Strona główna Różne Mieszkańcy współtworzą plan

Mieszkańcy współtworzą plan

1098
1

Gmina Trzemeszno przystąpiła do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego terenu, przyległego do Szkoły Podstawowej nr 1. Głównym powodem dla tego przedsięwzięcia są plany przejęcia przez samorząd terenów za szkołą, obecnie należących do skarbu państwa.

Mogłyby być one przeznaczone w przyszłości pod budowę infrastruktury związanej z działalnością oświatową. Żeby mogło się to jednak stać, konieczna jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Teren ten w obecnym planie ma przeznaczenie wyłącznie rolnicze. Dla sfinansowania opracowania gmina wystąpiła z wnioskiem w ramach projektu „Przestrzeń dla partycypacji”, realizowanego przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Udało się w ten sposób uzyskać 20000 złotych. Aby w pełni wykorzystać otrzymane środki, postanowiono rozszerzyć zakres objęty planem i nie ograniczać się tylko do terenów przyszkolnych. Wytyczno w tym celu obszar pomiędzy drogą do oczyszczalni, a ulicą Kochanowskiego.

Celem projektu o roboczej nazwie „Zrób z nami plan” jest włączenie lokalnej społeczności w prace nad zagospodarowaniem przestrzeni publicznej. Odbyło się już pierwsze spotkanie z mieszkańcami – w poniedziałek, na skwerze Hipolita Cegielskiego działał mobilny punkt konsultacyjny. Można było przekazać swoje uwagi ustnie lub wypełnić stosowną ankietę.

Jak się okazuje, temat nie jest obojętny mieszkańcom. Na pierwszym spotkaniu (12 września) wiele kontrowersji wzbudziła sprawa komunikacji na planowanym osiedlu. Okazało się, że projektowana droga osiedlowa miałaby przebiegać w miejscu dzisiejszej drogi gruntowej, wzdłuż SP nr 1 od strony boiska sportowego. Dalej miałaby przebiegać prosto, aby na końcu terenu objętego planem skręcać w lewo w kierunku oczyszczalni ścieków.

W ten sposób powstałoby połączenie z oczyszczalnią, co według obecnych na sali spowodowałoby ruch samochodów ze ściekami przez planowane osiedle. Obecny na spotkaniu zastępca burmistrza Dariusz Jankowski oraz przedstawiciele firmy sporządzającej plan – Jagabudex z Poznania- wzięli pod uwagę sugestie mieszkańców. W poprawionej wersji plan nie zawiera już wspomnianego połączenia.

Szczegóły opracowania przedstawia projekt, możliwy do pobrania |TUTAJ|.

W ramach prac nad planem zostaną  jeszcze uruchomione punkty konsultacyjne. Mają one działać 27 września. przy wejściu głównym do SP nr 1 i 3 października przy ”Podwórku Nivea”. Podsumowanie konsultacji przewidziane jest na listopad.

1 KOMENTARZ

  1. Wreszcie możemy się wypowiedzieć!!! Oczywiście akcja społecznie pożądana-oby tak już zawsze załatwiano sprawy w naszej gminie chociaż w tematach bezpośrednio dotyczących mieszkańców. Niestety tego,co już w ostatnich latach zepsuli urzędnicy nie da się cofnąć. Ale teraz będziemy się udzielać.Nie pozwolimy panu X i Y na samowolkę i dalszą degradację zieleni, ostatnich miejsc na spacerek, rowerek (z planu wynika,że to będzie dobre miejsce dla aktywności sport) I oczywiście wielki sprzeciw dla nowej drogi do oczyszczalni. Rodzice uczniów SP nr 1 na pewno ruszà do boju o zdrowie swoich dzieci!Póki co może zacznijcie od wieczornego patrolu policji i oświetlenia terenu za boiskiem szkoły-niech panowie od nocnych libacji powoli zmieniają lokalizację!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj