Strona główna Sport i rekreacja Organizacja wypoczynku dla dzieci w gminie Trzemeszno

Organizacja wypoczynku dla dzieci w gminie Trzemeszno

4420
60

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi różne formy wypoczynku dla dzieci. Ostatnio docierały do nas sygnały od rodziców zawiedzionych małą liczbą miejsc na zajęciach organizowanych przez Dom Kultury. W dniu otwarcia zapisów ustawiła się od rana kolejka, dla większości chętnych nie starczyło jednak miejsc.

Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda tegoroczna organizacja wypoczynku letniego. Wakacje z DK to nie jedyna propozycja ze strony gminy. Władze samorządowe jak co roku przeznaczyły środki finansowe dla organizacji pożytku publicznego, które chcą zaoferować najmłodszym spędzenie z nimi części wakacji. Nabór odbył się w trybie pozakonkursowym. Dofinansowanie otrzymały 4 organizacje.

Fundacja Nasza Wieś z Trzemżala otrzymała 2.800 zł. Za uzyskane środki zorganizuje wycieczkę do łódzkiego ZOO, gdzie uczestnicy zwiedzą m.in. Orientarium. Wyjazd przeznaczony jest dla 24 osób, wpłata 100 zł.

Związek Harcerstwa Polskiego otrzymał wsparcie na 2 zadania. Pierwsze z nich zostało już zrealizowane. Był to wyjazd do parku rozrywki Mandoria w Rzgowie. Dofinansowanie gminy wyniosło 2.600 zł, a wpłata uczestników była zróżnicowana. Zuchy i harcerze 150 zł, pozostali 200 zł.

Harcerze planują też 8-dniowy obóz pod namiotami w Imiołkach dla 19 osób. W jego trakcie planowany jest wyjazd do Poznania. Dofinansowanie gminy 1600 zł, opłata 700 zł. Oprócz wpłat i dotacji urzędu harcerze pozyskali na ten cel 2.000 zł od sponsorów.

Działający przy Szkole Podstawowej w Trzemżalu Uczniowski Klub Sportowy Leader zorganizował już dwudniowy wyjazd do Mikoszewa. Oprócz wypoczynku nad morzem w programie było również zwiedzanie Trójmiasta. Na ten cel UKS otrzymał z gminy 2.000 zł, a wpłata od jednego uczestnika wyniosła 400 zł.

Stowarzyszenie Teraz planuje 5 jednodniowych wycieczek (Toruń, Poznań, Janikowo), łącznie dla 200 dzieci. Dofinansowanie gminy to 3.000 zł, wpłaty uczestników – 100 zł. Na ten cel stowarzyszenie pozyskało dodatkowo ponad 8.000 złotych ze zbiórek publicznych przeprowadzanych na organizowanych przez nie imprezach.

Jak nietrudno policzyć, kwota, jaką przeznaczył trzemeszeński samorząd na sfinansowanie wypoczynku letniego organizowanego przez stowarzyszenia i fundacje to 12.000 zł. Warto w tym miejscu podać kwoty jakie przeznaczano na ten cel w ostatnich latach. Okazuje się, że są one bardzo zróżnicowane.

W 2018 roku było to 51.256 zł, w 2019 – 49.948 zł, w 2020 – 5.140 zł, w 2021- 20.000 zł, w 2022 – 19.833, a w roku bieżącym 20.000 zł. (kwoty dotyczą łącznie wypoczynku letniego i zimowego).

Drastyczny spadek w 2020 r. wynikał z ograniczeń w organizowaniu wypoczynku spowodowanych pandemią. Jak widać, w następnych latach podniesiono te kwoty do około 20.000 zł, nie powrócono jednak już do poziomu sprzed pandemii.

foto – archiwum MKS Trzemeszno

60 KOMENTARZE

 1. Warto dodać, że 3 godziny po ogłoszeniu komunikatu o organizowanych wyjazdach przez Stowarzyszenie jedyne wolne miejsca były na wyjazd do Torunia, gdzie są ograniczenia wiekowe. W tej gminie nic dobrego się nie dzieje, na nic nie ma pieniędzy, jezioro jak i teren w około jest w opłakanym stanie. Wstyd się przyznać, że się tu mieszka, wszyscy się śmieją z Trzemeszna, że my tutaj oprócz marketów nic ciekawego nie mamy.

  • nie no co pani chce wystarczy spojrzec na liste ktore dzieci jada po znajomosci. TZN ze nie ma pani pociotka w urzedzie moze za rok sie uda

   • A dlaczego mamy się wyprowadzić? Tutaj mieszkamy, płacimy podatki. Mamy prawa takie same jak osoby po znajomościach. Prawda w oczy kole? Ze stawiamy na uczciwość?

   • Ty za to jesteś pod rządami udacznika 🙂 wujek załatw? Czy tatus? Pracka sama zadzwoniła? 😛 pysznie nieprawdaż? 😛

   • rzadami jakiego nieudacznika ? gosc zna lepiej angielski niz ten z pałacu p. przynajmniej nie duka a jak wiesz lub nie wiesz jest juz 1056 afer rzadu to co wujek kaczor nie umie upilnowac swoich zeby nie kradli ? smieszny jestes potrafisz tylko szczuć i pluc a belki w swoim oku nie widzisz zobacz jaka ci inflacje wujaszek kaczor sprezentowal i w łapy Putina nas pcha i Łukaszenki – nakrecali jakis czas temu z uchodzcami afere przy granicy bo na reke to bylo Łukaszence jak i Rzadowi bo ludzie gapili sie w TVP jak to przez granice przechodza nasi ich spowrotem cofaja i taka zabawa wiesz kilka dni trwalo albo i tygodni az Merlek z Niemiec sie wkurzyla widzac te zagrywki podstawila samolot wywiozla towarzystwo spod granicy dala kazdemu po 500 czy 1000 Euro (nie pamietam juz ) i skonczyla zabawe Kaczorowi i Lukaszence – pomysl chłopie i nie karm sie propaganda – konczyles podastawowke to zacznij myslec to nei boli

     • wypocisz to ty sie na robocie 🙂 z AjFonika pisze za 2,800 moze i szkoly nie skonczylem ale zarobki mam calkiem calkiem i tego Tobie rowniez zczę hahahah 🙂

     • Anonim ajfon za 2800? Za takie grosze chłopie nie zniwelujesz kompleksów. Ja mam telefon za 300 zł, spodnie z lumpa, a w Meksyku wakacjonuję wśród szczęśliwej biedoty 🙂

     • ten ajfonik to dostalem od pisu bo z 500Plusika ! takze dziekuje osobom pracujacym ze mi zasponsorowali ;p

    • Duka, duka. Prezydent obecny Warszawy jest nieudacznikiem i wystarczy pobyć w Wawie i posłuchać co ludzie mówią. Nie w telewizji. W urzędach, firmach, na ulicy, w kawiarnii.

    • Ktoś, kto pisze „kaczor” o kimkolwiek, a zwłaszcza o kimś, komu do pięt nie dorasta, sam sobie wystawia świadectwo. Już nie będę się starał wytłumaczyć czym jest inflacja, skąd się bierze i dlaczego u nas jest właśnie tak wysoka, bo – jak o sobie świadczysz własnymi słowami – nie jesteś w stanie tego zrozumieć.

 2. Takie wielkie jezioro mamy a żeby się wykąpać latem to trzeba jechać do Skorzecina albo Przyjezierza Zdaję sobie sprawę że na jakieś wielkie inwestycje potrzeba jeszcze większych pieniędzy a chodzi mi o np. drogę dla rowerów może i wokół tego bądź co bądź pięknego jeziora popielewskiego Czyżby nie dało rady wyciągnąć jakiejś kasy z uni europejskiej na coś takiego A reszta miasta. ? Stanęło to nasze miasto ileś lat temu w miejscu Nic nie pieknieje Te parę ławek przy tych miejscach zieleni nie rozwiąże sprawy Jest tu jakoś tak szaro i nudno Naprawdę nic nie można zrobić żeby chciało się tu żyć pełnią życia ?

 3. Ale Dino nam budują. Jedyna rozrywka to chodzenie po sklepach. Brak zdjęcia dla dzieci, brak fajnych wyjazdów. Te które zostały ogłoszone, mam wrażenie że odbyło się to podobnie jak dodzwonienie do lekarza z tym, że do lekarza cie w końcu zarejestrują a na zapisanie na wycieczkę nie było juz szans. Na zapisanie do domu kultury również. Stałam w kolejce mimo że byłam dużo przed czasem. Na półkolonie tygodniowe czy dwu z pracy niektóre dzieci są jeszcze za małe. Takie zajęcia na miejscu są często jedyna szansa na spędzenie wakacji poza domem. W tym kraju nie ma szans łączyć rodzicielstwo z pracą. By trzeba brać urlop i mąż w jednym miejscu od 3 rano czeka na zapisy żona dzwoni dokladnie co sekundę plus stoi pod biurem na zapisy w drugim miejscu. Moja dwójka dzieci dosłownie szwęda

 4. Jezioro mamy pod nosem co z tego jak jedyne co możesz nad nim zrobić to patrzeć na pomosty. Keidys ogniska robiliśmy grupkami, fajne spędzanie czasu latem. Góra Izydora. Dziś ani ogniska nie zrobisz ani się nie wykąpiesz tam gdzie kiedyś kapalismy się w upalne dni. Porównuje jak mys pedzalismy czas a co teraz maja.do dyspozycji dzieciaki……

  • Dokladnie i z tego korzystamy. Nawet przez myśl by mi nie przeszlo, żeby gmina miała dbać o wakacje moich dzieci. Roszczeniowi rodzice. Najlepiej wypiszą godziny w których im pasuje, cenę, najlepiej na całe 2 miesiące zafundować atrakcje dla dzieci. Łapy lecą.
   Moje dzieci mają obozy, wakacje za granica dopiero we wrześniu, bo taniej. W międzyczasie będą robić to na co nie było czasu w ciągu roku. Poczytają książki które chcą, mają juz wypożyczone. Telewizja, zaległe seriale, telefon, play station. Nie widzę w tym problemu. W ciągu roku życie towarzyskie kwitnie, we wakacje totalny reset

   • Moja córka 9 lat wakacje tydzień u babci.reszte czasu tak jak piszesz, podobnie bardzo. Sama sobie zorganizuje czas. Porządki w szafach, pomoc na działce. Rower, książka itd. Milo pędzony czas adekwatnie do pogody. Nie rozumiem tych pretensji do gminy. Tak to jest jak dzieci nie maja zainteresowań.

  • Za mało panie ja mam dzieci one bawić się chcom gmina powinna oferować rozrywkę 500+ co to jest na co to starczy gmina wyjazdy za darmo powinna dzieciom oferować najlepiej w godzinach tak do 19 żeby czlowiek mógł chociaż na pazkoncie isc

 5. Szkoda, że nikt nie podjął się pewnej analizy. Ile można zrobić za określoną sumę. Czy gmina przyznając pieniądze nie powinna określać najpierw jakiś minimów ? Np co najmniej ileś dzieci, ileś dni, ileś wyjazdów itp. a u nas kto się zgłosi ten dostaje. Druga sprawa , ile pieniędzy idzie na opiekunów? Płaci im się , czy nie? Jeśli tak to porównać. Od razu zastrzegam, ze nie wymagam pracy opiekunów za darmo. Ale powinno sie to brać pod uwagę i preferować tych, którzy robią to najtaniej.

  • Dokladnie tak. Nir ma jasnych informacji ile dostaje opiekun, ile jest dokładane na dziecko. Jeśli jedno dziecko bierze udział udział 6 wyjazdach a inne w 0 to trzebaby zrobić to z głową tak żeby inne dzieci chociaż z 1 wycieczki mogły skorzystać. Nie każdy ma znajomych w gminie i możliwość zapisania dzieci. Ja bym może i skorzystał ale nie na zasadzie ze wyścig szczurów, znajomości, urlop by specjalnie trzeba brać żeby zapisać na wyjazd. A po pracy jak zadzwoniłem okazało się że miejsc brak. Ale to w sumie dzwoniłem jako dodatkowa atrakcja, bo wakacje zapewniają w pierwszej kolejności RODZICE a nie jak się niektórym matkom wydaje GMINA.

 6. Trzeba zauważyć, że pieniądze przyznano w trybie pozakonkursowym. Czyli widzimisię urzędnika. Gdyby ogłoszono konkurs to można by ustalić jakieś kryteria o których mówi Analiza. Ale wtedy trzeba napisać regulamin i jeszcze kilka innych dokumentów. Przy tych brakach kadrowych w urzędzie mogłoby to być niewykonalne. Roszczeniowi rodzic to oczywiście inna sprawa. 500+ nie jest na kupno nowego telewizora tylko właśnie między innymi na zorganizowanie dzieciom wakacji.

  • Piotr słuszna uwaga. Mnie by było wstyd awanturować się, że zabrakło miejsca dla mojego dziecka. Obwiniac gminę o to, że moje dziecko nie weźmie udziału w jakimś programie wakacyjnym organizowanym przez gminę. Roszczeniowi rodzice, to zmora dzisiejszych czasów. Wszystko im się nalezy, bo urodziły.

 7. co wy tu pieprzycie ze samemu organizowac wakacje ??
  pincet plusa dajo ale to za malo na wakacje !
  mnie jako madce wychowujoncej trujke dzieci sie nalezy dodatek do wakacji !
  Zreszta pis obiecał kiedys dawac bony turystyczne to moze w tym roku tez cos wymyslom

  • Tez tak mowie. Wszystko drogie to niech dadzą jakieś bonyabo zwiększa 500 plus moje dzieciaki by chciały skatepark hulajnogi maja ale skateparku brak to co mają robić cale wakacje ? Tu nic nie ma tylko markety a dzieciaki chcą się rozwijać książki neich czytają ci co lubią inni mają inne zainteresowania moje dzieci skatepark i sporty

   • ale skejtpark to połamia sie ja bym chciala wesole miasteczko zeby zrobili i symboliczne bilety po 2-5 zl nam sie to po prostu nalezy !

    • Karolina dokladnie tak! Ryzykujemy życiem rodzac wychowujemy.dzieci nie mamy szans na karierę chyba że znajomości są w gminie to mamy więc chociaż niech pomogą rodzicom. Skatepark dobry pomysł. Drogi bezpieczne fo tego.zeby dzieciaczki mogły dojść bezpiecznie

 8. Ja tam jestem Wdzieczny rzadowi PIS bo szybko mi sie tankuje auto za 200 zl i dzieki temu wiecej czasu moge spedzac z rodziną ! za poprzednich rzadow wolniej sie tankowalo za 200 zl a teraz to leci szybko ! polecam kazdemu zwlaszcza na orlenie u don ORleone

 9. Czytałam ten post roszczeniowej matki i wstyd tylko, bo sama w kolejce nie stała, a do wszystkich pretensje, a to, że rada gminy ma się wstydzić, bo jej dziecko się nie załapało….a to do burmistrza, a to że inni stali od 6:00. Jeszcze próby wciśnięcia się w kolejkę, a po tym ten post. Nieczyste zagrania wszyscy mogli obserwować.
  Można tyłek ruszyć i też ustawić się w kolejce i dodam, że pracujący rodzice też stali w kolejce. Ot co , wstyd!!! Rodzice mają opiekować się dziećmi, a nie burmistrz, rada, DK czy inna organizacja.

  • Pięknie napisane. Dodam jeszcze, że spędzanie czasu przed tv i telefonem, kompem to wina rodzicow, nie dziexi, nie BURMISTRZA, DOMU KULTURY W TRZEMESZNIE. To rodzica obowiązkiem jest zapewnić dziecku rozrywkę, atrakcyjny czas na wakacje, a nie gminy. Bezczelnosc połączona z roszczeniowoscią. Wstyd po prostu. Mnie by było wstyd mieć pretensje i obwiniac gminę za to że dla moich dzieci nie wystarczyło miejsc i czeka ich komp, telefon itd. Sama bym sobie wizytówkę zrobiła

  • a kaczynski nei oszalał ?

   https://www.youtube.com/watch?v=9lFI8IooOxE

   wykrzykiwal ze ponad połowa ceny benzyny to podatki ! i co zrobili ? podniesli ceny haha

   – oszalal kaczor bo zwyzywal kobiety ze pija i nie maja dzieci hahah

   daj pan spokoj a Błaszczak zrzuca wine za dziurawe niebo i bomby spadaja na polske a kobieta na koniu znajduje za nich wstyd panie coscie z ta Polska zrobili

    • i tu spiesze panu z pomoca zeby pan nie dał tumanic tvp

     wyjrzy pan przez okno w poznaniu w warszawie krakowie i kazde inne wieksze miasto Torun ile osob roznej karnacji jest na ulicach ?

     pan zyjesz w Trzemesznei to tego nei widzisz i co TVN czy inna partia przez 7 lat wpuszczali ? kto rzadzi 7 lat ?

     a teraz sprzedam panu newsa jest takie podejrzenie ze pana ulubiency wyglada na to ze sa tak pazerni ze wizy byc moze sa sprzedawane indie, pakistan itd ale zbadamy wszystko po wybrach zwykle to tak jest ze NAJWIEKSZY złodziej krzyczy łapac złodzieja

     Mowie panu kup pan bilet za 24 zl i jedz pan do Poznania, Torunia masz pan pociagi w Czemesznie i sam pan sprawdz nie ogladaj ani tvn ani tvp jedz pan sam zobacz i policz na ulicy srednia przechodzacych osob zagranicznych ukrainy, pakistanu, indii , serbii, czeczenow – kazdy kto nie wierzy niech sam sprawdzi to tyle co bilet kosztuje i nie dajcie sie oglupiac temu cwaniakowi co tu szczuje – ma pociotka pewnie w Radzie nadzorczej i sie kurczowo przyspawali do stołków

    • do pana co to wine na poprzedni rzad PO-PSL zrzuca dot imigrantow

     https://www.youtube.com/watch?v=2Yk-px7p8Rs

     sami imigranci na ulicach opowiadaja w ktorym roku przyjechali 2018 , 2017 to kto wtedy rzadzil ? ocknij sie pan i przestan wierzyc w klamstwa TVP

     i co teraz zatkalo kakao ? UBckie moetody Putinowskie – sami z PIS wpuscili luda i teraz na Tuska zwalaja ojj nieladnie a ci co w to wierza i powiela co mowia w TVP to stoja tam gdzie stalo ZOMO

 10. Faktycznie napisałem, że to rodzice w pierwszej kolejności powinni myśleć o wypoczynku swoich dzieci. Nie zmienia to faktu, że gmina nie ma w tym zakresie nic do zrobienia. A szczególnie takie instytucje jak Dom Kultury czy OSiR. I jeśli sie juz cos robi, to powinno mieć to ręce i nogi. Jakieś określone kryteria itp. Ciekawe czy w ogóle ktoś to koordynuje. Czy np ktoś sprawdza, czy któreś dziecko nie brało udziału więcej niz jeden raz w wypoczynku dofinansowanym przez gminę. Tak więc nie broniłbym aż tak bardzo urzędników, bo jak na dłoni widać, że zrobiono to na odpieprz.

  • Piotr DK to od lat te same tematy. Strzecha, Swiersze …… Generalnie to nie wiadomo czym tak dzien w dzień zajmuje się ten DK. Zajęcia jakieś są ale to po godzinie raz w tygodniu, a reszta czasu? Słabo, słabiutko. Działalność DK oceniam na jakieś 2. Do tego te znajomości……….

   • Ale Piotr pisał o dwóch instytucjach, a ty się czepiasz tylko jednej. Piszesz z Piastowskiej? 🙂 DK jednak jakieś półkolonie zorganizował….

     • ?? Dokladnie nie? Mało to atrakcyjne ale wiadomo że lepsze to niz nic więc cieszmy się 😀 chwalmy chociaż nie wiem za co! Taki DK powinien brać przykład z innych DK i różnego rodzaju spotkania organizować, ludzi kultury z młodzieżą, mieszkańców z artystami, zalrosic na scenę talenty, dwójka świetnie to zorganizowała 👌👈 a tu od lat to samo….. Strzecha, owacje od lat dla tych samych osób……. kwiaty od lat dla tych samych osób….. nagrody od lat dla tych samych osób……. tu już nie ma zdolnej młodzieży w Trzemesznie? Zaproponować jskas grupę taneczna, taniec współczesny, w przystępnej cenie, mało dzieciaków ma talenty? A gdzie ma je rozwijać? Jak tu nic nie ma? Na placu?

    • jak to kiedys pan od WF w LO robil rzucal pilke na sale i szedl do kanciapy, dzieciaki same sobie w pile pograli do dzwonka i git majonez – dresik pumy nosil

    • 😀 😀 😀 😀 jakie były zasady przyjęcia? Mozna było zapisać na zasadzie jedna osoba 3 dzieci? 😀 jakiś regulamin? Coś? 😀 nie mogę znaleźć regulaminu 😀 jak to było z tymi zapisami 😀 bo nie wiem czy za rok iść i nie zapisać pół klasy na przykład 😀 razem sobie pojadą na wycieczkę na przykład. Niejasne to wszystko jakieś dla mnie

 11. https://www.youtube.com/watch?v=Uf-HD5jXmg8

  czy kaczynski jest szantazowany przez prokuratura ??

  kazdy na kazdego ma haki ??? tak to dziala ?

  major rezerwy mowi jak było i co wazne nie boi sie tego mowic publicznie a gdyby kłamał to by mogli go skarżyć !

  teraz moje pytanie brzmi co z milionami dla rodzin skomenskich ktore wyplacilo Panstwo PL czy beda musieli je oddac sprawcy ? czy sprawa cywilna dla osob winnych i do spłaty miliony zeby do budzetu panstwa wrocily ? ?

  dlaczego pomimo zakonczenia raportu Antoniego nadal publiczne nasze pieniadze sa wydawane na komisje ? limuzyna sie mu nalezy ? kto za to płaci ? ze 20 lat jeszczen iech sobie pociagna to sledztwo

 12. uwaga wg urzedu statystycznego ktory kazdy moze sam sobie sprawdzic PIS wydal wiecej wniosków wizowych niz Francja i Niemcy reazem wziete !!! pojedzcie do wiekszego miasta i zobaczcie za okno ile ludzi wjechalo (nie mowie o ukraincach) i zweryfikujcie to z klamstwami TVP ! zrobcie to zanim ktos was omami na wybory

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj