Strona główna Różne Niska pozycja Trzemeszna w rankingu finansowym

Niska pozycja Trzemeszna w rankingu finansowym

5939
86

Ranking finansowy samorządu terytorialnego za 2020 rok opracowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (organizator Forum Ekonomicznego w Karpaczu) we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

Jak zauważa prof. Bartłomiej Nita z wrocławskiego uniwersytetu ekonomicznego, ranking to syntetyczny indeks, który jest pochodną siedmiu wskaźników:

 • udziału dochodów własnych w dochodach ogółem
 • relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem
 • udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem
 • obciążeń wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne
 • udziału środków europejskich w wydatkach
 • relacji zobowiązań do dochodów
 • udziału podatku dochodowego od osób fizycznych

Badanie przeprowadzono w 4 kategoriach, gmina Trzemeszno została sklasyfikowana wśród gmin miejsko – wiejskich. Jak się okazuje, nie wypadamy najlepiej na tle kraju, ale także powiatu. Wśród 642 samorządów ocenianych w tej samej grupie znaleźliśmy się na 587 miejscu.

Przed nami znalazły się wszystkie podobne samorządy powiatu – Kłecko (92 miejsce), Witkowo (178), Czerniejewo (359). Pobliskie Mogilno uplasowało się na 43 miejscu. Gorzej niż nasza gmina wypadło Strzelno – 612 miejsce.

W celu poznania przyczyny takiej sytuacji poprosiliśmy o komentarz autorów opracowania.

W mojej opinii na obecną pozycję gminy z pewnością wpłynęły niskie wartości wskaźników (porównując do gmin, które zajęły wyższe pozycje) relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem oraz udziału środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń. Zauważalna jest też wysoka (w tym przypadku w ujęciu negatywnym) wartość wskaźnika mówiącego o obciążeniu wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodnymi od wynagrodzeń” – napisała nam dr. Małgorzata Gałecka, główna koordynator projektu.

„Widoczna jest stosunkowo wysoka wartość wskaźnika zobowiązań do dochodów, a niska udziału inwestycji w wydatkach ogółem w badanym roku. Oczywiście może to wynikać z zaciągniętych zobowiązań na inwestycje zrealizowane już w zeszłym roku, ale ranking niestety nie bierze tego pod uwagę. Natomiast mocną stroną gminy jest wskaźnik udziału dochodów własnych w dochodach ogółem i wskaźnik udziału podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących” – dodaje M. Gałecka.

86 KOMENTARZE

 1. Nasza gmina traci ogrom pieniędzy przez brak kontroli. Urzędników mamy pełno, dwie szkoły czyli kolejne stanowiska urzędnicze, wiceburmistrz jak w metropolii, komunalka sprzedana, miasto dalej płaci ogromne koszty i mieszkańcy, nietrafione inwestycje… Trzemeszno to taki Polak, zastaw się, a pokaż się tylko u nas pokazujemy brud, zniszczone drogi, upadek szkół, budynków, brak inwestorów, ale mamy kilka placków i przyjmujemy szambo od wszystkich.

 2. Gwoli sprawiedliwości. Jedynie kwestia zbyt dużych wydatków na wynagrodzenia czyli w naszym przypadku rozrostu administracyjnego to „zasługa” tylko burmistrza. Kwestia zadłużenia, inwestycji to także decyzje Rady Miejskiej.

 3. Czytając tekst, mocna strona gminy to mamy na tle innych gmin duży dochód, zyski z podatków. Czyli jesteśmy bogaci, ale kompletnie tracimy pieniądze i wychodzimy biernie bez rozwoju i administracja przejęta pieniądze. Pięknie jakoś to mnie nie dziwi patrząc na miasto.

 4. cały zarząd gminy łącznie z radą do natychmiastowej wymiany,radny ma brać czynny udział w sesji a nie sadzić ziemniaki na polu a kasa leci.

  • Do Kaczor zawsze dziewica – jedyne co potrafisz napisać to tylko to żeby wygasić PiS i będzie dobrze albo jeszcze lepiej w Polsce Wydaje mi się że osiągnąłeś najwyższy poziom głupoty Nigdy nic normalnego ani mądrego nie napisałeś Bardzo często komentarze piszą zwolennicy zarówno PO jak i PiS i powiem ci że Oni niezależnie od preferencji politycznych jakoś potrafią się wysłowić i napisać coś sensownego co ma i ład i skład Często wdawałem się w dyskusje z niektórymi komentatorami naszej sceny politycznej i w zasadzie nie przypominam sobie aby z tej politycznej przepychanki wyszło coś złego A twoje komentarze jasno i dobitnie pokazują że z twoją inteligencją jest coś nie tak Ty nawet nie zasługujesz na to żeby pisać w twoim kierunku słowa takie jak ci , tobie itp. z dużej litery Mam wrażenie że Pan Bóg zrobił dla ciebie wyjątek i twoje kiszki skierował w kierunku czaszki zamiast do tych tzw. dwóch liter Jeśli tego ostatniego zdania nie zrozumiałeś to po 1 września podejdź do ucznia szkoły podstawowej który już przerabiał na lekcji anatomię człowieka On ci wytłumaczy o co chodzi.

 5. Nie mieszkam w Trzemesznie od wielu lat ale kiedy przyjeżdżam to mam wrażenie,że nic się nie zmieniło.Szaro,brudno,smutno. Miasto bez gospodarza i pomysłu na rozwój.

  • Lepiej bym tego nie ujął Mieszkałem , mieszkam i mieszkać będę w Trzemesznie bo pewnie przyzwyczaiłem się już do tego Naszego miasta i nie zamierzam krytykować tej Naszej metropolii tylko że faktycznie ma się wrażenie pomimo kilku remontów terenów zielonych nic się tutaj nie zmienia Szkoda że tak jest Nie chodzi o to żeby przerobić to Nasze miasto w jakąś metropolię czy np. gród rodem z filmów science-fiction tylko że faktycznie ma się wrażenie że tutaj czas stanął w miejscu Szkoda 😔

 6. ja tylko czekam az Ci biedni emeryci i te rodziny pincet plus jak pojda za chwile do sklepu z ta 13sta emerytura i tym 500plusem to kupia sobie kilogram zienniakow za to

 7. Ale co mamy się dziwić skoro wybieramy takie władze obecny burmistrz i przewodniczacy Rady ,już blisko trzy lata tej kadencji i co konkretnie zostało rozwiązane,jak się odsłucha sesje rady i jak przebiega dyskusja tych osób to zgroza,kompletnie nic nie rozwiązane,remondis,środki unijne ,jak są wydawane nasze pieniadze,później się dziwimy że jesteśmy tak sklasyfikowani,to porażka mając niezle dochody z podatków bo przedsiębiorczość duża w naszej gminie a jak wydatkujemy i zarządzamy finansami ,jakby taka gospodarka miała miejsce w firmie prywatnej to nie trzeba byłoby długo czekać i bankructwo,ludzie obudźcie się!!! teraz widzimy że klepanie się wzajemne,jak coś się pali ,jak coś zawalone to narracja typu,biorę to na klatę ,to już nie działa,żeby w tej kategorii gmin być na szarym końcu z takim dużym potencjałem jaki posiadamy,to skandaliczne zarządzanie,większość radnych milczy,czy im języki obcięto czy też tak drastyczna obojętność na ważne sprawy w tej gminie??

   • Ale jak ktoś kiedykolwiek mógł pomyśleć, że Dyzio – z całym szacunkiem – jest odpowiednim kandydatem na burmistrza?! Tak się kończy właśnie działanie pod wpływem emocji i głosowanie byle tylko przeciwko komuś (tak było za pierwszym razem). Dziś niebezpieczni są ci, którzy idą pod wpływem emocji za hasłami typu „je*** PiS”. Jeżeli ktokolwiek opadł na taki poziom, że upatruje szansy na lepsze w ludziach sięgających dna i takich tanich, prymitywnych, wulgarnych chwytów, to dopiero smutek i żal ogarnia.

 8. Udział i to niski inwestycji do poziomu wydatków,ten wskaźnik nie może nas dziwić,bo gdzie są pozyskane środki zewnętrzne,w tym unijne na znaczące inwestycje w tej gminie tak potrzebne w obszarze infrastruktury aby załatwiać kompleksowo,sieć dróg itp.,oświetlenie uliczne czy tereny rekreacyjne wykorzystując jeziora,ścieżki rowerowe

  • Brawo analityk Często przejeżdżam przez miejscowości zapomniane przez Boga 😊 gdzie wręcz biją po oczach kilometry ścieżek rowerowych które jakby nie było są wybudowane za pieniądze A u Nas ? Zresztą w całej Polsce te ścieżki rosną jak grzyby po deszczu tylko nie u nas U nas to rośnie poziom frustracji Mieszkamy tutaj , płacimy podatki a one jakby się gdzieś rozpływały

   • dokładnie tak, w każdym mieście pełno ścieżek, można jeździć rowerem, rolkami, a tutaj nawet matka z dzieckiem (ja akurat dzieci nie mam, ale tak myślę) nie ma gdzie iść na spacer z wózkiem, chodniki wąskie. Mamy dostęp do dużego jeziora, wszytskie wioski, Gołąbki, Jankowo jakos potrafią z tego koszystać, a u nas od lat nic, tylko gadanie, z którego nic nie wynika, ciągle nie ma pieniędzy, na remont Dąbrowskiego również, na remont stadionu, miał być parking koło parku, nie ma, czy w koncu ktoś się obudzi i coś z tym zrobi?

  • No to Mi dowaliłeś . W papcie tak Mi poszło że aż metalowe noski od butów roboczych mi poodpadały Zastanawia Mnie skąd u Was przeciwników PiS się bierze taka mega złość i nienawiść Zawsze byli zwolennicy i przeciwnicy tej czy innej partii Takie coś to jest nawet normalne Mamy wolność słowa , wolność wyboru Nie chce powiedzieć że PiS to jest partia idealna Broń Mnie Panie Boże przed takim stwierdzeniem Mam prośbę do Ciebie Panie Obywatel Podaj chociaż pięć przykładów co takiego dobrego dla tzw. zwykłego człowieka zrobiła ta PO . Następnie podaj ile obietnic wyborczych po dojściu do koryta wypełniło te Twoje kochane PO Proszę o naprawdę niewiele Tylko nie wyskakuj Mi z tekstami w stylu – a co takiego zrobiło PiS itp. , itd. Wykaż się Czekam pewnie nie tylko Ja na te dobre strony rządów PO chociaż i tak Wiem że się nie doczekam to mimo to rzucam Ci wyzwanie Przyjmujesz je ?

  • Syf to ty i twoja posrana partia robi !!! Potraficie tylko robić dużo dymu żeby naród nie widział jak sracie do własnego gniazda i doprowadzacie do dystrukcji tego kraju na rzecz niemiec. Przyjdzie pora na was….

 9. Sam wjazd do Trzemeszna mowi za siebie na trojkacie sianokosy stary slup no i szkola mowi za siebie chodniki zarastaja brud i tyle trawsko na metr znaki zarastaja nawierzchnia w samym centrum mowi za siebie jednym slowem Trzemeszno potrzebuje dobrego gospodarza bo jeszcze troche to nas przejmie inna gmina

 10. Tak nisko upadlismy jeszcze tak nie bylo no wina pisu burmistrzu trzeba rozmawiac i wspolpracowac a nie krytykowac bo bedziemy mieli g….

 11. Hej Sprawiedliwy i wy wszyscy urzeczeni rządami pisu (pisze z małej, bo jak mówi Sprawiedliwy o zwolenniku PO, na dużą nie zasługuje). Daliście się skorumpować pięćset plusami, obniżeniem wieku emerytalnego, różnymi wyprawkami, dodatkami, ulgami, wierząc głupio i naiwnie że nareszcie rządzi nami uczciwa i sprawiedliwa partia. W między czasie rozmontowano sądownictwo i prokuraturę czyli podstawę demokracji. Tylko ten rozbudowany socjal, i wcześniejsza emerytura tak wspaniałe dla obywatela, są zabójcze dla budżetu państwa. W zasypywaniu tej budżetowej dziury nie pomaga już drukowanie pieniędzy, wzrost różnych obciążeń i postępująca drożyzna. Teraz rząd planuje kolejne obciążenia w postaci podnoszenia podatków, więc co rząd lekką ręką rozdał teraz zabierze. Żeby było sprawiedliwie, proponuje żeby zabierał tym co na nich głosowali zaczynając od Sprawiedliwego. I uważaj na ton odpowiedzi, bo Ciebie też zacznę pisać z małej litery.

  • Człowieku, tutaj nikt się Ciebie nie boi, więc nawet nie próbuj straszyć kogokolwiek. Być może Ty dałeś się zwieść złowrogiej propagandzie tych, czy owych mediów polskojęzycznych, nie projektuj jednak swojego „zaczadzenia światopoglądowego” na innych. I nie siej wrogiej propagandy, bo ów „socjał” w porównaniu z zachodnią, czy północną Europą jest skromny, właśnie na miarę naszych możliwości. Niczemu nie zagraża poza sondażami przebiegającej nóżkami w wyścigu do koryt „totalnej opozycji”. Jest natomiast potężnym kołem zamachowym naszej gospodarki (popyt wewnętrzny – mówi Ci to coś?) i solą w oku zwłaszcza tych, którzy u władzy już byli i pokazali co i jak potrafią… Wszystkich zainteresowanych odsyłam do czterech wiodących agencji ratingowych, a nawet raportów masowo wytwarzanych przez brukselską biurokrację, wreszcie do naszego GUSu, by przekonać się jak to rzeczywiście z naszym budżetem i gospodarką (od 2015) jest.

 12. Co do zwolennika PO podanego małymi literami to popatrz na ton wypowiedzi oraz mimo krótkich jego wypowiedzi jad jaki się wylewa z jego kilku zdań jest poprostu zatrważający To po pierwsze Po drugie jeśli chodzi o sądownictwo to tam już dawno powinny być przeprowadzone reformy bo myślę że zadajesz sobie z tego sprawę tam panowało takie kolesiostwo ,klika i braterstwo w myśl zasady – jest nas tylu i tylu i powinno to wystarczyć bo nie wpuścimy osoby z zewnątrz , jeszcze nam tą sielankę popsuje Mam nadzieje że wiesz o co mi chodzi Oczywiście to że przy okazji PiS pewnie chce sobie sądownictwo podporządkować to i być może nie podlega dyskusji ale Moim zdaniem z którym nie musi się nikt zgadzać reforma sądownictwa była potrzebna , dlaczego ? Podam przykład . Sędzia wezwał na świadków w pewnej sprawie dwóch braci z których jeden miał dwa lata a drugi cztery lata Wychodzi na to że tenże sędzia nawet nie zapoznał się z aktami To akurat usłyszałem od pewnego prawnika Nie jest to news przeczytany w gazecie Fakt Poza tym przeciąganie spraw , skazywanie ludzi za kradzież batonika gdzie aferzystów za którymi stoi tabun adwokatów nie skazuje się wcale To jest tylko wycinek tego co przemawia za tą reformą Po trzecie piszesz o rozdawnictwie pieniędzy przez partię rządzącą Za rządów PO pieniędzy nigdy nie było bo państwo było szczelne vat-owsko jak dziurawe sitko Mafie paliwowe, mafie vat-owskie miały tu raj na ziemi Według ciebie emeryci mają pracować do śmierci ? Zgadzam się z Tobą że co rząd rozdał to i tak zabierze tyle tylko że teraz widać gdzie te pieniądze idą Za rządów Tuska najlepsze były te jego coroczne wystąpienia że w tym roku dziura budżetowa będzie taka i taka Nie bolało Cię to że też wtedy płaciłeś podatki które jak myślisz gdzie się podziały Chcesz aby podatki płacili ci co głosowali na PiS . Każdy rząd podnosił podatki nigdy nie obniżał no chyba że przed wyborami Szybko zapominają tacy jak Ty jak to było kiedyś Mimo wysokich podatków obecnie żyje lepiej niż za rządów PO Wtedy bardzo często pracownik słyszał słowa w stylu – jak ci się nie podoba to dziesięciu jest na twoje miejsce Co taki ktoś robił pracował za najniższą krajową która wynosiła 1200 zł i żył od pierwszego do pierwszego A dzisiaj płacisz więcej podatków ,zarabiasz więcej ale też poziom życia się podniósł Może niewiele ale jednak . Nie zarabiam kokosów tyle tylko że mogę coś tam z wypłaty odłożyć , nie biorę Provident- a na zakup pralki itp. Za rządów PO nigdy nie miałam pieniędzy Wypłaty były zawsze okrojone , człowiek bał się co będzie jutro ,non stop na pożyczkach Pewnie powiesz że źle gospodarowalem budżetem domowym . Niestety muszę Cię zmartwić Zaciskałem pasa do granic możliwości I co ? Wielkie G….no miałem z tego Owszem na chwilę obecną zaczyna niepokoić to podnoszenie podatków tyle tylko że jeśli pamiętasz mieliśmy lockdown Wszystko było pozamykane . Na służbę zdrowia szły gigantyczne pieniądze A jak wiesz służba zdrowia to nie zakład produkcyjny Oni nie wyprodukują towaru który sprzedadzą i na którym zarobią Jak państwo nie da to będzie bida Arłukowicz z PO chciał zamknąć co trzeci szpital no i dodatkowo zamroził płace pracownikom służby zdrowia A teraz budżetówka walczy o podwyżki które im się oczywiście należą tylko skąd brać na to pieniądze ? Może Ty masz pomysł ? Podnoszenie podatków to niestety najłatwiejsza forma załatania dziury budżetowej Wszystkie partie rządzące tak robiły i niestety pewnie nadal tak będzie .

  • Sprawiedliwy napisałeś, że był lockdown ale tylko w wielu dziedzinach w Polsce teoretyczny. Czy Cembrit. Paroc, Krochmalnia nie działały? W Polsce tylko restauracje, hotele, firmy turystyczne mocno ucierpiały a reszta działała na 150 procent mniej lub bardziej oficjalnie. Ja żyłem normalnie za SLD, PO a teraz ceny nas dobijają i jako Państwo żyjemy na kredyt, który będą spłacać następne pokolenia. A jak Tobie PO obcinało wypłaty? Nie da się tak prosto porównać pensji bo kiedyś płaciłem za prąd 110 zł a teraz przy tym samym zużyciu 190 zł. Czy myślisz, że w każdym miasteczku musi być szpital? Prosty przykład-Mogilno-Strzelno-Inowrocław – czy będzie możliwość zapewnienia odpowiedniego wysokiego poziomu opieki w każdym? Oczywiście, że potrzebna jest reforma sądownictwa- ALE REFORMA A NIE ZAWŁASZCZENIE I PRZYWILJE DLA SWOICH- dziś wszystkie sprawy trwają jeszcze dłużej niż niby przed reformą- TO GDZIE POPRAWA? Jeśli PO kradło to kto został skazany? Wszyscy mają sporo za uszami tylko jak dla mnie ta władza jest super bezczelna i tym odstrasza ludzi.

 13. Burmistrz i rada , dlaczego nie ma w ostatnich latach budowy kanalizacji ,kierunek Trzemżal ,Szydłowo,Miława, czy kierunek Gołąbki ,takie były plany , podobne gminy z unii zrealizowały takie inwestycje , czy w gminie nie wiedzą że jest też taki program rozwoju obszarów wiejskich ? burmistrz
  już kolejny rok zatrudnia pracownika od funduszy , to chyba jakaś porażka i farsa ,czy remondis nie inwestuje w rozwój sieci kanalizacji, czy znający się na finansach gminy Pan Nitka też nic nie działa ,pojedżcie do innych gmin Łubowa,Witkowa ,Czerniejewa tam wam podpowiedzą. Jak można przez te lata nie wykorzystywać takiej szansy.Czy remiza OS w Trzemesznie bedzie skończona w tym roku, czy droga do browaru też zostanie zbudowana bo wycieto już tyle drzew a browar w Miłosławiu przekazał podobno 100.000 zł na ten cel , gdzie są efekty ?Panie Piechowiak , wiem że
  na to nic nie możesz na takich radnych, szkoda tutaj wymieniać z nazwisk to wielka porażka i w dodatku tak działający burmistrz,dokąd my zmierzamy w tej gminie, na nic nie ma pieniędzy tylko długi i długi ,takie są tłumaczenia.

 14. Mniejsza o wiele gmina Kłecko ,nie mająca takiego potencjału gospodarczego , przedsiębiorczości i jej rozwoju co gmina trzemeszno jest na 92 miejscu a my na 587 , to jest dyskwalifikacja i wręcz ośmieszenie, o czym to świadczy ?

 15. Wiesz co Sprawiedliwy- z koniem nie będę się kopał. Proponuję, o ile stać Ciebie na taki wysiłek, abyś w przerwie między TVP 1, TVP 3 i może TV Trwam a więc stacjami propagującymi „zgodę narodową, miłość, pokój i tolerancję”, zaczerpnął wiadomości trochę szerzej. Piszesz o zwolenniku PO, przesiąkniętym jadem, a swojego u siebie już nie zauważasz. Piszesz o kolesiostwie , złodziejstwie i sprzyjaniu niemieckim interesom poprzedniej ekipy. Skoro tak było, to spora jej część powinna siedzieć. Jakoś nie zauważyłem, ale oszczerstwa łatwo rzucać, właśnie w jedynie rzetelnych stacjach. Może za parę lat zmienisz zdanie, bo widzę że Twoja opcja polityczna jest mocno związana z zasobnością portfela.

   • Wiesz co kolego ? Jednak ciężko jest się tak poprostu wycofać Wiesz co widzę choćby tutaj – Wygaszamy PiS , wiesz co widziałem kilkadziesiąt razy na murach byłej fabryki czy to np. na ścianie jakiegoś przystanku ? Je…ać PiS Wiesz co widziałem w telewizji , prawdopodobnie było to TVP 1. ? Jak jakaś kobieta stojąca na zdaje się dachu busa czy coś w tym stylu która krzyczała – Wypiera…. lać do wyborców PiS . Mógłbym mnożyć przykłady w nieskończoność tylko mi się już zakwasy robią na palcach od tego pisania 😬 Widziałeś aby elektorat PiS- owski robił w Waszą stronę takie rzeczy ? PO jaki ma program wyborczy ? Non stop tylko próbują pokazać że PiS jest zły a oni są cacy A wyborcy PO oczywiście nie wszyscy co robią ? Jakby mogli to tych z PiS albo za PiS najpierw zastrzelili , później ciało poćwiartowali jakąś maczetą a na końcu teren na którym leżałyby ciała potraktowali z helikoptera napalmem Skąd się bierze w Was tyle wrogości Albo jak już zacząłem pisać to muszę albo raczej chcę coś powiedzieć o tym Waszym LGBT . Próbujecie pokazać jaki to PiS jest zły bo jest do tego typu rzeczy nastawiony anty A tak naprawdę wśród Nas byli , są i będą geje i lesbijki Mnie Oni wogole nie przeszkadzają Poprostu są i już Pełna tolerancja A wyborcy PO co chcieliby przez to osiągnąć ? Najpierw pozwólmy chodzić po ulicach ludziom z gołymi tyłkami , później pozwolimy się seksić na legalu w biały dzień w parku na ławcea co tam niech dzieci się uczą od małego a na końcu przeforsujemy ustawę zezwalającą na zawieranie małżeństw i seks z dwunasto – trzynastolatką tak jak to chcieli zrobić Holendrzy ?? Zapomnialbym wspomnieć o tym jak to PO chciało wpuścić na początek 15000 pseudo uchodźców Ludzi młodych którzy zamiast walczyć za swój Kraj idą do poprawnie politycznej uni europejskiej aby siedzieć sobie na socjalu oczywiście na Mój i Twój koszt Zastanawiam się z której strony wylewa się wiekszy jad ? Jak myślisz ?

    • Sprawiedliwy naprawdę nigdy nie widziałaś nienawiści ze strony PiSu? A wódz na mównicy sejmowej krzyczący o mordach zdradzieckich i mordercach? A „Jojo” krzyczący na miesięcznikach o złodziejach i komunistach to jest język miłości i szacunku? Tych przykładów można mnożyć. Nie wiesz jaka jest sytuacja tych uchodźców bo tam nie żyjesz i łatwo jest się wypowiadać z pozycji obserwatora bezpiecznie oglądającego telewizję. W czasie II Wojny Światowej też wielu Polaków uciekło z kraju i też byli to ludzie w różnym wieku, też ich oceniasz negatywnie? Ciekawe jak Ty byś się zachował w tamtych czasach.

  • Człowieku, raz jeszcze apeluję -nie projektuj na innych swojego „zaczadzenia światopoglądowego”. Wyłącz wszystkie stacje tv i nie włączaj żadnych internetów. Odpocznij, kuruj się!

  • Przypomnij sobie państwo pod rządami PO. Co to było? Cytuję prominentnego polityka i ministra waszych rządów: „chu, du i kamieni kupa”. Tyle w temacie rządów „totalnej opozycji”.

    • Wyłącz tv i przestań czytać plotkarskie portale. Sięgnij zaś do źródeł, czyli danych – liczby nie kłamią. Stosując Twoją matematykę jest 10x lepiej.

     • Te źródła które proponujesz już dawno przestały być wiarygodne zwłaszcza GUS.Czy jest lepiej? Trochę tak,ale nie 10 razy i to powoli zaczyna się kończyć, inflacja goni płace a one wiecznie nie będą uciekać. Nadejdzie czas kiedy trzeba będzie zacisnąć pasa i wtedy okaże się że rząd nie jest gotowy a suweren nie da przyzwolenia.PS.Anonim mnożąc przez 10 pewnie miał na myśli korupcję i pogardę w rządzie,bo to rzeczywiście widać gołym okiem.

 16. obrocic wykres do góry nogami i w tvpis bedzie ze nie jest zle – poklepia emerytow po ramieniu dadza im 13-stke w podatkach zabiora wiecej niz za PO i emeryt jak to emeryt z ekonomii noga widzi ze listowy mu niesie 13stke to zachwycony a wystarczyloby tylko usiasc podliczyc slupki pododawac i poodejmowac i by sam wiedzial wszystko a tak jak sie kto wróblem urodzil to kanarkiem juz nie bedzie.
  W biblii napisane po czynach ich poznacie a wy sluchacie tylko gadania !

  • Człowieku, Ty ojczystym językiem sibie wpierw poradź, potem i to ewentualnie zabieraj się ba ekonomię. Nie znasz się, a głos zabierasz. Typowy „ekspert wszechrzeczy”

 17. O czym w ogóle jest dyskusja. Jeśli w dyskusji na temat makroekonomii wypowiadają się politolodzy po prywatnych uczelniach. Prywatnych czyli takich, gdzie jedynym kryterium zadania egzaminu jest potwierdzenie dokonania przelewu za semestr. Wystarczy spojrzeć na FB i widać jacy geniusze intelektualni zabierają głos w sprawach, o których nie mają po prostu najmniejszego pojęcia. Pusty śmiech ogarnia, kiedy ktoś ledwo co matematykę zdał a teraz udaje wszechwiedzącego. Tak. Pusty śmiech.
  Takie pytanie dla tego, co chce wygaszać PiS. Zamiast inflacji wolisz deflację?

 18. Przestańcie wreszcie się przepychać zwolennicy PIS i PO. W takich pipidówach jak Wasza to praktycznie nie ma żadnego znaczenia. Jakie władze wybraliście, takie macie i nie szukajcie winnych na wyższych szczeblach władzy. Jeżeli nawet Wasz burmistrz byłby z jakiejkolwiek innej partii, to nie ma najmniejszego znaczenia. Jeżeli nie potrafi sprawnie i skutecznie zarządzać, to przynależność partyjna nic tu nie zmieni. Gorzka prawda jest taka, że Trzemeszno jest naprawdę w ogonie polskich miast, pod względem wykorzystania potencjału rozwoju. Wie to z pewnością każdy, kto choćby kawałek nosa wychylił. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby nastąpiła jakaś pozytywna zmiana w Trzemesznie. Sad but true…

 19. Zapraszam na następne wybory wszystkich…szczególnie tych którzy zamieszkali tutaj po latach 70 tych…spróbujmy wysadzić od koryta AUTOCHTONÓW to oni są cały czas MARAZMEM tego biednego miasteczka które nigdy się nie rozwinie…przez pustych i przemądrzałych…już mi się nie chce więcej tego słowa PISAĆ…proszę to przemyśleć !!!

 20. Burmistrz Dereziński odpowiada za taki stan i jego pseudopodpowiadacze którch już nie ma , to oni napuszczali na pracowników którzy znali się na robocie , były inwestycje i też zadłużenie bo pamiętamy w roku 2010 jak p Gotowała zostawił gminę bez żadnych długów, a jak była p .Skarbnik Kiełpińska którą w chamski sposób wręcz niegodny przyzwoitego człowieka p. dereziński i niektórzy ówcześni inspiratorzy -radni z jednym na czele doprowadzili w podstepny sposób na sesji w lipcu 2012 r do podłego odwołania to po tym czasie mamy to co mamy kolejni skarbnicy,oj jaki to był wychwalany przez burmstrza skarbnik Kociemba, która wiemy rzuciła to i nawet burmistrz nie wiedział że już jej niema , była taka wypowiedż nawet z jego strony w mediach.Mamy to co mamy, jeżeli nie ma ludzi którzy mieli pojęcie o gminie to ich się szkalowało, obrzucało gównem a dzisiaj p Gotowała i p Piechowiak pełnią bardzo ważne i odpowiedzialne funkcje w Żninie to chyba o czymś świadczy, bo w w niej jest rozwój ,nawet obecnie w każdy weekend odbywają się wydarzenia dla mieszkańców koncerty z udziałem znaczących zespołów jak Baciary , biesiady bo ludzie tego oczekują itp. rynek w Żninie wypełniony po brzegi mieszkańcami, rekreacja nad jeziorem, doznałem szoku co tam zrobiono w ostatnich latach.

 21. Może w następnych wyborach pójdziemy po rozum do głowy i wybierzemy gościa pokroju L Duszyński, bez znaczenia z jakiej partii będzie.

  • 100% racji,każdy który startował o to stanowisko i funkcję byłby o niebo lepszy ,bo chociaż chciałby się ambicjonalnie wykazać i być w pracy oraz angażować osobiście i dyscyplinować sam urząd bo od tego trzeba byłoby chyba rozpocząć, póżniej jednostki szkoły, osir itd- mówiąc krótko wziążc się do roboty a zwykłej bezproduktywnej gadaniny ,jałowych monologów typu nie wiem,zapoznam się , muszę sprawdzić, podejmę dycyzję w najbliższym czasie, tutaj mamy mistrzostwo dwóch liderów

  • Nie tylko emeryci,wszyscy przeciętni zjadacze chleba to odczują,tylko nie w jednym czasie ta świadomość do nich dotrze. ”Igrzyska” już się kończą i wnet zobaczymy ”fakturę”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj