Strona główna Różne Ścieki ”z importu” śledził detektyw

Ścieki ”z importu” śledził detektyw

3424
65

Problem ścieków przywożonych tzw. „szambiarkami” na trzemeszeńską oczyszczalnię poruszany był co najmniej kilkakrotnie – m.in. na zebraniach mieszkańców oraz komisjach Rady Miejskiej. Radni i mieszkańcy zwracali uwagę na bardzo duży ruch ciężkich cystern, pytając czy nieczystości te pochodzą tylko z terenu naszej gminy.

Trudnym do wytłumaczenia jest m.in. fakt, że wraz z rozbudową sieci kanalizacyjnej, a przy tym zmniejszania liczby szamb, ruch ten nie maleje, a nawet wzrósł. Największe i najczęściej pojawiające się beczkowozy należą do przedsiębiorcy z gminy Gniezno.

Z uwagi na brak jasnego stanowiska w tej sprawie ze strony Urzędu Miejskiego, sprawą postanowił zająć się mieszkaniec Ostrowitego Marek Walczak. Na swój koszt wynajął on firmę detektywistyczną, która przez kilka dni śledziła samochody wożące ścieki. Jak się okazało, wszystkie transporty z tego okresu pochodziły spoza naszej gminy, głównie z Gniezna i okolic.

Jak się dowiedzieliśmy od zastępcy burmistrza Dariusza Jankowskiego, Urząd Miejski zwrócił się o wyjaśnienia do właściciela firmy. Odpowiedział on, że zdarza mu się sporadycznie przywozić nieczystości spoza naszej gminy. Nie zna też przepisu, który zabraniałby takich praktyk.

Zgodnie z przepisami, każdy podmiot świadczący tego typu usługi musi posiadać na nie koncesję wydaną przez burmistrza (wójta, prezydenta). Określa się w niej obszar działania oraz punkt zrzutu ścieków. Osoby posiadające szamba mają natomiast obowiązek podpisania umowy z uprawnionym przewoźnikiem oraz udokumentować w razie potrzeby fakt opróżniania zbiorników. Przedsiębiorca, o którym mowa, ma podpisane umowy z 47 właścicielami szamb z terenu naszej gminy.

M. Walczak zaznacza, że posiada materiał filmowy sporządzony przez detektywa, z którego jasno wynika skąd trafiają ścieki do trzemeszeńskiej oczyszczalni. Jak dodaje, osoba sporządzająca materiał jest gotowa potwierdzić swoje ustalenia nawet przed sądem. Przekazał on jeden egzemplarz tych materiałów do urzędu. Jednocześnie złożył skargę do Rady Miejskiej na bezczynność burmistrza w tej sprawie.

W związku ze złożoną skargą, temat ten poruszony był na niedawnych obradach połączonych komisji RM. Radny Daniel Bisikiewicz zauważył, że mieszka przy trasie do oczyszczalni i doskonale zna uciążliwości jakie powoduje ciężki transport. Otrzymuje też wiele sygnałów od mieszkańców o hałasach, a także niszczeniu nawierzchni ulic.

Sławomir Peno zacytował zapisy pozwoleń dla przedsiębiorcy z terenu miasta i gminy Gniezno. Zapisano w nich, iż ścieki z miasta Gniezna powinny być wożone do oczyszczalni przy ul. Wodnej w Gnieźnie, a z terenu gminy do punktu zlewnego w Jankowie Dolnym.

Radna Magdalena Krzyżaniak – Świątek ubolewała, że to mieszkaniec – a nie urząd – musi podejmować takie działania kontrolne. Sugerowała też, aby porównać dokumenty potwierdzające wywóz szamba od wspomnianych 47 klientów przewoźnika z ilością ścieków wykazaną na oczyszczalni jako przez niego dostarczone.

Prezes Remondis Aqua Trzemeszno Krzysztof Tomczak twierdzi, że jego zadaniem jest prowadzenie działalności gospodarczej, a od kontroli w tym zakresie jest Urząd Miejski. Zaznacza, iż firma przyjmuje ścieki tylko od podmiotów uprawnionych. Dodaje też, że spółka była niedawno kontrolowana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Kontrola nie wykazała nieprawidłowości.

Wiceburmistrz poinformował nas, że Urząd Miejski nie lekceważy sygnałów przekazanych przez mieszkańca. Zwrócono się między innymi do przewoźnika o dalsze, precyzyjne wyjaśnienia w tej sprawie.

Inną sprawą, którą zainteresowali się radni jest kwestia przyjmowania przez oczyszczalnię w Trzemesznie nieczystości z browaru w Niechanowie. Umowa taka została podpisana przez producenta piwa ze spółką Remondis Aqua Trzemeszno. Postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego tak się dzieje, skoro gmina Niechanowo posiada swoją oczyszczalnię.

Odpowiedzi udzieliła nam Magdalena Ejmocka z browaru w Niechanowie. Okazuje się, że przyczyną wożenia ścieków do Trzemeszna jest zbyt duże ”chemiczne zapotrzebowanie na tlen”, tzw CHZT. Jak można łatwo sprawdzić w różnych źródłach, CHZT to nic innego, jak jeden z czynników określający stopień zanieczyszczenia wody lub ścieków.

Dlaczego w takim razie przyjmujemy w Trzemesznie ścieki, z którymi nie chce mieć do czynienia oczyszczalnia w Niechanowie? Prezes K. Tomczak twierdzi, że kierowana przez niego oczyszczalnia radzi sobie bez problemu z tymi nieczystościami. Były one badane przed podpisaniem umowy przez certyfikowane laboratorium i okazało się, iż ładunek z browaru spełnia wymogi do oczyszczania w Trzemesznie. Ponadto uprawnione laboratorium bada regularnie ścieki po oczyszczeniu, w miejscu gdzie opuszczają one oczyszczalnię. Wszystko jest więc pod kontrolą, nie ma obawy zagrożenia dla środowiska.

65 KOMENTARZE

  1. prawda jest taka ze gdybysmy mieli MYSLACEGO burmistrza jak i Vice to by podniesli ceny wywozu/przyjmowania nieczystosci z beczkowozoz SPOZA gminy trzemeszno stawka x2 tak by gmina zarabiala

    oczyszczalnia nie jest wydolna scieki plyna do jeziora ??

    i co z tego jest ktos moze na tym zarabia ale nie gmina 🙂 bo karty placimy za niefektywne oczyszczanie /??

    Straznik teksasu sie w koncu za to wzial za co OBAJ Burmistrze nie potrafili bo oni Drodzy panstwo maja kadencje zapewniona przez WAS wyborcy to po co sie martwic teraz ?

    Placyk sie wam zrobi w remoncie pod koniec kadencji to pobiegniecie w podskokach do urn

    smiac sie chce z tym trzemeszniakow nikt nic nie potrafi tam ?
    gdzie honor ? gdzie rozum ?

  2. To gotowy scenariusz do komedii z czasów „Misia”.To nic,że pan Dareczek nic nie wie,a właściwie wie,że powinien wiedzieć ale będzie wiedział jak mu Walczak powie.Okazuje się,że Walczak jest najlepiej zorientowany w tej gminie:) Panie Darku,musi panu Trzemeszno bardzo słabo płacić na stanowisku wiceburmistrza…

  3. Koń by się uśmiał i ha, ha 😀😀Trzemeszno wielka zlewnia ścieków. W Niechanowie nie chcą.Trzemeszno wszystko przyjmie.

  4. Jak za Panem Walczakiem nie przepadałem to tutaj akurat należą się Panu ogromne brawa za dociekliwość. Kolejny raz pokazana nieudolność trzemeszeńskich władz i tego jak z naszej gminy robi się największy śmietnik w powiecie. Może i nawet z Panem Walczakiem założę spółkę i nagramy tą szambiarkę co wylewa ścieki po polach i krzakach na terenie naszej gminy.

  5. Bareja byłby z Was dumny. Brawo.😀 Może z Berlina import ścieków idzie. Jak nie śmierdząca gnojówka na polach to ścieki i co 3 miesiące po podwyżki. To jest biznes.I można zapytać i co ? I nic „gówno”.Za komunalke płacimy wszyscy. Sprzedaż niemcom to był strzał w dziesiątkę ale dla nich.A wy polaczki wąchajcie i płaćcie. Mam nadzieję że choćby za prywatyzację komunalki wylecicie stąd za rok Panowie Burmistrzowie.

  6. Proste, kasa idzie pod stołem a gmina to syf. Trują nas norki, fermy, zakłady, ścieki. Masakra. Jeszcze za to płacimy. Czy nie można ograniczyć tego procederu? Przestrzeganie jakiś norm. Jeden zyskuje, 7 tysięcy ludzi traci. Co do tych ciężarówek to rozjeżdżają osiedlowe drogi, trują jezioro. Jaki zysk ma w tym gmina?

  7. Co do tego, że jesteśmy śmietniskiem powiatu to nawet fakt, że Gniezno ma śmietnisko na granicy z naszą gminą, jak najdalej od siebie. Pięknie.

  8. Szambiarki jeżdżą po za Gniezno często je mijam a sam fakt ze jeżdżą od 6 rano do 21 a nawet 22 i non stop a co do radnego który mieszka na Kopernika to wielokrotnie był zgłaszanych problem a zero reakcji na razie można liczyć na Penn ale zauważam ze daje obietnice bez pokrycia…

  9. Radni mieli nadzorować posunięcia UMG i podległych podmiotów było tyle krzyku a może o diety teraz udawanie ze nikt nic wiedział to w tej gminie nie pierwsze śmieci zamiatania się pod dywan

  10. Żeby rozwiązać konkretny problem, musi być najpierw wola ku temu. W tej sprawie ewidentnie widać, że jej nie ma. Urząd ogranicza sie do wysyłania pism a szambiarki jak jeździły tak jeżdżą. Ścieki nie nadają się do oczyszczenia w Niechanowie ale w Trzemesznie jak najbardziej. Można oczywiście tak jak mówi radna, porównać faktury za wywóz z ilością ścieków odbieranych na oczyszczali. Ale do tego musi być wola urzędników.

  11. Coś nieprawdopodobnego aby przyjmować ścieki i to pewnie niemałe ilości z poza gminy Trzemeszno,a naszą oczyszczalnię zajechać i wyeksplatować do maksa,p.Jankowski nie tak się chroni interes komunalny,oczyszczalnia ma zabezpieczać na długie lata nasz interes.Pamietajmy że ścieki z szamb to ścieki agresywne.

  12. Panie Walczak, czy może próbował Pan nagłaśniać tę sprawę w mediach krajowych?

    Może ktoś Panu pomoże i zgłosicie ten i inne tematy dotyczące UMiG Trzemeszno i naczelnego tejże placówki do np Uwagi TVN?

    Dziękuję za śledztwo i pozdrawiam!

  13. pytam czy trzemeszno to bagno ?dobrze że sprawa wyszła na jaw !!jak można być tak obojętnym na to co dzieje się w naszym mieście !!!! ile jeszcze gówna spłynie na to miasto ?

  14. Nie dosyć że piszący dopatrują się ,,szamba,, ,to ich wiedza na temat oczyszczania ścieków jest zwyczajnie zerowa . Rani nagle otrzeźwieli czy podłapują temat do dalszego przylepiania łatek Burmistrzowi ? Paranoja !

  15. Skoro już jesteśmy przy temacie śmieci,to chciałbym zapytać czy na siłowni pod chmurką jest taki śmietnik zawsze czy tylko dzisiaj?

  16. sami z siebie smietnisko robicie

    tak to jest jak sie bierze vice burmistrsza spoza miasta on 8h i do mogilna a wy tu zostajecie

    • Panie Walczak proszę przebadać ścieki płynące z oczyszczalni do jeziora zwłaszcza w wieczorem ponieważ przy tak dużej ilości wlewanych ścieków do oczyszczalni może część ścieków nieoczyszczonych wypływać do jeziora.

  17. panie Walczak dziekujemy pan widac ze jest oddany i ma serce dla gminy nic tylko na burmistrza – bede na pana gl;osowal z cala moja rodzina

    • Marka chcecie na burmistrza a gdzie byliście jak startował,prywatnie za nim nie przepadałem,ale za to co on robi dla nas wszystkich[gmina to my]jestem na tak.

  18. Szkoda że nikt nie podjął tematu z niedezynfekowanymi pojemnikami wielko – gabarytowymi. Przewozi się w nich mady, zimą wywożone są śmieci wracają z połową zawartości
    /połowa przymarznięta/. A za usługę płacimy krocie więc czas wymagać uczciwej, solidnej usługi.

  19. Ale mamy ubaw w tym Trzemesznie a z tym rolnikiem sama bonanza jest sie z czego posmiac gdyz by bylo nudno ale stale jest temat zorganizujcie mecz rolnicy kontra urzednicy bedzie smieszniej a na sedzie detektywa ha ha.

  20. Czyli wychodzi na to,że siedzimy po uszy w gównie i to nie tylko w przenośni…
    Gmina tak zarządzana to rarytas dla wszystkich obrotnych. CBA pewnego ranka zapuka do drzwi Pana Burmistrza, oj zapuka…

  21. czekałem cierpliwie nadchodzi sprawedliwosc to jest końcową rozgrywkę czas zacząć Panowie magnaci z ratusza ziemia wydzierzawiona nie ma problemu Warszawa was rozliczy nie ma od
    powiedzialnosci zbiorowej Panowie radni poprzedniej kadencji jak i tej wszyscy wszystko wiedzieli prawda panie BD swietlica blok oczyszczalnia pan wszystko widział słyszał a co zrobił aby temu zapobiec fałszowaniu ankiet przez władze miasta i gminy to ocenia prokurator CBA a iadka z drógami nie skonczona panie przewodniczący komisji społecznej jak się pan przedstawia zabierając glos a to stanowisko zobowiązuje do bycia czystym jak żona cezara pozdrawiam serdecznie twój wielbiciel Danielu bisikiewicz jesteś nie prawym radnym dbasz o siebie i tate odznaczenia to nazywa się ????pozostawiam do oceny mieszkańców

  22. Krzysztof Tomczak… A co z zatruciem jeziora klasztornego/kościelnego? Czemu Tomczak odszedł (wyleciał?) z Paroca? Kto odpowiadał za ochronę środowiska w tym zakładzie, gdy spuszczono trujące ścieki i zniszczono wspomniane jezioro? Kto szefował oczyszczalni, jeszcze przed Remondisem, gdy przynajmniej kilkunastokrotnie spuszczano ścieki bezpośrednio do jeziora i truto Popielewskie? Same straty narybku siegaly kilkuset tysięcy złotych. A przy okazji, kto przyjął i na jakiej zasadzie Tomczaka do (wtedy) komunalki?

    • To choroba bardzo rzadka, a w Trzemesznie unikatowa.
      Nazywa się mądrość.
      Choroba współistniejąca, to troska o gminę.
      A przewlekła, ponad miarę, to walka z wiatrakami!
      Z tej ostatniej jest szansa na wyleczenie.
      Z mądrości, i troski o gminę
      nigdy
      się już nie wyleczy,
      i to dobrze rokuje dla nas,
      mieszkańców.
      I nie życzę powrotu do zdrowia.
      Niech nam dalej tak choruje!

  23. KTO SIE TYM ZAJAC POWINIEN ?

    MOZE bURMISTRZE OBAJ ?

    MOZE REMONDIS ?

    MOZE RADNI ?

    MOZE INKASENTO KTORY W POWIECIE ZASIADUJE ??

    DLACZEGO WLADZA PRZY KORYCIE ROBI Z TRZEMESZNA SMIETNISKO I KIBEL NIECZYSTOSCI ???

    W REGIONIE CHYBA TYLKO MY MAMY TAK BRUDNE JEZIORO A GDYBY BYLO CZYSTE TO BY BYLO DRUGI SKORECIN

    WSTYD ZE CI BIEDNI LUDZIE NA TO POZWALAJA KTORZY TAM MIESZKAJA

    WELNE MINERALNA HULAJACA PO POLACH JUZ MIELISMY
    KONTENERY OD STOKLOSY JEZDZILY RZEKOMO SIE TYLKO WAZYC NA WYSYPISKO
    NIEWYDOLNA OCZYSZCZALNAI SCIEKOW I KARY PLACONE

    LUDZIE CZY NIE WIDZICIE ZE TO Z WASZYCH PODATKOW IDZIE ?
    LUBICIE MIEC PODWYZKI ZA SCIEKI I WODE ?

    ZMIENCIE WLADZE A RACHUNKI WAM SPADNA

  24. Widocznie od ust sobie odejmie ,a detektywa wynajmie. Jeśli wąsol jest naprawdę bidulą to jest bidulą z hardym twardym uporem. Podziwiam.

  25. Zapomniałem napisać że to upór nie tylko twardy i hardy ale przede wszystkim to nasz poczciwy dobrze oceniany Chłopski Upór.

  26. A nasza oczyszczalnia przyjmuje nawet w niedziele? Dziś na drodze do Witkowa jeden beczkowóz pędzący chyba setka na zakręcie w lesie by staranował osobówkę. Szkoda, ze kamerki nie miałam. Dokąd i czemu się tak spieszył? Jechał pewnie z Niechanowa?

  27. W tym Trzemesznie co jeden to madrzejszy szczekaja nie wiedza gdzie i co a kazdy i tak robi swoje szkoda waszego pieklenia jednym uchem wchodzi drugim wychodzi .

  28. Ciekawa sprawa jak na wysypisko szly transporty skor z poza naszej gminy i to dalekiej bez zadnej umowy co bylo glosno pan Walczak nie pisnal ani slowa a to daje do myslenia ze nie zareagowal jak tak go interesuje srodowisko a plyty azbestowe itd..

  29. Dzień dobry,
    Kolejna afera rozgrzewająca uczestników dyskusji do czerwoności…

    Panu Walczakowi należą się słowa uznania za podjęcie tego tematu i KONKRETNE ustalenia i fakty.
    A merytorycznie:
    1) skoro firma asenizacyjna ma koncesję wydaną przez gminę i określającą zakres jej działania (ograniczenie pozyskiwania ścieków do terenu gminy), to należy skorzystać z uprawnień organu wydającego i albo ukarać łamiącego zasady pozwolenia i go zdyscyplinować, albo cofnąć zezwolenia dla tego podmiotu i zastąpić go innym

    2)należy ustalić, czy Pan Prezes „komunalki”, podpisując umowę na odbiór ścieków z Browaru Niechanowo, złamał , czy też miał prawo to do jej zawarcia. Jeśli złamał….

    3) co do samych ścieków browarnianych-nie jestem specjalistą , ani od nich, ani od technologii ich oczyszczania(szczególnie w trzemeszeńskiej oczyszczalni), ale z tego co się orientuję (wiedza od specjalisty-inżyniera sanitarnego) są one np w Niemczech POŻĄDANE przez oczyszczalnie, gdyż zawierają żywe kultury bakterii, co bardzo sprzyja procesom oczyszczania innych typów ścieków (np komunalnych). Sądzę więc,że nie należy przesądzać z góry ,że było to (z pkt widzenia samej oczyszczalni) działanie na rzecz, czy na szkodę oczyszczalni…

    Pozdrawiam
    TDi

    • To prawda, tez słyszałem o tym, że ścieki z browaru są pożądane na oczyszczalniach. Zastanawia mnie jednak fakt, dlaczego zarządzający oczyszczalnią w Niechanowie, mający browar pod ręką, nie wiedzą nic o ich dobroczynnym wpływie i nie chcą ich przyjmować? Czyżby niedouczeni byli? Nie sądzę.

  30. Mała korekta – Oczyszczalnia ścieków w Niechanowie nie posiada stacji zlewnej i nie przyjmuje żadnych ścieków dowożonych. Wszystkie ścieki z gminy trafiają do gmin ościennych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj