Strona główna Różne Młodzi obserwują przyrodę

Młodzi obserwują przyrodę

4606
12

Fundacja „Veolia Polska” była inicjatorem konkursu „Młodzi obserwatorzy przyrody”, adresowanego do uczniów trzemeszeńskich szkół. Uczestnicy – pracując w zespołach – mieli zaprojektować miejsca edukacyjne, w których każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej na tematy związane z przyrodą.

Tematami wiodącymi były zapylacze, drzewa na terenie miasta i ptaki. Technika wykonania prac była dowolna – mogła to być grafika, film, prezentacja, makieta.

Rozstrzygniecie konkursu odbyło się wczoraj w Urzędzie Miejskim. Nagrody ufundowane przez fundację „Veolia” wręczał burmistrz Krzysztof Dereziński, który sprawował honorowy patronat nad konkursem. Towarzyszyli mu – jego zastępca Dariusz Jankowski i przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka.

W kategorii klas I – VI pierwsze miejsce zajęli uczniowie ze szkoły w Trzemżalu. Zaprojektowali oni kącik przyrodniczy przy szkole z ośmioma tablicami edukacyjnymi. W tej samej kategorii wyróżniono pracę dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 za wykonanie „Mini zielonej stacji” i opisanie wszystkich drzew na terenie szkoły w formie numerów i obrotowych tablic.

Druga kategoria obejmował klasy VII i VIII, oddziały gimnazjalne i szkoły ponadpodstawowe. Zwyciężyła grupa uczniów z SP nr 1 za pomysł „ptasiego zegara” do zainstalowania w parku „Baba”.

Wyróżnienie otrzymała młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych za wyznaczenie w formie graficznej trasy spacerowej po Trzemesznie, opracowanie przyrodniczej ulotki i kart zabaw dla najmłodszych, a także założenie ogródka do uprawy brzozy niskiej na terenie szkoły.

12 KOMENTARZE

  1. Szkoda,że ktoś nie zrobił trasy spacerowej pt. „Tu kiedyś rosły miododajne lipy w Niewolnie”. Łatwo nagradzać i teoretyzować.Gorzej z faktycznym dbaniem o przyrodę przez naszych włodarzy.Ponawiam pytanie,na które obiecywał bezzwłocznie dać odpowiedź Burmistrz,jakieś 2 miesiące temu-co się stanie z resztą niewoleńskich lip?

  2. „Inicjatywa Naprawcza”czas kampanii wyborczej się skończył czas na prace po obejrzeniu relacji sesji Rady Miejskiej ręce mi opadły.Stwarzacie wrażenie nie przygotowanych i nie bardzo wiedzących o co chodzi. Pan Nitka mówi w zasadzie nie wiadomo o czym, byle mówić. Wygląda to na zbiór przypadkowych ludzi przez przypadek dzisiaj nazywanych „radnymi „. Co Wy chcecie „naprawiać” i jak ? Same slogany to trochę mało. Odnoszę wrażenie że trafiliście chyba z łapanki do Rady Miejskiej. Wstyd to oglądać i słuchać. Przykro mi ale tak uważam. Pozdrawiam.

  3. Tak sobie śledzę czujniki smogu w Trzemesznie, których Trzemeszno dorobiło się minionej kadencji ? Czy Szanowni Panowie Burmistrzowie wraz z Przewodniczącym Rady przewidują również jakieś nagrody za trucie mieszkańców dla najbardziej ambitnych kominów gospodarstw domowych w naszym mieście ? Dość jasno rozumiem, że Pan Burmistrz swoim długoletnim zarządzaniem objął już patronat honorowy nad jakością powietrza w Trzemesznie

    Czy wedle zaleceń przy niskim cisnieniu atmosferycznym mamy ubierać maski naszym dzieciom ??

    Czy przewidujecie jakąś akcję w przedszkolach/szkołach – maseczka i do domu/ samochodu ?

    Pytam poważnie, ponieważ gdybym przyszedł na radę i zastrzelił kogoś to został bym skazany za morderstwo

    Natomiast Wy sukcesywnie z sezonu na kolejny sezon podtruwacie nas – mieszkańców – również dzieci – jakością powietrza – co jest morderstwem rozłożonym w czasie – zbrodnią Waszą jest nie rozumienie problemu, ignorancja oraz brak pomysłu i chęci na rozwiązanie tej kwestii ?

    Oczywiście macie sporo szczęścia bo demokracja jak pokazują wybory Was nie ukara, bardziej historia – ale to śpiew przyszłości i być może znajdzie się jakiś dyletant który na Waszych pomnikach pomyli daty Waszych narodzin ?

    • Panie Macieju- trudno się nie zgodzić z Pańskimi spostrzeżeniami. Jakość trzemeszeńskiego powietrza jest fatalna i -o zgrozo- rękę do tego przykładają również niektórzy Radni. Idąc rano na dworzec przechodziłem kilka dni temu obok domu jednego z nich. Kłęby czarnego, smrodliwego i gryzącego w oczy i gardło dymu zaścieliły całą okolicę…
      Następnym razem zrobię zdjęcie komina-truciciela (ciekawe czy Pan Redaktor by je opublikował?)
      Przy okazji- wysłuchałem z zainteresowaniem radiowej audycji propagującej inny niż tradycyjny sposób rozpalania w piecach. Najwięcej szkodliwych substancji ( oczywiście mówimy o rozpalaniu drewna i węgla, nie plastiku, czy innych świństw) powstaje właśnie w czasie rozpalania- szczególnie wg starego schematu, czyli „od dołu”. Technika polegająca na rozpalaniu „od góry”( podpałka ułożona NA wierzchu drewna, a nie pod nim) jest zdecydowanie mniej szkodliwa : powstaje o wiele mniej dymu i szkodliwych związków.
      Niektóre gminy sfinansowały wręcz programy szkoleniowe dla swoich mieszkańców by ci właśnie tę technikę wdrożyli. Oczywiście to nie rozwiąże problemu smogu w mieście i braku alternatywy (czytaj sieci gazowniczej, czy ciepłowni miejskiej, do której można by się podłączyć) oraz trującej nas setkami ton rocznie emisji z kominów Paroca, ale myślę, że tę praktycznie bezkosztową innowację warto byłoby w Trzemesznie zaszczepić.
      Sebastianie- święte słowa. Gęby pełne frazesów, medale( kupione) dla ekogminy – po jednej stronie i masowa( i do tego głupia -jak w Niewolnie) eksterminacja drzew po drugiej.
      Pozdrawiam
      TDi

  4. Do Sebastiana szkoda tych lip w niewol;nie ale co zrobić tacy ludzie tam mieszkają….
    A kwestia palenia śmieciami w piecach jest normą i z tym nic nie będą robić włodarze a dlaczego… powodów jest dużo
    Szkoda tylko naszego zdrowia.
    Myślę ze dobrym roz2wiązaniem jest robienie filmów czy zdjęć i umieszczanie ich na stronie niby niezależnego t24 może przejdzie i jak właściciel zobaczy swój komin to może się zawstydzi i zmieni postępowanie

    • Drogi Raczku- obiema rękami podpisuję się pod pomysłem robienia, przesyłania i publikowania zdjęć i filmików trujących nas kominów. Niekoniecznie z podawaniem adresu i danych właściciela (RODO)- myślę, że właściciel i tak pozna, zawstydzi się i porzuci niecne praktyki. Dla dobra swojego i nas wszystkich.
      To co Panie Redaktorze ruszamy z akcją:” W zimie-przeciw zadymie”?
      Pozdrawiam
      TDi

    • Do raczka,proszę nie wrzucać wszystkich mieszkańców Niewolna do jednego wora.Były i nadal są osoby,mieszkające w tej wsi,którym los przyrody nie jest obojętny.Twój pomysł ze zdjęciami bardzo dobry.Pozdrawiam

  5. Z tego co widzę Przewodniczący Rady i Burmistrz już od kilku kadencji, jak jeden tak i drugi, NIC w kierunku ochrony naszego środowiska nie zrobili. Natomiast bardzo się szczycą tym jakie to gmina ma osiągnięcia w ochronie środowiska -jak dzieci wezmą udział w jakimś konkursie egologicznym i okaże się, że zdobyły nagrodę. No to drodzy mieszkańcy patrzcie i podziwiajcie nas jacy jesteśmy postępowi, chojni i ekologiczni, ponieważ JAK PODAJE REDAKCJA TV24 cyt….”Rozstrzygniecie konkursu odbyło się wczoraj w Urzędzie Miejskim. Nagrody ufundowane przez fundację „Veolia” wręczał burmistrz Krzysztof Dereziński, który sprawował honorowy patronat nad konkursem. Towarzyszyli mu – jego zastępca Dariusz Jankowski i przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka.”To drodzy mieszksńcy i Wyborcy tych Panów, teraz dziękujcie im i oddychajcie świeżym powietrze w trzemesznie, bo burmistrz objął patronat nad konkursem. Dziękujcie im za to, taki sukces taki patronat. Macie co, żeście wybrali Wszystko zatrute całe nasze środowisko i tylko choroby słychać wszędzie ludzie chorują na nowotwory płuc i innych organów skąd to. To wam powiem z TĄD TO, moi drodzy Z TĄD TO. Za tak zanieczyszcone środowisko i trucie nas codziennie kominy mieszkalne to nic. GMINA przyzwoliła na rozbudowe truciciela którym był Parocc i jest teraz za ich przyzwoleniem jeszcze większy, ponieważ nastąpiła rozbudowa. Pytam się, co Gmina zyskała przez rozbudowe Parocca, przecież to nie jest firma Polska, tylko zagraniczna. I co kto nas truje i zabija. Należą się ludziom chorującym w tym środowisku odszkodowania, ale ludzie tego nie wiedzą, a przewodniczący i burmistrz nagrody wręczają i mówią …”Tak dbamy o nasze środowisko”. Skandal ludzie obudzcie się, bo powietrze mamy zatrute i stąd te wszystkie choroby nowotworowe i inne.

  6. Młodzi obserwują przyrodę, a starzy trują przyrodę. I nas wszystkich dookoła trują. Po 16 nie da się wyjść, bo się człowiek nawdycha smrodu.
    Zainstalowany został monitoring zanieczyszczeń. Jest z tego jakiś pożytek? Został ktoś ukarany mandatem?
    A jak jest z programem dopłat do wymiany starych pieców i na docieplenie budynku. Ktoś zgłosił się z wnioskiem? Otrzymał taką dopłatę?
    Co pracownicy urzędu robią w tej sprawie? Może im nie zależy, bo i tak niektórzy mieszkają poza Trzemesznie.
    Czy nadal będziemy truci przez to, że palone są śmieci, odpady, zużyte preparaty i elementy przez nieuświadomionych, skąpych bądź leniwych mieszkańców?
    Ludzie, OBUDŹCIE SIĘ !!!!

  7. Pytanie do pana redaktora czy jeśli będziemy przesyłać zdjęcia kominów to czy będzie pan jest publikował bez komentarzy tylko same zdjęcia ??? proszę o odpowiedz .

  8. Młodzi obserwują przyrodę i Pana Burmistrza , który kierował autem pod wpływem alkoholu !
    Został za ten czyn skazany WYROKIEM Sądu RP . Uczcie się młodzi biorąc z niego przykład bo ,,NIC SIĘ NIE STAŁO,, . Pan Burmistrz to truskaweczka na torcie nie do podrobienia !!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj