Strona główna Polityka Radni o Placówce Wsparcia Dziennego

Radni o Placówce Wsparcia Dziennego

1359
21

Na środowych obradach połączonych komisji Rady Miejskiej powrócił temat działalności Placówki Wsparcia Dziennego. Radni mieli zaopiniować wniosek o jej likwidację. W to miejsce proponują utworzyć świetlicę socjoterapeutyczną.

Prezentując projekt uchwały, przewodniczący RM Sławomir Peno poinformował, że wspólnie z przewodniczącym Komisji Rewizyjnej odwiedzili niedawno placówkę. Jak się okazało, na zajęcia przychodzi bardzo mało dzieci. Poza tym, nie wszystkie one spełniają kryteria, aby korzystać z takich zajęć. Zarzucił też burmistrzowi kompletny brak nadzoru nad pracą tej jednostki.

S. Peno wspomniał też o problemie lokalizacji placówki, gdyż jak mu wiadomo, dyrektor OSiR wypowiedział umowę najmu pomieszczeń.

Krzysztof Dereziński odpowiedział, że być może jego czujność była uśpiona, ale to Rada Miejska gloryfikowała placówkę. Odniósł się także do kwestii wypowiedzenia najmu. Jak zauważył, nad dyrektorem OSiRu jest jeszcze burmistrz. W takiej sytuacji zamierza przyjrzeć się bliżej sytuacji lokalowej w budynku hali tym bardziej, iż funkcjonują tam także podmioty prywatne.

Burmistrz zadeklarował, że nie będzie przeszkadzał w likwidacji placówki. Apelował jednak do radnych, aby zdawali sobie sprawę z tego, że jest to proces złożony, a termin likwidacji (1 stycznia) jest z pewnością zbyt krótki.

Zastępca burmistrza Dariusz Jankowski poinformował natomiast, iż zespół powołany przez burmistrza do skontrolowania placówki nie zakończył prac z uwagi na nieobecność kierownik Agnieszki Bilewskiej. Jak stwierdził, nie tylko jest ona nieobecna, ale także nie odpowiada na pytania i w żaden sposób nie kontaktuje się z urzędem. Wiceburmistrz zwrócił też uwagę, że gmina pozyskuje corocznie około 230.000 złotych z pozwoleń na sprzedaż alkoholu. Są to pieniądze przeznaczone na określone cele związane z profilaktyką alkoholową.

Z tego źródła finansowana jest między innymi placówka. Gdyby jej nie było, gmina miałaby problem jak zagospodarować tak dużą kwotę. Z jego stwierdzeniem nie zgodził się Mieczysław Chojecki. Zauważył, iż pieniądze na profilaktykę alkoholową można wykorzystać na działania w szkołach, szczególnie wiejskich, których uczniowie nie mają możliwości korzystania z zajęć placówki.

Propozycję grupy radnych skrytykowała Renata Wiśniewska. Zacytowała fragment statutu placówki, w którym określa się jej cele. Jak zauważyła, są one zbieżne z tym, co miałaby robić przyszła świetlica terapeutyczna. Proponowała, aby zamiast likwidacji , sporządzić program naprawczy w oparciu o wyniki kontroli. Dziwiła się, po co likwidować coś i tworzyć na nowo to samo pod inną nazwą.

Daniel Bisikiewicz przypomniał radnym, iż od szeregu lat pozytywnie przyjmowali coroczne sprawozdania z działalności placówki. Podobnie jak R. Wiśniewska uważa, że aby coś naprawić, nie trzeba tego likwidować.

O informacje na temat aktualnej sytuacji w placówce poproszono Aleksandrę Majchrzak, która zastępuje A. Bilewską. Potwierdziła ona, że liczba dzieci uczęszczających na zajęcia w ostatnim czasie zmalała. Według niej, dzieciom nie podoba się, iż obecny personel kładzie większy nacisk na naukę, nadrabianie zaległości szkolnych, sprawdzanie zadań domowych, niż na zabawę i atrakcje.

Jak mówiła, na zajęcia uczęszcza bardzo mało dzieci dysfunkcyjnych czyli takich, do których kierowane są zajęcia w placówce. A. Majchrzak zdaje sobie sprawę – między innymi na podstawie rozmów z pedagogami szkolnymi – że dzieci potrzebujących fachowej pomocy jest więcej. Nie mogą one jednak być przyjęte, ponieważ miejsca blokują inne dzieci, które od dłuższego czasu nie przychodzą na zajęcia. Ten problem wymaga rozwiązania w pierwszej kolejności – stwierdziła A. Majchrzak.

W głosowaniu radni pozytywnie zaopiniowali propozycję likwidację placówki. Poparło go 10 radnych – Zbigniew Matelski, Kacper Lipiński, Sławomir Peno, Magdalena Krzyżaniak – Świątek, Mieczysław Chojecki, Przemysław Woźny, Maria Dziel, Tadeusz Pawlak, Michał Behnke, Maciej Dalewski. Od głosu wstrzymali się Renata Wiśniewska i Daniel Bisikiewicz.

Ostateczną decyzję radni podejmą na sesji 29 listopada.

21 KOMENTARZE

  • Jest wychowawcą ,ale na ten strasznie trudny czas panuje nad tym wszystkim. A przede wszystkim pani Ola rozumie sens swojej pracy w tej placówce, obojętnie jaką sprawuje tam funkcję.

 1. A gdzie jest decyzja by sprawę zgłosić sprawę do prokuratury ???!!!
  nie odpowiada i nie kontaktuje się z urzędem nie ma innych srodków – zgłosic na policję i z urzędu ją doprowadzic by złożyła sowje zeznania w tej sprawie – yrząd ktory powinien kontrolować placówke cały czas udowadnia ze był i jest niwydolny
  kpina i wstyd

 2. Pani Aleksandra świetna wychowawczyni, fachowiec w swojej dziedzinie. Zawsze jak najbardziej stara się poznać osobowość swoich podopiecznych, ich sytuację rodzinną. W swojej pracy kieruje się dobrem podopiecznych, służy im radą oraz pomocą w rozwiązywaniu problemów.

 3. Objawiło się dwoje broniących Placówki Wsparcia Dziennego p.Wiśniewska i p.Bisikiewicz? Pytanie do nich co tu bronić skoro od czerwca nie ma kontaktu z kierownictwem placówki?
  Mówicie o dobru dzieci, właśnie dlatego trzeba oczyścić atmosferę która powstała i powołać świetlicę na zdrowych zasadach określonych odpowiednim statutem.

 4. T ile urząd ma czekać aż jaśnie pani się zgłosi i wyjaśni to wszystko??? Czyż Wer nie ma racji , że być może są narzędzia by to szybciej rozwiązać?
  A Obserwator to zajadły obrońca …

 5. Pani radna Wiśniewska chce naprawiać placówkę narazie to ładnie wychodzi Pani naprawianie swojej ulicy i Pana Burmistrza. Gratuluję i pozdrawiam. Współpraca z p.Burmistrzem układa się wzorowo.

  • No przecież są możliwości zmuszenia byłej pani dyrektor do złożenia wyjaśnień. Teraz to już sprawa obciąża nie tylko panią AB a również Radę i burmistrza, tak chętnie się pan wypowiada to może pan cos powie w tej sprawie. Proszę o to. Jak zamierzacie rozwiązać problem .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj