Strona główna Polityka Otwarta droga do referendum

Otwarta droga do referendum

2150
41

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej rozpatrywało sprawę dwóch uchwał podjętych w czerwcu przez Radę Miejską w Trzemesznie. Jedna z nich dotyczyła nieprzyjęcia przez radę sprawozdania finansowego za 2015 rok przedłożonego przez burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Drugą uchwałą radni zdecydowali o nieudzieleniu absolutorium burmistrzowi za 2015 rok.

W stosunku do obu uchwał Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu wszczęła postępowanie nadzorcze zarzucając im uchybienia prawne. W tej sytuacji decyzję podejmuje Kolegium RIO. Na posiedzeniu 27 lipca Kolegium przyznało rację burmistrzowi stwierdzając nieważność uchwały dotyczącej sprawozdania finansowego. Jak można przeczytać w uzasadnieniu, „Rada Miejska Trzemeszna nie wykazała, aby sprawozdanie finansowe czy sprawozdanie z wykonania budżetu było sporządzone nierzetelnie”.

Niekorzystne dla burmistrza okazało się natomiast drugie rozstrzygnięcie Kolegium. Uznano bowiem, że nie ma podstaw prawnych, aby uchwałę o nieudzieleniu absolutorium uznać za nieważną. „Kolegium uznało, że zarzuty braku gospodarności przy wykonywaniu budżetu za 2015 rok […] uzasadniały podjęcie przez Radę Miejską Trzemeszna uchwały o nieudzieleniu Burmistrzowi Trzemeszna absolutorium” – czytamy w uzasadnieniu.

Brak absolutorium w myśl przepisów samorządowych nie jest jednoznaczny z ogłoszeniem referendum o odwołanie burmistrza, ale daje możliwość Radzie Miejskiej do podjęcia decyzji w tej sprawie. Czy tak się stanie, w tej chwili nie wiadomo. Przewodniczący RM Sławomir Peno poinformował nas, iż decyzja zapadnie niebawem. Jak podkreślił, Kolegium Izby Obrachunkowej przyznało rację Radzie Miejskiej, uznając zarzuty radnych wobec burmistrza za zasadne.

Burmistrz K. Dereziński poproszony o komentarz stwierdził, że decyzje KIO przyjmuje do wiadomości i nie zamierza korzystać z przysługującego mu prawa odwołania do sądu. „Wiem, że gdyby był inny wynik, to druga strona na pewno by się odwoływała” – oświadczył burmistrz. Zauważył też, iż nie we wszystkim uznano rację RM, ponieważ uchwałę o nieprzyjęciu sprawozdania finansowego uznano za nieważną.

41 KOMENTARZE

 1. Baron sportu i reszta klepnie sprawe, zamiota pod dywan no bo w sumie nic nie zrobili z tym: Wilk z WallStreet z laptopem i WYpiekarz i „szeFc” i wielu innych znanych osobistosci jak
  Pani od ogrodkow piwnych co cierpi na bezsennosc, jaka oni moga miec o tym wiedze??? gdyby to byl ich prywatny biznes ooo to juz co innego. Zal po prostu zal patrzec jak nic sie nie robi no bo KOLEDZE pod gorke robic nie wypada –

  jak to mowi stare porzekadlo…

  Pamietajcie drogie dziatki, ze nawet jesli ksiaze zostanie zrzucony z konia, ostatecznie sprawiedliwosc zwyciezy. Bo czuwa krol, ktory rozsadzi, jaka jest droga ksiecia a jaka lachmyty. droga ksiecia prowadzi do slawy w mediach w chwale walczacego dzieelnie ze smiercia, a droga lachmyty do lochow.

 2. GMINA BIEDNA A SKAD WEZMA NA REFERENDUM TO TEMAT DLA PRZEWODNICZACEGO I ZASTEPCY PRZECIEZ TO NIC ZA DARMO WSZYSTKO KOSZTUJE CHYBA WYGRAJA W TOTOLOTKA CUD W TRZEMESZNIE SIE ZDARZA.

  • Drogi X, pomyślałeś kiedyś, że warto czasem wydać złotówkę, żeby zaoszczędzić 50 zł ? Ta gadanina o kosztach referendum zawsze się pojawia jako taka zasłona dymna … Jakoś te głosy, które o tym mówią/piszą wskazując na koszty referendum, milkną kiedy to gmina wydaje pieniądze na odzyskiwanie vat, dubluje etaty lub skandalicznie zarządza naszym mieniem. Wtedy rachunek ekonomiczny jest bez zasadny. Jak dla mnie to Ponad Podziałami ma „krew na rękach” naszej gminy, czekając i nie próbując odwołać w trybie referendalnym Burmistrza, przy najbliższej sposobności, czyli jakieś dwa lata temu …

   Idzie czas zmian … Tylko czy nie za późno ?

   • Dwa lata temu było ich pięciu i nie mogli nic. A prawo jest niestety chore nie mogą go nawet odwołać musi być referendum. I jeszcze jedno frekwencja w referendum,w Polsce różnie to wygląda. Ale brawo za rozsądek i konsekwencję. Szacunek.

    • Drogi Anonimie, były i są wszelkie możliwości prawne by odwołać Burmistrza, już 10 miesięcy po wyborze, a dokładniej zaprzysiężeniu na urząd z tego co pamiętam. Skoro Rada zdobyła większość odwołując jednego Pana z komisji finansów, zresztą za bycie tylko figurantem bez elementarnej wiedzy w obszarze, dalej zmieniała personalia w Radzie, to skąd przekonanie, że nie dało by się tego zrobić z propozycją referendum ? Rzecz o tym, że referendum może przeprowadzić 5 osób – mieszkańców zdolnych uczestniczyć w wyborach zbierając 10 % podpisów z ilości oddanych głosów w wyborach – wydaje mi się, że byłoby to około 600 podpisów ( maksymalnie ). I dalej przeprowadza się referendum – oczywiście jest kampania, gdzie rolą opozycji byłoby rozcięcia wrzodu z całą patologią zarządzania która trapi naszą gminę i wlania jej w świadomość obywateli – czyli profesjonalna kampania … By referendum było ważne musiałoby udać się pod urny minimum 3/5 liczby osób głosujących ostatnio w wyborach. Proszę pamiętać gra polegałaby na tym by zmobilizować elektorat Pana Marka Gotowały, Pana Marka Walczaka oraz klubu Ponad Podziałami – który wystawiając osobę Pana Krzysztofa Szapowała na kandydata na burmistrza nie strzelił sobie w kolano – tylko połknął grant dumnie dzierżąc w dłoni zawleczkę …

     Oczywiście obecny Burmistrz wygrał 55 głosami czyli wcale nie wygrał, proszę pamiętać, że 10 miesięcy po wyborze Pan Burmistrz szedł twardo tą samą drogą, którą podążał w pierwszej kadencji – co także dawało zdrowe podstawy do odwołania – stąd moja opinia o „krwi na rękach”. Fakt, że pewnego rodzaju konsekwencja PP oraz wyraźna wola zmian także może przynieść oczekiwany przez wielu skutek, czyli cel uświęca środki – jeśli zostanie osiągnięty …

     • Panie Macieju również pan jako mieszkanie może wszcząć procedurę referendalną poprzez zbieranie podpisów nie ma żadnych przeszkód. Porównywanie odwołania Przewodniczącego komisji ma się nijak do odwołania burmistrza i pan o tym wie. Tak że czekam na pański ruch i pozdrawiam.

 3. A na prawie milion dla kancelarii było, blisko 3,5 miliona dla Paroca jest,przeszacowanie majątku gminnego o 26 milionów jest, nie płacenie podatku od nieruchomości przez Remondis jest,katastrofalna prywatyzacja TPK , brak pomysłu i kontroli w zasadzie nad wszystkim np: przetarg na dowóz dzieci do szkół. Co czy dalej mam wymieniać wyczyny burmistrza ? A jak wyglądają ulice i chodniki w Trzemesznie jedź na wioski ościenne np: Łubowo to zobaczysz.I mają budżet o połowę mniejszy niż Trzemeszno.Cuda to będą potrzebne po jego kadencji.Zmiana i jeszcze raz zmiana odwołać i się nie oglądać. Nieudacznikom mówię nie.Panie Przewodniczący i szanowni Radni róbcie swoje i nie słuchajcie przydupasów burmistrza na tym forum ich nie brakuje.

 4. Krzychu ale ty jesteś cienki nawet RIO cię uwaliło a tak się śmiałeś z rady.Pamiętaj że ten się śmieje kto się śmieje ostatni. I przestań się użalać nad sobą. To już nie działa.

 5. Krótko i na temat brawo Rada Miejska nareszcie niezależna i skuteczna. Nie było takiej, może w końcu coś się zmieni. Peno nie daj się. Nie jestem twoim sympatykiem ale masz ja…..i tak trzymaj to ludzie cię poprą.

 6. Gratulacje dla Rady. Mamy nadzieję na lepszą przyszłość Trzemeszna. Nasza Gmina w porównaniu z innymi gminami ma duże możliwości.
  Niestety przez skandalicznie źle zarządzanie jest u nas i straszno i śmieszno przez łzy.

 7. Ale pan jest be panie Przewodniczący. Zawsze Przewodniczący byli grzeczni a pan jakiś taki nieusłuchany i niezależny. Oj nie pasuje pan nie którym. Ale ja pozdrawiam i życzę powodzenia. Może w końcu będzie tak jak powinno być już dawno.

 8. Obawiam się , że referendum nie rozwiąże problemu Trzemeszna i jego burmistrza .
  Pierwsze to frekwencja a drugie to niezłomnie zaślepieni wyborcy-ignoranci .
  W dalszym ciągu zachwycają się wspaniałomyślnością , elokwencją K.D. Cóż ludzie od niego chcą . Jest on taki dobry dba o wieś , miasto , szkoły itd , itd .
  Nie na darmo organizuje się pokazówki między innymi w Kruchowie , Niewolnie , Kamiencu ostatnio w Lubiniu nie wspomnę o Trzemesznie . Ludzie to łapią .
  Pamiętajmy , że Gmina to miasto i wieś . Mniej więcej po połowie liczby osób uprawnionych do głosowania . Sprawa dotyczy jednego człowieka a Rada Miejska Trzemeszna lubi ,,zmienną być,, !
  Nasuwa się pytanie . Czy Trzemeszno udźwignie ciężar odpowiedzialności za dalszy los Miasta i Gminy ? Czy zdoła przechylić na swoją korzyść szale mądrości , rzetelności , prawdy i optymizmu . Czy dalej będzie tkwić w beznadzieji ?. Mam obawy pozostając pesymistą – obym się mylił .

 9. Nie tylko KD jest odpowiedzialny za to,co dzieje się w Trzemesznie.Pan Jankowski jest u nas od lat 80-tych.Ciągle w cieniu,wieczny drugi,wierny i oddany swojemu władcy.Jak nie zmienimy całej ekipy to będzie jak było.A takich szarych eminencji jest więcej.Nowy burmistrz miech się strzeże.Potrzebne są nowe twarze.Jakoś mam przeczucie,że starej ekipie krzywda nie grozi.Znajdzie im nowy burmistrz ciepłe posadki.Będziemy się czujnie przyglądać…

 10. Też jestem pesymistką. Nie wierzę w możliwość zmiany. Ale nie zgadzam się; że Burmistrz dba o szkoły. Jestem mamą dzieci w wieku szkolnym i wiem coś o tym. W naszej oświacie jak w kalejdoskopie – nigdy nie wiadomo co i kiedy się zmieni.

  • Oczywiście masz rację . Człowiek ten z kilkoma (kumplami) rozwalił szkolnictwo mimo ,że dysponował i nadal dysponuje bazą dydaktyczno-techniczną . Obrócił w pył dorobek naszych ojców i dziadków . Zdyskwalifikował możliwość kształcenia młodzieży tu na miejscu . Miasto sprowadził do głębokiej prowincji .
   Są jednak tacy którym jest dobrze . I o tych osobach nadmieniłem .
   Osobiście uznaje jedną zasadę . Szukam kolegów , znajomych mądrzejszych ode mnie . Uczę się i wyciągam wnioski . Są jednak ludzie , którzy wybierają głupszych od siebie aby nimi kierować pozostając pozornie w cieniu . Taki układ im odpowiada .
   Serdeczne pozdro 🙂

 11. Do do Macieja,

  Drogi Panie nie ja mogę wszcząć procedurę, ale 5 mieszkańców. Generalnie nie ja stanowię motor napędowy opozycji w Trzemesznie, i nie ja firmuje chęć zmian. Więc Pana propozycja, choć słuszna nie do końca jest dobrze adresowana. Jeszcze kilka lat temu gdyby mi ktoś powiedział, że zainteresuje się lokalną polityką bo bym go obsmarkał ze śmiechu, zawsze myślałem, że ta władza najbliższa nam ma wyższe morale i nie jest uwikłana bagnem Warszawki pseudo elit, po czasie przekonałem się z wielkim zawodem, że jest jej lustrzanym odbiciem. To mnie lekko przybiło powiem uczciwie, bo bardzo lubię moje miasto i uważam, że zasługuje na wiele więcej.

  Do Pana Nieznanego,

  Ma Pan wiele słuszności, szczególnie co do trzeźwej oceny sposobu zaspokajania potrzeb mieszkańców co do jakość sprawowania władzy … Ta ignorancja to sposób na demokrację w Polsce, dlatego nigdy nie podpiszę się pod tym, że mamy ją w Polsce – mamy co najwyżej jej zręby. Co do frekwencji tak jak pisałem profesjonalna kampania czyni cuda, niech mi Pan wierzy. Jestem również zdania, że łatwiej byłoby działać z referendum niż teraz, będzie prowadzić kampanię, ponieważ z pewnością zaczną nam się sypać inwestycje na kredyt tuż przed wyborami … Wzorem lat ubiegłych no i chęć wielkich zmian w sposobie rządzenia gminą … Czy trzemesznianie udźwigną tą wielką ściemę ? Pana obawy są co najmniej słusznie artykułowane …

  Pozdrawiam Panów …

 12. Do Macieja !
  należy pamiętać ,.ze elektorat Pana Piechowiaka jest znaczącą siłą,pokazała to druga tura wyborów, który odważnie poparł p.Gotowałę co nie uczynil klub PP z p.Szapowałem . był to krok bardzo bliski od odsunięcia obecnej władzy co byłoby korzystne dla gminy,te problematyczne i niezrozumiałe 55 głosów !!!!!

  • Panie Wyborco ma Pan słuszność, zapomniałem o Panu Pawle Piechowiaku – trzeciej sile wyborów, który faktycznie skierował swój elektorat ku, bądź co bądź zmianie czyli Panu Markowi Gotowale Co stawia go w pozycji człowieka konsekwentnego, co jest dobrą cechą polityka. Co do milczenia PP możemy się tylko domyslać, skąd to milczenie – brak sygnału dla elektoratu, który przecież był spory bo udało się wygrać sporo okręgów wyborczych jeśli chodzi o radnych. Mogło zabraknąć zarządzania elektoratem w tym wypadku również. Kalkulacje są naturalne w polityce, tylko, żeby tym kalkulacją przeświecało dobro gminy i mieszkańców … Tego trzeba pilnować.

   • To Twoje zdanie . Moje jest inne . Pan Gotowała przedłożył ofertę dla miasta i wyborców . W odróżnieniu od obecnego burmistrza potraktował on stanowisko z powagą i szacunkiem jako wartość najwyższą . Jest to człowiek o nieporównywalnej kulturze zarówno osobistej jak i politycznej . Każda osoba bez względu na wykształcenie , pozycję społeczna czy wiek traktowany jest przez niego jako ważne ogniwo Naszej społeczności . Nigdy niczego i nikogo nie lekceważył . Nigdy nie dopuściłby do likwidacji szkolnictwa zawodowego . Tylko on mógł doprowadzić do równowagi to co zostało spieprzone i co ważne zawsze działał perfekcyjnie dla dobra Naszego miasta i wsi .
    Masz prawo do swojego zdania . Moje jest inne jak wspomniałem już na początku i mam niezbite dowody na to o czym piszę .
    Wybór , którego dokonano zaprzepaściło szansę bezpowrotnie .

    • Skoro taki był prawy, uczciwy, wręcz nieskazitelny to dlaczego został skazany i musiał odejść. Do dzisiaj byłby burmistrzem „SAPARD ” mówi to pani coś ? Zresztą nie on jeden pan Piechowiak tez był skazany za SAPARD.

 13. JAk nie teraz, to nigdy!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Radni trzymajcie się, nie dajcie się omamić obiecankami. Bądźcie ze swoimi wyborcami. My nie chcemy tego ustawicznego obciachu w Gminie ze szkodą dla wszystkich.

 14. Powodzenia! Radni muszą tylko podać powody, dlaczego obecny burmistrz musi odejść. Powinno to być zrobione w zrozumiały, ale konkretny sposób -tak na chłopski rozum, żeby każdy mieszkaniec wiedział o co się rozchodzi. Jak ludzie pojmą w czym rzecz, to przyjdą na referendum.

 15. Każdy były kandydat na burmistrza był lepszy od tego ,który wygrał 55 głosami.
  Ot życie i demokracja.
  Wybór należy uszanować, bo sprawowanie tej władzy to godność.
  Ale uwaga!
  Godność polega też na ODWADZE zrozumienia własnej sytuacji…

 16. Ożeż ty jak tak można mądrze i trafnie podsumować to, co u nas jest godne krytyki.” do wszystkich ” gratuluję Tobie mądrego komentarza.

 17. Wywołani przez Temidę Panowie G. i P. nie mogą bez obrazy dla nich być porównywani do wiadomo kogo. Temida powinna wiedzieć, że oprócz litery prawa ważny jest duch prawa. Działanie dla dobra Gminy rehabilituje ich wpadkę w rządzeniu. Natomiast szkodnikom należy podziękować za świadczenie pracy.

  • Wpadka to może być z błahych powodów a nie prawomocny wyrok. Czas na nowych ludzi bez obu panów lata 90-te i początek nowego wieku to już melodia przeszłości. Tym panom dziękujemy.

 18. Obaj to byli urzędnicy naszej Gminy i to ich dyskwalifikuje.Ale to już było i nie wróci więcej. …………? Maryla Rodowicz. Pozdrawiam. Zgadzam się z przedmówcą „do wagi”. Czas na nowych ludzi.

  • Nie można nikogo wykluczać z takich powodów. „Nie” trzeba powiedzieć cwaniakom, obibokom i tym bez merytorycznego przygotowania- w tym nauczycielom przede wszystkim.

 19. Miałam na myśli to, że szkodliwość czynu Pana G. wynikała z troski o dobro gminy. Uważam że powinien inaczej postąpić ale rozumiem że motywy tej karalnej decyzji były usprawiedliwione.
  A teraz z tą troską o dobro gminy to coś ,mocno nie tak. Jak się jest figurantem to się nie podpadnie pod sąd. Jak się robi dużo dobrego to i zdarzyć się może wpadka zakończona prawomocnym wyrokiem.
  Jak się nic nie robi to się nic nie robi. Po prostu piastuje się Urząd. A oprócz piastowania Gmina potrzebuje normalnej roboty.

 20. Ci dwaj Panowie p.G i p.P gdyby decydowali o losach gminy nigdy nie podjęliby tak okropnej w skutkach prywatyzacji komunalki dla dobrze rozumianego interesu mieszkańców.Ci którzy poruszają sprawę Sapardu powinni przy odrobinie przyzwoitości wiedzieć że jeszcze trzech urzędników było ofiarami działań do których posunęła się była przewodnicząca rady p.Bartz jurgawka.Wszyscy działali dla dobra gminy.To są fakty i wszystko.Zresztą zobaczcie p.Gotowala kieruje szpitalem a p.Piechowiak strategicznym wydziałem w samorządzie żnińskim,gdyby byli tacy żli to nikt by ich nie zatrudniał,znają się na robocie i wszystko ,nie błaznują i nie udawają że pracują jak obecna władza w Trzemesznie. Więc zagorzali krytycy przyjmijcie chociaż odrobinę tych faktów

 21. Do Zbyszka a co robił w tym czsie pan Piechowiak-byl kierownikiem i walczył jak lew aby doszło do prywatyzacji ja to pamiętam mój sprzeciw doprowadzal tych panów do szlu moje przepowiednie się sprawdzają a uroczystości -za wiatraczki leonora podniosła rękę za tak czy macie taką krótką pamięci bo ja pamiętam i wiem że winę ponoszą MACIOL.LEONORA MIKOŁAJ DZIELOWA A PRZYWÓDCA BYŁ BURMISTRZ I JEGO SWITA skarbnik asystent mówił że nic nie rozumie a zajścia przypodpisaniu umowy burmistrz wezwał policje słoma z butów ciekawe komu zaczyna wychodzić M.W

 22. Temat o referendum dla Burmistrza został przykryty kolizją na drodze. Ludzie się nakręcają , a sprawy zasadnicze w Gminie leżą.

 23. POPRZEDNICY JUZ TA GMINE DORUNINY DOPROWADZALI NIECH SIE WYPOWIEDZA TAK JAK OBECNEMU BURMISTRZOWI PRUJECIE POPRZEDNICY NAPEWNO BY SOBIE NIE POZWLILI BURMISTRZU URZYJ INSTRUMENTOW IDZIE SPRAWDZIC KTO SIE ZA DALEKO POSUWA.

 24. Kiedy koń pisze pochwałę na cześć wędzidła, należy się dokładnie przyjrzeć, czy to na pewno koń. Sytuację w Trzemesznie odbieram jako despekt dla wyborców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj