Strona główna Polityka Rodzice sześciolatków niezadowoleni z decyzji burmistrza

Rodzice sześciolatków niezadowoleni z decyzji burmistrza

2872
59

Jak już informowaliśmy, burmistrz  Krzysztof Dereziński podjął decyzję o przeniesieniu wszystkich oddziałów przedszkolnych dla dzieci sześcioletnich do szkół. Poinformował o tym rodziców w wydanym obwieszczeniu.

Decyzja ta wywołała spore niezadowolenie wśród rodziców sześciolatków uczęszczających obecnie do Przedszkola nr 2. Zwrócili się oni z pismem do przewodniczącego Rady Miejskiej o zwołanie w tej sprawie sesji nadzwyczajnej ”w celu podjęcia dalszych niezbędnych kroków i decyzji związanych z edukacją i wychowaniem naszych sześcioletnich dzieci”.

W podpisanym przez 59 osób piśmie rodzice zwracają uwagę, że wyrazili chęć kontynuowania edukacji ich dzieci w Przedszkolu nr 2, a nie w szkołach, co jest im narzucane przez obwieszczenie burmistrza. Decyzję w tej sprawie określają jako nieracjonalna i pochopną. Poddają też w wątpliwość, czy przeprowadzono odpowiednią analizę danych co do złożonych wniosków i czy rzeczywiście istniejące przedszkola nie są w stanie przyjąć dzieci trzyletnich.

My jako rodzice odpowiedzialni na co dzień za swoje dzieci, nie chcemy dopuścić do sytuacji, gdzie dyskrecjonalna decyzja jednego człowieka doprowadzi do sytuacji, w której będziemy zmuszeni skazać nasze dzieci na niewiadomą, bez przekonania i pewności, że będą miały zapewnione odpowiednie wychowanie i opiekę, oddamy je do tworu zwanego oddziałem przedszkolnym” – napisali rodzice przedszkolaków.

Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Peno poinformował nas, iż nie ma podstaw do zwołania sesji nadzwyczajnej, ponieważ sesje zwołuje się głównie w celu podejmowania uchwał. Sprawa organizacji pracy szkół i przedszkoli leży w gestii burmistrza, a nie rady.

Żeby jednak dać możliwość radnym zapoznania się z problemami rodziców, postanowiono zwołać posiedzenie połączonych komisji Rady Miejskiej w czwartek 11 maja o godzinie 15:30 w auli Szkoły Podstawowej nr 1.

Będzie to spotkanie otwarte, zapraszam na nie wszystkich zainteresowanych” – mówi przewodniczący Rady Miejskiej.

59 KOMENTARZE

 1. Strach rodzicow jest jak najbardziej uzasadniony.Tylko ze dzieci ktore juz z ta szkola maja doczynienie mniej beda sie obawiac za rok pojsc do pierwszej klasy ,wydaje mi sie ze burmistrz w tej sprawie ma racje dajmy miejsca tym malym dziecia .

   • też popieram za rok i tak będą musiały isć do większej szkoły a dzieci prędzej się przyzwyczaja niż niektórzy nadopiekuńczy rodzice

    • Jestem mamą 6-latka i nie zgadzam się na to usuwanie mojego dziecka z przedszkola. Sprawa inaczej by wyglądała gdyby zaczęto o takich zmianach myślec dużo wcześniej. Przecież do przewidzenia był ten problem skoro w zeszłym roku nie przyjmowano prawie wcale dzieci do przedszkola bo nie było miejsc więc normalne jest że w tym roku skumulowały się dwa roczniki. Nagle 27 kwietnia Pani Dyrektor robi nam zebranie na którym czyta obwieszczenie , nie potrafi odpowiedziec na żadne pytanie włącznie z tym kto zajmie się w szkole naszymi dziecmi i ja mam się godzic na takie zmiany? Współczuję dzieciom rodziców którzy tak ochoczo puszczają swoje dzieci w niewiadomą. Najlepsze jest to że zebranie mieliśmy 27 kwietnia a rekrutacja w dniach 27 i 28 kwietnia oraz 4 i 5 maja więc postawiono nas pod ścianą. Nadmienię że w zeszłym roku mojego wówczas 3-latka też nie przyjęto do przedszkola i ja sobie poradziłam (po prostu zapisałam go do innego przedszkola) i nie oczekiwałam usuwania 6-latków z przedszkola.

 2. A co z dziećmi 3 i 4 letnimi! Po raz kolejny zepchnięte na margines musza siedzieć w domu? A gdzie ich rozwój społeczny? Poza tym skoro w szkołach jest miejsce należy z tego skorzystać! I tak za rok dzieci pójdą do tych szkol. Moje dziecko od roku płacze ze chce do przedszkola i znów mam mówić kochanie nie ma dla Ciebie miejsca. Nie podoba mi sie to wcale!!!

 3. Czy są miejsca w szkołach to sprawa sporna … przecież zostają 7 klasy , nowe pierwsze i jeszcze kilka grup zerowych , czy jedynka jest z gumy ? A może dzieci będą na 3 zmiany chodzić do szkoły ??

 4. A dlaczego moj syn ma zrobić mniejsce dla innych?jako trzy latek też się nie dostał do przedszkola.razem z mężem pracujemy i musieliśmy sobie radzić a przyjęto dzieci ktörych mamusie siedzą w domu

 5. Jak ktos popiera szkołę nr 1 to proszę droga wolna zapisujcie swoje dzieci.teraz przyszedl czas na niszczenie przedszkoli.Udaje się Panu burmistrzowi

  • Czy to zamieszanie nie jest czasem pokłosiem tego,co wyprawiają rządzący krajem? Reforma edukacji wchodzi w życie od września.

 6. Robic miejsce naszym mniejszym pociechom 6 latki beda mieli zapewniona opieke w szkole i tyle przedszkole jest dla przedszkolakow drodzy rodzice .

 7. TAK JEST A CO MY SWOJE MLODSZE DZIECI MAMY KISIC W DOMU BO NIE BEDZIE MIEJSCA BO MATKI DUPE ZAWRACAJA 6 LATKAMI ICH MIEJSCE JEST W SZKOLE.

 8. Moje dziecko ma 6 lat i jest juz przygotowywane do nauki w szkole i sie ciesze ze idzie do szkoly a nie gugu gaga na dywaniku w przedszkolu i robie miejsce nastepnym.

 9. Jak podjal pan panie Krzysztofie decyzjje szejk jakiś czy szef mafii dosyć poważne stanowisko pan obejmuje wypadałoby działać zgodnie z zasadami a nie tak IGNORANT

 10. Teraz 6 latkow nie chcecie posylac do szkoly tylko zajmowac miejsce w przedszkolu ale roczek zleci i co bedziecie sie pchali na sile do szkoly w miescie wtedy wypad na wioske a nie gatka szmatka bo ja tu naleze a wiochy rozrzucac po wiochach nie bedzie takiego wyboru my rodzice tez sie nie zgodzimy do Kruchowa albo do Trzemzala wywalic przemyslec bym radzil .

 11. Powiedzcie Kochani Rodzice dlaczego tak łatwo napuścić Was jednych na drugich? A przecież dzisiaj jestem rodzicem trzylatka, za trzy lata będę rodzicem sześciolatka a jak Bóg da to może za jakiś czas znowu trzylatka. Czy Wy naprawdę nie widzicie, że o to chodzi właśnie władzy? Waszymi kłótniami ma być zakryty prawdziwy problem.A problem tkwi w tym, że za pięć dwunasta robi się reformę, o której wiadomo od kilku lat. Tak, to prawda, że narzucono gminom obowiązek przyjęcia trzylatków ale czy wiecie, że o tym wiadomo było już kilka lat temu? A czy wiecie, że jeśli wszystkie sześciolatki pójdą do szkół, to przedszkola będą świeciły pustkami? Idźcie na to spotkanie w czwartek ale ja już wiem co tam usłyszycie. Burmistrz i radni będą mówili znowu o dobru dzieci. Jak zawsze. A tak naprawdę znowu chodzi o godziny dla nauczycieli w szkołach. Jak zawsze. Dlatego radzę Wam.Nie zniżajcie się do poziomu dyskusji burmistrza i radnych. Nie dajcie się skłócić. I niech Wasze spory nie będą przykrywką dla prawdziwych problemów tej gminy. Nie tylko oświatowych.

  • Nie bebloc ze przedszkola beda swiecic pustkami mamy 3 latkow sporo tylko tej pory nie moglismy sie przebic do przedszkola.

 12. A w ubiegłym roku chcieliśmy nasze dzieci 5-letnie posłać do oddziału przedszkolnego w SP 1, to burmistrz z panem inspektorem nie pozwolił na przyjmowanie tych dzieci, a teraz znowu problem.

 13. … z całym szacunkiem dla każdej ze stron,ale czy ktoś ma lepszy pomysł na ogarnięcie sytuacji i spełnienie warunku rozporządzenia o konieczności zapewnienia miejsca w przedszkolach każdemu dziecku…?

 14. Ależ górnolotne to pismo! Jak do ministra kultury albo kapituły literackiej nagrody Nobla…Oj rodzice.Czasem przerost formy nad treścią jest niestosowny:)

 15. takie pismo bo takie wyuczone mamy co to organizowały:)ciekawe te matki co miały by 3 letnie dziecko co by powiedziały na temat tego kto ma isc dos zkoły 6 latki czy 3 latki??madrale ,pierdusnice pod przedszkolem ,pozdrawiam

 16. Jak tak to nie ma miejsca w przedszkolu jak tak slysze ze przedszkola beda swiecic pustkami kto tu klamie sami siebie nie slyszycie.

 17. Drogie mamusie 3latkow moje dziecko trzy lata temu też do przedszkola się nie dostało, burmistrz obiecał miejsce dla wszystkich stworzył oddział w Domu Kultury gdzie nie było warunków ale się udało więc teraz niech też stworzy taki oddzial. Nasze maluchy dały radę to i wasze dadza. Ja mam wypełniona już w marcu deklaracje o kontynuacji pobytu mojego dziecka w PRZEDSZKOLU nie dostałam żadnej odmowy więc dlatego nie zamierzam rezygnować z tego miejsca bo moje dziecko ma do tego prawo!!! Wtedy nikt nie myślał o tym żeby 6latkow wyrzucać z przedszkola bo nie ma miejsca tylko wymyślona gdzie ulokować 3latki i tak powinno być teraz!!!

 18. Moje w tej chwili 4 letnie dziecko nie dostało się do przedszkola w zeszłym roku bo nie było miejsc nikt nie utworzył oddziału w Domu Kultury tak jak to zrobiono dla Pani dziecka i co teraz ma kolejny rok siedzieć w domu bo Pani ma jakieś widzi mi się. Mam w domu także 6 latke i chętnie ją pośle do szkoły bo dzieci muszą się rozwijać a nie uwsteczniać przez nadgorliwych rodziców co to najchętniej zamknęli by je w złotych klatkach i tylko spełniali zachcianki.Dzieci dorastają i trzeba im na to pozwolić.

  • Popieram. Najpierw rodzice rozpieszczają i „upupiają” /Termin z „Ferdydurke”/ swoje dzieci, a później mają pretensje, że dziecko nie radzi sobie w szkole i w życiu. Dajcie im rozwijać się.

 19. Rzadko zgadzam się z decyzjami Burmistrza. Tym razem popieram ją w pełni. Są przepisy, które należy wykonać. Tym samym Burmistrz musi zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu 3 letniemu dziecku. Dlatego uważam, że zrobił wszystko co w jego mocy. Dzieci 6 letnie są gotowe na to być w szkole,a trzylatki nie!

 20. Drodzy internaucie mam niesmak z wypowiedzi,poniżacie się na wzajem, chyba chodzi o Wasze dzieci.Gdybyście mieli wiedzę o przedszkolach wiejskich, szczęka by Wam opadła. Otóż na wioskach dzieci chodzą do przedszkola od 8- 12,15 , mają planowo być do godz 13, ale autobus odjeżdża wcześniej, tu nasuwa się pytanie co z subwencją? – za około 0,30 – 0,45 minut. Na wioskach też ludzie pracują czy te przedszkola nie mogłyby być otwarte chociaż do do godz 14?
  Nie trzeba zatrudniać dodatkowych osób,ubezpieczenie mają opłacone,śniadanie dzieci biorą z domu, obiad katering.Jakby było trzeba to za tą godzinę rodzice pokryją koszty + obiad.
  Autobusy kursują szkolne trochę chęci organizacji szkolnej, powinny być świetlice szkolne w której pedagog opiekuje się dziećmi. Szkoły, przedszkola powinny być dla dzieci, a nie dzieci do przedszkola, szkoły.

  • Nadopiekuńczość mocno krzywdzi dzieci. Jest to patologia wychowawcza. Dzieci nadopiekuńczych rodziców nie radzą sobie z problemami w życiu dorosłym!
   Walczycie dla dzieci?
   A konkretnie to o co?
   Mamusie, dla dzieci nie trzeba walczyć.
   Szkoda czasu na wojny lub wojenki.
   Trzeba je kochać takimi jakie są, i dbać o ich rozwój w różnych obszarach.
   Wszystko ale nie walka!!!!!

   • O co walczymy?o ich prawo do nauki w przedszkolu o ich bezpieczeństwo.I wogóle nie rozumie po co komentują rodzice których to nie dotyczy.

    • Rozumiem, że za rok nie poślesz dziecka 7 letniego do szkoły, bo wg Ciebie tylko w przedszkolu jest bezpiecznie. A szkoła to jedno wielkie niebezpieczeństwo. Najlepiej schowaj swoje dziecko pod kloszem, zamknij mieszkanie na 10 spustów i módl się żeby czasami nie wyszło poza dom, bo mogłoby jeszcze szoku doznać z powodu istnienia świata poza domem.

 21. to 3 latki maja isc do szkoły??pomysl troche.6 latek juz powinien wyjsc spod spódnicy i sie usamodzielniac.w szkole dzieci sie ucza i jakos bezpiecznie a ty piszesz o bezpieczenstwie??:)smiechu warte.:)pozdrawiam

 22. No widzisz jak ładnie to czujesz. Masz rację absolutną. Dzieci mają prawo do nauki w przedszkolu, nie jest to jednak obowiązek.
  Obowiązek – to nauka przedszkolna we wskazanym, bezpiecznym budynku, w przystosowanym do edukacji przedszkolnej pomieszczeniu. Szkoły mają warunki do przyjęcia 6 latków.
  Jestem matką 6latka i na pierwszym miejscu zależy mi na dobrej nauczycielce.

 23. Po prostu brak słów.Ja mam racje bo mam 6latka a wy troszczycie się o swoje dzieci.Jesli komuś trudno zrozumieć że szkoła nie jest przystosowana do przyjęcia dzieci to już nie moja wina.Ja wam tego tłumaczyć nie będę.Niech chodzą na trzy zmiany żeby wasze dzieci miały miejsce.Egoizm gratuluje

  • Byłaś w szkole? Sprawdziłaś, czy szkoła jest nieprzystosowana? Porozmawiałaś z dyrekcją szkoły? Czy może tylko bezmyślnie powtarzasz bzdury, aby przed sobą pokazać, jaka to wspaniała i troskliwa matka z Ciebie. To są tylko pozory, które stwarzasz, a które nic nie dają /oprócz Twojego dobrego samopoczucie/. Zamiast upierać się jak przysłowiowy „osioł”, spróbuj walczyć czynami o swoje dziecko /wypowiedzi w Internecie niewiele kosztują wysiłku i czasu/. Zorganizuj rodziców, idźcie do szkoły, przedstawcie swoje żądania dotyczące oddziału dla sześciolatków. Zadbaj o to, by szkoła została przystosowana, a za rok Twoje dziecko będzie miało dużo łatwiej, bo przeżywając stres z pójściem do szkoły i nowej pani będzie przynajmniej znało budynek i środowisko, a to bardzo dużo.

   • brawo brawo:)znakomity komentarz:)tylko tu psioczą lub pod przedszkolem pierdusy.idzcie do szkoły madrale a nie szczekacie tutaj i pod przedszkolem.ŻENADA

   • Po to była ta petycja żeby nam pokazano że jest dla nich miejsce a nie podstawienie nas pod ścianą.Chcemy poznać plany a widzę że co niektórym ciężko to zrozumieć

    • Narzekając w Internecie, nie poznasz planów. Idź i sprawdź, jak wygląda przygotowanie szkoły. Później będziesz mogła podać konkretne fakty, powołać się na rozmowę z dyrekcją i nikt Ci nie zarzuci, że tylko mówić potrafisz. Co do petycji – odpowiedź urzędu powinna być w ciągu 14 dni roboczych – tego też można się domagać, ale nie w Internecie tylko w realu.

  • Szkola jest przygotowana do przyjecia dzieci do szkoly tylko matkom sie nie podoba zaprowadzic na caly dzien do przedszkola i rura na pierdoly heja .

 24. Mój syn się uczy a że wasze dzieci nie to już nie mój problem.Ma wspaniałą nauczycielke która z nimi pracuje

  • Masz racje sprawiedliwa kto ma ciapy to bedzie trzymal jeszcze w przedszkolu a kto ma madrych to chca isc dalej i juz sie uczyc ale w szkole.

 25. Proponuje jednak czytać nie tylko komentarze ale także to co nad nimi. W artykule napisano wyraźnie, że w czwartek w szkole nr 1 odbędzie się spotkanie wszystkich zainteresowanych z władzami. Mogą więc przyjść zarówno rodzice sześciolatko jak i trzylatków. Będzie okazja zapytać o to wszystko o czym tu piszecie. Więc może zamiast tu się uzewnętrzniać lub dyskutować pod przedszkolem warto pójść na to spotkanie i zapytać o wszystko co Was interesuje. Ciekawe ilu rodziców sie zjawi.

  • W przedszkolu nr 2 nie ma jeszcze listy, a jeśli chodzi o przedszkole nr 1 wiem, że na pewno kilku 3 latków się dostało a moje 4 letnie dziecko niestety nie :/

 26. Odchodza 7latki do klas 1szkoly podstawowej oraz paru 6 latkow również do klasy 1wiec będą miejsca dla młodszych dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj