Strona główna Polityka Śmieci w Kamieńcu nie znikną?

Śmieci w Kamieńcu nie znikną?

2892
37

W listopadzie i grudnia 2013 r. pisaliśmy o problemie mieszkańców Kamieńca związanym z górą śmieci, zalegającą na terenie tamtejszego zakładu rolnego (LINK1, LINK2). Jak się okazuje, od tego czasu Urząd Miejski podjął w tej sprawie szereg prawnych kroków, jednak wszystkie okazały się bezskuteczne. Odpady nadal zalegają w tym samym miejscu.

Na wniosek burmistrza Krzysztofa Derezińskiego nielegalne składowisko było kontrolowane przez Starostwo Powiatowe, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Burmistrz wydał także decyzję nakazującą właścicielowi firmy Damwar, która to jest właścicielem odpadów, usunięcie ich w terminie 21 dni. Właściciel firmy Damian Wardęcki nie wykonał jednak tej decyzji. Od tej pory nie odbiera korespondencji i nie ma z nim żadnego kontaktu. Kontrola WIOŚ zakończyła się wprawdzie nałożeniem kary pieniężnej w wysokości 10000 złotych, jednak nie spowodowało to usunięcia śmieci. Nie wiadomo też, czy kara ta w ogóle została zapłacona.

W tej sytuacji burmistrz zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Przeprowadzone w tej sprawie śledztwo zostało jednak umorzone. W uzasadnieniu umorzenia prokurator powołał się na kontrolę WIOŚ, która nie stwierdziła bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska.

Dzisiaj sprawa zalegających odpadów była jednym z tematów Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej.

Radni otrzymali pisemne wyjaśnienie podpisane przez burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Stwierdza się w nim między innymi:

Na chwilę obecną problem nielegalnego składowania odpadów w miejscowości Kamieniec pozostaje nierozwiązany. Możliwe byłoby wykonanie zastępcze decyzji i dochodzenie egzekwowania kosztów od pana Damiana Wardęckiego, jednak w obecnej sytuacji gmina nie ma żadnej gwarancji, że poniesione koszty zostaną ściągnięte”.

Obecny na obradach zastępca burmistrza Dariusz Jankowski również podkreślał, że wykonanie zastępcze czyli po prostu wywiezienie odpadów na koszt gminy, a następnie dochodzenie zwrotu kosztów od właściciela odpadów jest bardzo ryzykowne. Maria Sobieszak zauważyła, że mieszkańcy Kamieńca są w szachu. „To nie są ich śmieci a zostali tą sprawą jakby ukochani, oni to muszą wąchać i z tym żyć” – mówiła radna.

Sławomir Peno zwrócił uwagę, że pisemna informacja burmistrza zatytułowana jest „ przebieg likwidacji wysypiska”, a w rzeczywistości nie odbywa się żadna likwidacja. D. Jankowski tłumaczył, że nie można po prostu podjechać samochodami i wywieźć tych odpadów. Najpierw trzeba przeprowadzić czynności formalnoprawne, które w tym wypadku mieszczą się w pojęciu słowa „likwidacja” .

Główny jednak zarzut radnych w stosunku do działań urzędu dotyczył niepodjęcia żadnych czynności prawnych w stosunku do właściciela terenu Juliana Sobeckiego. Według radnych wiedział on dokładnie po co wydzierżawiał teren, a ponadto czerpał z tego tytułu korzyści finansowe. Na koniec radni przegłosowali wnioski do burmistrza w tej sprawie. Pierwszy to podjęcie działań zastępczych w celu fizycznej likwidacji wysypiska. Ten wniosek radni uznali za pilny z uwagi na planowane zamkniecie składowiska odpadów w Świętem.

Jak zauważył przewodniczący komisji Zbigniew Matelski, koszty mogą być o wiele wyższe gdy będzie trzeba przewozić te odpady do Lulkowa. Drugi wniosek to wystąpienie z powództwem cywilnym zarówno do właściciela odpadów jak i właściciela terenu na którym są składowane.

37 KOMENTARZE

 1. Działania burmistrza to gra pozorów,żaden włodarz gminy dbający o jej interesy nie dopuściłby do tego stanu przykład burmistrz Witkowa,wójt Łubowa ,tam inaczej prowadzi się politykę,u nas odpady są wywożone gdzie się da,p.Jankowski ,przestań błaznować bo od twoich argumentów chce się wymiotować !!!!

 2. A czy ta osoba która wydzierżawiła teren, nie chce kupić czasem paredziesiąt hektarów ziemi? jesli tak zablokujcie go, jesli nie posprząta figa z ziemi i to wszystko, sam na siebie bata ukręci.

 3. „jednak w obecnej sytuacji gmina nie ma żadnej gwarancji, że poniesione koszty zostaną ściągnięte”

  Panie Burmistrz a taka instytucja jak KOMORNIK SĄDOWY mówi to cos Panu ??? to on sciąga zaległości z delikwenta i to podpowiada Panu człowiek bez wielkich studiów historycznych i bez doradców. Szkoda ze Pan na to nie wpadl 🙂

  • Komornikowi też trzeba zapłacić i nie ma żadnej pewności że uda się należności ściągnąć – podejrzewam że nie ma szans bo trafiło na typowego cwaniaka.

   • a czy gmina nie placi DOBREMU radcy prawnemu ? a kancelaria prawna ? no ocknijcie sie ludzie czy Burmistrz CHCE COS ZROBIC ? czy NIE CHCE ZROBIC NIC Z TYM PANEM ? bo zaczynam podejrzewać…

 4. Ta firma widzę że była „popularna” w okolicach. Ze Słupcy ich przepędzili, nie dali im rozwijać działalności to zwieźli to sobie do nas. Z Osówca też ich przepędzili.
  Ogólnie to ręce opadają jak organy państwowe są bezradne w takich sytuacjach.

 5. Po pierwsze w bieżącym roku ani jeden samochód nie został pomalowany,co komu do tego!!!!Nikt Wam na podwórko nie wchodzi i nie patrzy co macie,co robicie,a w tym przypadku komuś żal dupę ściska!!!Zalosny naród.Proszę pamietać,ze gospodarstwo nie jest położone w centum wsi i czasy PGR-u dawno,dawno za nami

 6. Panie Sobecki ,gdzie twoje ideały Pisowskie,jesteś niby człowiek prawy,prawicowiec w kampanii parlamentarnej angażowałeś się po stronie PiS ,jaki jest twój autorytet skoro w swoim środowisku i mieszkańców Kamieńca dopuściłeś do takiego syfu,to kompromitacja jakichkolwiek ideałów,niech przyjedze poseł Ostrowski,Senator Gaweł niech zobaczą naocznie do czego doprowadzono.Mieszkańcy trzeba zmoblilizować siły i przeciwstawić się niemocy i nieudacznictwa naszego burmistrza i jego służb,trzeba sprowadzić telewizję

 7. Pan Burmistrz nic -nie zrobi to kolega -gdy zwozono wiedział gdyż Julian był radnym za to zabrać się powinien pan prokurator to śmieci same znikną gdzie jest WIOS TO ON POWINIEN DONIEŚĆ DO PROKURATURY GDYŻ BURMISTRZ DOPUŚCIĆ DO TEGO BO SPRAWA NIE JEST MU NIE ZNANA A SUGESTIA ŻE NIE MOŻNA NIC ZROBIĆ TO MYDLENIE OCZU PAN SOBECKI I SYNOWIE CZY TO NIE DO WAS PYTANIE PROSZĘ WYWIEŹĆ BO BĘDZIE URZĄD SKARBOWY LUBI. ANIE ZAPLACILISCIE PODATKU OD TOWARÓW IUSLUG DZIERŻAWY POD DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ NA KTÓRĄ TRZEBA MIEĆ POZWOLENIE Z UM O WARUNKACH ŚRODOWISKOWYCH jest no to czekam sąsiad cierpliwy

  • Coś mi się wydaje, że ten bełkot można przypisać do jednej osoby z Kamieńca, piekielnie zaangażowanej w działalność przeciwko p. Sobeckiemu.

 8. A ja zapytuje – gdzie Wasz samokrytycyzm ? Kto chciał tego Burmistrza ? Kto wchodził mu w tyłek ? Do kogo macie szanowni hejterzy pretensje i w końcu co zrobiliście żeby nie dopuścić tego Pana do władzy ?
  Tu bez winy nie pozostaje również PP , która nic nie zrobiła łącznie z ich kandydatem na Burmistrza a wręcz dala Panu K.D swoje poparcie . Tak więc przestańcie biadolić i doszukiwać się winy nie po swojej stronie .

 9. A o zanieczyszczeniach z oczyszczalni z metalami ciężkimi które były składowane nad jeziorem A potem rozwiezione na pole po czym posiali warzywa też nikt nie wie? Kolejny przekręt o którym nikt nic nie mówi…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj