Strona główna Polityka Burmistrz kupił medal?

Burmistrz kupił medal?

2664
48

W październiku, w trakcie uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod salę gimnastyczną w Trzemżalu, burmistrz Krzysztof Dereziński poinformował, że otrzymał niedawno wyróżnienie „Inwestor na Medal”. Tytuł ten przyznał Klub Sportowa Polska.

Jak napisano w uzasadnieniu, wyróżnienie nadano „za całokształt dotychczasowych działań na rzecz rozwoju nowoczesnej bazy sportowo – rekreacyjnej w gminie, a tym samym na rzecz rozwoju sportu i rekreacji dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatywy budowy sali sportowej 30 x 25 m przy Zespole Szkół w Kruchowie”.

Postanowiliśmy sprawdzić czym jest Klub Sportowa Polska i jakie kryteria obowiązują przy nadawaniu tytułu. Jak można przeczytać na stronie klubu, jest to miejsce współpracy dwóch środowisk – biznesu i samorządu. W ramach tej działalności przyznawane są wyróżnienia wykonawcom, inwestorom i administratorom obiektów sportowych.

Zgodnie z regulaminem, przyznanie tytułu wiąże się z wniesieniem opłaty weryfikacyjnej. W przypadku „Inwestora na Medal” kwota ta wynosi 2500 złotych netto (3075 brutto). Opłatę za naszego „inwestora” uregulowano z budżetu gminy.

KSP przyznaje również inne wyróżnienia – „Sportowy Obiekt Roku”, „Budowniczy Polskiego Sportu”, „Firma na Medal”, „Promotor Infrastruktury Sportowej”.

Tylko ostatnia z kategorii zwolniona jest z opłat. W pozostałych przypadkach podmioty, które zakwalifikowały się do drugiego etapu, muszą wnieść opłatę w wysokości od 2500 do 4500 zł plus VAT. Okazuje się jednak, że KSP nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest stowarzyszeniem ani fundacją.

W jaki więc sposób pobiera opłaty? Otóż dla obsługi klubu powołano firmę ACRUX Sp. z o.o. i to ta spółka wystawia faktury za opłatę weryfikacyjną.

Jedynym warunkiem przystąpienia do pierwszego etapu jest przesłanie zgłoszenia oraz dokumentacji opisującej zrealizowane inwestycje. To na tym etapie komisja weryfikacyjna dokonuje wstępnej oceny i na jej podstawie przyznaje nominacje do drugiego etapu.

Zgodnie z regulaminem, wyniki pierwszego etapu mają charakter wewnętrzny i nie są podawane do publicznej wiadomości. W celu przejścia do drugiego etapu należy uiścić wspomnianą opłatę.

Zapytaliśmy więc Urszulę Sochę z KSP o to, ile podmiotów, które przeszły do drugiego etapu i wniosły stosowną opłatę, nie otrzymało żadnego wyróżnienia. Pomimo, że pytanie dotyczyło drugiego etapu konkursu – jawnego według regulaminu – w KSP dowiedzieliśmy się, iż są to dane tylko do wiadomości organizatora.

Zdaniem U. Sochy, KSP nie korzysta ze środków publicznych. Jak więc w takiej sytuacji nazwać „opłaty weryfikacyjne”, płacone przez samorządy?

Burmistrz odebrał wyróżnienie osobiście, 25 października w Warszawie. Tego samego dnia w Trzemesznie, bez obecności K. Derezińskiego, odbywała się sesja Rady Miejskiej.

W Trzemżalu burmistrz poinformował o otrzymaniu wyróżnienia
W Trzemżalu burmistrz poinformował o otrzymaniu wyróżnienia

_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

48 KOMENTARZE

  • Artykuł jest nie tylko sensowny, ale potrzebny, bo przynajmniej wiemy co to się u nas wyprawia.
   A „super” to powinno być już teraz i zawsze i na wieki wieków amen.

  • Prawda w oczy kole. Nie kupuje się wyróżnień czy medali. Mieszkańcy wiedzą dzięki info bardzo dużo. A jak to komuś przeszkadza to jego problem. Rzetelna informacja jest obowiązkiem każdej gazety czy portalu. A z tym bywa różnie w Trzemesznie? Media lokalne również nasze odtrąbiły sukces a tu klapa. Prawda zobaczyła światło dzienne. Wstyd i jeszcze raz wstyd p.Burmistrzu. Jakiejś spółce płacić opłatę weryfikacyjną? Po co na potrzeby kampanii wyborczej? Ja już głosu na Pana nie oddam. Zawiodłam się.

 1. Kompletna kompromitacja. Wstydź się burmistrzu, wstydźcie się jego wyborcy. I jeszcze jedno, apeluję o zwrot całej sumy do kasy gminnej. W cywilizowanym społeczeństwie za coś takiego wylatuje się na zbity pysk!

 2. Widać Koza za sensowne uważa wydanie z budżetu gminy 3075 złotych brutto na medal dla Pana Burmistrza. Ja bym te pieniądze dała na potrzeby ludzi w gminie.
  Toż to diabeł by tego nie wymyślił.

    • Skoro nie rozumiesz skąd się bierze złe nastawienie do burmistrza, to przeczytaj cały artykuł a nie tylko komentarze. Te 3000 złotych poszło z twoich i moich pieniędzy. Co z tego ma gmina?

    • Nie dziw się nastawieniu a w szczególności sfrustrowanemu Wilgilans-owi i Didimos-owi .

     Fakt jest chłopcze oczywisty
     gdy ktoś traci swoje zmysły
     wchodzi w temat nie znaczący
     lecz iluzją swą będący .

     Frustrata cz.IV

     Rano wieczór czy w południe
     kiedy robi się zbyt nudnie
     nie przytuli się do żony
     tylko pisze jak szalony .

     Czy to miraż czy udręka
     jego móżdżek znów coś nęka .

     Co za bestia co za zmora
     pewnie trzeba mu ,,doktora,,
     aby zdróweczko powróciło
     w główce spokój zabawiło .
     Po co szarpie nerwy swoje
     zamiast dobrym żyć nastrojem .

     Czy to miraż czy udręka
     jego móżdżek znów coś nęka .

     Niech się bierze do roboty
     i nie trąca swej głupoty .
     Gdy terapii zasmakuje
     zaraz lepiej się poczuje
     Wszystko będzie jak należy
     a głupawy niech nie wierzy .

     • Co za radość, co za ulga,
      Trzemeszeńskiej weny wulkan
      Znów gejzerem słów wypalił,
      Adwersarzy swych powalił…

      Słów Łukaszka płynie strumień
      Aby dotrzeć do ich sumień,
      Wrednych i kosmatych bestii,
      (Moc ta tylko w Jego gestii)

      Całą podłość ich opisze
      I receptę im wypisze:
      Więcej z żoną używania,
      Na tapczanie przebywania.

      Obciążania mniej umysłu
      I ludowych więcej przysłów!
      Zacząć można od takiego:
      Ulecz , ulecz się samego…

   • Czy Ty masz jakieś pojęcie o tym co się dzieje w gminie? Krzychu jest pionkiem który walczy o swoją pensję nie o gminę, wiecznie nie obecny, powód????????? Śmieszne i nie ma winnych sytuacji naszej gminy i opinii o rządzących nią!

 3. Jeżeli wydał pieniądze kto to zatwierdził a za co medal burmistrzowi obowiazkiem jest pracować za to bierze niemałe pieniądze co podatnik musi odprowadzić

 4. W tym przypadku tylko ..nagroda poliszynela” dla jaśnie wielmożnego pana burmistrza .Na jego miejscu bym wzioł chorobowe do końca roku, żeby nie patrzeć mieszkańcom w oczy, wstyd nad wstydami medal za ?

 5. Ludzie zbierają różne rzeczy. Medale też. No to co że musiał z kasy za to zapłacić. Taki medal to naprawdę duża radość dla właściciela i fundatora. A my ile mamy z tego prawdziwej uciechy gminnej!

  • My nie chcemy być dla burmistrza OKAZJĄ!
   Wiem Wodzu, że napisałeś to ze śmiechem przez łzy. Wyraźnie czuć ironię w Twojej wypowiedzi skierowanej do Krzysia.
   Nie do Burmistrza. Do Krzysia. No tak to jest. Czujesz to samo co my wyborcy.
   Pozdrawiam i dziękuję za tą kpinę-„byle się nie napracować”

  • To się przedstaw z imienia i nazwiska, gigancie myśli ekonomicznej, byśmy wiedzieli kogo unikać i kogo odsuwać od publicznej kasy. Na medal możesz się złożyć z Łukaszkiem, podobną mentalność prezentujecie, i wręczcie go Krzychowi w świetle fleszy. Wspaniala obywatelska inicjatywa. Ale te 3k z gminnej kasy ma Krzychu zwrócić i to w podskokach!

 6. Mam nadzieję, że istnieją takie narzędzia prawne, którymi można nakazać p. Burmistrzowi zapłatę za własne zakupy z własnej kieszeni.

 7. Co to jest – burmistrz z budżetu gminy wydatkuje środki publiczne na rzecz Klubu Sportowa Polska,która przyznaje wyróżnienie- jednocześnie inna firma obsługująca ten klub przyjmuje te środki.Ten co wyróznia nie korzysta ze środków publicznych,zasłania się że nie może ujawnić listy podmiotów które wpłaciły.Mam pytanie czy środki które uruchomił p.Dereziński z budżetu gminy nie są środkami publicznymi i mają klauzulę niejawną ? To skandal,niech Pan Matelski się tym zajmie.Z drugiej strony Panie redaktorze Nowaczyk kto z ramienia organizatora tego wyróżnienia dokonywał oceny,czy była np.kapituła składająca się z kompetentnych i merytorycznych osób mogących obiektywnie ocenić dane zgłoszenia.Warto Panie Redaktorze wgłebić się w ten temat i może uzyskać bliższych informacji w tej kwestii.Bolesne byłoby dla naszej gminy takie wyróżnienie gdzie kryterium uznania byłaby zapłata finansowa.Co to wtedy znaczy i co oznacza?Nic dodać nic ująć.

 8. Dodatek do introdukcji (wpis z 24 listopada).
  ,,Jeden – bystrzak niby sokół
  Obserwuje wszystkich wokół
  Aby pożreć swego brata
  Jak ta bestia ta kosmata .
  Drugi – struga bohatera
  Ruskich widzi na rowerach
  Do ich cienia zaraz strzela
  Ot frustraci jak cholera ! ,,

  PS.
  Trzeci wiele nie odstaje i na ucho Tobie powiem ,,JEST ON OCZKIEM W MOJEJ GŁOWIE,, .

 9. prosze zobaczyc co na to wasi Radni ktorych wybraliscie ktorzy to powinni sprawowac kontrole nad Burmistrzem – co oni na to ?? a no nic przyklepuja czyli cala rada do wymiany w wyborach sa na tak widocznie –

  ZASTANOW SIE NIM NA KOGOS ODDASZ GLOS W WYBORACH a jak przyjda skomlec o twoj glos to powiedz im jak pracowali !

 10. Co do radnych społeczeństwo wybrało a oni nie wszyscy oczywiście załatwiają za plecami prywate znajomkom co nie przeszło za poprzednie kadencji poszło teraz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj