny. Tu nie chodzi o uczniów. Niedługo dołączą podstawówki, byleby tylko godziny się zgadzały.
To ja jako absolwent dwóch szkół połączonych i rozłączonych powiem wprost gadacie takie głupoty i durne rzeczy że śmiać się chce pseudo znawcy rodzice czy jacyś hejterzy zapraszam jutro na rade na pewno tam będę i nie wypowiadajcie się szkoła lepiej funkcjonowała połączona Pamiętam! Ale jak widzę może wam tak Dyziu kazał pisać? Typowa praktyka jego partii czyli PO wynajmowanie za pieniądze hejterów w Internecie. Daj boże rozum połączenie jutro szkół i stabilizację naszej oświaty zniszczonej nie tylko przez Dyzia i PO ale też przez was. A te groźby o przeniesieniu to kierujcie osobiście a nie w Internecie.
Typowe zachowanie osób zaangażowanych w tzw. „ratowanie” szkół. Jeśli ktoś napisze swoją opinie (do której ma prawo) – inną niż Wasza, zaraz atakujecie tę osobę, że jest to albo osoba burmistrza, albo jakiś nauczyciel, albo hejter. To przepraszam, własnego zdania nie można mieć? Jesteście już tak tym wszystkim zaślepieni, że robicie wszystko byleby tylko było, a każdy kto ma inne zdanie jest bee. Mają być szkoły nasze, mają być połączone itd. Ale co potem? Nikt z Was, oprócz krytyki nie napisał tutaj żadnego, powtarzam ŻADNEGO argumentu dlaczego szkoły mają być przejęte i potem połączone. Jest w ogóle jakiś pozytywny powód dla takich ruchów? Bo nie wiem czy nie potraficie ich wymienić, czy nie chcecie. Zamiast pokazać jak macie zamiar uzupełnić deficyt ponad miliona złotych rocznie za prowadzenie szkół to tylko wypisujecie, że Dyziu to, Dyziu tamto. Podajcie do opinii publicznej koszty tego wszystkiego, a nie tylko – „przejmujemy, łączymy a dalej niech się martwią”. Komuś musi bardzo na tym zależeć widać, tylko pytanie komu i dlaczego… A gwarantuje Wam i wspomnicie moje słowa za jakiś czas, że żadne przejęcie i połączenie nie poprawi naboru do naszych szkół ponadgimnazjalnych, one i tak za jakiś czas znikną naturalnie. żadna historia tu nie pomoże, nic nie jest wieczne…
Oczywiście każdy może mieć swoje zdanie. Ale powinien mieć też odwagę głosić je nie tylko anonimowo. Więc wypada tylko dołączyć się do apelu Byłego Ucznia – jutro na sesję i bronić swoich poglądów. A argumenty za nierozłączaniem, a potem przejęciem i połączeniem padają nie do miesięcy tylko do lat, więc wystarczy sobie przeczytać (bo w internecie nic nie ginie…). A swoją drogą, żadnych merytorycznych argumentów, że lepiej jest, jak jest też jakoś u krytykujących nie widzę. Poza przekonaniem, że każda grupa interesów broni swoich interesów i trudno jej uwierzyć, że komuś może chodzić o interes innych, a nie tylko swój.
Połączenie tych szkół to zagrożenie przede wszystkim dla dyrekcji, jednej i drugiej szkoły. Bo powstanie nowa szkoła z 2 połączonych, trzeba będzie ogłosić nowy konkurs na dyrektora, który następnie dobierze sobie zastępców. Biorąc pod uwagę, kto jest wicedyrektorem w gimnazjum, wiecie już jakie będzie stanowisko burmistrza.
Oczywiście, trzymanie dwóch szkół w jednym obiekcie zarządzanych przez gminę to bezsens. Ale zawsze gdy chce sie zrobić coś sensownego ze szkołami to podnoszony jest wielki krzyk o dobru dzieci itp. A tak naprawdę zawsze chodzi o interes nauczycieli. I niestety ten ich interes zazwyczaj zwycięża.
Przykre jest ze tak mała grupa społeczna jak nasi nauczyciele ważniejsi są od naszych dzieci
Ciekawy dziękuję że mnie wyręczyłeś, argumentów w internecie jest sporo, ale mogę podać wszystkie nie ma problemu tym bardziej że jako były uczeń znam sytuację więc.
1. Po pierwsze ułatwi to organizację szkoły, kiedy istniał ZSGIL, każdy nauczyciel mógł wyciągnąć konsekwencję z zachować każdego ucznia teraz są 2 oddzielne szkoły i jest to utrudnione.
2. Stworzenie programu nauczania nastawionego na 6 lat jest możliwe i wcale nie jest niczym nowym, wiele szkół tak robi. A zauważmy że w Trzemesznie współpraca z wielkimi firmami jak Serv – Net czy Paroc może przynieść efekty
3. Myślisz że szkoły są całkowicie odesparowane? To się mylisz kompletnie, dwie szkoły w jednym obiekcie są na siebie skazane już tłummaczę jak
4. Gimnazjum nie ma Auli i jeżeli jej potrzebują muszą prosić się , dyrekcji szkół ponad gimnazjalnych
5. Gabinet Higienistki dwóch szkół znajduje się w budynku gimnazjum, a uczniowie starsi muszą z niego korzystać co utrudnia separację 😉
6. Sklepik szkolny też znajduje się w budynku Liceum i Zawodowej, paradoksalnie sporo z niego korzysta gimnazjum, niestety dyrekcja dopuszcza ich na własne ryzyko 😉
7. Specjalistyczne sale chemiczne również znajdują się w budynku gimnazjum a liceum i szkoła zawodowa również musi prosić o ich użyczenie.
8. Separacja szkół mocno utrudnia ułożenie planu bo kiedy jednej szkole brak sal, a druga ma w tych godzinach wolne muszą się dogadywać.
9. Jaki wgl jest sens dwóch szkół i oddzielnych dyrekcji na terenie jednej szkoły tym bardziej że gimnazjum jedynie dzierżawi sale.
10. Z ekonomicznego i logicznego punktu widzenia nie ma to sensu ale go trzeba szukać w nepotyzmie burmistrza i jego grupy interesów, wicedyrektor żona, czy nadmiar nowych nauczycieli WF.
Podałem okrągłe 10 argumentów, ale są one tylko z punktu widzenia organizacyjnego. Mógłbym podać więcej politycznych i ekonomicznych, nie ma problemu jednak zapraszam na radę tam może pogadamy twarzą w twarz ;). A i jeszcze się odniosę do kilku argumentów, może i połączenie szkół nie podniesie naboru ale z pewnością go nie obniży nic nietracimy. Dług miasta mamy już ponad 10 milionów, mimo że w 2006 kiedy do władzy dochodził Dyziu budżet był na plusie, więc jego wiń nie nas, czy mamy na to pieniądze odpowiedz brzmi tak! powinniśmy, bo ciągle Niemcy wiszą nam prawie milion za kupno komunalki, ale co Dyzia obchodzą pieniądze które nie lądują do jego portfela.
I jak pokazuje wpis byłego ucznia LO — ciągle nasze szkoły uczą na wysokim poziomie.
nie wiem czy próba połączenia dwóch szkół to taki dobry pomysł, młodzież kończąca gimnazjum po tylu latach nauki w Trzemesznie (przedszkole ,szkoła podstawowa , gimnazjum )chce w swoim życiu jakiś zmian, szukają nowych szkół w innych miastach ,pragną spotkać nowych ludzi dlatego wybierają szkoły w innych miejscowościach, często rodzice namawiają swoje dziecko do takich zmian , patrząc z perspektywy tego ,że sam jestem już czterdziestoparoletnim człowiekiem też wolałbym zmienić otoczenie i pójść do szkoły średniej w innym mieście, dlatego nie dziwi mnie to ,że mlodzież nie chce kilkanascie lat chodzić do szkół w jednym mieście, szukają nowych wyzwań ija ich doskonale rozumiem……
Panie Peno.Przeczytałem w „Pałukach”,że w Kruchowie ma być wybudowana sala gimnastyczna,za kwotę:2.964.152,79.Wspaniała sprawa!Tylko…czy nie ma Pan wrażenia,że w niektórych miejscowościach robione jest wszystko,a w innych nic?Czy w Kruchowie jak już będzie wszystko,to gmina rzuci ochłap innym?Niewielu jest odważnych i NIEZALEŻNYCH radnych.Dlatego pytanie kieruję do Pana.
Masz racje dla Pana Burmistrza liczy sie przedewsystkim Kruchowo buduje dla nich Remize za 350 tys. sale gminastryczna za 3 mln.Czy to nie jest przesada budowa sali dla 80 uczniów szkoły w zeszlym roku wybudowano im bieżnie lekkoatletyczna a pewnie niedługo gmine przeniosa tez do kruchowa.Czy ta chojnośc nie bedzie miała granic przyzwoitości. a co wnioskami , które nie dostaja tylu preznetów , chyba zagłosuja przeciwko Panu Burmistrzowi.Namawiam do refleksji mieszkancow a przedewszystkim radnych nie bądzcie smieszni gmina to nie tylko kruchowo, opamiętajcie się.
Hojność dla Kruchowa,to bonus za „wierność” radnej MD.
Połączenie tych trzech szkół jest dobre ale nie od najbliższego roku szkolnego. Jak Pan Peno chce to zrobić właściwie w półtora miesiąca? Połączyć tak ale od roku szkolnego 2016/2017 a nie teraz.
Byly uczeń to nauczyciel
Ciekawy argument, ale kompletnie nie trafiony gdybyś był na sesji wiedziałbyś kim jestem.
Bez pozdrowień 😉
Chyba jednak nie do końca nasze LO uczy na wysokim poziomie. Nie z przymiotnikami piszemy razem – „nietrafiony”. Takich właśnie radnych wybraliście.
Najmocniej przepraszam, ale nie łatwo pisać z telefonu z angielską klawiaturą. Zapraszam jednak do merytorycznej dyskusji 😉
Nie był się do czego przyczepić to do błędu ortograficznego 🙂 Tylko głupiec nie pełnia błędów.
uchwały podjęte ? gmina kupuje budynki ?
Pan Peno na Burmistrza.
Szanowny Panie „ByłyUczeńLo”. Nowi nauczyciele WF ale za to wykształceni, kompetentni i, co bardzo ważne, bardzo pracowici. Wielu gimnazjalistów z chęcią zostałoby w trzemeszeńskiej szkole średniej ale chcą mieć zajęcia wychowania fizycznego z prawdziwego zdarzenia – a tu ZONG !!!
Jezeli kupilismy wszystkie budynki po byłej zawodowce i liceum
to chyba czas na inwestycje czyli budowa hali na miare XXI wieku
powinna byc przy Gimnazujm i Liceum w Trzemesznie dla bardzo dużej grupy dzieci ponad 500 uczniow nowego zespołu szkol.A do Kruchowa wystarczy wysłac Pana D. z wazelina to i tak bedzie za duzo
Tylko weźcie pod uwagę warunki umowy. Jeżeli to prawda co było w Pałukach napisane, a więc umowa na przejęcie szkół obowiązuje na 10 lat to de facto nie jest to kupno budynków i przejęcie szkół a tak naprawdę wypożyczenie. Dodatkowo każda strona może wypowiedzieć umowę z 2-letnim okresem wypowiedzenia. Tak więc, jeśli np. za 3 lata zmieni się władza w powiecie i im się „odwidzi” to mogą z powrotem zabrać sobie to wszystko. Tak więc z wszelkimi inwestycjami jest ogromne ryzyko. A może o to właśnie chodzi powiatowi? Gmina przejmie, wyremontuje, zainwestuje, a potem im zabierzemy.