Strona główna Różne Rekultywacja terenów rolnych pod kontrolą

Rekultywacja terenów rolnych pod kontrolą

2353
35

Od kilku lat na polach w okolicy Pasieki, Miat i Świętego prowadzona jest rekultywacja nieużytków rolnych. Polega ona na nawożeniu ich odpadami z firmy „Paroc” w postaci zmielonej wełny mineralnej. Odpady te mieszane są z ziemią co ma pozwolić na przywrócenie tym terenom funkcji rolniczej.

Procesem rekultywacji zajmuje się firma PHU Hanna Czarny. Jej przedstawiciel, Jerzy Czarny poinformował nas , że cały proces prowadzony jest według metody profesor Władysławy Gilewskiej i pod jej stałym nadzorem. Rekultywowane są między innymi tereny, na których w przeszłości były eksploatowane żwirownie.

Wełna mineralna powstaje z kamienia, czyli jak najbardziej naturalnego tworzywa i z pewnością nie stanowi żadnego zagrożenia. To co wyszło z ziemi powinno do niej powrócić” – tłumaczy J. Czarny. Jako argument podaje, iż do tej pory udało się już zrekultywować kilka hektarów ziemi, gdzie od kilku lat z bardzo dobrym skutkiem siana jest kukurydza.

Nie wszystkich przekonują te argumenty. Do Urzędu Miejskiego docierały sygnały osób zaniepokojonych działalnością. Zebrane uwagi gmina przekazała do Wydziału Ochrony Środowiska gnieźnieńskiego Starostwa. W czwartek, na polach objętych rekultywacją, pojawili się urzędnicy, aby przeprowadzić kontrolę.

Starostwo reprezentowała Beata Małolepsza, a gminę Katarzyna Byczkowska. Ze strony przedsiębiorcy obecny był Jerzy Czarny oraz pełnomocnik firmy Roman Kujawski. O powody, zakres i efekty kontroli zapytaliśmy w starostwie.

Odpowiedzi udzieliła dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – Magdalena Musiałowicz. Okazuje się, że kontrola ta była planowana w bieżącym roku, jednak z uwagi na docierające z trzemeszeńskiego ratusza uwagi została przyspieszona. Kontrolowano przestrzeganie warunków ujętych w decyzjach wydanych przez Starostę – określających kierunek rekultywacji oraz zezwalającej na prowadzenie przetwarzania odpadów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca został powiadomiony o kontroli na 7 dni przed jej przeprowadzeniem.

Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie o wynik kontroli i to, czy składowane odpady mogą zagrażać środowisku. Jak się dowiedzieliśmy, kontrola nadal trwa, dlatego też odpowiedź na powyższe pytania będzie możliwa dopiero po jej zakończeniu.

35 KOMENTARZE

 1. W okolicy to metody rekultywacji jest tysiące i są niesamowicie innowacyjne… od jakiegoś czasu innowacją jest rekultywacja zgniłą cebulą albo wywóz szamba na pola. Za niedługo pewnie i Jezioro Młynek zostanie zrekultywowane gnojowicą która przeleje się ze zbiorników… o ile już się nie przelewa.

 2. Jestem ciekaw w którym miejscu tą wełna jest zmielona. Wywoza najgorszy syf i bagno. Płyty z wełny w całości, płyty z komór filtracyjnych itp
  Jak dobrze popada to kałuże sa czerwone ciekawe od czego.??

  • Ty wiesz i ja wiem, że to od żywicy znajdującej się w lepiszczu. Pracownicy wiedzą co w tym jest… Fenol i formaldehyd. Pewnie ktoś dostał w łapę i dlatego legalnie biznes się kręci… Masakra!!!

   • To nie jest fenol i formldehyd tylko żywica fenolowo-formaldehydowa a to juz zupełnie inna substancja m.in. nierozpuszczalna w wodzie (jest biodegradowana przez grzyby).

    • Rozumiem kolego że wiesz jakie grzyby to rozkładają i oczywiście są one aplikowane do tej wełny
     Bo z mojej informacji wynika ze nic nie dokładają a odpady z welny powinny być kompostowania min 6 m-cy

    • Formaldechyd w Unii europejskiej jest uznany za substancję rakotworcza. I jeszcze jeden fakt. Firma Paroc z firmą Preferere jest w fazie wdrażania żywicy bez formaldechydu.

     • wdrażać wdrażają, ale odpady które są zasypywane są ze starą żywicą, w dodatku jak ktoś wspomniał są to płyty z komór filtracyjnych czyli największy syf… Można je uznać jako wkłady filtrujące – wnioski wyciągnijcie sami… Co do grzybków to żywicy dodawany jest pewien środek przeciwko grzybom… Więc jak to grzybki mają rozkładać hmm?

    • Kolego chem
     Jakie to niby grzyby rozkładają tę substancję
     Trochę w tym siedzę i na razie o takich nie słyszałem
     Ponadto badania trwają ok 14 lat i nic nie wynaleźli
     Ciekawe dlaczego ?

  • Kałuże są czerwone bo zalewa je krew ! Z tego co udało dowiedzieć się mnie na poletkach doświadczalnych byłego IZOPOLU prowadzono doświadczenia w uprawie roślin na w/w mieszaninie . Nie jestem specjalistą w zakresie botaniki ani chemii uważam jednak , że Pan Czarny przegina . Dobrze , że wspomniano o lepiszczu wełny mineralnej , które nie pozostaje obojętne na środowisko i to nie tylko z tego jedynego powodu .
   Osobiście na swoim ogródku bym nie uprawiał na owej mieszaninie żadnych roślin zarówno jako karmy dla zwierząt jak i dla siebie .
   Szkoda , że do tej dyskusji nie włączy się specjalista lub osoba , która miała styczność z prowadzonymi doświadczeniami przez zakład .
   Chcę nadmienić , że nasza gleba przesiąknięta jest azbestem ,
   który został zwrócony ziemi – prawda Panie Czarny ! Tak , tak to jest miły Panie FAKT . Co jeszcze Pan mądrego wymyśli ?

 3. A pamiętacie jak miało powstać wysypisko azbestu w Ławkach. Tam tez miało być wszystko zgodnie z projektem jednak mieszkańcy zbuntowali się i dobrze. Pan Czarny obiecuje różne rzeczy i robi tez różnie.

 4. A PLYTY AZBESTOWE GDZIE DLACZEGO PRZEDSIEBIORCA ZOSTAL POWIADOMIONY 7 DNI PRZED MOZNA DUZO ZROBIC KONTROLE SIE PRZEPROWADZA BEZ TERMINU UZGADNIANIA PIEKNA SPRAWA I W DODATKU SMIERDZACA ALE U NAS JUZ TAK JEST……………….

 5. To jest degradacja środowiska i zwykle p……..e jak sie nie wezmiemy za to i nie bedziemy pisac do warszawy to nas zniszcza nie mowiac o wodach

 6. I jeszcze jeden fakt, zawsze w dniu kontrolki na składowisku wełny mineralnej wstrzymany jest wywóz w/w z firmy Paroc.

 7. Niestety ale jest prawdą , że niemal każda kontrola rozpoczyna się po uprzednim zawiadomieniu . Każdy ma czas na zamotanie tematu . Siedem dni to wystarczający okres na ukrycie prawdy .
  Przyglądam się dość uważnie Panu Czarnemu i jego uczciwość stawiam pod dużym znakiem zapytania .
  Ponadto wziąwszy pod uwagę ostatnie wybory samorządowe i pewne korelacje personalne człowiek ten czuje się nietykalny i wręcz chroniony .
  Ukrywanie prawdy weszło niektórym jakoś dziwnie w krew i muszę napisać , że wychodzi im to dość dobrze .
  Proszę zwrócić uwagę na jeszcze jedno zjawisko . Kto w tym kraju jest karany ?

 8. Sól jest szkodliwa, a jednak wszyscy ją używamy. Nie dajmy się znowu zwariować…wszystko w umiarkowanych dawkach od razu nie zabija. A co do fenoli to proszę zerknąć na listę produktów, które są bogate w ten związek to m.in.jabłka, orzechy,pomarańcze,migdały,papryka i wiele innych produktów.

  • Powiem więcej . Nikotyna , morfina , marihuana w małych dawkach nie szkodzi a nawet jest lekarstwem . Zażywanie w małych dawkach arszeniku uodparnia organizm na tą truciznę .
   Zgadzam się , że umiarkowane dawki nie zawsze muszą zabić .
   Niestety jest coś takiego jak roztwór nasycony . Od samego istnienia ZWAC-U późniejszego IZOPOLU nasycenia substancjami zaliczanymi do groźnych nawarstwiała się w niekontrolowany sposób . Nie dotyczy to obszaru samego zakładu .
   Proszę zauważyć co w latach 70-tych mówiono o azbeście .
   Nie wiem czy gro osób wie , że do osiedla domów jednorodzinnych nad jeziorem Popielewskim woda pitna tłoczona jest rurami azbestowo cementowymi .
   Odpady azbestowe jak również ,,zdrowotnej,, waty zalegają w niewyobrażalnej ilości w glebie całej gminy i poza nią . Przestańmy udawać i mówić TO NIC
   BO NIC SIĘ NIE DZIEJE .

 9. Sklada sie tak, ze akurat wiem kto kryje sie pod pseudonimem BZDETA i co do obserwacji ludzi to Pani powinny sie przyjrzec rozne instytucje. Pani N….a dzielila skore na niedzwiedziu jak niedzwiedz byl jeszcze w lesie, knula i spiskowala a teraz ma do kazdego wielki zal. Jesli komus cos wychodzi a przyczynil sie choc po czesci do przekreslenia jej niecnych planow to pisze bzdury by tylko oczernic czlowieka. Pozdrawiam byla wspolpracownica.

 10. To co wyprawia p.Czarny od kilikunastu lat z odpadami na terenie naszej gminy to się w głowie nie mieści,wszędzie zasypywane doły odpadami,tylko zrobić odkrywki,a co na to p.Burmistrz nic,tak jak z odpadami w kamieńcu,czy jakieś służby tym się w końcu zajmą?

 11. Mieszkancu powiedziales prawde odkrywke zrobic cala gmina zasypana tym dziadostwem ale slysze ze kukurydza dobrze rosnie to jednak cos rosnie.

 12. Co się tak wszyscy tej kukurydzy czepiacie
  Któryś pisał że po deszczu woda długo zalega a kukurydza to lubi
  To i dobrze rośnie
  A że całe świństwo odkłada się w nasionach
  Kto to bada jak nie wie czego szukać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj