Strona główna Kultura Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

5083
7

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej w bazylice. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny. Złożono tam kwiaty i zapalono znicze w miejscach pamięci narodowej oraz na grobach osób szczególnie zasłużonych.

Najważniejszym momentem tej części obchodów było odsłonięcie tablicy poświęconej Kazimierzowi Jarosławowi Szymańskiemu, przedwojennemu burmistrzowi Trzemeszna. W 1939 roku został on aresztowany przez Niemców, a następnie rozstrzelany. Miejsce jego śmierci oraz pochówku nie są znane. Prawdopodobnie zginął w jednej z egzekucji w pobliżu Strzelna.

Tablicę umieszczono na nagrobku jego żony Marii, spoczywającej przy głównej alei cmentarza (naprzeciw obelisku poświęconego ofiarom łagrów i zesłania). Aktu odsłonięcia dokonali członkowie rodziny – Sylwia Wawrzyniak i Gerard Dobrzykowski.

O godzinie 13 w sali OSP odbył się wernisaż wystawy pt. „Nasze zrywy powstańcze 1806 – 1918/19″. Po raz pierwszy wystawę zaprezentowano w czerwcu ub. roku w warszawskim Muzeum Niepodległości. Jak można przeczytać w wydanej na tę okoliczność ulotce, jej motywem przewodnim są dążenia niepodległościowe mieszkańców dawnej ziemi mogileńskiej.

Wystawę można będzie oglądać do końca roku w sali OSP. Aby uzgodnić termin należy kontaktować się z Urzędem Miejskim pod nr tel. 509-037-772.

Jak co roku odbył się też rajd rowerowy po miejscach pamięci narodowej naszej gminy. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Pod Żaglami.

7 KOMENTARZE

 1. ida, krocza , gestymi ruchami ….szkoda tylko ze pamietaja zeby isc za pieniadze miesieczna wyplate , wiele osob ktore nie sa juz radnymi nie chodza , przestali chodzic taka prawda

   • no mozna panie mozna ale po co nasladowac innych dawniej tak nie chodzil
    tak samo w „rełstaracji” dyrektor pieprzy to ja tez, dyrektor soli to ja tez , dyrektor zjadł a ja nie mogę!

   • do idioty co to pyta czy kupic nie mozna – jak to pan zaraz wiedziales o kogo chodzi i nie pisz pan z okopów bo startujesz pan na takie stanowisko i nieladnie tak pisac ojjj nieladnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj