Strona główna Kultura Święto folkloru w Trzemesznie

Święto folkloru w Trzemesznie

2088
5

Jak co roku Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”, działający przy Domu Kultury w Trzemesznie, zaprezentował swoje nowe układy taneczne, które przez miniony rok szkolny przygotowali instruktorzy tego zespołu. Koncert odbył się 22 czerwca (sobota) o godzinie 17:00 w sali gimnastycznej ZSOiZ w Trzemesznie. 

Blisko 70 tancerzy w 4 grupach wiekowych zaprezentowało następujące choreografie taneczne.

Przygotowane przez kierownika, instruktora, choreografa Mariusza Zielińskiego:

  • Przyśpiewki i tańce kurpiowskie – grupa średnia   
  • Przyśpiewki i tańce rzeszowskie – grupa najstarsza 
  • Przyśpiewki i tańce kaszubskie – grupa młodsza
  • Przyśpiewki i tańce górali żywieckich – grupa najstarsza i średnia

Przygotowane przez instruktorkę grupy najmłodszej Zuzannę Zielińską:

  • Poleczka – grupa najmłodsza  
  • Krakowiak – grupa najmłodsza  

Krystyna Polachowska – instruktorka śpiewu (założycielka zespołu) wraz z wybranymi wokalistami zespołu zaprezentowała przyśpiewki z regionu śląskiego: „Górnicy” i „Obejrzyjcie wy dziewuchy” oraz łowickiego „Łowickie chłopoki”.

Ponad godzinny koncert, który nagłaśniał i prowadził kierownik zespołu, pokazał kunszt taneczny i wokalny zespołu „Strzecha”, a końcowe brawa na stojąco były jego potwierdzeniem. Piękne kolorowe stroje, uśmiechy, dynamika i przebojowość to od lat atuty zespołu „Strzecha”, które w połączeniu z profesjonalnym wyszkoleniem tanecznym dzieci i młodzieży przekładają się na miano wizytówki kulturalnej naszej gminy, powiatu i kraju.

Warto przypomnieć, iż zespół działa od prawie 55 lat, a ostatnie 22 lat pod kierownictwem artystycznym i organizacyjnym M. Zielińskiego, dyrektora DK w Trzemesznie.

Obecnie „Strzecha” została zaproszona na Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych w Macedonii, gdzie na przełomie lipca i sierpnia br. będzie reprezentowała Gminę Trzemeszno. 

tekst: DK w Trzemesznie, zdjęcia: Małgorzata Van Brenk

5 KOMENTARZE

  1. Brawo dla p. Mariusza za zaangażowanie i prowadzenie tak trudnej dziedziny jak taniec ludowy. Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu razem z p. Polachowska. Ogromne gratulacje, jak co roku piękny występ naszej Trzeeszenskiej młodzieży i dzieci. Oby tak dalej i powodzenia. P. Zuzanno niech dalej pani wspiera tatę w prowadzeniu naszych najmłodszych strzechowiczow. Wielkie brawa!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj