Strona główna Kultura Narodowe Święto Niepodległości w Trzemesznie

Narodowe Święto Niepodległości w Trzemesznie

3347
43

Uroczystość odsłonięcia tablicy pierwszego premiera II Rzeczpospolitej – Jędrzeja Moraczewskiego – rozpoczęła obchody Narodowego Święta Niepodległości w Trzemesznie.

Sylwetkę i dokonania bohatera przedstawił burmistrz Krzysztof Dereziński, który następnie – razem z przewodniczącym Rady Miasta Trzemeszna Sławomirem Peno – dokonał ceremonii odsłonięcia obelisku. Tablicę poświęcił ks. Piotr Kotowski – delegacje złożyły pod nią wiązanki kwiatów.

Wysłuchano Poloneza As -dur op. 53 Fryderyka Chopina oraz utworu Zbigniewa Herberta „Pan Cogito” w wykonaniu harcerki Martyny Wekwerth.

Po zakończeniu uroczystości zebrani przeszli do bazyliki, gdzie odprawiona została msza święta za Ojczyznę. Na zakończenie wierni odśpiewali „Boże coś Polskę”, a patriotyczne pieśni zaśpiewała „Kantata”. W trakcie nabożeństwa wystąpił ukraiński zespół „Czeremszyna” z Tarnopola.

Ostatnia część obchodów miała miejsce na parafialnym cmentarzu. Tam przedstawiciele władz samorządowych, szkół, stowarzyszeń i instytucji złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej.

W obchodach udział wzięły poczty sztandarowe. Zuchy i harcerze zaciągnęli warty honorowe. Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu państwowego .

43 KOMENTARZE

 1. No coz bardzo biednie a gdzie dom kultury czy nie maja glosnikow zeby wlaczyc nam piesni patriotyczne na skwerze chetnie bysmy posluchali i pospiewali a szkoda cicho jakby byla zaloba miasto zamarlo i tyle bylo czasu na zorganizowanie .

  • No własnie, czy do organizacji wspólnego śpiewu potrzeba jakiś nakładów finansowych? To przerasta DK? A OSiR to cokolwiek zrobił?

 2. Typowa sztampa. Odsłonięcie, złożenie kwiatów, przemarsz, msza, znowu składanie kwiatów. Na odsłonięciu oprócz delegacji, pocztów, harcerzy i tych co przyjść musieli – garstka osób. W kościele frekwencja dopisała, ale to w końcu niedzielna msza. Na cmentarzu też bez szału. Serce sie kraje gdy oglądam tłumy ludzi śpiewające hymn w różnych miejscach Polski. Przyszli, chociaz nie musieli. Ale ktoś tam ich zmotywował do tego. Nie neguję tego co się dziś wydarzyło, upamiętnienie Moraczewskiego godne. Ale zabrakło czegoś, co po prostu przyciągnęło by zwykłych mieszkańców.Czegoś, dzięki czemu poczulibyśmy,że jesteśmy razem. Władza i zwykli ludzie.

 3. Było pomnikowo, kościołowo , cmentarnie. Jak zawsze. Nie mam nic przeciwko takim formom świętowania, ale w tym roku na stulecie to trochę ubogo.
  Dobrze,że odbyła się uroczystość szkolna „Nie gniewaj się Polsko”.
  To był niewątpliwie punkt kulminacyjny obchodów Narodowego Święta w naszym Trzemesznie !
  Kto był, ten wie.

 4. A gdzie było liczne społeczeństwo ! Mało ludzi przyszło wielkie brawa dla każdego uczestnika i organizatora i dla Pana Boga za piękną pogodę ! A gdzie wy byliście wieczni krytykanci wszystkiego i wszystkich w Trzemesznie.

 5. Byłam, widziałam i jest mi przykro. Uroczystość wyglądała tak samo jak rok temu, dwa lata temu i trzy lata temu…
  Naprawdę władze mogły by się bardziej postarać by uczcić tak niesamowitą rocznicę. Więcej się działo w Trzemesznie przed wyborami, niż w 100 rocznicę naszej niepodległości. Żałosne. Panie burmistrzu, nie wstyd Panu, że młodzież w tej gminie (jak ktoś słusznie zauważył w komentarzu wyżej, o spektaklu w sp1), robi więcej od Pana? Po raz kolejny się zawiodłam.

 6. Burmistrzu, czy w Trzemesznie naprawdę nie ma ludzi z pomysłami? Są! Tylko trzeba im oddać inicjatywę. W przeciwnym razie nigdy nie wyjdziemy poza schemat – pomnik, kościół, cmentarz.

 7. W Trzemesznie ludzie by przyszli jak by coś za darmo było! I za chwilę znajdzie się jakiś mądrala co powie, że nie prawda ale niestety …

  • Panie Adamie, zapraszam na promocję książki „Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego 1918-1919” do Auli LO, 28 listopada na godz. 17. Wydarzenie wpisane w kalendarz obchodów rocznicowych. Główny organizator Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Tam będzie można otrzymać za darmo egzemplarz 400. stronicowej książki.
   Pozdrawiam, dr Andrzej Leśniewski

 8. Pan Jankowski żeby było uroczyście niech przełamie się i powie,że nie potrafi już wyjść poza skostniały schemat. Niech zwróci się do młodzieży i ich niektórych nauczycieli. To nie wstyd. Nie było tragicznie, ale do świętowania to daleeeko.
  Burmistrz jest teraz po nerwach ,to też niech popatrzy co, gdzie i JAK się dzieje.

 9. Niczego nie dawali a jednak byłem. Przede wszystkim wszystko zbyt rozciągnięte w czasie. Potwierdzam, że zabrakło radosnego świętowania. Dla mnie wzorem jest Poznań, antywzorem Warszawa.

   • Oczywiście, że Poznań. Żadnych tęczowych elementów nie zauważyłem. W Poznaniu nikt nikogo nie wyzywał od hołoty, ani czerwonej ani jakiejkolwiek. Nikt nikogo nie chciał na drzewach wieszać. Nie zaproszono włoskich faszystów. Było za to radośnie i w zgodzie. Ale Mikrofonowi widocznie bardziej odpowiada zadyma, groźby i polskie piekiełko.

 10. Na krótko przed 100 leciem znajomy[nie trzemesznianin] powiedział mi: u was to na pewno będzie uroczyście bo tylu znanych Polaków i wydarzeń historycznych, mało które tak małe miasto ma.No właśnie.Była wspaniała okazja ich przypomnieć a może i pokazać w historycznym pochodzie.Tablica upamiętniająca Morawieckiego trochę mało.Zorganizowanie wspólnego śpiewania hymnu nic nie kosztuje.Myślę że można było uzgodnić z proboszczem wyjątkowe przesunięcie godziny mszy i tak jak wszędzie o 12 śpiewać hymn.
  Panie Burmistrzu chyba czas na zmianę zastępcy i dobrą pracę Domu Kultury.

  • Dom Kultury pracował na całego. Na dole szkoły próba Strzechy, nieco na górze podniosła uroczystość. W tym samym czasie! Kakafonia! Wydaje mi się, ale nie jestem pewien, że drzwi od Strzechy były otwarte. Kto wie jak było na pewno, to niech napisze czy mam racje czy nie!

  • Z częścią komentarza „sympatyka” się zgadzam.Ale jeśli w Trzemesznie odsłonięto tablice Morawieckiego,to ja się wyprowadzam!!!:)

 11. Płyta upamiętniającą Moraczewskiego to jest porażka. Dlaczego w Trzemesznie wszystko na odpieprz jest robione.
  Proponuje sie przejść i zobaczyc z bliska jakie fatalne wykonanie.

  • Dokładnie – płyta do poprawki – jest okropna . Datę to już w ogóle ciężko przeczytać – wstyd ….. jak zwykle przyklapnięte – to się liczy – oby tak dalej 🙂

 12. Porazka jest plac Wojciecha zapraszamy wszystkich jak na odpieprz jest zrobiony zero pojecia panie redaktorze moze par fotkow z tego placu moze sie ktos zajmie tym placem po co byly montowane te trojkaty zeby dzieciaki po tym skakaly a gdzie trawa przycieta zarasta plac chwastami przechodzac mozna sie poslizgnac przez kupe lisci wstyd wstyd Trzemeszno.

 13. I znowu rozdzwięk między tym co burmistrz mówi a tym co robi. Wróciłam właśnie do niedawnego wywiadu. „Będę rozmawiał z tymi urzędnikami do których pracy jest najwięcej uwag.” Ciekawe z kim burmistrz jutro porozmawia.

 14. I znow to samo tablica kosciol cmentarz .Przeciez to takie wielkie wazne swieto i radosne.Radosne a u nas smutne, hala stoi ale nic w niej dla mieszkancow jak zwykle sie nie odbylo.

 15. Proszę państwa przejechac się nową ulica Borowskiego już jest pofaldowana co będzie na wiosnę Panowie szybko to się pchły łapie a nie wszystko bo wybory i po co jak już jest wiadome wszystko 16 listopad 2018 gmina Trzemeszno odzyska wolność od elektoratu który lubi jak mieszkańcy włodarze są na pierwszych stronach gazet mediów telewizji itd dlatego zapraszam wszystkich na sesje rady miejskiej terminarz w biurze rady

 16. To teraz widać wszystko, na chura ,na wybory ,byle szybko przecinać wstegi,a co bedzie póżniej,ul.Borowskiego to już sie zaczyna fusiera a co bedzie dalej? czy to też ta inwestycja z kredytu komercyjnego, bo teraz w wywiadzie z info 24 burmistrz mówi ze budżet jest trudny, w kampanii było wspaniale.Jak natomiast p.Piechowiak i cały jego komitet podkreślali w kampanii rzeczywisty stan to do wielu nie docierało?

 17. Święto Nieoodleglosci a Ukraińcy śpiewają ? Trzemeszenscy patrioci przestali istnieć czy zostało 4 i pięciu piw nie zamawiają? Kiedy książka do kupienia
  Pozdrawiam

 18. Ciekawe ilu Wielkopolan,a zwłaszcza dzieci,śpiewając hymn 11 listopada,zdawało sobie sprawe,że 100 lat temu,tutaj jeszcze Polski nie było i komu to „zawdzięczają”…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj