Strona główna Różne Powstanie żłobek w Wymysłowie

Powstanie żłobek w Wymysłowie

1039
5

Wszystko wskazuje na to, że od września w Wymysłowie oprócz przedszkola będzie funkcjonował pierwszy w naszej gminie żłobek. Pomysł utworzenia takiej placówki został zgłoszony prawie rok temu przez radną Magdalenę Krzyżaniak – Świątek.

Realizacji tego pomysłu chcę się podjąć Spółdzielnia Socjalna ”Razem Być”, która od roku prowadzi przedszkole w pomieszczeniach po byłej szkole w Wymysłowie.

Jak to zwykle bywa, problemem bywają pieniądze. Zarząd Spółdzielni wyliczył koszt utrzymania jednego dziecka na 750 złotych, co może być barierą dla wielu rodziców. Spółdzielnia złożyła wniosek do ministerialnego programu ”Maluch”, z którego uzyskała dofinansowanie na organizację żłobka, w tym 100 zł na jedno dziecko jako pomoc dla rodziców.

Zarząd zwrócił się także do gminy o rozważenie dopłaty na każde dziecko w wysokości 300 złotych. Prowadzenie tego typu placówek nie jest obowiązkiem samorządu, ale ”Ustawa o Opiece nad Dziećmi do lat 3” dopuszcza taką możliwość.

Pomysł ten zyskał akceptację burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Przedstawił on Radzie Miejskiej projekt uchwały w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla żłobków i klubów dziecięcych prowadzonych przez inne niż gmina osoby prawne i fizyczne.

Proponuje w nim miesięczną dopłatę z budżetu samorządu jako dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku w wysokości 300 złotych oraz 150 złotych na dziecko będące pod opieką w klubie dziecięcym. W tej sytuacji zamiast 750 rodzice zapłacą 350 złotych. Uchwała ta została przyjęta na dzisiejszej sesji.

Spółdzielnia ”Razem Być” planuje na początek utworzenie dwóch grup po 8 maluchów. Zamierza również utworzyć dodatkowy oddział w przedszkolu.

Warto zauważyć, że uchwała nie dotyczy tylko żłobka, który ma niebawem powstać. Na dofinansowanie mogą liczyć wszystkie podmioty, które będą chciały utworzyć na terenie naszej gminy żłobek lub klub dziecięcy.

5 KOMENTARZE

    • A Jarek to dla Ciebie kto? Ten, dzięki któremu 500zl dodatkowo miesięcznie pobierasz? Szerzysz fałszywe info, bo nikt cen paliw podnosić nie chce, może poza szejkami i lokalsami zawiadujacymi stacjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj