Strona główna Różne Płaczkowo będzie odrębnym sołectwem

Płaczkowo będzie odrębnym sołectwem

3844
46

Na wczorajszych obradach komisji radni dyskutowali m.in. o propozycji podziału sołectwa Szydłowo-Płaczkowo. Projekt uchwały w tej sprawie wpłynął niedawno do Rady Miejskiej.

Przypomnijmy, że z wnioskiem podziału wystąpiła grupa mieszkańców Płaczkowa. Odbyły się też w tej sprawie konsultacje społeczne. O ich wynikach pisaliśmy |TUTAJ|.

Wczoraj na obradach pojawiła się grupa mieszkańców zainteresowanych podziałem. W ich imieniu wystąpił Wiesław Lenartowicz. Poinformował, że wniosek składany jest po to, aby integrować wioskę. Obecnie, jak stwierdził, ludzie siedzą w domach, przy telewizorach.

Mieszkańcy Płaczkowa czują się w Szydłowie jak goście. Mówił o przykrej sytuacji, gdy mieszkańcy Płaczkowa zorganizowali imprezę w świetlicy w Szydłowie, to potem musieli wysłuchiwać pretensji, że muzyka była za głośna. W sołectwie istnieje podział na „my i wy”. Mam nadzieję, że utworzenie sołectwa Płaczkowo spowoduje integrację, a wioska zacznie się rozwijać, bo w tej chwili podupada – przekonywał radnych mieszkaniec Płaczkowa.

Za podziałem opowiedział się burmistrz Krzysztof Dereziński. Jak zauważył, koszty podziału będą nieznaczne. Podkreślił aktywność mieszkańców Płaczkowa w działaniach na rzecz swojej społeczności. Podobnie wypowiadał się przewodniczący RM Benedykt Nitka mówiąc, że jest za demokracją i dlatego należy uszanować wolę mieszkańców.

Propozycję podziału poparła też radna z tamtego terenu Magdalena Laskowska. Jak zauważyła, już teraz obie miejscowości funkcjonują jak dwa odrębne sołectwa. Grzegorz Koperski również był za odłączeniem. Jak mówił, wie o podziałach jakie tam istnieją, pamięta też, że już przed laty odbywały się w tej sprawie burzliwe zebrania.

Przeciwny pogląd zaprezentował jedynie Kacper Lipiński. Zdziwił się argumentacji burmistrza, że mówi o znikomych kosztach. Jak wyliczył, jest to rocznie prawie 11000 zł (diety sołtysa i przewodniczącego rady sołeckiej). Szukamy oszczędności w wielu mniejszych kwotach, wyłączamy iluminacje świąteczną, a nagle taka suma nie robi różnicy. Nawiązał też do słów przewodniczącego, który mówił o uszanowaniu reguł demokracji. Przypomniał, że w konsultacjach wzięło udział niecałe 10% uprawnionych, czyli większość nie była w ogóle zainteresowana tematem.

Według Eweliny Sowińskiej frekwencja byłaby większa, gdyby konsultacje odbywały się w Płaczkowie, a nie w Szydłowie.

W głosowaniu radni zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały o podziale. Przeciwny był Kacper Lipiński, a od głosu wstrzymali się Renata WiśniewskaTadeusz Pawlak, Dominik Woźniak i Marcin Jakubiak.

Ostateczna decyzja zapadnie na najbliższej sesji.

46 KOMENTARZE

 1. tak jest rozdawac pieniadze na lewo i prawo nowa osoba ktora przyjdzie na stolek burmistrza sobie jakos poradzi w koncu wybieramy mądrze a nie po znajomosci – panie szewc ja na pana miejscu bym zrobil szybki kurs ekonomii

  • Chyba ktoś tu nie oglądał obrad, pieniądze są przydzielane na mieszkańca więc te które teraz dostaje sołectwa paczkowo-szydlowo zostaną podzielone. W sumie to nawet nie wiem po co tłumacze to komuś kto nawet nie ma odwagi napisać publicznego postu tylko anonim…

    • Zapraszam jednak słuchać: 11 tysiączków – nic niekosztuje – ale 10 tysięcy na muzealne zbiory – to olbrzymie pieniążki. Gdzie my żyjemy. Zbowid sprowadził nas Trzemesznian do średniowiecza.

 2. Jeśli dojdzie do rozdziału to następne w kolejce ustawią się Rudki. A po Rudkach, które nie mogą pogodzić się z tym, że nie mają świetlicy, będą kolejne próby podziału sołectw a może osiedli. Jeśli w jednym przypadku radni zgodzą się to w pozostałych nie będą mieli innego wyjścia jak tworzyć kolejne drobne sołectwa a może osiedla. Jaki będzie efekt? Zamiast inwestować w infrastrukturę, z której korzystają wszyscy, np. drogi, chodniki, wodociągi, oświetlenie, kanalizacja gmina będzie spełniać zachcianki typu kolejna świetlica. Tylko czy ktoś patrzy w tej gminie perspektywicznie? Ten sam burmistrz zamykał szkołę m.in. w Szydłowie powołując się na konieczności wprowadzenia oszczędności związanych z utrzymaniem budynku szkoły. Teraz, o zgrozo, nie stanowią dla niego problemu oczekiwania związane z budową nowej świetlicy, która będzie znacznym źródłem kosztów? Radni, zanim podejmiecie decyzję, zastanówcie się nad konsekwencjami swoich decyzji, bo to w razie czego Wy będziecie tymi złymi. Przypomnieć warto sytuację ze wspomnianym zamknięciem szkół. Kto był wówczas tym złym?

  • Tak burmistrz wtedy tak mocno uzasadniał że z budynku szkoły będą centra kultury , a co jest w tym budynku – syf, grzyb i wilgoć, my mieszkańcy Szydłowa to pamiętamy jak było zebranie w szkole co wtedy nam mamoniono, to wstyd że jest taki budynek i okalający park
   gdzie można byłoby to super zagospodarować, a minęła już ponad dekada i jak to wszystko wygląda ,to jest gospodarność ? Panie Nitka ta twoja demokracja i przywództwo w tej radzie to tylko płakać IIII. Całe szczęście że jeszcze jak Pan Piechowiak pracował w naszej gminie to uzyskał dofinansowanie unijne i wyremontował budynek po drugiej szkole gdzie mieszkał dyrektor śp. Płotkowiak bo mieszkańcy sołectwa mają i mogą korzystać z tak fajnie wyremontowanego budynku.

   • Mieszkanko Szydłowa. Masz rację. Szkoda, że nie zagospodarował budynku szkoły w Szydłowie w podobny sposób jak zrobiono to w Jastrzębowie. Tam zrobiono majstersztyk. Rzec by można powstał tam nie ósmy a dziewiąty cud świata. Takich ludzi nam trzeba. Kreatywnych, konsekwentnych no i z czystą kartą. Szkoda, że w Jastrzębowie można było fajnie zagospodarować budynek po szkole a w Szydłowie ten sam pomysł nie wypalił. Tak swoją drogą. To w ilu pisałaś ten komentarz skoro podpisujesz się jako mieszkańcy?

    • Byłeś w tej wyremontowanej szkole w Szydłowie? więc żal d… ściska mieszkańcy Szydłowa i Płaczkowa są zadowoleni, jesteśmy wdzięczni Panu Piechowiakowi za wszystkie starania aby doprowadzić ten zaniedbany budynek od dachu po mury i cały środek ,tylko pewnie pani.Sołtys robi co chce i nie całkowicie udostępnia mieszkańcom Płaczkowa, ty chyba od Dyzia bo pleciesz bzdury , są twarde fakty a nie mity , piepszysz bzdury, w Jastrzębowie też było pewnie wyremontowane tylko dlaczego doprowadzono do takiego stanu a jak to plecie burmistrz to wina P.Pawła ,śmiechu warte to wszystko i obłudne

     • Bawialnie tam są, pływalnia i zjeżdżalnia – kobiety i balety. Czego więcej wymagać? Z miasta Trzemeszno jesteś – na pieszo zmęczony dojdziesz – a może komunikacją gminną chciałbyś wrócić – bolesne bo tu ani wiaty ani tojtoja niema.

    • W zieleniu budynek szkoły poszedł w dal – po kosztach pieca, którego gmina zakupiła. – aż za 15 tysięcy. No alale z bocianów gmina pozyskuje więiksze środki. Słyszałem, że przed urzędem znalazły się wycieraczki, które wycierają buciki petentom.

  • Tu chodziło o niecałe 12 tysięcy pln. „Nic nie będzie kosztowało.” dla pana WC burmistrza 30 tysięcy to nic nieznaczące pieniedze, 40 tysięcy – marne grosze. Poco nam nieoświetlać bazyliki i wieży ciśnień? Gminę stać na szalety, których jeszcze nikt nie widział i na ocieplane wiaty przystankowe.kibel w białym stoku panie burmmistrzu – 400 tysięcy kosztował. Niby blisko nam do Niemiec – a tańsi jesteśmy niż Białorusini.

  • Panowie burmistrzowie pozyskaliby mnustwo środków, gdybyście mieszkańcy Trzemeszna pozwolili podzielić się na dwie trzęści. Piwo i kolejka linowa miała być -, na gorzelnię starczyłoby środków – wszystkiemu winni są mieszkańcy.

 3. Całe zamieszanie i koszty przez ambicję jednej lub góra 5 osób, które namówiły kolejne, raptem 30 na głosowanie. Czy naprawdę nie jest wymownym fakt, że 90% to olało? No, ale 11000 to nie pieniądze to co tam. Kto następny? Bieślin? Może Ochodza?

  • W punkt. Ten niby konflikt to wymysł kilku osób, a szczególnie jednej. Jak się zacznie napuszczać ludzi na siebie to zawsze znajdzie się ktoś, kto się da napuścić. Mieszkam w Płaczkowie i nie mam nic do ludzi z Szydłowa. Wprost przeciwnie, z wieloma znam sie bardzo dobrze. A dobrzy i źli, mądrzy i głupi znajda się w każdej wiosce.

    • Radni , puknijcie się w głowy, trzeba łączyć społeczeństwo a nie dzielić, zajmijcie się ważnymi sprawami gospodarczymi w tej gminie, żal was słuchać co wy wygadujecie i jak rozstrzygacie nasze sprawy, to najgorsza rada w historii samorządu trzemeszeńskiego, jak wygląda nasza gmina na tle innych, które miejsce w rankingu ?

 4. 11 tys. to jest nic po prostu nie włączać oświetlenia ulicznego gdy jeszcze świeci słońce i nie widzą tego ani sołtysi ani radni,a pieniądz ida w …..

 5. Czy obecnie to, że sołectwo tworzą Szydłowo i Płaczkowo blokuje mieszkańcom Płaczkowa podejmowanie jakiś inicjatyw? Raczej nie a pomimo tego Przewodniczący Rady przemawiając wczoraj tworzył oto taki obraz, że jeśli nastąpi podział to aktywiści z Płaczkowa będą mogli swobodnie działać. Problemem jest dostęp do świetlicy w Szydłowie? Naprawdę? A kogo jest świetlica? Przecież to nie prywatny folwark Pani Sołtys. Jeśli jest problem z Panią Sołtys to trzeba reagować i kontaktować się w pierwszej kolejności z radną z tego sołectwa. Radna reprezentuje Was, mieszkańcy Płaczkowa i jej obowiązkiem reagować na rzekome nieprawidłowości (jeśli w ogóle takowe miały miejsce). Jeśli zaś ona nie podoła rozwiązaniu rzekomych problemów z dostępnością do świetlicy czy innego mienia publicznego to kontaktować trzeba się Burmistrzem. Siedzący niedaleko Pana Przewodniczącego radny Kacper Lipiński jako jedyny w dyskusji opierał się na merytoryce. Jeśli zaś dla Pana Burmistrza nie jest problemem wydawać kilkanaście tysięcy złotych na sztucznie utworzone dodatkowe dwa stołki sołtysa i przewodniczącego rady sołeckiej nowo utworzonego sołectwa Płaczkowo to może zamiast podziału sołectwa te pieniądze rok w rok przeznaczać na cele miejscowości Płaczkowo. Taki gratis do Funduszu Sołeckiego, o którym decydują również mieszkańcy Płaczkowa. Oczywiście nie na żadne kiełbasy czy piwo tylko na jakieś konkretne potrzeby tego społeczeństwa. Zyskają wszyscy mieszkańcy Płaczkowa bez tworzenia podziałów i dodatkowych stołków.

  • Ci radni wiedzą, że sa kadencją przegraną. Pozostaną po nich pusty budynek zawodówki, pusty budynek po domu dziecka, fundamenty pod nowa remizę, toi toi i wiata na pks. Acha…. jeszcze kilka koncepcji na które wydano ileś tam pieniędzy, ale to tez pewnie znikome kwoty. Dlatego za wszelka cenę chcą pokazać, że jednak jakieś decyzje podejmują. Np zintegrują sołectwo przez jego podział. Genialne.

   • Nie zgodzę się z powyższą oceną.Co miała zrobić obecna rada skoro poprzedni jej skład pod przewodnictwem Pana Pe.wnego godziła się na pomysły burmistrza na zadłużanie poprzez m. in. emisję obligacji. Dziś obecny skład rady spija te nawarzone piwo. Jego smak jest zapewne dla nich nieprzyjemny ale nie mają innego wyboru jak niepopularnie zacisnąć pasa. Podziękujemy tym, którzy ZADŁUŻYLI gminę (Burmistrzowi jako autorowi uchwał + radnym, którzy głosowali za tymi uchwałami w przekonaniu o swojej nieomylności)! Przypomnieć należy w tym miejscu słynny zwrot. Budżet dziesięciolecia. Pamiętacie kto o tym mówił? Kto był z tego dumny jak paw? Kto się z kim wtedy serdecznie ściskał w blasku fleszy? Warto przypomnieć sobie pewne FAKTY.

    • Poprzednia radę tez pamiętam, zresztą w znacznej części to ci sami ludzie. I rzeczywiście, pamiętam budżet 10 lecia. Było przy tym dużo krzyku, przybijanie piatek i ogólnie dużo pudrowania. Jednak usprawiedliwianie tej rady zrzucając odpowiedzialność na poprzednia jest trochę słabe. W końcu wiedzieli , a przynajmniej powinni wiedzieć jaka jest sytuacja gminy. Mieli ją w końcu naprawiać. Zapewniali mieszkańców, że wiedzą jak to zrobić. I co? i….

     • To jakie rozwiązania powinny być wg Ciebie wdrożone przez obecną radę aby wymienione budynki nie były pustostanami i powstała nowa remiza OSP w okresie od 2018-2023 roku?

  • Oj, widzę że bronisz tu co niektórych za wszelką cenę. Może nawet domyślam sie dlaczego. Odpowiem ci tak. To nie ja startowałem w wyborach i nie ja obiecywałem naprawić Trzemeszno, więc pytania do mnie są nietrafione. Niech sie tłumaczą ci, którzy przed wyborami twierdzili, ze wiedzą jak to zrobić. Ale jeśli jednak bardzo chcesz, to coś może wymyślę. Czy potrzebne było wyrzucanie pieniędzy na kolejne koncepcje budynku szkoły? A integrowanie sołectwa przez podział też ci sie podoba?

   • Nie bronię nikogo za wszelką cenę. Skoro sam kogoś krytykujesz zakładam, że masz w przeciwieństwie do nich konkretne propozycje. Odnośnie podziału sołectwa. Jeśli udział w konsultacjach wzięłaby co najmniej połowa ludności obecnego sołectwa to uznałbym ten wynik za miarodajny. Obecnie trudno nie odnieść wrażenia, że jest niewielka grupka ludzi, którzy nie potrafią między sobą się dogadać, co przekłada się na obraz całego obecnego sołectwa, które nie potrafi ze sobą współpracować. Lepiej łączyć niż dzielić, tym bardziej, że niełatwe czasy przed nami jako całym społeczeństwem.

     • Oczywiście wydawanie pieniędzy na kolejne koncepcje już przez obecną radę, domyślam się że budynku po szkole zawodowej, uważam za całkowicie niepotrzebne.

  • Pan Kacper to jedyny radny który prezentuje konkretne zdanie i przedstawia sprawy gminne, takich nam potrzeba, Panie Kacprze pod rozwagę i połączyć siły w nadchodzących wyborach , powinniście pójść po rozsądek , stworzyć i się dogadać razem z p.Piechowiakiem i całą grupą z ponadpodziałami a nie występować przeciwko sobie, trzeba odsunąć wreszcie tych co sprowadzają nas do stagnacji i marazmu, jak się słyszy te wywody np.p.Jankowskiego to porażka i nieudacznictwo

   • Póki co sojusz burmistrza ze środowiskiem Ponad Podziałami ma się na tyle dobrze, że Twoje utopijne wizje o zmianie warty mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Świadczą o tym ostatnie dwa ruchy kadrowe na kluczowych stanowiskach w gminie. Zobacz kto został skarbnikiem oraz członkiem rady nadzorczej. To nie radny Lipiński rozdaje tu karty. Karty rozdają dwie inne osoby, którym absolutnie nie zależy na zmianie tego obecnego stanu. Jedną z nich jest z oczywistych względów burmistrz, który ma pewną kolejną kadencję. Drugą. Wysoce postawiony członek Ponad Podziałami. Możesz podlizywać się do jednego czy drugiego radnego. Nic to nie zmieni. Sojusz burmistrza z Ponad Podziałami ma się na tyle dobrze, że z pewnością nie będą chcieli dzielić się z władzą.

    • Oj, widzę, że ktoś sie pokusił o analizę sceny politycznej naszej gminy. Ale chyba trochę strzelając kulą w płot. Mieszkańcu, albo Ty jesteś niedoinformowany, albo ja wszystkiego nie wiem. Możesz mi powiedzieć co ma wspólnego pani Skarbnik z Ponad Podziałami? Jeśli uważasz, że Lipiński, który startował z Ponad Podziałami jest w sojuszu z burmistrzem, to powiedz mi w takim razie, kto w tej radzie jest w opozycji? Może cała ekipa Napraw Trzemeszno? Pan Nitka? Pan Nawrocki? Pani Buzała? Pani Laskowska? Pan Kołodziejczak?

     • Za rok o tej porze trwać będzie zażarta walka polityczna o najcieplejszy stołek w tym naszym mieście. Co to będzie za nudny pojedynek. Nudny dlatego, że wynik tego pojedynku jest już dziś wiadomy. Możecie sobie gadać, pisać nie wiadomo co. Człowiek, który przez lata brał większość na litość i tym razem weźmie Was drodzy sąsiedzi na litość i wygra. Jakie będzie niezadowolenie i rozczarowanie. Oj jakie biadolenie tuż po ogłoszeniu wyników. No znowu wygrał. Tak będzie. Wygrał, bo sami na niego oddaliście głos. Bo tacy już jesteście. W narzekaniu jesteście pierwsi. Nic jednak nie robicie aby to zmienić. Co więcej. Jeszcze nie tak dawno zarzekał się, że nie będzie ubiegać się o fotel burmistrza bo ma tego dość, że ma jedno życie czy coś w tym stylu. Stały tekst przed wyborami, który ma wzbudzić lęk. Zaczniecie się wówczas martwić. Kto go zastąpi? Czy nowy/nowa nie zwolni syna lub córki z pracy? I tym samym złapie Was na haczyk jak zwykłą płotkę. Historia idealnie nadająca się do programu typu „Dlaczego ja” czy „Trudne sprawy”. Początek. Trzemeszno. Niewielkie miasto, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Tu swoje trudne życie wiedzie… dalej niech sobie każdy dopisze według swojego uznania.

     • No co mam Ci odpowiedzieć? Że prawie w pełni sie z Toba zgadzam? Tak, napuszczenie na kontrkandydatów jest bardzo skuteczne. Wystarczy napuścić urzędników, wszystkie gminne instytucje, strażaków i nauczycieli. Powiedzieć im wszystkim zobaczycie, jak przyjdzie ….. (tu można wpisach dowolne nazwisko) to połowy z was nie będzie. I wybory wygrane. Nadal czekam na odpowiedz, co ma pani skarbnik do Ponad Podziałami ?

     • Oni wszyscy zawiedli Pana Pawła,co oni prezentują?co Pan Paweł może jak działa w innym samorządzie i angażuje się mając duże efektytutaj go nie ma a ta grupa z imienia i nazwiska to wielka porażka

 6. Czy ktoś z trzemeszeńskiej władzy np burmistrz, wice albo radni pofatygował sie do tych miejscowości? Pogadać z ludźmi, tak normalnie, nie zza prezydialnego stołu? Nie tylko z tymi co krzyczą, ale takimi zwykłymi mieszkańcami. Dużo ciekawego mogli by usłyszeć. Władza powinna dążyć do jedności a nie do podziałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj