Strona główna Kultura Muzeum czeka na siedzibę

Muzeum czeka na siedzibę

1177
10

Rozpoczyna się rok szkolny, a planowany w Szkole Podstawowej nr 1 remont pomieszczeń jeszcze się nie zaczął. Sprawa rozbija się o pomieszczenie zajmowane przez Muzeum Regionalne, w którym złożone zostały eksponaty zbierane od lat przez Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych.

Jak nas poinformowała dyrektor SP nr 1 Ewa Balcerzak, opóźnienie w remoncie nie zakłóci w żaden sposób nauki w szkole. Remontem mają być objęte pomieszczenia najniższej kondygnacji, bez których w bieżącym roku szkolnym placówka będzie mogła funkcjonować. Od przyszłego roku dojdzie jednak klasa VIII i wtedy to wyremontowane pomieszczenia staną się niezbędne, dlatego też oczekuje decyzji co do zgromadzonych zbiorów.

Nad zaistniałą sytuacją ubolewa prezes stowarzyszenia Andrzej Leśniewski w przesłanym do redakcji stanowisku. Podkreśla on, że nie kwestionuje prawa gospodarza obiektu do wykonywania tam niezbędnych prac. Zwraca jednak uwagę, na swoisty ”stan tymczasowy” trwający od 2004 roku.

Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych od lat zabiega o możliwość przeniesienia zbiorów muzeum złożonych w kartonach, zgromadzonych w ostatnim pomieszczeniu z niegdyś użytkowanych pomieszczeń w budynku Szkoły Podstawowej nr 1, tzw. „sali wystawowej” liczącej ok. 40 m 2. Stowarzyszenie z utęsknieniem wyczekuje decyzji wskazującej nową, docelową siedzibę muzeum. Z żadnych innych wieści nie ucieszylibyśmy się bardziej, niż z decyzji wskazującej gdzie przenieść zbiory, by móc je eksponować’’ – pisze A. Leśniewski.

Prezes SMZH zauważa też, iż każdorazowa przeprowadzka to kolejne zagrożenie dla eksponatów. Stąd oczekuje, że władze gminy wskażą docelowe a nie kolejne tymczasowe miejsce. Według A. Leśniewskiego powinny to być pomieszczenia odpowiednio przygotowane, zgodnie obowiązującymi przepisami. Jak przypomina, już w 2006 roku Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli instytucjonalizacji Muzeum Regionalnego w Trzemesznie.

Dokument podpisał ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Dereziński, zlecając wykonanie uchwały burmistrzowi” – zauważa prezes stowarzyszenia.

Zastępca burmistrza Dariusz Jankowski poinformował nas, że samorząd widzi potrzebę pilnego rozwiązania problemu. Zapewnia, iż decyzje będą podejmowane w uzgodnieniu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. W tym celu zorganizowane zostanie spotkanie, na którym uzgodnione zostaną szczegóły dotyczące dalszych losów eksponatów.

10 KOMENTARZE

 1. Co z inwestycjami w gminie? Jak zwykle szkoły remontuje się w okresie szkolnym, a nie w wakacjach. Ogólnie nie można zrobić jednej dobrej nowoczesnej podstawówki? Miał być spory budżet i nic nie wyszło. Zimą będą robić kanalizacje, wodę? Dlaczego Niemcy nie inwestują w kanalizację i wodę tylko gmina? Mają 40% i żądzą. Drogi do browaru również nie będzie jak ronda z powiatem. Parki, park? Jednym słowem nic, parę chodników. Brawo.

 2. Panie Jankowski, spotkanie powinno odbyć się w maju, najpóźniej w czerwcu. Teraz to już powinno być po remoncie w szkole a muzeum w nowej siedzibie. Zresztą, to już taki trzemeszeński zwyczaj. Jak nie wiemy co zrobić to zorganizujmy spotkanie.

 3. Od 2006 roku nie mogą zrealizować uchwały. 11 lat szukają miejsca na muzeum a jedyne co potrafią zrobić to zorganizować kolejną nasiadówkę. Czy w naszej gminie to już we wszystkim musi być taka jedna wielka niemoc ? Zero decyzyjności.

  • Spójrz na Dyzia jako burmistrza – niekompetencja, nieporadność, brak namysłu, zero zdolności kierowniczych, no i teraz spójrz na miasto i gminę…

 4. Panie Burmistrzu imprezy jest czas organizować a muzeum nie muzeum to chistoria regionu pana chleb pana studia którymi się pan tak chelbi w rozmowie z mniej wykształconym i na rozprawach ale to pan zarzyna region kulturowo gospodarczo szerzy się wandalizm media roznosza wieści na cały świat przekręt remondis świetlica budżet bardzo dziwny robi pan wszystko na nie nie przychodzi pan do pracy powiedziałem panu że ci co cię wybrali to cię wywioza na taczkach to zaczęło się dziać jest pan nie wiarygodny nie ma pan zdania tylko pan obiecuje i zapomina co obiecywał na słowa krytyki jest pan agresywny czy to kobieta mężczyzna dyrektor mieszkaniec żadnego szacunku traktuje pan piastowany urząd jak własny folwark czas z tym skończyć aby nie dopuścić do smrodu jakiego może pan narobić swoim niedzialaniem mamy więcej imprez niż cały powiat śmieją się z nas że bal za balem a
  dziury po kolana

 5. jutro zobaczymy plan, i się okaże, czy brak tych pomieszczeń rzeczywiście nie zakłóca funkcjonowania szkoły. Już po wprowadzeniu zerówek w szkole zrobiło się ciasno, a teraz w szkole zostaje cały rocznik – PIĘĆ nowych klas siódmych. Wydaje się, że mamy powody do niepokoju. Oby nieuzasadnione.

 6. Dzień dobry,
  Jedenaście lat nie wystarczyło Panu Burmistrzowi na wykonanie uchwały Rady Miasta w sprawie instytucjonalizacji Muzeum Regionalnego.
  Ż E N A D A.
  W każdym innym mieście wysiłki takiego bezinteresownego pasjonata jak Pan Leśniewski, byłyby zauważone, docenione i nagrodzone.

  Od każdego lokalnego włodarza należy wymagać dbałości i troski o materialne ślady naszej lokalnej (jakże bogatej ) historii-tym bardziej od nauczyciela historii.

  Stoją i czekają na godne przyjęcie zbiorów gromadzonych własnym staraniem i latami przez Pana Andrzeja:Alumnat (pisałem już kilka miesięcy temu-NIE MA LEPSZEGO MIEJSCA na muzeum), budynek Szkoły Zawodowej, Łazarz czy piękny budynek dworca PKP.
  Trzeba tylko chcieć…
  A że trzeba na to pieniędzy ? Pieniądze potrzebne są na wszystko i ZAWSZE ich brakuje-umiejętność zarządzania (oprócz oczywiście umiejętności podejmowania szybkic decyzji-kłania się Dyzma:-), to umiejętność racjonalnego wyboru, przed którym codziennie stoi władza.
  Może po prostu należy (oprócz poprawy gospodarności-patrz chodniki na Manhattanie) WYEGZEKWOWAĆ zaległe podatki od Remondisu, przestać wyrzucać pieniądze przez okno (kancelarii od VATu) i przestać podlizywać się wiejskim wyborcom nieracjonalnymi inwestycjami.
  Historia osądzi władze Trzemeszna-oj nie będzie to łagodny wyrok…
  Całym sercem kibicuję Muzeum Regionalnemu i Panu Leśniewskiemu-życzę by wreszcie -po 11 latach przestali się tułać po pakamerach i zawilgoconych piwnicach.
  Historia Trzemeszna i Trzemesznian na to zasługuje…
  Pozdrawiam

 7. Wstyd i żenada że prze 11 lat burmistrz nie potrafił lub nie chciał (zarówno jedno jak i drugie świadczy o tym że nie nadaje się na burmistrza) znaleźć miejsca na muzeum naszej małej ojczyzny – Ziemi Trzemeszeńskiej. To wstyd że dużo mniejszym od Trzemeszna Strzałkowie władze potrafią zadbać o historię swojego miasteczka a u nas od 11 lat rządy sprawuje burmistrz historyk i muzeum nie ma!!! Ale to jest tak jak mówi niedawno zasłyszany dowcip o naszym Trzemesznie. A brzmi on tak. Wchodzisz w Trzemesznie do urzędu, patrzysz a tam… burmistrz przyjmuje mieszkańców :)))

 8. Szkoda że nasz włodarz opiera swoje działania na klamstwach. Dzieci 6 letnie miały być przeniesione do pawilonu, po remoncie… A jest prowizoryczne odmalowanie ściany… Gumolit dziurawy… Od stający … Mam nadzieję że nikt nie złamie tam nogi.. Te same panie… Kolejne kłamstwo.. Na plus tylko to że panie obecne są bardzo fajne…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj