Strona główna Różne Pytania o składowisko odpadów w Kamieńcu

Pytania o składowisko odpadów w Kamieńcu

1670
21

Wczoraj w godzinach wieczornych we Wszedniu (gm. Mogilno) wybuchł groźny pożar składowiska odpadów niebezpiecznych. Jak informują media ogólnopolskie, w ostatnim czasie na terenie kraju nasiliły się tego typu zdarzenia. Wciąż nie wiadomo, czy mają one ze sobą jakikolwiek związek – bada to m.in. policja i prokuratura.

Trudno się dziwić, że w tej sytuacji mieszkańcy naszej gminy przypominają sprawę nielegalnie składowanych odpadów w Kamieńcu. Otrzymaliśmy prośby czytelników, aby zainteresować się tą sprawą. Temat ten poruszaliśmy na naszym portalu trzykrotnie. Ostatnio w 2016 roku |LINK|.

Wówczas to radni pytali, jakie działania podejmuje lub zamierza podjąć gmina. Sugerowano wówczas wykonanie zastępcze, czyli wywiezienie odpadów na koszt ich posiadacza, a następnie obciążenie go kosztami. Już wtedy wiceburmistrz Dariusz Jankowski tłumaczył, iż nie można po prostu podjechać samochodami i wywieźć tych śmieci, konieczne jest przeprowadzenie najpierw czynności formalnoprawnych.

Postanowiliśmy zapytać jakie to czynności podjęto od tego czasu. Z D. Jankowskim nie udało nam się skontaktować. Rozmawialiśmy z Katarzyną Byczkowską, zajmującą się w Urzędzie Miejskim sprawami ochrony środowiska. Dowiedzieliśmy się, że czynności gminy ograniczały się w tym czasie do kontroli zabezpieczenia składowiska przed ewentualnym rozwiewaniem. Nie podejmowano żadnych czynności w celu zmuszenia osób odpowiedzialnych do usunięcia odpadów.

Przypomnijmy, iż zostały one złożone przez firmę Damwar. Jej właściciel został zobowiązany przez burmistrza do usunięcia odpadów w ciągu 21 dni. Nie wykonał tego do dzisiaj. Pytaliśmy także o odpowiedzialność właściciela terenu na którym urządzono wysypisko.

W tej sytuacji – kiedy posiadacz odpadów jest znany – to na nim ciąży obowiązek ich usunięcia. Brak jest podstaw prawnych do obarczenia odpowiedzialnością właściciela nieruchomości, na których są składowane – poinformowała K. Byczkowska. Dodała również, że nie ma tam odpadów kwalifikowanych jako niebezpieczne.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

21 KOMENTARZE

 1. Darek, podaj się do dymisji. Daj przykład pryncypałowi. Choć to jedno dobre zrób dla miasta i gminy i odejdź. Musimy znosić niekompetencję i zaniechania az do jesieni?! A co na to wszystko bezradni? Bo burniszcza nie ma w ogóle o co pytać.
  Proponuję umocować na miejscu składowiska miedzianą tabliczkę z nazwiskami osób odpowiedzialnych za powstanie i utrzymanie tego Pomnika Degrengolady MiG Trzemeszno. Zanim wybuchnie pożar.

 2. To dopiero fenomen zarządzania 😂
  wydano nakaz usunięcia odpadów , który nie został wykonany strzelam że rok 2013/2014 jeszcze poprzednia kadencja
  mamy rok 2018 konczy sie kolejna kadencja a Organ Wykonawczy nic nie robi w tej sprawie ?

  W roku 2016 radni Komisji Rewizyjnej przegłosowali wnioski do burmistrza w tej sprawie o podjęcie działań zastępczych w celu fizycznej likwidacji wysypiska. radni uznali wniosek za pilny z uwagi na planowane zamknięcie składowiska odpadów
  w Świętem

  Burmistrz i Zastępca wypowiada sie z dumą że nastapi wkrótce rekultywacja skladowiska w Świętem,

  pracownika ktory w 2015 podejmuje się czynności oszacowania kosztów i czasu likwidacji nielegalnego miejsca zwalnia z pracy

  Czy Władzy zależy na tym by to składowisko nielegalnie tam się znajdowało ?

 3. Pytam pania od srodowiska twierdzi ze sa to odpady nie kwalifikowane jako niebezpieczne a jak je sie podpali to co beda bezpieczne czy niebezpieczne co za farmazony piepszycie tu trzeba Ministra Srodowiska sprowadzic do Kamienca i zobaczymy jaki bedzie final tego burdelu smieciowego.

 4. A gdzie jest sołtys bierze kasę kce podwyżki a burmistrz kończył tam lato i potem chorował czy to od śmieci .Panie Marku może tak rozpocząć kampanie radnego bo radny powiatowy milczy a kandydat ?

 5. A gdzie radni gminy kto jest tu ustawódawca -uchwały -pan przewodniczący do latania za mikrofonem towszyscy ale do problemu to burmistrza brak wice ? Bykowska mowi co mowi a radni przewodniczący komisji środowiska naturalnego oj wybory ocenia

 6. jak to dziala – znajomy ma skladowisko zalozone na słupa wzial goscia z ulicy zrobil go prezesem placi u 3 tys.
  Przyjmuja odpady niebezpieczne nie zawsze sa skladowane odpowiednio ale kase dostają za to grubą bo na takich odpadach jest dobry biznes nie mozna ich byle gdzie zostawic.
  Znajomy nie ma jak sie tego pozbyc bo UTYLIZACJA jest kosztowna w spalarni chcieli tyle samo co zarobil na przyjeciu wiec znajoy podpala to i tym samym idzie wszystko w powietrze straz darmo gasi a gmina posprzata (bo ma obowiazek) znajomy zgarnia kase slupa scigaja ale jako ze nic nie posiada to mu daja spokoj a znajomy zaklada kolejny plac i od nowa biznes 300 tys na jednym skladowisku zarobi ktos z was 300 tysia w rok ?

  a ludziska sie zastanawiaja skad te pozary no skad ano stad !

 7. Pięknie to Rekin opisał,

  zapomniał tylko dodać zleceniodawców tego procederu – czyli zgniły Zachód – stamtąd płynęły ( oby to był czas przeszły ) setki tysięcy euro na takie praktyki, ponieważ np Niemcy zrozumieli, że łatwiej jest zwieść wszelkiego rodzaju „trudny odpad” do swojej kolonii niż transportować to do wybrzeży afrykańskich krajów bo tak wcześniej ta utylizacja w ogromnej mierze wyglądała …

  Tylko jedno pytanie mam, gdzie są stada tych opłacanych przez światły zachód ekologów ? Jeszcze nie dawno temat wycinki puszczy był na tapecie ? A najgorszej maści chemikalia zwożone do Polski od blisko dekady ( tak czas rządów pięknej koalicji niemieckiej partii i pros.ytutki politycznej PSL ), nigdy nie trafiły na tapetę działań tych zatroskanych o naszą naturę zielonych medialnych najemników ?

  Fakt, że to płonie dobrze świadczy o PIS, bo służby chciały to uciąć, i prawdopodobnie ucięły – ale dobrze skoordynowane pożary nikogo nie skażą – niestety – na pewno nie głowy tych działań …

  • Na takie dictum o „zgniłym Zachodzie” odpowiem równie lotnym stwierdzeniem „dzika Polska”. Skąd się wzięły owe „słupy”, ów „znajomy” i cały ten niecny proceder? Przecież nie ze „zgniłego Zachodu”! To wykwit rodzimego, zgniłego polactwa, tak „kochającego” swój kraj. Nikt ich tu nie przysłał, zdemoralizowali się na miejscu. Nie szukajmy winnych nigdzie indziej, jak wpierw w sobie samych i wśród „swoich”.

   • Pełna zgoda,

    tylko proszę zwrócić uwagę skąd niosą się tony pouczające w stosunku do nas Polaków jakich to my standardów nie spełniamy w stosunku do „światłego” Zachodu i tępych sloganów o demokracji, wolności – używanych również wewnętrznie ku uciesze pożytecznych idiotów … Ta hipokryzja budzi we mnie najgorsze instynkty …

    Co do całej mafii o której Pan napisał to proszę pamiętać, że mafia to z definicji połączenie działań polityki i biznesu … Takie patologie powinny eliminować i bezwzględnie karać służby państwowe – państwo jako organizacja jest silne jakością swoich rządòw, legislacją, zarządzania i personaliów …

    I tutaj mamy głębszy problem, a właściwie robotę na co najmniej jedno pokolenie …

    • Myślę, ze na kilka, a może wiele pokoleń, bo w tak długim czasie zmienia się mentalność. Jaką zaś mentalnością wykazują się ci, co przyjmują na własną ziemię niebezpieczne odpady? A jaką ci, co te odpady próbują ukryć zakopując, lub podpalając? Na marginesie – Czas zacząć budować nowe więzienia, a może i obozy pracy reedukacyjnej, bo społeczeństwo mamy wysoce zdemoralizowane, a pokus rodzimych, czy z eksportu czyha sporo, coraz wiecej .

 8. Jeżeli to celowe podpalenia to zajmie się nimi prokurator , aczkolwiek czynnik ludzki może doprowadzić do takich

  A kto odpowie za zaniechanie organu, ano nikt ;(
  W Kamieńcu też próbowano , zwracano się do władzy by pomogła rozwiązać problem mieszkańcy apelowali, radni powiatowi …
  a gmina elewacje finansowała, place , przebudowy
  a realne zagrożenia zbagatelizowane Burmistrz bywał 5 lat nie miał czasu a kontrole przed rozwiewaniem kiedy miały miejsce ?!
  Radni wnioskowali i zapominali egzekwować ? Jakie ruchy budzetowe wykonano w tym celu ? Czy to zaniechanie O pomstę do Nieba

 9. Pytanie zasadnicze- a co z odpadami przez tyle lat zasypywanymi w doły po wyrobiskach w Wymysłowie ,Miatach w Pasiece. Tam są zgromadzone potężne ilości,to jest zagrożenie do środowiska,wystarczy tylko dkrywki to poraża.Kto za taki stan odpowiada,co na to gospodarz gminy z p.Jankowskim.Trzeba zainteresować specjalne służby,wszędzie się pali odpady ,a tutaj wszystko pod ziemią i co dalej.Sprowadzić telewizję i nagłośnić to wszystko to wszystkim się otworzą oczy.

 10. Nie ma wlasciciela od tych niebezpiecznych odpadow i to na dodatek przy jeziorze to ukarac tego co wynajal teren i niech jak najszybciej sprzatnie przed zdarzeniem przybycia odpowiednich sluzb czy telewizji czy PSP czy nawet MINISTRA OCHRONY SRODOWISKA oj bedzie draka bedzie.

  • a lulkowo posiada pozwolenie na takie smieci po spaleniu lub CZESCIOWYM SPALENIU moga byc niektore grozne i niebezpieczne i mogly zmienic sie w rakotworcze co za tym idzie nie kazde wysypisko teraz moze je wlasciwie zutylizowac

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj