Strona główna Kultura Obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

834
11

27 grudnia w Poznaniu odbyły się główne uroczystości związane z 97. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W naszym mieście pamięć powstańców uczczono wczoraj. Data 28 grudnia nie jest przypadkowa. W tym dniu w 1918 roku przybyli do Trzemeszna emisariusze władz powstańczych z Poznania, co spowodowało przystąpienie naszych mieszkańców do patriotycznego zrywu.

W błyskawicznym tempie zorganizowano kompanię, nad którą dowództwo objął Władysław Wlekliński. W nocy z 28 na 29 grudnia władzę w naszym mieście przejęli powstańcy.

Na cmentarzu parafialnym złożono kwiaty przed mauzoleum, na zbiorowej mogile powstańców oraz na płycie upamiętniającej majora Mieczysława Palucha.

Uroczystość odbyła się z inicjatywy i przy udziale członków Miejsko Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Władze samorządowe reprezentowali zastępca burmistrza Dariusz Jankowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Ludwik Macioł. W miejscach pamięci wartę zaciągnęli zuchy i harcerze. Na mauzoleum oraz w centralnych miejscach miasta oprócz flag narodowych zawisły flagi powstańcze.

(fot. ZHP Trzemeszno)

11 KOMENTARZE

   • gdzie się podziali… może też mają rodzine, święta i takie inne? 😀 z tego co widziałem wstawili coś na swój fp na facebook’u.

   • Na uroczystościach reprezentował nas nasz przewodniczący, będący zarazem radnym.Mamy nadzieję,że zarówno Koral jak i trzemesznianin będą ukontentowani taką odpowiedzią.

    Edit.
    Proszę admina o umieszczenie tej odpowiedzi.

    • Wy, to tak na poważnie, czy ludzi za durniów macie? W sumie, to i dobrze. Nie mam nic przeciwko, by oficjalnie was reprezentował np. chomik skarbnika. Tylko na przyszłość, nie wyskakujcie z patriotyzmem. Wy nie jesteście żadni patrioci, w jesteście picerzy, od przebierania gdy jest ciepło.

    • Tak hucznie obchodziliście powstanie warszawskie w Trzemesznie, a teraz co? Za zimno żeby po obchodach iść na piwo w plener? Gimbopatrioci

 1. To nie była uroczystość. Lepiej nic nie robić jak to ma tak wyglądać! Zły to przykład dla młodzieży, której nie umiecie pokazać jak należy pamiętać o jedynym zwycięskim powstaniu. Mam uczucie żałości nad tym wszystkim.

 2. A my tu całkiem na bogato( cokolwiek to znaczy) oczekujemy Nowego Roku. Trzemesznianie trzymajmy się w zdrowiu i w mądrości! Tak,że z nami też na trafiono, ale nie zatopiono.

 3. Nikt/ Haron.

  Proszę śledzić naszego fb, będziemy organizować wydarzenie związane z Powstaniem Wielkopolskim, elementem głównym spotkania będzie zaakcentowanie udziału trzemesznian w tym zrywie patriotycznym, oczywiście jest to wydarzenie na miarę naszych możliwości. Gdyby Panowie śledzili wydarzenia przez nas organizowane to z pewnością wiedzieliby, że podczas spaceru historycznego przez Trzemeszno mówiliśmy o Powstańcach. Jeśli chodzi o uczestnictwo w wydarzeniach, to członkowie naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w świetnej rekonstrukcji historycznej witkowskiego epizodu Powstania Wielkopolskiego. Mogą się tylko Panowie zastanawiać, dlaczego nie ma podobnych wydarzeń organizowanych przez nasze lokalne władze.

  Co najważniejsze, wydarzenie, które będzie organizowane będzie otwartym na tyle by móc przyjść i osobiście wyartykułować swoje zastrzeżenia co do naszych działań, lub rzekomego ich braku. Wierzę, głęboko, że to nie będzie dla Panów żaden problem i nic nie stanie na przeszkodzie byśmy porozmawiali twarzą w twarz. Jesteśmy do dyspozycji, proszę na bieżąco śledzić naszego fb.

  TP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj