Na ostatnich obradach połączonych komisji Rady Miejskiej, które odbyły się 24 lipca, radni rozmawiali m.in. na temat sytuacji Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Burmistrz Kacper Lipiński poprosił ich, aby przygotowali się do dyskusji i podjęcia decyzji w sprawie dalszego funkcjonowania szkoły.
Jak zauważył, za rok mija termin obowiązywania umowy z powiatem, na mocy której gmina przejęła prowadzenie szkół ponadpodstawowych. Poinformował przy tym, że sytuacja placówki jest bardzo trudna. Od 1 września rozpocznie tam naukę jedynie 30 uczniów pierwszej klasy branżowej. Nie będą tworzone klasy liceum ani technikum, z uwagi na brak zainteresowania młodzieży kształceniem w tej szkole.
O tym, iż sytuacja zespołu jest trudna mówił też Benedykt Nitka. Jak potwierdził, wie o bardzo słabym naborze. Zauważył przy tym, że problemy z rekrutacją mają również inne szkoły ponadpodstawowe, ale sytuacja w trzemeszeńskim zespole jest szczególnie trudna.
Jak mówił, trzeba mieć na względzie sytuację nauczycieli, a z drugiej strony trzeba brać pod uwagę koszty utrzymania tak dużego obiektu dla bardzo małej liczby uczniów. „Zbliża się rocznica liceum, ale rocznica rocznicą, chlubna tradycja, ale nie obejdzie się bez konkretnych, oszczędnościowych decyzji” – zauważył radny.
Zarówno burmistrz, jak i radni, byli zgodni, że trzeba pilnie przystąpić do rozmów ze wszystkimi zainteresowanymi stronami na temat przyszłości szkoły.
Do tematu wrócimy.
Ta szkoła już dawno zaczeła upadać a teraz to już dosięga dna. Ale co się dziwić jak kadra słaba. Żeby informatyki w technikum uczył student? Ale to raczej nie wina szkoły tylko systemu. Dzisiaj nauczyciel nie ma prestiżu jak kiedyś a i chętnych do zawodu co raz mniej. Winne min. są „wysokie” zarobki w szkolnictwie.
Fakt. Kadra słaba więc mlodziez zdolna wybiera inne szkoły. Moim zdaniem należałoby zmniejszyć kadrę do potrzeb, następnie pomyśleć nad zmianami, tak by liceum znowu przypominało to sprzed wielu, wielu lat. I nie dopuszczać do sytuacji o których mieszkaniec wspomniał! Niedopuszczalne.
Nie rób sobie kpiny, ludzie którzy skończyli tą szkołę bardzo dobrze sobie radzą mieliśmy gorsze warunki już teraz.
Jeśli uczeń jest ambitny i ma określony cel, to nawet w najsłabszej szkole będzie orłem.
Wysokie zarobki nic nie zmienią. Zarobki muszą iść w parze z jakością nauczania. Nie może być tak że każdy dostaje 10 tys. Jeden wypuszcza 25 uczniów którzy niewiele potrafią z danego przedmiotu, drugi tez 10 tys.i wypuszcza z wiedzą, przy czym natrudził się, napracować.
Likwidacja karty nauczyciela to pierwszy element. Rozliczanie z efektów pracy, drugi. W wielu zawodach tak jest ze liczą się efekty.
Jak zlikwidują kartę nauczyciela to dopiero będą braki kadrowe
Jeśli zawod będzie dobrze opłacany ale będzie wymagal efektów pracy, jak wszędzie to znajdą się dobrzy i ambitni nauczyciele. Nie można zaczynać od podwyżek. Muszą nastąpić tez zmiany kadry.
Ale jesteś bucem, student to osoba będąca na świeżo z wiedzą, z dobrym kontaktem z młodzieżą i co najważniejsze z pasują bo sam studiuje i nie robi tego z orzypadku. Wolicie teoretyków którzy zrobili 20 lat temu podyplomowkę w ramach awansu zawodowego nauczycieli. Takich nauczycieli do przedmiotów zawodowych( informatyki) potrzeba.
Panie Benefykcie, w szkole jest ponad 350 uczniow. A Pan na komisji powtarzał, czy warto utrzymywać szkołę dla 30. Jako radny nie zauważył Pan, że w poprzednim roku szkoła otworzyła 6 klas zamiast planowanych 4, z uwagi na to, że w tym roku nabór będzie słaby ze względu na małą liczbę uczniów w klasach 8?
Wypowiedź pana Nitki może troche nieprecyzyjna, miał z pewnością na myśli 30 osób, które przyjdą od września. Nie zmienia to faktu, że miał rację. Twoje rozumowanie natomiast nie ma żadnej logiki. To prawda, ten rok jest szczególny. jeśli jednak w ub roku stworzono 6 klas zamiast 4, to rozumiałbym, że w tym roku zamiast 4 utworzono dwie. Wiadomo, małoliczny rocznik. Ale tu nie uzbierano młodzieży nawet na jedną klasę. Czego tu bronić?
Uzbierano uczniów na 1 klasę.
Nie było klas 8 to nie ma naboru chyba proste… w wyniku reformy lata wstecz 2 roczniki rozpoczęły naukę w jednym roku to w następnym rozpoczęło kilka osób albo wcale…
Popieram wypowiedź ucznia . Jest to po prostu nieliczny rocznik. Zamiast wyciągać pochopne wnioski proponuję przeanalizować sytuację szerzej.
Miasto bez szkoły ponadpodstawowej to martwe miasto. Bliżej do wsi niż miasta. Wszyscy tylko umieją powiedzieć, że nie ma pieniędzy i nie opłaca się, za duże obciążenie.
Nie lepiej np. powołać komisję z przedstawicielami gminy, szkoły, rodziców i uczniów -którzy naprawdę mają świetne pomysły i inne, z innej perspektywy spojrzenie , usiąść przy stole i się zastanowić gdzie tkwi błąd, podpatrzeć inne szkoły. Tylko żeby chciało się chcieć. Ja mam wiarę w młodzież, a nie stare układy.
Z wypowiedzi burmistrza wnioskuję, że właśnie zamierza rozmawiać. A co do uzbierania uczniów, to rozumiem, że uzbierano na jedną klasę zawodówki. To właśnie te 30 osób. Pierwszych klas w LO i technikum nie będzie wcale. Jeśli się mylę, chętnie przeczytam wyjaśnienie, że tak nie jest.
30 uczniow w klasie? Nie lepiej zrobić 2 klasy?
Szkoda słów po prostu, szkoda że się nikt nie martwi co teraz zrobi młodzież która chodzi do tej szkoły…..
Co zrobi? Ukończy szkołę i tyle. Ludzie! Przecież nikt jej nie zamyka! Oczywiście, jeśli nie będzie chętnych to z czasem sama się zamknie.
Idzie Ku nowemu
Spokojnie ,likwidator szkół w zarządzie ma doświadczenie .
Młodość i świeżość
hahahaha maacie k..a swoich radnych i burmistrza ahahahahahha pozamykac wszystko i zostawic dziurawe drogi a zwlaszcza urzad jest przy dąbrowskiego dziurawy to juz swiadczy o urzedzie sw ducha na szczescie jakos mniej dziur jest
W 100 procentach racja masz rację!
Poziom jest niski, dlatego wybierają lepsze licea i technika po których przygotowanie do studiowania jest na znacznie wyższym poziomie.
Zaorać i posadzić pyry, albo obsiać kukurydzą to się jeszcze w dzisiejszych czasach opłaca.
Czyją winą jest, że młodzież nie garnie się do tej szkoły? Burmistrza? Radnych? I nie zganiajcie wszystkiego na wyjątkowy rocznik, bo do liceum od lat przyjmowana jest tylko garstka. Szkoła istnieje dzięki klasom zawodowym. Liceum to już tylko tradycja.
Uważajcie Trzemesznianie – szykuje Wam się spadochroniarz z Mogilna w temacie oświaty gminnej
Burmistrz zatrudniając takiego człowieka potwierdza dopiero swoją słabość,zobaczymy dopiero uzdrowienie oświaty,obym się mylił
Początek końca edukacji w Trzemesznie ponadpodstawowej. To się już zaczęło dużo wcześniej zamykając szkołę Hipolita. Zostaliśmy przerzuceni na ostatni rok do tej szkoły. To już wtedy była trefna decyzja. Traktowano nauczycieli jak i uczniów jak gorszych. Bo oni renome i oni poziom wysoki reprezentują. Nawet studniowka z technikum to byl dla nich problem. Ale sprzęt z tamtej szkoły przytulili prędko. Później odgradzanie budynków. Bo zmniejszala sie liczba zainteresowanych edukacją uczniow. Nie wiem kto miał takie pomysly. Nie dziwie sie, ze dzieci uciekają z Trzemeszna do Gniezna i okolic. Albo licza się wyniki i wykwalifikowana kadra albo są krojone pensje i cięcia w personelu i co za tym idzie renomy juz brak i uczniow brak.
a ja sie zapytam gdzie jest „stowazyszenie wychowankow” ? bo jakos ich widuje na pieknych zdjęciach a czy nie powinni siedzieć kołkiem na Sesji Rady i zabierac glos ?
Stowarzyszenie DZBANków powinno sie nazywac – Byrmistrz moze powinien mobilizowac do spotkania zainteresowanych a nie tylko prosic o przygotowanie sie – a wyslac listy z zaproszeniem na sesje do osob istotnych !! eeee wyszlo jak zawsze ktos pisal w jakims poscie
Czyżby mogilno wskrzesiło szkołę jak ją uśmierciło? Niewierzę.
Szkoda dzieciaków, a kadra pedagogiczna w zawodówce była na b. dobrym poziomie. W nowym miejscu stracili, ale porażka ma dwa oblicza.
W poprzednich latach pozamykali większość szkół na terenach wiejskich , zamknięto szkołę zawodowa ,bo w ramach oszczędności dlaczego wasz uposażenie zwyżkuje?a Gmina podupada ? Czy taka macie wizję jako urzędnicy Gminy ,byle do jutra?
burmistrz zaczal rzady od podwyzek pensji pamietacie ?
NO i co z tego???
Zamknięcie ZSOZ byłoby dużym błędem bo placówka nadal funkcjonuje, a takiej decyzji nie podejmuje się na podstawie jednego słabego naboru. Natomiast cała struktura wymaga restrukturyzacji, odświeżenia i modernizacji, gdyż Zespół Szkół w Mogilnie oraz liczne LO w Gnieźnie przyciągają naszych uczniów swoją ofertą, i poziomem.
Bo mają wysokie poziomy. Ktoś kto ma ambitne plany na przyszłość wybiera licea w Gnieźnie, Poznaniu, Mogilnie lub internat.
Uśmiechać się :
https://www.tysol.pl/a125645-potezny-wzrost-inflacji?utm_source=Mariot&utm_medium=Mariot&utm_campaign=Mariot&fbclid=IwY2xjawEXEA1leHRuA2FlbQIxMQABHR25KWKiYB–1q_uuQmhCROpX8l6XQlJ2M0b9mDJl_LMg_2nGwStXdFmwA_aem_EIpPgxxTCzlFCLGw1Tuiyg
Niech jeszcze Burmistrz zapyta trzemeszeńskich nauczycieli do jakich szkół uczęszczają lub uczęszczały ich dzieci?
A tak w ogóle to warto byłoby zaprzestać faworyzowania jednych i tych samych bo to już się robi nudne i niesmaczne.
Trzeba spojrzeć znacznie szerzej na kwestię szkół: czy są potrzebne dwie szkoły podstawowe w T- nie?? Ze wzgl. ekonomicznych szkołę dwójkę nie opłaca się utzymywać ….trzeba pracować w kierunku pozostawieniai jednej szkoły podst.czyli jedynki. I to jest optymalizacja kosztów.
Słusznie, zgadzam się.
Jedynka to moloch nie wiem jak dwójka. Małe szkoły gwarantują bezpieczeństwo uczniów, bardziej „rodzinną” atmosferę. Lepiej radzą sobie z patologią typu prześladowania uczniowskie itp.
Mózg zestresowany nie chłonie wiedzy. Np. Ktoś podziwia piękne obrazy w galerii sztuki wpadają terrości – nikogo już arcydzieła nie obchodzą. Jak w szkole uczeń nie czuje się bezpiecznie to nawet najwyższy poziom kształcenia, drogie pomoce dydaktyczne i wspaniała sala gimnastyczna nic nie dadzą – tyle o cięciu kosztów.
Szkoły wiejskie i małe placówki górą
Pewnie nigdy się to nie stanie – ehh.
Postuluję podział „jedynki” na dwie szkoły. System zmianowy już dawno miał zniknąć a nadal ma się świetnie. Świetlica podobno przepełniona, że koszmar.
Pomarzyć zawsze warto
A może podobny audyt zrobić w UMIG? Czy opłaca się utrzymywać tak pokaźna liczbę urzędników nie widząc efektów dla miasta i gminy?
Słuszna uwaga , sam zaradny wójt wystarczy ,plus paru urzędników
Zlikwidować wszystkie szkoły tabor przewozowy jest. Dzieci są doworzone do szkół, chyba nie ma różnicy czy pojadą do Mogilna czy Gniezna. Tu by były oszczędności, jeszcze zarobek, szkoly przekształcić na mieszkania. Jak mogliście oddać komunalke, to tu też powinno iść gładko. Dzieci miały by wyższy standard nauczania jak to nazywacie, w co szczerze wątpię. Macie dane ile dzieci kończy 8 klasę możecie przeliczy /w naszej gminie/ i zawalczyć o nabór.
NUDNY I NISMACZNY TO JET ANONIM.