Jeśli masz do zaaranżowania ogród czy taras, jednym rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę, to ustawienie pergoli. Ta budowla architektoniczna potrafi zupełnie odmienić ogrodową przestrzeń, a przy tym sprawić, że dane miejsce zyskuje walory rekreacyjno-użytkowe.
Dlaczego pergole ogrodowe są tak popularne?
Pergole to prawdziwy hit ostatnich lat. Istnieje szereg przyczyn ogromnej popularności tych konstrukcji, przy czym najczęściej wymienia się dwie ich główne zalety.
Po pierwsze, pergola może być wykonana z rozmaitych materiałów, od drewna przez aluminium, aż po mieszanki różnych tworzyw oraz mieć praktycznie dowolne wymiary. Bez przeszkód więc można dopasować pergolę do indywidualnych oczekiwań. Można na przykład umieścić dużych rozmiarów pergolę pośrodku ogrodu, otaczając ją swoimi ulubionymi roślinami. W ten sposób stworzy się kącik do relaksu w samym centrum ogrodu. Można też postawić pergolę przy ścianie domu, tworząc tym samym przydomowy taras. Wspomniane konstrukcje zapewniają nie tylko praktyczną ochronę przed słońcem, ale również tworzą niezwykłą atmosferę i nadają ogrodowi lub tarasowi nowoczesnego charakteru. Dzięki nim przestrzeń zyskuje swój własny, niepowtarzalny wygląd, który odróżni ją od innych ogrodów i tarasów.
Po drugie, ustawienie pergoli nie wymaga żadnych formalności. Decydując się na umieszczenie jej na posesji, nie potrzeba w tym celu żadnego pozwolenia na budowę, nie trzeba też dokonywać zgłoszenia do urzędu. Budowa pergoli nie wiąże się praktycznie z żadnymi kwestiami formalnymi. Nawet jeśli nie kupuje się gotowej konstrukcji, dostępnej np. na pergole-poznan.pl, lecz buduje się ją samodzielnie od podstaw, nadal nie potrzeba w tym celu żadnych zezwoleń.
Aranżacja tarasu z pergolą
Aranżacja tarasu z pergolą otwiera wiele możliwości twórczego projektowania, które sprawi, że taras czy ogród staną się doskonałym miejscem do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Rośliny pnące, takie jak bluszcz czy winorośl, wspinające się po pergoli, nadadzą przestrzeni romantycznego i zacisznego klimatu. Aby wykorzystać jak najwięcej miejsca na roślinność w bezpośrednim otoczeniu pergoli, umieścić można niewielkie stojaki na rośliny przy ścianach pergoli albo wiszące donice z kwiatami lub zielonymi roślinami. Taka aranżacja z pewnością doda świeżości i naturalności. Przytulną przestrzeń relaksacyjną zaaranżować można, umieszczając wygodne meble ogrodowe, poduszki i pledy, a także wieszając hamak lub ustawiając huśtawkę, które dodadzą uroku i zachęcą do leniwego relaksu.
Ochrona przed słońcem i wiatrem
Jednym z najważniejszych aspektów pergoli jest fakt, że jako konstrukcja ogrodowo-tarasowa zapewniają optymalne warunki użytkowania nawet podczas bardzo ciepłych, albo przeciwnie, wietrznych dni. Odpowiednio zabudowana pergola zapewni nie tylko prywatność na posesji, ale zabezpieczy przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym czy podmuchami wiatru. Dzięki temu można korzystać ze swojego tarasu od wiosny do późnej jesieni. W praktyce oznacza to, że pergola w funkcji przydomowej werandy stworzy swoistą dodatkową powierzchnię użytkową domu. Co więcej, na panwygodny.pl znaleźć można szereg dodatkowych rozwiązań, które można zamontować przy pergoli, aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort użytkowania. Przykładowo, markizy, wykonane z wysokiej jakości tkanin, chronią przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, zapewniając przyjemny cień i redukując nagrzewanie się przestrzeni. Same pergole też niejednokrotnie posiadają własne systemy przeciwsłoneczne, takie jak ruchome lamele, pozwalające na regulację ilości światła i cienia.
Jeśli posiadasz ogród lub taras, warto rozważyć budowę pergoli. Tego typu rozwiązania nie tylko są modne, ale także nadają ogrodowi niezwykły charakter i elegancję. Dodatkowo pozwalają na stworzenie pięknej funkcjonalnej przestrzeni użytkowej. Pergole pełnią także ważną funkcję chroniąc przed nadmiernym nasłonecznieniem i nawet deszczem.
artykuł partnera