Strona główna Polityka Skarga Sano nadal bez rozstrzygnięcia

Skarga Sano nadal bez rozstrzygnięcia

1339
23

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w ubiegłą środę, radni rozpatrzyć mieli skargę firmy Sano na niegospodarność burmistrza, dotyczącą odzyskiwania podatku VAT (o sprawie pisaliśmy już |TUTAJ|). Przed obradami odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele firmy Sano – Klaudia Kamińska i Marcin Horemski.

W trakcie posiedzenia K. Kamińska zwróciła uwagę na kilka aspektów. Mówiła między innymi o tym, że z niewiadomych przyczyn nie zachowano przepisów dotyczących zamówień publicznych, utajniono znaczną część umowy na odzyskiwanie VAT-u, a jej treść nie dotyczy usług prawnych tylko księgowych, do czego kancelaria Leśny i Wspólnicy nie była w tym czasie uprawniona.

Przedstawicielka firmy zwracała też uwagę na rażąco wysokie koszty jakie ponosi gmina za usługę. Podała przykład gminy Duszniki, gdzie takie prace wykonuje etatowy pracownik urzędu. D. Jankowski przekonywał, że umowa jest korzystna dla gminy, a burmistrz ją podpisując kierował się dobrem publicznym. Zauważył, że do tej pory gmina odzyskała już 3.600.000 zł z tytułu podatku VAT. Przypomniał, że już wcześniej Komisja Rewizyjna skierowała do RIO szereg zarzutów dotyczących tej umowy. W tej sprawie Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych nie dopatrzył się naruszenia prawa i wydał postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego.

Według zastępcy burmistrza zarzuty, które odrzucił Rzecznik, pokrywają się z tymi zawartymi w skardze Sano. Radny Przemysław Woźny proponował, aby wstrzymać się z opinią do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Całkowicie odmienne zdanie zaprezentował radny Sławomir Peno. Zwrócił uwagę, że zarówno rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, jak i Urząd Zamówień Publicznych, nie rozstrzygali kwestii niegospodarności. Według radnego odmowa wszczęcia postępowania przez rzecznika świadczy o tym, że umowa została zawarta zgodnie z prawem, ale nie odnosi się do wysokości prowizji.

Radna Magdalena Krzyżaniak – Świątek odniosła się do słów zastępcy burmistrza, który stwierdził wcześniej, że ocena wysokości prowizji jest rzeczą subiektywną. Zapytała czy uważa on, że 15% to mało, czy dużo. D. Jankowski odparł, że odnosił się tylko do liczb i nie chciał ocenić samej wysokości prowizji. W głosowaniu za uznaniem skargi jako zasadnej głosowało trzech radnych – M. Krzyżaniak- Świątek, S. Peno i Z.Matelski. Przeciwny był radny Mieczysław Chojecki. P. Woźny nie uczestniczył w głosowaniu – z przyczyn osobistych opuścił wcześniej obrady.

Nieoczekiwany obrót sprawy nastąpił jednak na obradach sesji Rady Miejskiej. W momencie, gdy przewodniczący Ludwik Macioł zaproponował wprowadzenie do porządku obrad rozpatrzenie skargi, o głos poprosił obecny na sali mecenas Marcin Leśny. Oświadczył, że rozpatrzenie skargi przez Komisję Rewizyjną odbyło się z naruszeniem prawa, ponieważ nie umożliwiono mu zajęcia stanowiska w tej sprawie, a wiele zarzutów dotyczyło go osobiście, dlatego poprosił o umożliwienie odniesienia się do nich.

W glosowaniu radni zgodzili się z propozycją M. Leśnego. Przeciwny był tylko radny S. Peno. Warto zauważyć, że wcześniej (pismem z dnia 27 października) Kancelaria Leśny i Wspólnicy odstąpiła od merytorycznego ustosunkowania się do zarzutów zawartych w skardze, aby nie narażać się na stronniczość. Zapytany o tę kwestię M. Leśny odparł, że chce się odnieść tylko do zarzutów dotyczących bezpośrednio jego osoby, które padły na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej.

23 KOMENTARZE

 1. Panie Peno nie bawcie się w wyjaśnianie i tryki p.Leśnego,całą sprawę z vatem i remondisem zgłoście do odpowiednich służb w naszym państwie co przy zmianie władzy obecnej są szanse na działanie,w sprawie vatu na pewno dużo ma do powiedzenia była Skarbnik p.M.Kiełpińska

  • paranoja ta sama skarga co Walczaka rok temu sano sciaga jak uczen w szkole bardzo smieszne wrecz jak papuga papuguja niech cos innego znajda na dyzia ,ten gosciu to horemski na drugim zdjeciu bardzo nie odpowiedzialny typ z tego pana

 2. Bardzo cenna uwaga . Nie chcę być sędzią w tej i zbliżonych sprawach . Uważam , że nastał odpowiedni czas ku temu , aby nareszcie sprawy zostały rzetelnie rozpatrzone . Zmiana na arenie politycznej Państwa jest dobrym momentem na podejmowanie skutecznych działań . Może czas najwyższy aby wszystkie sprawy były regulowane zgodnie z literą prawa . Pan mecenas powinien pamiętać , że reprezentuję Urząd i w zasadzie nikogo nie interesuje jego prywatne odczucie . Podtekst wypowiedzi mecenasa jest bardzo wymowny i o czymś świadczy .

 3. Pan wice-burmistrz próbuje jak zwykle na siłę wciskać bzdury ludziom. Uważa, że umowa jest korzystna dla gminy, a burmistrz ją podpisując kierował się dobrem publicznym. Moim zdaniem jeżeli kierowałby się dobrem gminy to zatrudniłby kompetentną osobę na stanowisku księgowy/a i ramach swoich obowiązków (tak jak robią to w gminach ościennych) ta osoba odzyskiwałaby podatek VAT. Ponadto mam pytanie dlaczego Pana Burmistrza na spotkaniu Komisji Rewizyjnej nie było? Miał ogromną szansę osobiście odnieś się do złożonej skargi.

 4. Ponad Podziałami skończcie tą paranoję Jarocin dzisiaj ma referendum i tam nie ma aż takich absurdów. Zbierajcie te cholerne podpisy bo kto ma to zrobić Macioł,Koperski, Bisikiewicz czy Woźny resztę szkoda wymieniać.Panie Peno nie bójcie się.

 5. Wiele spraw pozostaje połowicznie rozstrzygniętych . Niektóre są skandaliczne zakończone . Cały czas krążymy w obrębie układów politycznych byłego Rządu . Prezentowany liberalizm osób powiązanych układem powoduje niepożądane a wręcz szkodliwe skutki społeczne . Ohydna forma przekazu ubóstwa intelektualnego powiedzonka ,,róbta co chceta,,skutkuje tym co mamy . Osoby o niskim stopniu samooceny , braku taktu przekształcają rozmowę merytoryczną w jarmarczną przepychankę . Samo wykształcenie nie jest świadectwem dojrzałości politycznej , umiejętności dyskusji , globalnych analiz .
  Nie chcę dalej rozwijac tematu a jedynie wskazac potrzebę dokonania zmian .

 6. Ten Pan jest radnym w powiecie . Skupia się raczej na sprawach powiatu . Osobiście nie daję się łapać na obiecanki przedwyborcze . Oceniam ludzi (kandydatów do R.M i Burmistrzów)ze względu na ich fachowości , obiektywizm i uczciwość . Żyjemy w dość małym środowisku aby wybór był w miarę nieomylny . Oceniam ludzi na podstawie obserwacji ich dokonań a nie na podstawie ich elokwencji . Ten kandydat nie był moim faworytem . Na listę tą wskoczyło kilka osób światopoglądem , sposobem bycia dalece odbiegającym od poglądów PIS (nie dotyczy to radnego L.F. oraz Pana B.N.) . Inaczej przedstawiała się sprawa wyborów prezydenckich , do Sejmu i Senatu , tam postawiłem właśnie na PIS . Miałem zbyt silne i wyraziste argumenty .

 7. To trzeba było wybierać z grona p[ozostałych kandydatów na burmistrza,każdy z nich byłby zdecydowanie lepszy,przedewszystkim pracowity i obecny w Urzędzie,a nie to co mamy -niewiedza,niedecyzyjność,nieobecność,niepracowitość,to dramat dla gmny

  • Było już napisane . Trzemesznianie wykazali dużo rozsądku przy wyborze Burmistrza . Ja należę do osób , które zdecydowanie nie popierały nigdy i nie popierają obecnego Burmistrza . To , że wygrał wybory można jedynie podziękować wsi i pewnym układom . Przykro to mówić ale wśród tych rozsądnych wyborców stale pozostają ubodzy politycznie ignoranci .

 8. Nasz radny z Trzemżala uważa, że wszystko jest OK. Można płacić setki tysięcy za coś, co powinien zrobić urzędnik w ramach swojej pracy. A narzekaliśmy na Krysię…

 9. Proszę pana Peno o rozwinięcie swej odważnej wypowiedzi:”nie boimy się”.
  Szanowny Panie, { mój!} Radny!
  Jako PANA Wyborca oczekuję od Pana jasnej i konkretnej wypowiedzi na nasze gminne tematy. Pana wpis uważam za niestosowny, bo oprócz napinania się, nic Pan w tym wpisie nie przekazał opinii publicznej.

  • witam -czytając komentarze mozna stwierdzic ze sie nie boja bo nie maja czego ,gdyz sa to nie kompetentni figuranci poci agani za sznurki ,faceci bez własnego zdania ,którzy nic w swoim dotychczasowym zyciu nie zrobili nie osiagneli

 10. Te całe ponad podziałami z prawnikiem na czele to obraz rozpaczy,biją [pianę i nic więcej,tye argumentów,w kampanii tak obrzucali sprawy vatu,remondisu i co teraz ,nic uważali siebie za uzdrowicieli ze swoim kandydatem na czele !!!!

 11. szanowni przedstawiciele firmy SANO jezeli jesteście pewni swoich racji argumentów to poco zawracac głowe niekompetentnym
  radnym wystarczy powiadomic o tym CBA,CBS prokurature oni rostrzygna o prawidłowościach waszych argumentów , chyba ze nie jestescie pewni to lepiej nic nie robic gdzyz za pomówienia mozna beknac

 12. chojecki jak ty byles lawnikiem tez tak oceniales ? nie moge tez zrozumiec dlaczego chodzisz do kosciola teraz, przeciez nalezales do parti komunistycznej wywodzacej sie od samego Stalina Jozefa ze wschodu ,chyba tak nie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj