Strona główna Na sygnale Same spotkania problemów nie rozwiążą

Same spotkania problemów nie rozwiążą

5732
41

Ostatnie obrady połączonych komisji Rady Miejskiej odbyły się w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzemesznie. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Tematem, który zdominował spotkanie było właśnie funkcjonowanie tej jednostki.

Trzemeszeńscy strażacy od dłuższego czasu próbowali zwrócić uwagę samorządowcom na problemy, z jakimi borykają się na co dzień, a które nie zawsze są widoczne dla osób z zewnątrz.

Pierwszą taką próbę podjęli przychodząc na komisję 19 grudnia. Wówczas to radni uznali, że tematyka jest tak szeroka, iż wymaga poświęcenia jej osobnych obrad, z odpowiednim ich wcześniejszym przygotowaniem.

Jak można było zauważyć, strażacy przygotowali się bardzo starannie do spotkania z radnymi. Zaplanowano zwiedzanie remizy, w tym pokaz próbnego wyjazdu do akcji. Okazało się, że obecni na sali mieli nawet okazję zobaczenia prawdziwego alarmu, gdyż w tym czasie trzemeszeńscy druhowie zostali wezwani do pożaru poza naszą gminą.

Po ich powrocie i przedyskutowaniu innych punktów wrócono do tematyki pożarniczej. Odbyła się wizja lokalna, radni mieli możliwość zobaczenia od środka w jakich warunkach pracują strażacy. Pokazano wiele mankamentów, takich jak ciasnota, zbyt wąskie bramy, brak należytej wentylacji i wiele innych. Następnie zademonstrowano wyjazd wozów do akcji, gdzie zwracano uwagę na problemy manewrowaniem pojazdów, co znacznie utrudnia i wydłuża czas dotarcia na miejsce zdarzenia.

Dalsza część odbywała się już na sali. W obszernej prezentacji prowadzonej przez Monikę Schillak i Rafała Lukstaedta mówiono wiele o zadaniach straży, zwracając przy tym uwagę na ustawowe obowiązki gminy w tym zakresie. Radni mogli się dowiedzieć, jak wiele prac w jednostce wykonują nieodpłatnie sami strażacy, często na swój koszt, a także o problemach technicznych z użytkowanym przez nich sprzętem.

R. Lukstaedt zwrócił też uwagę na spadek nakładów na OSP. Porównał rok 2014, kiedy to gmina przeznaczyła na ochronę przeciwpożarową 0,89% budżetu z 2022 rokiem, kiedy było to już tylko 0,26%.

Nie mogło oczywiście zabraknąć tematu budowy centrum ratownictwa. Przypomnimy, że w 2019 roku rozpoczęto prace ziemne. Był to pierwszy i jak do tej pory ostatni etap tej inwestycji. Strażacy zapewniali, iż są świadomi trudności finansowych samorządu, ale chcieliby poznać chociaż jakiś realny termin podjęcia prac.

Ze strony samorządowców padło wiele przychylnych słów pod adresem strażaków. Burmistrz Krzysztof Dereziński stwierdził, że chociaż bywa częściej niż radni u strażaków, to o pewnych sprawach i mankamentach dowiedział się z prezentacji. Mówił jak ważną rolę pełni straż pożarna, na którą zawsze można liczyć. Przyznał, że kilka spraw, o które go proszono zaniedbał, ale niektóre z nich udało się ostatnio rozwiązać. Obiecał też, iż spotka się w najbliższym czasie z zarządem OSP aby omówić najważniejsze problemy.

Przewodniczący Benedykt Nitka przypomniał, że gmina próbowała pozyskać środki na tę inwestycję z budżetu MSWiA, jednak jak się okazało, tego typu zadania nie mogą być realizowane z programu ministerstwa. Zauważył jednocześnie, że niedawno odbyła się konferencja premiera, na której wiele mówiono o inwestowaniu w ochotnicze straże pożarne. Według przewodniczącego, należy rozpoznać bliżej ten temat, na ile mogłaby z tego skorzystać trzemeszeńska jednostka.

Zaproponował też, aby przyjąć uchwałę określającą stały wskaźnik budżetu, który będzie przeznaczany na OSP w następnych latach.

Ostatecznie, w trakcie dwugodzinnej debaty, nie padły żadne konkretne deklaracje ze strony władz samorządowych. Z obu stron można było natomiast usłyszeć stwierdzenia, że należy dalej rozmawiać. R. Lukstaedt zakończył swoje wystąpienie słowami „czekam na następne spotkanie”. Przewodnicząca Renata Buzała również deklarowała gotowość kolejnych spotkań. „Żegnając was drodzy strażacy ochotnicy mówimy do zobaczenia. Już nie ważne czy kameralnie, u was, czy na salce w urzędzie, mówimy do zobaczenia” – zakończyła przewodnicząca.

Czy kolejne spotkania przyniosą bardziej konkretne owoce okaże się w przyszłości.

41 KOMENTARZE

 1. cytat ” „Przewodnicząca Renata Buzała również deklarowała gotowość kolejnych spotkań. „Żegnając was drodzy strażacy ochotnicy mówimy do zobaczenia. Już nie ważne czy kameralnie, u was, czy na salce w urzędzie, mówimy do zobaczenia” – zakończyła przewodnicząca.”

  a ja odpowiem Pani Renacie a dlaczego nie ? … pączki, kawusie, kilometrówka płatna najlepiej bo to sprawy publiczne i mozna zyc od spotkania do spotkania, ja tam nie widze problemow zeby co tydzien spotkanie robic jak najczęsciej , Pan Rafał też ciastkiem nie pogardzi i kawą wiec czeste spotkania jakis problem tam rozwiązują.

 2. Spokojnie. Teraz urzędnicy zajmują się realizacją budowy ulic nowo bogackich wzdłuż Wyszyńskiego, m. in
  na Jasminowej mają być UWAGA chodniki około 3 metrów szerokości🤯🤯🤯. I to z obu stron ulicy… Łącznie chodniki będą miały szerokość około 6 metrów!!! Jak to usłyszałem to nie uwierzyłem i pomyślałem, że to jest żart. Kiedy pokazano mi projekt ręce opadły. Sama zaś jezdnia ma mieć 6 metrów szerokości. Tam jest kilka domostw i nie wiem komu będzie służył ten 3 metrowy chodnik? Mówi się o potrzebie utrzymania zieleni w przestrzeni miejskiej. Betonoza to choroba toczącą samorządy. Chyba, że jest to z myślą o ludziach zataczających się. Trudno tu nie wspomnieć o braku chodnika przy Mogileńskiej. Tam, gdzie istnieje faktyczna potrzeba chodnika urzędnicy nie zrealizowali tego. Jak jest to niebezpieczne przekonuję się za każdym razem kiedy tamtędy jadę. Tutaj na bocznej, osiedlowej uliczce, która kończy się w polu jakiś geniusz zaplanował 3 metrowe chodniki i to po obu stronach? Paranoja.Drodzy radni. Głosujecie nad przekazaniem dużych pieniędzy na inwestycje a czy kiedykolwiek, którykolwiek z Was wziął zadał pytanie o parametry jakiejś inwestycji przed przegłosowaniem kasy na projekt? Pozwalacie, aby urzędnicy mieli wolną rękę i tworzyli radosną twórczość? Pieniądze w tej gminie są. Brakuje tylko jednego. Prawdziwego gospodarza. Drodzy strażacy. Nie dajcie się nabrać po raz kolejny na jakis ochłap, który zostanie Wam rzucony zapewne przed wyborami. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Miejcie swoją godność i oczekujecie rzeczy ambitnych a nie jałmużny na odczepne. Realizujecie w końcu bardzo ważne zadanie własne gminy! Warto uświadamiać społeczeństwo jak ważną rolę odgrywacie.

  • Tam gdzie chodniki od lat potrzebne nie ma pieniędzy. Ludzie gorszego sortu widocznie tam mieszkają i nie zasługują na bezpieczeństwo. Betonoza….. jak się ma paru takich byznesmynów co to na kostce czy betonie zarabia to trzeba zlecać, zlecać. Mam wrażenie że kiedyś głupcy zdarzali się sporadycznie. Dziś ……proporcje sie odmieniły.

  • panie panie ! na jasninowej 3m szerokie bo tam blizniaki sie urodzily to jak pan chcesz przejechac blizniaczym wozkiem po 1,5 chodniku coo ?

  • Bo nie odpowiadają własnym majątkiem za swoje decyzje. Dopóki nie będzie ustawy ustanawiającej odpowiedzialność majątkową urzędnika za podejmowane decyzje, dopóty do władzy będą pchać się niekompetentni ludzie bez wyobraźni, za to z przerośniętym ego, i dopóty będziemy wszyscy płacić na różne sposoby za ich ignorancję i nieodpowiedzialność. I dopóty wreszcie będziemy skazani na kompletne pomyłki na stołkach tlwiące dekadami!

   • Kogo mamy od tych inwestycji? Chyba czas się tej osobie bliżej przyjrzeć bo to co się wyprawia to przechodzi ludzkie pojęcie. Jeśli to prawda z tymi 3 metrowymi chodnikami to gościa wykopać na zbity pysk. Ludzie. Kiedy w końcu przestaniemy z siebie robić ciemną masę, którą można wodzić za nos? Tu się człowiek nie może doprosić podstawowych rzeczy a gdzieś wydaje się pieniądze w błoto.

 3. cytat” Krzysztof Dereziński stwierdził, że chociaż bywa częściej niż radni u strażaków”

  – a gdzie jeszcze pan Krzysiu bywa czesciej ? bo teraz np weekend idzie

  • Dodał coś jeszcze. Bywa lecz o wszystkim nie wie. Pytam się : to po jasna cholere tam chodzi dla rozrywki czy zabawy a może to azyl ukryte miejsce przed ludźmi?

   • do i ja tam bylem – no mi sie zdarzylo bywac na Wysokich stołkach i tez w sumie przestale mwiedziec o wszystkim a mimo to byłem

 4. „Przyznał, że kilka spraw, o które go proszono zaniedbał, ale niektóre z nich udało się ostatnio rozwiązać. Obiecał też, iż spotka się w najbliższym czasie z zarządem OSP aby omówić najważniejsze problemy.” Śmiać się czy płakać?

  • ostatnio to on rozwiazał krzyzówke ! Niech juz ten kabaret sie skończy – ekonomiste chcialbym widziec na tym fotelu a nie kolege szewca, nauczyciela czy kogo tam jeszcze

 5. U nas cały budżet i tak idzie na urzędników. Kiedy zwolnienia za same buble inwestycyjne jeżeli jakieś cudem są realizowane. Jak nie wymiana nowego chodnika na nowszy zamiast budowy tam gdzie nie ma to przerost inwestycji. Jest jeszcze czas na zmianę projektu i zrobienie więcej.

 6. Może w końcu zrozumieją że lepiej dać na bezpieczeństwo gminy w tym sprzęt i godne warunki dla tych strażaków niż na jakieś wiaty i boiska w każdej wiosce.

 7. Ogarnia mnie pusty śmiech. Parafrazując klasyka powiem: śmieję się, ale się nie cieszę. Pytam strażaków: zadowoleni jesteście ze spotkania? Jakie problemy zostały rozwiązane na tum spotkaniu? Mam wrażenie, że wszyscy mile pędzili CZAS. Najwyższy CZAS na zmiany.

  • wiecie co? w ramach tego spotkania byscie wzieli wiadro i szmaty i byscie samochody strazackie umyli z odwiedzajacymi was goscmi to by wiecej pozytku bylo z tego spotkania

   kto jest za ?

   • Myślę, że nawet i to mogłoby co niektórych przerosnąć. Skoro dla nich siedzenie na tyłku jest męczące. Kto był i słuchał ten wie o czym piszę.

   • święta prawda, gdyby wzięli się za to byłby chociaż marginalny i efektywne rezultaty podjęcia czegoś konkretnego a tak to towarzystwo tylko się zbiera , patrzy i działań absolutnie żadnych . Panie redaktorze wystąp Pan o informacje ile w tej kadencji radni pobrali diet to będziemy mogli ocenić wydatki z budżetu gminy z efektywnością działania tych ludzi, wyniki gospodarności jak to rzekomo p Nitka jako ekonomista podkreśla, do tego dorzucić uposażenie burmistrza i jego zastępcy to jeszcze będzie pełniejszy obraz, to konieczne i jeszcze dodać okres od którego zostały te uposażenia podniesione.

 8. Wystarczy przeczytać ostatnie dwa artykuły aby przekonać się kto nami rządzi. Z jednej strony chce się wydawać lekką ręką pieniądze aby spełnić kaprys ludzi, którzy nie potrafią się dogadać w jakiś absurdalnych sprawach a z drugiej nie ma pieniędzy na podstawowe wydatki służące ochronie życia, zdrowia i majątku nas wszystkich. Kurtyna!

 9. Ludzie wybory i należy wygasić pisowską sektę to i u nas będzie lepiej .Pisiory na wszystko dają ,ale sobie. Za chwilę wybory i Dolata z Gniezna przyjedzie i nam wszystko znowu obieca.

  • No nie. Tego tu jeszcze brakowało. Teraz nas zaleje linkami. Ludzie. Olejcie go. Jego celem jest odwrócenie uwagi od tematu i wysoce prawdopodobne, że działa na zlecenie kogoś. Chyba nie trzeba mówić komu może zależeć aby nie poruszać niewygodnych tematów.

    • panie 7 lat rzadzicie i porzadku z tuskiem i trzaskowskim zrobic nie mozecie ? wina putina, kazdego innego tylko nei wasza – daj pan spokoj jestes pewnie pan byly Oromowiec lub Zomowiec i krzyczysz po nocach komuno wróc bo tak sie zapowiada teraz swierszczami szczujecie ze unia kaze dodawac – a jak chleb z firmy P. kupoiwales pan z sola drogowea to jakos pan nie krzyczales na ulicy ze cie truja – zacznij pan etykiety czytac bo tych E teraz masz w zarciu tyle polskim ze raczysko murowane

   • na zlecenie kogo ? bo w TVP juz bylo ze niby Rosji ze Nimiec a znasz podwojnego agenta ktory zyje tyle lat ? klamstwa oszczerstwa zeby tylko krasc dalej !

 10. Jakie odwrócenie czytaj ze zrozumieniem na straż i pogotowie zawsze powinny być pieniądze chyba ,że się liczy na orkiestrę.Strazacy z Trzemeszna niejednokrotnie udowadniali swoją odwagę także sympatyk oglądaj Dale kurwizji.

 11. przyznaje sie – ojciec w gnieznie jest politykiem PIS i musialem dobrze pisac o pis przestali mi placic bo nei ma juz pieniedzy wiec nie musze juz klamac dalej

 12. Dzis wlaczylem TVP przyznaje sie ze wstydem patrze a tam ranking wyborczy ze PIS prowadzi … a wiecie dlaczego tak stale mowia ze pis prowadzi ?bo istnieje pewna grupa ludzi ktora nie wie na kogo glosowac i zwykle ida za STADEM bo nei chca oddac glosu na kogos kto przegra i czuc sie ze „wygrali” dlatego ciemnote tym biednym ludziom wciskaja w tvp ze tak ladnei sądaże prowadza.

  Ja sie pytam gdzie to złoto ktore sprowadzil PIS do PL z Anglii !!! co z tym sie stalo tez rozkradzione ?

 13. Wyraźnie widać jak przewodniczący Nitka i burmistrz Dereziński się wypowiadają- gadanina nic nie wynikająca z wypowiadanych słów, jeden mówie że wiele spraw zaniedbał, co więcej spotyka się często ze strażakami ale wiele go zaskoczyło , drugi mówi że złożyli wniosek do MSWA ale bez skutku , ale już nie uzasadnia dlaczego wniosek przepadł, czy pojechał do Ministerstwa aby walczyć o środki , na pewno nie, tyłka nie ruszyli , spotkanie od spotkania , gadanina i żadnych konkretnych działań a p.Buzała i wypowiedzi w tej kwestii to żenada, jest gotowa na kolejne spotkania… kpina. Oj mieszkańcy kogo wybraliśmy, wstydu za grosz

 14. te zdjecia ze strazakami to przypominaja mi obrazki z TVP jak Pinokio jeździł po kraju i tekturowe czeki bez pokrycia rozdawal ale tylko tam gdzie mieli swoich u wladzy a pozostale miasta to lipton. Jestem ciekaw jak maj i czerwiec bedzie inflacja wygladac ja na szczescie mam internet i kupuje paczki z niemiec , slowacji, Czech i jest taniej niz w PL ! a czemu ? a moze temu ze nei drukukuja pieniedzy ?

  • Normalnie zarządzane samorządy mają w 4 literach poglądy polityczne i czy ktoś rozdaje tekturowe czeki. Korzystają z wszystkiego co może wpłynąć na rozwój lokalnej społeczności. Zawsze to było kozie miasto. Obecna władza lokalna konserwuje ten pogląd. A Ty zakompleksiony człowieku zostań sobie przy swoich teoriach. Jeśli bronisz tej władzy to musisz mieć w tym jakiś interes. Jesteś urzędnikiem, pracujesz w jakiejś placówce gminnej a może po prostu masz jakieś stałe zlecenia z wolnej ręki od gminy? Nikt kto nie ma interesu nie broni takiej władzy.

   • przeczytaj mieszkancu ponownie, idz do apteki po węgiel i ze spokojem poczytaj ponownie moj komentarz i odpowiedz gdzie bronie wladzy obecnej ?

 15. Kiedy strażacy łudzą się, że może dobudują jakąś część jako garaże dla aut gmina ogłasza przetarg na… stworzenie urzędy po szkole zawodowej… Polecam dokładną lekturę dokumentacji przetargowej na topnienie w błoto naszych ciężko zarobionych pieniędzy czyli zrobienie po szkole zawodowej urzędu. Poczytajcie ekspertyzę stanu technicznego, która jest datowana na luty 2023 a zobaczycie w co pakują nas rządzący tą gminą! Radni czy Wy chociaż zapoznaliście się z tym projektem? Nie ma pieniędzy na dokończenie zaczętej rozbudowy OSP a są pieniądze na budynek dla urzędników?

 16. „…Zamawiający informuje, że na sfinansowanie przedmiotowego zadania zamierza przeznaczyć kwotę w wysokości: 4 mln zł.
  Część I: Przebudowa ul. Jaśminowej – 1,6 mln zł.
  Część II: Przebudowa ul. Wiśniowej – 0,8 mln zł.
  Część III: Przebudowa ul. Modrzewiowej – 1,6 mln zł. ”
  To nie żart. To jest fragment pisma autorstwa jakiegoś urzędnika, który jest tak zagoniony robotą, że nawet dziś uznał, że jest nie 22 lutego a przeskoczył do 23 lutego. Skoro oni nawet nie potrafią dobrze określić daty na piśmie to jaką mamy jako mieszkańcy tej gniny gwarancje, że te astronomiczne kwoty za wykonanie ulic mają coś wspólnego z racjonalnością? 4 miliony za robotę, która zajmie może z 2 miesiące. Kolejny intratny dla wykonawcy, który wygra przetarg, kontrakt po przebudowie „szopy” zwanej stacją uzdatniania wód w Trzemżalu. Tam też 4 miliony. Oni prowadzą tę gminę ku upadkowi. Potężne pieniądze są wydawane a efekty mizerne.
  Drodzy strażacy. Gdyby burmistrz był prawdziwym gospodarzem to te trzy ulice kosztowałyby nie 4 mln a co najwyżej 1,5. Jak daje się wolną rękę i pozwala się projektować obustronnie chodniki po 3 metry szerokości to nie ma się co dziwić, że pieniędzy na faktyczne potrzeby nie ma. Resztę 2,5 mln można byłoby przeznaczyć na rozbudowę tego co zostało rozpoczęte tylko po to aby uzyskać Wasze głosy. Będziecie naiwni jeśli po raz kolejny zaufacie ludziom, którzy Was oszukali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj