Ścieżki rowerowe, wsparcie seniorów i inne zadania mają być sfinansowane z funduszy europejskich. Aby je uzyskać konieczna jest współpraca samorządów. W tym celu powołano stowarzyszenie ZIT Gniezno.
Co kryje się za ty skrótem? Jak można przeczytać na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to instrument, który pozwoli na realizację strategii terytorialnych w sposób zintegrowany. Działania podejmowane w ramach ZIT mają być ukierunkowane na zrównoważony rozwój obszarów miejskich.
W tym właśnie celu zawiązało się Stowarzyszenie ZIT Gniezno. Zrzesza ono 12 jednostek samorządu terytorialnego – powiat gnieźnieński, miasto Gniezno, oraz gminy Czerniejewo, Gniezno, Kiszkowo, Kłecko, Łubowo, Mieleszyn, Niechanowo, Trzemeszno i Witkowo. Jedno z posiedzeń zarządu ZIT odbyło się w kwietniu, w Środowiskowym Domu Samopomocy w Trzemesznie.
Jak się dowiedzieliśmy, trzemeszeński samorząd liczy na dofinansowanie w kwocie około 4.500.000 zł. Zapytaliśmy, jakie inwestycje planuje się realizować w ramach tego programu.
„Środki będą przeznaczone na projekty w ramach przewidzianej alokacji, gdzie wiodącym obszarem będą ścieżki rowerowe. Intensywne prace nad strategią ZIT przy dużym wsparciu merytorycznym ekspertów ze Związku Miast Polskich zostało zwieńczone opracowaniem i uchwaleniem strategii ZIT na walnym zgromadzeniu członków w dniu 28 kwietnia 2023 r. W szczególności na podstawie zgłoszenia projektów przez Gminę i rekomendacji zaangażowania środków w dopuszczalne w ZIT obszary planowana jest realizacja następujących projektów:
- budowa ścieżki rowerowej Trzemeszno – Miaty – Lubochnia (obejmująca także ul. Wyszyńskiego), (kwota ok. 3.940.000 zł)
- stworzenie zielonych płuc dla osiedla wysokiego w Trzemesznie poprzez nasadzenie zieleni wysokiej i niskiej (kwota ok. 133.000 zł)
- elektroniczne biuro obsługi interesanta Urzędu Miejskiego (kwota ok. 116.000 zł)
- „nie muszę być sam” – wsparcie dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów w oparciu o model asystenta osobistego
Realizacja projektów wymaga zapewnienia udziału własnego w wysokości 30%. Po ustaleniach ZIT, najprawdopodobniej w drugim kwartale 2024 r. będzie ogłoszony nabór na kluczowy obszar dotyczący realizacji ścieżek rowerowych” – poinformował nas zastępca burmistrza Dariusz Jankowski.
Ciekawe ile powstanie koncepcji tej ścieżki? Skoro na ruinę przy Mickiewicza było kilka za które my podatnicy zapłaciliśmy. Ponad 100 tysięcy na koncepcje. Można? Można! Widzicie jakieś efekty? Ciekawe czy przy okazji tej ścieżki wytną drzewa, które wrastają się w jezdnię?
Jest szansa przytulić szympansa a jak pójdzie gładko to i całe stadko. Ile bylo tych szans? Czy to ciag dalszej ściemy?
Szansa na pieniądze z funduszy europejskich. ? Teraz ? Przez ostatnich kilka lat nigdy nie słyszałem żeby Nasze Miasto starało się o jakiekolwiek pieniądze czy to unijne czy z funduszu ochrony środowiska Słyszałem od pewnej mądrej osoby że Paroc za trucie środowiska płaci jakieś tam pieniądze z tego tytułu i my czyli miasto Trzemeszno podobno mamy możliwość w pierwszej kolejności skorzystać z tej ich daniny jako swego rodzaju zadośćuczynienie I co ? I nic Jakoś nic tu się nie dzieje w temacie No chyba że słyszę że dzwoni ale nie wiem w jakim kościele Mimo wszystko gdyby tak było można by wykorzystać już dawno te pieniądze na choćby budowę ścieżek rowerowych w celu poprawy zdrowia mieszkańców – że tak to ładnie ujmę A co do funduszy europejskich wiadomo że lepiej późno niż wcale ale to i tak nie zmienia faktu że miasto czy urząd miasta przez tyle lat stracił kupę kasy na tym że nikt nie walczył o tą kasę No chyba że znowu się mylę i coś tam robili a Ja nic o tym nie wiem
czyli nalezy odsunac tych od władzy co siedza dluzej niz 6 lat wniosek sam sie nasuwa po tym co napisales !
Kto rozliczy te obietnice? W drugim kwartale 2024 będzie juz po wyborach. Czyli spokój na nastepne 5 lat.
chyba nikt nie rozliczy bo ludzie łykają jak karpie wszystko a najlepsi sa rolniki – rzad ich w ch…a robi a oni mysla ze to Putin albo ze wojna albo ze zlosliwosc opozycji i dobrze niech se magazynuja swoje plony nawet 10 lat, za chwile jabłka wjada na potege z ukrainy i inne owoce warzywa to bedzie taniej.
A to nie jest odwrotnie, że gmina płaci Paroc oni nigdy na nic nie mają kasy
Witam. Mam nadzieję że też dokończą. Ten park Baba I ścieżki w środku parku i w kolo stadionu piaskowego i drogę do stadionu piaskowego.i chodnik do gury .wyjście od ulicy parkowej .A zejście do orchowskiej kolo przepompowni.
Przydało by się o tym pamiętać radni i gmina bo to wasz teren .nie prywatny.pozdrawi
Wolny strzelec