Strona główna Różne Sytuacja ukraińskich uchodźców w gminie Trzemeszno

Sytuacja ukraińskich uchodźców w gminie Trzemeszno

4973
59

Gmina Trzemeszno poinformowała o sytuacji uchodźców z Ukrainy, którzy dotarli do naszego miasta.

Jak czytamy w komunikacie, w gminnych szkołach uczy się już 15 ukraińskich dzieci – 10 w Szkole Podstawowej nr 2, 4 w SP w Kruchowie oraz jeden uczeń w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.

Wszyscy uczniowie mają zapewnione dodatkowe lekcje języka polskiego oraz posiłki (sfinansowane przez sponsorów). Dodatkowo, nauczycielka j. rosyjskiego Iwona Łaniecka von Gierschewski zorganizowała dla nich wycieczkę po Trzemesznie.

W planach jest również zatrudnienie w szkole psychologa, który pomoże dzieciom uporać się z wojenna traumą. Stanowisko to prawdopodobnie obejmie jedna z matek – Ukrainka z wykształceniem i doświadczeniem w dziedzinie psychologii” – informuje gmina Trzemeszno.

Urzędnicy przypominają, że osoby, które chciałaby przyjąć pod swój dach uchodźców, mogą zgłaszać się pod numerem telefonu 667 737 221. Urząd Miejski złożył już zapotrzebowanie do Wojewody Wielkopolskiego na świadczenia pieniężne, przysługujące z tytułu zapewniania zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom (dla 100 osób w kwietniu oraz 150 osób w maju). Liczby te mogą się zmienić w zależności od zapotrzebowania.

Samorząd informuje również, iż planowane jest otwarcie subkonta, na które będą wpływały środki od darczyńców z kraju i zagranicy. Z funduszy tych gmina dokonywać będzie zakupu niezbędnych materiałów potrzebnych na froncie w Ukrainie oraz tu, na miejscu w Trzemesznie.

Jak dowiadujemy się z komunikatu, dotychczas odbyły się trzy transporty darów zgromadzonych przez mieszkańców gminy Trzemeszno na granicę polsko-ukraińską. Przewozy te organizuje, w uzgodnieniu z burmistrzem Trzemeszna, Marek Lisiecki.

Nawiązał on współpracę z gminami Niechanowo i Czerniejewo oraz z Mogilnem, które użyczają swoich samochodów dostawczych. Po stronie ukraińskiej akcję koordynuje Halina Namenanik, która niedawno gościła w naszej gminie.

Wyczerpano już prawie wszystkie zgromadzone rzeczy, dlatego wkrótce zostanie ogłoszona kolejna zbiórka na terenie naszej gminy.

UM Trzemeszno, Trzemeszno24.info

59 KOMENTARZE

 1. „Dodatkowo, nauczycielka j. rosyjskiego Iwona Łaniecka von Gierschewski zorganizowała dla nich wycieczkę po Trzemesznie.”

  a mamy czym sie pochwalic, mozna wymienic chocy:
  – dziurawa jak ser szwajcarski ulice Dabrowskiego
  – pomnik kYlYnskiego co to mu po pijaku onegdaj szable ulamali
  – alumnat
  – bazylike ktora jest zamyana przed zlodziejami i zwykly czlowiek chcialby poadorowac sakrament to moze tylko na mszy…

  o czystym jak lza jeziorze nie wspomne

  • Wielu tutaj uważa się za prawdziwych Polaków, patriotów a z ich ust płynie sama krytyka „Małej Ojczyzny”. Pewnie wiele rzeczy jest do poprawienia ale Trzemeszno to też fajne miasteczko, ciekawe okolice i dla tych ludzi oaza spokoju i bezpieczeństwa. Pozdrawiam

   • Po drodze, kochane wycieczki, uważajcie by nie wdepnąć w bioodpady – jesteśmy bardzo eko, nie zwracajcie za to zbytniej uwagi na pozostawiane wszędzie puste buteleczki, tzw małpki, ani na walające się puszki – jesteśmy eko i segregujemy, zbieramy opakowania do recyclingu.

  • Dla tych, którzy zostawili swoich bliskich i prawie wszystko to, co mieli, ulice (gładkie czy z dziurami), Kiliński (z szablą czy bez), nie są tak ważne, jak życzliwość i uśmiech mieszkańców, z którymi się spotkali. I właśnie to podkreślają, kiedy z nimi rozmawiam (a spotykam się z uczniami codziennie, z ich mamami raz w tygodniu). Są bardzo wdzięczni nie tylko tym, którzy przyjęli ich pod swój dach, nie licząc na żadne korzyści, ale wszystkim, którzy okazują im sympatię (a takich trzemesznian jest wielu, co pokazali w wielu różnych sytuacjach). W imieniu uchodźców z Ukrainy, których poznałam, dziękuję wszystkim wspierającym w jakikolwiek sposób.

   • Pani Iwono. Są tacy ludzie, którzy chcą zrobić coś dobrego, są tacy którzy musza to skrytykować. Krytyką innych podświadomie usprawiedliwiają swoją znieczulicę. Sami przed sobą. W każdym społeczeństwie są tacy i tacy. Dlaczego w Trzemesznie ma być inaczej? Niech więc każdy robi swoje. Dobrzy ludzie niech pomagają, malkontenci niech narzekają. Jestem przekonany, że „ludzi dobrej woli jest więcej”.

    • Marianie, krytyka podświadomie nie da się usprawiedliwić „swojej znieczulicy”. Proszę i źródło, badań naukowych, które potwierdzają twoja teorie.
     Tak to jest jak człowiek bez kierunkowego wykształcenia próbuje się zając podświadomością.

    • Marianie, świat nie jest czarno-biały. Są tu również tacy, którzy pomahają i narzekają, a nawet i tacy, którzy narzekają i pomagają…

    • Spłacasz człowieka do A lub B. Wydaje się tobie ze twój punkt postrzegania ludzi i pomagania jest prawdziwy i jedyny. Niestety. Zmartwię cie. Życie jest trochę bardziej skomplikowane niż system zero jedynkowy. Dla ciebie to proste dzielenie ludzi na tych co popierają Ukraińców i na tych co nie popierają. Nie popiera to znaczy ze troll rosyjski bo tak tobie powiedzieli w telewizji lub wyznawca Putina. Świat i reakcje ludzi są trochę bardziej zawiłe niż twój prosty odbiór i jeszcze bardziej uproszczona dedukcja.

  • Uczniowie skorzystali z lotu baonem nad stadionem a dorośli poznawali okolicę z odkrytego tramwaju wodnego. A w OPS wciąż niewyjaśniona sytuacja AOON. Dziękuję panie Dalewski

 2. A co gmina Trzemeszno zrobiła robi aaa użyczyła lokale po szkole zawodowej , po 2 użyczono lokale po domu dziecka przez Gniezno nie nie nie. , wszystkie obowiązki spadają na mieszkańców, niech się oni martwią

 3. Ja mam wrażenie, że władze gminy Trzemeszno to jakiś żart. Ludzie ogarnijcie du…, bo jesteście anty reklamą na normalne prowadzenie gminy. Podwyżki dla siebie to tak, żeby już coś zrobić to nie. Najgorsza gmina na okoliczne gminy. Wstyd tutaj mieszkać. Jedna wielka patologia w tej władzy jest. Nic nie robią…

  • Dobrze że jest inicjatywa i efekty pomocy samych mieszkańców choćby motor napedowy jednej z mieszkanek wspólnie z parafią odnośnie zebrania darów w postaci zaopatrzenia medycznego bo jak to przedstawiono w naszym kościele ilości w poszczególnych asortymentach medycznych była szokująca ,że w tak krótkim czasie tyle zebrano i przekazano już na Ukrainę do potrzebujących.Dobry Bóg niech tym wszystkim darczyńcom wynagrodzi.Szkoda że Pan redaktor nic w tym zakresie nie napisał bo to jest godne i szlachetne

   • Wszystkie media w Rosji podają tylko takie informacje jakich życzy sobie elita kraju. A za podawanie innych a zazwyczaj to właśnie te inne są prawdziwe, są kary. Jeszcze gorzej jest w Chinach gdzie ludzie nawet oduczają się myśleć w sposób inny niż to sobie życzy Xi Jinping.
    Więc dlaczego redaktorzy tego portalu mieliby nie być pod wpływem jakich wyższych sił, nakazującym im pisać jedne rzeczy a o innych milczeć? A nawet jeśli sam niezauważyłeś to dodam, iż z sobie tylko wiadomych powodów nie publikują wszystkich komentarzy.

   • Dobry bóg wam darczyńcom wynagrodzi to. Pan redaktor nie musi o tym pisać. Wy dobrzy nie powinniście się tym chwalić bo to trochę wstyd?

   • Przykre to jest, że część pomagających widzi sens pomocy tylko wtedy, gdy zostanie to gdzieś pokazane. W prasie, na fb itp. Na szczęście jest masa ludzi którzy pomagają nie patrząc na to czy o nich napiszą czy nie.

    • Właśnie w taki sposób pomagam. NIK nic nie wie. Ile komu gdzie. Nie zamierzam o tym pisać na fejsie, insta, pokazywać zdjęć.

 4. Byłem w skorzęcinie przed przyjazdem uchodźców i jak oni się tam pojawili wysprzątane szkoło przed przyjazdem . A w lesie czy domkach pełno butelek po piwie. Wymieniają pieniądze na dolary. To chyba będzie wielkie rozczarowanie.

 5. Pomijając jezioro której jest pełno szkła nie wiem bo nie widziałem wcześniej zwróciłem uwagę za tym drugim razem

 6. Jeśli czegoś brakuje, zapasy się pokończyły, to proszę nie zbierać i apelować do mieszkańców tylko samemu dać! Daliście sobie podwyżki to stać was. Ile my mamy wspomagać? Niedługo na fb jak mama 24 h napisze sobie „wspomagam 24 h”

 7. Ludzie skończcie juz….. niedługo otworze lodówkę a tak zelenski i ukraina….. dajcie już trochę odpocząć No sami sfiksujemy i będziemy potrzebować psychiatrów i psychologów. Z tym ze kolejki mogą sprawić ze z leczeniem czy pomocą będzie ciężko. Nie żyjmy wojna….. to nie nasza wojna!

  • Panie Panie a to pan taki patriota jestes ??? powinien miec pan Tapete w telefonie z Ukraina, na FB flage ukrainy na swoim zdjeciu profilowym i przyjac na pokoj ukraincow tak jak nasz kochany prezes radzi a pan tu wymigac sie chcesz od roboty

   • Panie kochany ja codziennie na fejsie pisze chwala ukrainie, już zamiast dzień dobry wymyka mi się chwala ukrainie, panie ja zasypiam i to nucę. Flagę w telefonie już mam. Słucham tylko ukraińskich piosenek, zacząłem nawet uczyć się języka. Panie drogi ja pracuje pracuje jak wół. Pozdrawiam i życzę społecznego pięknego dnia dla mieszkacie żeby był niebiesko żółty ciepły i kolorowy

   • Nie zepsuty, tylko awaria. To nie samochód, a poza tym dobry znak, że wreszcie wysokie standardy i jasne procedury z cywilnego lotnictwa, wraz z pilotami przeszły do obsługi lotów HEAD. Jest się z czego cieszyć, a nie kpić.

 8. nie wiem jak wy ale j ajuz mam dosc tej ukrainy no ile mozna k..a juz rzygac sie chce jeszcze bym proponowal zydom pomoc bo te ich kamienice niesplacone

   • Nie, to wypowiedz typowego „gownojedca”, jak Rosjanie nazywają obecnie „pożytecznych idiotów”, lub też celowy wpis trolla. Poczytaj o tym, jak intensyfikuje się akcja dezinformacyjna i obliczona na odwrócenie emocji Polaków wobec Ukraińców. Wojna trwa również w cyberprzestrzeni i jest to wojna o „rząd dusz”. Więc uważaj, byś nieświadomie (chyba, że jest inaczej?) nie przykładał ręki do wojny.

    • Czyli jeżeli krytykuje przyjęcie tak dużej ilości uchodźców do kraju w którym nie działa służba zdrowia, edukacja leży i kwiczy, mieszkan brak, żłobków i przedszkoli za mało, natomiast pojawiają się kolejne plusy, to znaczy ze jestem ruskim trollem? Bo jak dotąd uważałem siebie za Polaka. Moze niedługo będę miał zakaz myślenia mówienia czytania analizowania …. w tym kraju najlepiej być glupim.

     • OK Natan. Szanuję Twoje prawo do własnej oceny sytuacji. Ale w takim razie powiedz mi co powinniśmy my, Polacy zrobić? Nie władza, tylko my , mieszkańcy tego kraju? Gdy przychodzą do nas ludzie, którym właśnie zbombardowano dom, nie maja juz niczego. Nie maja gdzie mieszkać, nie mają w co sie ubrać, nie mają co jeść? No powiedz, co zrobić? Wybudować kolejny mur, jak na granicy z Białorusią? (uprzedzając Twoje uwagi, widzę różnicę między tamtymi a tymi uchodźcami). A może masz inny pomysł?

     • Nie, Natanie, nie chodzi o utożsamianie każdej krytyki z ruską propagandą. Jest jednak cienka granica między uzasadnioną i rzeczową krytyką, a wzbudzeniem negatywnych emocji i ukierunkowanie masowego strumienia świadomości danej grupy, nawet tak sporej jak naród w pożądanym dla zleceniodawcy kierunku. Poza tym, przeczytaj ten niby krytyczny anonimowy wpis, w którym ordynarny język wypowiada nigdy nie przestarzałe stereotypy i próbuje grać na (negatywnych) emocjach. Widzisz w tym rzeczywiście krytykę? Nie dostrzegasz podłości?

     • Ludzie nie przychodzą bezpośrednio do ciebie, tylko do Polski. Powinnismy wymagać od rzadu by zajął się nimi. By pustostany przeznaczył w ekspresowym tempie na budynki mieszkalne. By każde osoby wyspecjalizowane od razu podpisały kontrakty na np.pomoc zdrowotna, czy pomoc w edukacji. Uważasz ze wrzucenie dzieci które nie mówią w języku polskim do polskich szkół z marszu jest dobre? Wszystko zostało zrzucone na pedagogów. A wiesz przecież ze dzieci maja straszne tyły przez edukacje zdalna. To będzie potęgować tylko niechęć do uchodźców. Pomagać to trzeba z głowa. Póki co pomagamy coś na wzór „a zrobię sobie 3 bombelki, to nic ze nie mam mieszkania, wykształcenia, dobrej pracy”. Jakoś to będzie od dnia do dnia.
      Mamy mnóstwo osob które przecież pokończyły kierunki studiów adekwatne do sytuacji. Które powinny podać plan długoterminowy. Dlaczego do nie ma? Bo brak osób kompetentnych. Porobiło się porobiło. Co drugi mgr czy to prywatnie czy to zaocznie a kompetencji jak nie widać tak nie widać. Dlatego roztropność, analizowanie, innych panstw fak łatwo nazywamy „zle pańtwa które nie chcą pomoc jak Polska”.

     • Większość osób nie zna bezpośrednio tego narodu. Lub zna tylko z jednej rozmowy która zazwyczaj jest miła. Milsza na pewno niż z naszymi rodakami. Proponuje jednak popracować, pożyć z tym narodem. Poznać. Nie tydzień dwa. Pare lat. Od razu sadze ze flagi znikną z waszych profili.

  • Potwierdzam. Gdzie nie zajrzysz wszędzie pomoc Ukrainie jak nie Ukrainie to fundacje 😛 ludziska żebyście tak umieli sprzeciwić się temu co nasz rząd robi żeby z podatków szło na finansowanie leczen a nie znów z kieszeni naszych. Żeby nasz rząd zajął się uchodźcami. Milczycie i ciagle narzekacie. Dla wyjaśnienia pierwsze zdanie to ironia.

  • Już kilkanaście razy używałeś tego zwrotu, choć najpewniej bladego pojęcia nie masz jak grać w szachy. Ty swoje, czyli ruski bełkot, a „pisiory”’jadą dalej i robią swoje, wciąż wygrywając z waszymi pół i pseudoprawdami, oraz nawet podłymi kłamstwami.

     • mnie nic nie zaboli wrecz przeciwnie bede sie smial jak za chwile bedzie inflacja na poziomie 16-20%

     • Nie będziesz się śmiał, tylko boleć Cię będzie bardziej. Zapewne znasz mechanizmy gospodarcze i przyczyny inflacji równie dobrze jak szachy, stąd tak kategoryczna prognoza?

  • Wybory w USA były sfałszowane to pewne. Nie popieram tego co robi PiS i PO. Pewne jesr jedno Polska to pionek w grze o ta wojnę i ta Polska jest wykorzystywana w tej grze. Ludzie bardziej nienawidzą Rosję niż dbają o Polskę. A cała UE w koło udają że wprowadzają sankcje na Rosję. Polska straci w tej grze najwięcej. Czas się obudzić.

 9. Wszyscy tak dzielnie krzyczący hwala ukraine i tak dalej, zamknąć niebo nad ukraina. Ze tak zapytam? pójdziecie walczyć ? czy uciekniecie za granice? i oczekujecie ze inni będą za was toczyć te wojnę? Zalenski bohaterem? to wojna bogatych za która giną biedni obywatele! to jaki z niego bohater? siedzi bezpiecznie schowany wraz ze swoją rodzina i apeluje by wojna rozprzestrzeniła się na inne państwa? ci wszyscy krzyczący hwala ukraine rozumiem ze zgłaszacie swą gotowość do walki, czy tylko szczekacie jak psy przy budzie? ja ginąc na czyjś kraj nie mam zamiaru. Wasz bohater wam mąci w głowie ze smierć w obronie kraju to coś cacy?! nie cacy. To ideologia.

  • Masz rację, większość ludzi nie ma pojęcia czym jest wojna, kak tylko z tv i gier komputerowych. Nie znają też ani historii, ani aktualnej geopolityki. Zapominają też, że miedzy narodami nie ma przyjaźni, a jedynie interesy. I bardzo szkoda, że trzeźwy ogląd zastępuje mieszanka romantycznej wizji z poczuciem wyjątkowości Polski i nas, Polaków. Uchodźcom pomagajmy jak możemy, ale nie zapominajmy o naszych narodowych i indywidualnych interesach. A państwo nasze niech nie zapomina, że pomoc kończy się, gdy krzywda swoim jest wyrządzana.

   • Już problemy z praca są. Codzienne artykuły o biednych Ukraińcach. Szkoda ze nikt nie widzi już problemów z jakimi borykają się nasi rodacy. Myślałem ze żyje w Polsce. W moim kraju. Tymczasem częściej już słyszę Ukraiński język niż Polski.

  • Dobrze że są tacy ludzie którzy myślą o Polsce. Wszyscy dookoła tylko drżą ryje A jak przyjdzie co do czego to uciekną jak szczury. Niestety to kolejny dowód że 60% społeczeństwa to d****e. 🙈

 10. Nie wiem czy az tak trzeźwo myślisz. Tak jak ty myśleli w 1939 roku Anglicy i Francuzi. Też uznali, że to nie ich wojna. Potem się okazało, że jednak również ich. Po drugie, nie wiem czy chciałbyś sie znaleźć w tak bezpiecznym miejscu w jakim jest teraz Zalenski. Zgadzam się z tobą w jednym. Tak, wojny zawsze toczą bogaci rękoma biednych. Zawsze. Pisał o tym już Tuwim „Do prostego człowieka”. Ale Tuwim to Żyd, więc nie wiem czy przyjmujesz jego argumenty. Ale co to wszystko zmienia, gdy ludzie pozbawieni dachu nad głową, pozbawieni wszystkiego proszą o pomoc? Właśnie ci biedni ludzie.

  • Głupio gadasz. To ze Fr i Anglia tak postąpiły nie oznacza ze będzie powtórka z rozrywki. Myślenie na poziomie deb-la

 11. Gmina pomaga obcym A gdy ktoś prosił o pomoc przed wojną to gmina milczał i tylko potrwmafila powiedzieć przykro mi. Polak staje się druga kategorią. Pomoc można Ale nie kosztem Polek i Polaków. Wojna domowa tuż tuż.

  • Duza cześć Polaków ma już dość Ukraińców. Z różnych względów o których nie piszą w gazetach, nie mówią w telewizji. Kto ich zna ten wie o co chodzi. Szkoda ze Polacy leczą swoje kompleksy pomagając im krzywdząc przy tym Polaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj