Strona główna Polityka Powstanie Rada Działalności Pożytku Publicznego

Powstanie Rada Działalności Pożytku Publicznego

1207
13

W najbliższym czasie burmistrz powoła do życia Gminną Radę Działalności Pożytku Publicznego. W jej skład wejdzie ośmiu przedstawicieli organizacji działających na terenie naszej gminy, dwóch przedstawicieli burmistrza i dwóch Rady Miejskiej.

Działanie takich rad sankcjonuje ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. W skrócie można powiedzieć, że rada to grono doradcze i opiniujące wszelkie sprawy mające związek z działalnością organizacji pozarządowych, szczególnie w zakresie współpracy stowarzyszeń z władzą samorządową.

Ustawa określa, że do zadań GRDPP należy w szczególności:

„Opiniowanie projektów strategii gminy, opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfer pożytku publicznego, w tym programów współpracy, wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji,udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów pomiędzy organizacjami, a administracją publiczną, wyrażanie opinii w sprawie zlecania zadań publicznych, w tym zlecania ich organizacjom”.

Zgodnie z przepisami, powołanie rady staje się dla burmistrza obowiązkowe wówczas, gdy stosowny wniosek w tej sprawie złoży co najmniej pięć organizacji z terenu gminy. W tym przypadku pod wnioskiem podpisało się dziewięć organizacji. Inicjatorką powołania rady była Eleonora Mądra z Fundacji „Nasza Wieś”.

Na wczorajszej sesji Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania GRDPP w Trzemesznie. Zgodnie z uchwałą w najbliższym czasie zostanie ogłoszony nabór przedstawicieli organizacji do rady. Fundacje i stowarzyszenia będą mogły zgłaszać swoich kandydatów. Ostatecznie o tym, kto z nich zostanie członkiem rady, zdecyduje burmistrz w drodze zarządzenia.

13 KOMENTARZE

  • Trole też mają swoje racje. Troli nie należy lekceważyć, bo choć mają ostre żądło to kłują bezczelnie, ale celnie. Są bezpardonowi i potrzebni.

   • Nie, trole to trole, bezczelnie owszem, czy celnie, wątpię, merytorycznie wcale, negatywnie zawsze, czy potrzebne, nie koniecznie bo nic z tego nie wynika, za to portal prezentuje w komentarzach, bo nie deprecjonuje wiadomosci na nim umieszczanych, same negatywne emocje, przy okazjach różnych, nawet opisujących jak najbardziej pozytywne wydarzenia, ktorych ostatnio było sporo, a nie ma takiego, gdzie nie pojawiali by sie trole i co z tego dobrego wynikło? Fałszywy obraz mieszkańców Trzemeszna, ktorym dorabia się gębę krytykujacych wszystko i naladowanych złymi emocjami. Co do lekceważenia troli nie należy się bać i im ulegać. Czyncie dobro i szukajcie porozumienia, z pożytkiem dla miasta i gminy. Bezpardonowi owszem, ale w czym? Potrzebi? Ta gmina potrzebuje porozumienia i współpracy, dobrze, że Gminna Rada Organizacji Pozarządowych będzie, bardzo dobrze, sam fakt dzisiejszych decyzji uważam za pozytywny. Czas leci trzeba działać.

    • Jak tu czynić dobro ,jeśli tymi złymi emocjami i żądzą władzy naładowani są nasi Wielcy? Za to brak im pokory i zwykłej szarej mądrości. Nie mogę znieść tego co u nas się dzieje. W innych gminach też czasem bywają kłótnie, ale potrafią się w końcu dogadać dla DOBRA MIESZKAŃCÓW!
     A u nas?
     Wstyd
     Więc ludzie z bezsilności trolują.
     Ps. Jest tu wiele pozytywnych komentarzy, otwórz szeroko oczy, to je zauważysz. Nie trzeba zauważać tylko komentarzy trolowanych. Warto poczytać i zapamiętać pochwały.

     • OK. Panie Rejtan też ma Pan rację, mnie też wkurzają te kłótnie, no dobrze , że zaczęli się dogadywać. I zgadzam się z Panem , że potrzeba może mniej efektownych igrzysk, a więcej codziennej efektywnej szarej pracy. Tutaj to całkowita zgoda.

 1. Kolejny twór, który nic nie wniesie. Zapewne do GRDPP będą pchali się ludzie, którzy wypadli z obiegu i nie są na świeczniku np. E.Mądra i W. Losik.

  • I bardzo dobrze. A do obiegu by wejść, trzeba najpierw coś robi, realizować własne zainteresowania i dzielić się z innymi. A ty tylko pieprzysz i mieszasz wszystko razem próbując z tego robić „politykę”.

 2. Dziękuję za zgodę. Czasem też troluję , bo nasi Wielcy są z trolowatych i język spokoju oraz merytoryczne argumenty puszczają mimo uszu.
  A ja darciem szaty nic nie zdziałam, więc czasem napiszę prawdę.
  Ale ta prawda to wg. niektórychjest trollem.

 3. SKORO 2 LUDZI BURMISTRZ WETKNIE I 2 RADA TO LUDZIE Z RADY POLECENI POWINNI BYC TACY KTORZY GLOSOWALI ODWOLANIEM JEGO JEST TO OCZYWISTY DOWOD ZE NIE SA LUDZMI BURMISTRZA 🙂

  BYLE TAM ELEONOOOORA NIE SIEDZIALA BO WSZYSTKO KLEPNIE !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj