Strona główna Kultura Poezja Władysława Derezińskiego w mogileńskim klasztorze

Poezja Władysława Derezińskiego w mogileńskim klasztorze

3038
3

Mogileński klasztor wypełnił się w sobotni wieczór publicznością. Stanowili ją w znacznej części absolwenci trzemeszeńskiego Liceum Ogólnokształcącego, zarówno z Trzemeszna, Mogilna jak i okolic.

Okazją, która przyciągnęła tak wiele osób był XVI Mogileński Wieczór Muzyki i Poezji, tym razem poświęcony twórczości Władysława Derezińskiego.

O tym, że szanowany i lubiany Profesor pisał wiersze, wiadomo od niedawna. Jak się okazuje, przez wiele lat o jego twórczości nie wiedzieli nawet najbliżsi. Mówił m.in. o tym jego syn Krzysztof Dereziński, dziękując artystom i publiczności za udział w tym kulturalnym wydarzeniu.

Wiersze Profesora recytowali jego byli uczniowie – Beata Wenglewicz-Sierańska i Marek Wolski. Poezja przeplatała się z występami muzyków. Na fortepianie zagrał Stanisław Majewski, wystąpiła też Małgorzata Żurańska-Wilkowska z zespołem. Prowadzącą wieczór poezji była Wioleta Michalak, również absolwentka trzemeszeńskiego LO.

Przypomnijmy, że Władysław Dereziński wraz ze swoją żoną Krystyną (zmarła w 2012 r.) przez wiele lat uczył chemii w naszym liceum. Prawie do końca swoich dni aktywnie uczestniczył w życiu społecznym naszego miasta. Działał w organizacji kombatanckiej oraz w Gminnym Komitecie Pamięci Walk i Męczeństwa. Można go było zobaczyć na wielu patriotycznych i kulturalnych wydarzeniach Trzemeszna. Zmarł w grudniu ub. roku.

fot. Marcin Zieliński

3 KOMENTARZE

  1. Bardzo dziękuję Panu Maciejowi Nowaczykowi za dokonanie w imponującym stylu, udostępnienia mieszkańcom tego sentymentalnego miasta, informacji iż Mogilno nie zapomina o wyjątkowej osobowości jaką był i jest Pan Władysław Dereziński.
    Miłego życia życzę.

    Marek Wolski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj