Strona główna Polityka Nie było przestępstwa przy przekształceniu TPK

Nie było przestępstwa przy przekształceniu TPK

1362
24

Ponad rok trwało śledztwo z zawiadomienia Rady Miejskiej, w sprawie nieprawidłowości przy przekształceniu Trzemeszeńskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w spółkę. Radni wskazywali m.in. na niekorzystny dla gminy zapis o jednomyślności głosowania, niewykazanie wszystkich zobowiązań jakie ciążyły na TPK w momencie jego rozwiązania, a także ustalenia stałej opłaty dzierżawy za sieć kanalizacyjną.

W tym ostatnim przypadku chodziło o to, iż nowo powstała spółka ma płacić gminie stałą kwotę dzierżawy, bez względu na to, że sieć jest rozbudowywana.

29 września Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie umorzyła śledztwo w tej sprawie, nie dopatrując się przestępstwa. W uzasadnieniu prowadzący postępowanie prokurator zauważył, że nie było błędem ustalenie stałej kwoty za dzierżawę. Zadaniem gminy jest bowiem zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, między innymi w zakresie odprowadzenia ścieków, a nie maksymalizacja zysków.

Ponadto zwiększanie opłaty sukcesywnie z rozbudową sieci skutkowałoby uwzględnieniem ich przy naliczaniu taryf, co powodowałoby podwyżki dla mieszkańców.

Co do zobowiązań TPK, które zostały ujawnione dopiero po przekształceniu, prokurator uznał, że zgodnie z prawem, zobowiązania likwidowanego zakładu budżetowego przejmuje organ, który wydał decyzję o jego likwidacji. Obojętnie więc, kiedy zostały one ujawnione, obowiązek ich uregulowania spoczywał na gminie.

Prowadzący śledztwo odniósł się także do kontrowersyjnego zapisu o jednomyślności głosowania. Przypomnijmy – zapis taki umieszczono w umowie inwestycyjnej. W tej sytuacji gmina, chociaż posiada większość udziałów (60%), w głosowaniu ma takie same szanse jak jej wspólnik.

Według prokuratora, zapis taki ”ma zapewnić stabilność struktury, w tym w szczególności własnościowej, oraz działania spółki.”.

24 KOMENTARZE

 1. Na każde postanowienie służy zażalenie,należy bezwzględnie je zaskarżyć,uruchomić wszystkie organy centralne aby wnikliwie zbadać sprawę,bo co za wiedzę w tych zagadnieniach gospodarczych ma prokurator rejonowy,czy ma specjalistów od prawa gospodarczego,to kpina czytając takie uzasadnienie,gdzie jest poseł i senator z Pisu tacy niby patrioci.Radni bierzcie się do roboty,tylko poprzez zaskarżenie tego postanowienia może zbadać właściwy sąd.Panie Peno aby zaskarżyć to rozstrzygnięcie zamówcie dobrą kancelarię prawną Widocznie zawiadomienie ze strony Rady było słabiutkie.Nie wystarczy tylko paplać trzeba używać mocnych i merytorycznych argumentów.Do roboty i bronić interesu gminy, a tych co się dopuścili i doprowadzili do takiego stanu pociągnąć do odpowiedzialności karnej

 2. Trzeba przywołać inne okolicznośći całej tej sprawy począwszy od rzekomego przetargu z sierpnia 2013 r i inne aspekty,skonstruowanie całego mechanizmu i metodyki przekształcenia TPK czego autorem była pewnie kancelaria Leśny.Dzisiaj widzimy w Polsce ile cwaniaczków-prawników już jest oskarżonych w różnych aferach.Dlaczego kapitał niemiecki został dopuszczony na równi z naszym polskim do decydowania skoro my Polacy ześmy ten majątek zbudowali.Ile Remondis wybudował kanalizacji i wodociągów w ty okresie ?Którzy radni pojechali na wycieczkę do Niemiec- na pewno Pani Mądra,p.Tomczak i inni?Prokuratura w Gnieżnie to pośmiewisko,zawiadomić Prezesa Kaczyńskiego i Prokuratora Ziobrę,może coś ruszą

  • Twoje rady są słuszne ale proszę przyjść na komisję i zapytać o to tych radnych jak Wozny Dziel Koperski Maciol no i tych naj madzejszych panów Jankowskiego Derezinskiego oraz doradcę prawnego gdyż według pana Burmistrza -pamiętam hasła -miała być spółka znoszaca złot jaja a co wyszło tak jak zwykle gdzie udział biorą udział ci panowie gdyż ich działania szkodzą wizerunkowi gminy pośrednio powiatu zzapraszamy na komisję tematy gorące pozdrowienia

 3. Najlepiej zwolac telewizje i pania Jaworowicz bo sady to sady nie bede sie wypowiadac to tylko nadzwyczajna kasta rozwalic ta spole bo juz pracujemy jak murzyni nie mowiac o obozie dac rzadzic niemcowi szkoda slow.

 4. Przecież to nie koniec sprawy. Zatroskany i wyorca wskazali radnym możliwości dalszego postępowania i walki o sprawiedliwość.
  Radni powalczcie o nas.

 5. Dzień dobry,

  przeczytawszy fragmenty uzasadnienia decyzji prokuratury proponuję bezzwłocznie podpisać aneks do umowy z Remondisem z następującymi zmianami:
  1) całkowite zwolnienie Remondisu z opłaty z tytułu dzierżawy sieci -dzięki temu stawki opłat nie będą rosły, co przyczyni się do ograniczenia wzrostu kosztów utrzymania mieszkańców gminy i podniesienia odczuwalnego przez nich poziomu zadowolenia z życia

  2) przyznania honorowego obywatelstwa niemieckiego osobom, które przyczyniły się do zatajenia zobowiązań ciążących na TPK w chwili jego rozwiązania-dzięki czemu zostały one następnie pokryte przez gminę, co przyczyniło się do wsparcia, kulejącej od lat ,gospodarki niemieckiej

  3) przekazanie Remondisowi WYŁĄCZNEGO prawa do podejmowania decyzji w zakresie działania spółki- co z pewnością przyczyni się do jeszcze większego wzrostu stabilności struktury i sprawniejszego działania spółki i wreszcie umożliwi Panu Burmistrzowi i Radzie Miasta zajęcie się najważniejszymi sprawami mieszkańców, a nie „pierdołami”(czytaj ceną wody i ścieków)

  4) zwolnienie wszystkich lokatorów mieszkań komunalnych z obowiązku opłacania czynszu, energii elektr, ciepła, wody i gazu- co z pewnością służyć będzie realizacji zadania , polegającego na zaspakajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty , a nie, jak dotychczas ,maksymalizacji zysków

  pozdrawiam
  TDi

 6. No i towarzycho znów się rozpisało . Ludzie skąd Wy bierzecie swoje mądrości . Czy społeczeństwo jest naprawdę takie ciemne . Opieracie swoja bardzo wątpliwą wiedzę z durnych przekazów internetowych udając mędrców .
  Rada na czele z Panem przewodniczącym niech w końcu zrozumie , że ich czas minął .
  Bardziej nie można było się ośmieszać . Te rozgrywki personalne przestają być zabawne . Robicie tylko szkodę temu miastu wystawiając siebie na pośmiewisko i szyderę .
  Burmistrz Dereziński był , jest i będzie . Panie Krzysztofie
  głowa do góry . Jest coś takiego jak zwycięstwo moralne i Pan to osiągnął .

   • Zrozum , że Trzemeszno nie potrzebuje żadnego Don Kichota ani Sancho Pansę . A jeśli któryś z radnych ma zakusy na wystartowanie na Urząd Burmistrza to już teraz proponuje ostudzić swoje zapędy . Chybna , że ktoś chce się ośmieszyć ,
    ponieść klęskę życiową upadając na twarz .
    Pan Burmistrz jeżeli wystartuje w wyborach ma wygraną w kieszeni . Tego faktu nikt nie zmieni .
    A teraz zobaczymy jaki jest poziom Twojej wiedzy i inteligencji .
    BYŁO CYMBALISTÓW WIELU … .

    • Racja, że nie trzeba nam ani Don Kichote, ani Sancho Pansa. Rzecz w tym, że Dyzio na urzędzie przejawił wiele z cech i zachowań bohaterów powieści Cervantesa. Problem jest więc poważniejszy niż Ci się wydaje.

    • Gratuluję dobrego samopoczucia i bystrego oka w postrzeganiu sukcesów naszej gminy pod rządami Pana Derezińskiego. „Trzemeszno nie potrzebuje żadnego Don Kichota ani Sancho Pansę” – to prawda, ale przede wszystkim nie potrzebuje Burmistrza Derezińskiego!!! Jeżeli jednak Pan Dereziński wystartuje, to powinien jemu przeciwstawić się ktoś kto będzie: kompetentny do sprawowania takiego urzędu, odpowiedzialny, mający pomysł na Trzemeszno i Gminę, uczciwy i gospodarny jak przystało na gospodarza gminy.
     PS
     Dyskusji na temat mojej wiedzy i inteligencji pozwolę sobie nie podjąć na poziomie cymbalistów.

   • Żeby kandydatem być trzeba się liczyć że będzie trzeba się liczyć z zbadania przywozu ścieków niezgodne z prawem zpoza gminy przez pana Zi…. rozliczenia dokonać z pan Bi…. wszystkie zaniedbania delegacj wyjazdy na koszt urzędu ITAK dalej ja mu nie odpuszczę mieszkańcy miasta nie mogą być traktowani gorzej jak obywatel kraju którego działanie pamięta cały kraj a zabawa będzie przyjemnym dzialaniem pokazania jak działał burmistrz i co się dzieje I jak pracują jego ludzie t

    odroczenie komisji to tylko odroczenie czasu oceny do zobaczenia na komisji M

 7. Swoje przedsiebiorstwo oddac niemcom to juz trzeba byc naprawde nie powiem kim bo az sie wsciekam jakby z naszych poprzednikow nie umieli zarzadzac macie teraz to macie wszystko oddajcie wywalic ich z Trzemeszna na zbity ….

 8. Co miasto dostało za sprzedaż komunalki, wodociągów? Przecież sama wieża ciśnień to kilka milionów. Kilometry rur, kanalizacji, wody. Budynki, wodociągu, oczyszczalni, nawet stary traktor. Za taką sprzedaż powinniśmy dostać kilkaset milionów. Gdzie ta kasa? Jak zwykle sprzedano za złotówkę i gmina ciągle biedna z ogromnymi kredytami, pięknie.

 9. Pan Wożniak pomału chyba rozumie ,że powinien działać dla dobra wyborców a nie szukać poklasku u szkodników. Wierzę w jego mądrość ,bo to dobry człowiek, tylko w Radzie jakoś pogubiony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj