Strona główna Kultura Młodzi aktorzy w SP 1

Młodzi aktorzy w SP 1

1697
14

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, dlatego warto napisać o projekcie realizowanym w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzemesznie pt. „Teatr jest po to, aby szkoła była inna niż dotąd”. W jego ramach uczniowie klasy VI d z Jolantą Sroczyńską – Pietz w grudniu 2016 roku wystawili spektakl pt. „Światełko”.

Zgłoszony do XII Przegląd Młodego Teatru Wielkopolski „Dzień Dobry Sztuko”, jury zakwalifikowało do finału, zaplanowanego na 21 kwietnia. Nagrodą za przejście do II etapu są warsztaty aktorskie dla klasy zorganizowane przez Poznańską Fundację Artystyczną. Samo znalezienie się klasy szkolnej rozpoczynającej swoją przygodę z teatrem w finale wśród sześciu grup teatralnych z całej Wielkopolski (w kategorii do 13 lat) jest dużym sukcesem. Tym większym, że – jak mówi autorka projektu – wcale nie walory artystyczne, a wychowawcze są głównym celem ich szkolnego projektu.

Robimy teatr klasowy. Teatr, którego każdy uczeń klasy szóstej d jest nie tylko współuczestnikiem, ale współtwórcą. W tym teatrze role na etapie powstawania scenariusza są jak kostiumy szyte na miarę, dopasowywane indywidualnie dla każdego aktora. Są też zadaniami, w których nie ma jednej z góry znanej nauczycielowi odpowiedzi, a za ich wykonanie nie będzie oceny. Bo to jest teatr dla nas, a nie my dla teatru.

W naszym teatrze nie ma głównych ról, jest zespół. Nie ma supergwiazdy, jest niebo pełne gwiazd. I nasz sukces zależy w mniejszym stopniu od indywidualnych umiejętności, a w największym od współpracy. Sukces przedsięwzięcia zależy od „najsłabszego ogniwa”. W związku z tym w interesie grupy leży, aby pomóc, wesprzeć, zaopiekować się tym, który ze swoim zadaniem słabo sobie radzi. Bardzo często w klasach „ten słabszy” potrzebny jest do tego, by poprawić innym samopoczucie. Wtedy można powiedzieć: „Jestem lepszy od niego”.

Nasz teatr przeorganizowuje hierarchię celów i interesów. Jeśli mój sukces zależy także od tego, jak inni sobie poradzą z zadaniami, to w moim interesie leży, aby im pomóc. Cudowna zmiana perspektywy, która rywalizację w klasie zamienia we współpracę.

21 marca odbyła się w premiera drugiego spektaklu „Młodzi bogowie”, który klasa planuje pokazać w maju tego roku na XIV Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Teatralnej MASKA.

Na prośbę uczniów i ich wychowawczyni o współpracę pozytywnie odpowiedział Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. W tym semestrze uczniowie wezmą udział w cyklu warsztatów teatralnych zatytułowany „3 razy SZTUKA. Klasa w teatrze ”.

14 KOMENTARZE

    • Brawa dla dzieciaków 🙂 . Tata ! to nie nowy pomysł . Albo jesteś tak stary albo tak młody , że nie wiesz co działo się w szkołach 🙁 . To było , jest i będzie .

  1. Patrzę z podziwem na to,co udało się osiągnąć Pani Wychowawczyni.Zaangażowała wszystkie(!)dzieci z klasy -a to wcale nie jest łatwe!Każde z nich było tak samo ważne.Życzę wszystkim dzieciom takich nauczycieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj