Strona główna Różne Alumnat za 1,2 mln. złotych

Alumnat za 1,2 mln. złotych

3600
76

Rada Miejska na na czerwcowej sesji uchwaliła Lokalny Program Rewitalizacji. Jest to obszerny i szczegółowy dokument, który określa zamiary gminy w zakresie rewitalizacji. Jego posiadanie jest warunkiem koniecznym do starania się o uzyskanie środków zewnętrznych.

Wpisano do niego inwestycje o łącznej wartości 59.000.000 złotych. Jest wśród nich rewitalizacja Placu Kosmowskiego, w tym zabytkowego alumnatu. Miałyby tam powstać mieszkania wspomagane, a także dom wsparcia dla seniorów i punkt gastronomiczny. Plan obejmuje też przebudowę samego placu tak, aby stał się on reprezentacyjnym punktem naszego miasta.

Obiekt ten nie jest jednak własnością gminy, dlatego też władze samorządowe zabiegają od dłuższego czasu o zakup budynku. Niedawno do Urzędu Miejskiego wpłynęła oferta sprzedaży podpisana przez proboszcza, ks. Piotra Kotowskiego. Proponuje on sprzedaż alumnatu za 1.200.000 złotych, ewentualnie za 1.500.000 zł w trzech rocznych ratach po 500.000.

Kwota ta dotyczy budynku i położonej za nim działki, sięgającej do ulicy Wiosny Ludów.

Zdaniem przewodniczącego RM Sławomira Peno jest to zbyt wysoka cena. ”Uważam że wpisanie alumnatu w program rewitalizacji placu Kosmowskiego było błędem. Należało najpierw go zakupić, a dopiero później robić program. Dzisiaj sytuacja negocjacyjna jest zła. Nie można nie swoimi budynkami dysponować i liczyć na to, że jakoś to będzie. Mimo wszystko trzeba spróbować usiąść do stołu i negocjować jak najlepsze warunki dla Trzemeszna” – twierdzi przewodniczący.

Zastępca burmistrza Dariusz Jankowski zapewnia, że do sfinalizowania transakcji droga jeszcze daleka. Gmina na pewno nie podejmie w tej sprawie pochopnej decyzji. Urząd dysponuje już inwentaryzacją obiektu i zamierza zlecić wykonanie ekspertyzy przez rzeczoznawcę majątkowego. Będzie ona podstawą do dalszych negocjacji z obecnym właścicielem – informuje wiceburmistrz.

76 KOMENTARZE

  • Czy ten proboszcz zwariowal czy co alumnat sprzedawac juz dzialke sprzedal pod myjnie samochodowa przeciez nalezy do kosciola tzn. nawet do parafian niech idzie ta droga to ten nasz piekny kosciol bedzie swiecic pustkami co on wyprawia gdzie rada parafialna a tylu ich jest.Drodzy parafianie nie dajcie tego zabytku sprzedawac nie pozwolcie na to w koncu to nie jest broboszcza.

 1. Oj nie tak, nie tak… Proszę Proboszcza nie dobry to pomysł! A do tej pory miał Proboszcz dobre inicjatywy. Niech tak pozostanie. Bez nowatorskich złych nowości.

 2. No to jest gospodarność nie swój obiekt wpisać. A teraz chcieć go kupić. Może kościół wpiszcie a mszę będzie odprawiał ks.Jankowski ???

 3. 59 baniek to 6 wysokich budżetów Trzemeszna na inwestycje. Nierealne, albo drogie. Gmina niech inwestuje w potrzebne sprawy. Droga do browaru, będą nowe miejsca pracy. Rondo przy zawodówce, jest dotacja powiatu. Szkoły, Drogi. Za Kupno Alumnatu można postawić nowe, a gdzie jeszcze kasa na remont. Niech księża sami prowadzą tam swój ośrodek dla pielgrzymów. Stare nieprzydatne, jak widać. Zabytek jest zabezpieczony, nie potrzeba w niego inwestować przez gminę. Niech inwestuje kuria.

 4. Prawo sprzedającego – żądać wysokiej ceny. W tej kwestii nie można mieć pretensji do proboszcza. Potrzeby parafii są duże i z pewnością przeznaczy na nie pieniądze ze sprzedaży. Widze tu jednak inną głupotę. Każdy z nas kiedyś coś kupował lub sprzedawał. Np samochód. I zawsze było tak, że sprzedający zachwalał swój towar, żądał jak najwięcej a kupujący odwrotnie – pokazywał wady ( tu rysa, tam rysa, opony zużyte itp) nawet wtedy gdy widział, że autko jest warte tych pieniędzy. W przypadku alumnatu gmina odkryła karty, pokazała że bardzo jej zależy na tym budynku a wpisanie go do programu rewitalizacji to tak jak by dać zaliczkę. Ale cóż,jaka gmina tacy negocjatorzy.

  • Co ty glupku mowisz porownujesz ALUMNAT do samochodu czy innej rzeczy do sprzedazy kosciol i ALUMNAT jest po prostu parafian czy proboszcz tego nie wie to my mu mowimy niech swoj samochod sprzeda ciekawe co zrobi z lokatorem chyba wprowadzi na plebanie dobry rybus wszedzie gdzie sie przewija kasa.

 5. Jeśli kościół pod dowództwem naszego do tej pory dobrego proboszcza Kotowskiego odda miastu Alumnat, to proboszcz może stawać na głowie , to i tak przejdzie do historii jako „zdrajca ” parafii. Jedna decyzja ubrudzi jego dobry do tej pory wizerunek. Wierzę, że się jeszcze zastanowi, bo to mądry człowiek.
  A o mieście to ja już nie mówię, bo o dnie den się nie wypowiadam.

 6. Proboszczu! Zawsze można na nas-parafian liczyć w różnych akcjach,a teraz to my prosimy – proszę nie sprzedawać gminie alumnatu!!! To byłby wyrok na to znaczące dla naszej historii miejsce!!! Znowu powycinają drzewa,zabrukują,zdewastują,co najładniejsze i na święta pozastawiają kiczowatymi ozdobami jak sztuczne choinki czy kiczowata fontanna…Litości Proboszczu!!! Przecież alumnat to jakby przedsionek,krużganek pięknej bazyliki!!!

 7. no to widac jakich mamy włodarzy
  teraz uznaja ze bylo blędem umieszczenie alumnatu na liscie rewitalizacji przed jego kupnem a kto ten plan ustalał wystarczyło przed tem zastanowic sie a nie wszystko na hura

 8. Nie rozumie dlaczego tak krytykujecie proboszcza. Nie jestem jego zwolennikiem, do kościoła też nie chodzę ale uważam że w tej sprawie proboszcz postępuje słusznie. Parafii nie stać na utrzymanie tego budynku. Koszty utrzymania są olbrzymie a koszty remontów jeszcze większe. Skoro parafianie nie chcą żeby alumnat poszedł w gminne ręce to niech sami się zrzucają na utrzymanie i remonty Alumnatu. Proboszcz jako administrator Alumnatu stwierdza że parafii nie stać na ten obiekt więc chce go sprzedać i słusznie. Brawo dla proboszcza że w pierwszej kolejności chce go sprzedać miastu czyli nam mieszkańcom. A przecież proboszcz mógłby sprzedać Alumnat w ręce prywatne i np. prywatny zrobił by tam biura, sklepy czy mieszkania za niemałe pieniądzę a może dyskotekę 🙂 A tak, kupi to gmina i zrobi z tego pożytek dla siebie (np. mieszkania socjalne, biura itp) i dla mieszkańców (ogród przy Alumnacie można wykorzystać na różne cele służące mieszkańcom). Najlepiej mówić nie sprzedawaj ale kto i z czego ma to utrzymywać? Lepiej niech stoi i niszczeje niż miała by gmina zrobić z tego pożytek?

 9. Proboszcz nie pozyska srodki jak do tej pory robil i niech remont przeprowadzi i zrobi dom pielgrzyma /pamiatki w koncu mamy piekna bazylike .

 10. My mieszkancy czekamy na przebudowe parku w pierwszej kolejnosci a alumnat trzeba bylo remontowac a nie jak sie wali to sprzedac szkola zawodowa czeka na pieniazki na remont .

  • Po co remontować niech zrobi to gmina anpozniej może kupić za większe pieniążki
   Podobnie jak zrobiono z Malta -wydzierzawili ugory a kasę wzięli za termy baseny i cała infrastrukturę
   To jest biznes

 11. Za taką kasę,można odkupić działki na pl Wojciecha.Rozdane za psi grosz,na pewno nabrały wartości;)Bardzo poważnie proponuję je odzyskać!Tak zeszpecić piękny kiedyś plac,to trzeba było mieć niebywały zmysł estetyczny i złą wolę!Pamiętajmy nazwiska radnych,którzy poparli tą profanację!Do historii Trzemeszna,można trafić i w taki sposób…

  • W decyzji rady była zgoda na zabudowę tymczasową, kto później zmienił pozwolenie i spowodował, ze postawiono budynki i to na fundamentach?

   • Myślę,że sprawa warunków zabudowy na pl.Wojciecha,gdzie powstały WC-podobne pawiloniki,warta jest zbadania.Kto i kiedy wydał zezwolenie na związanie ich z gruntem?Kto w tym czasie był radnym i czy był zainteresowanym?Szanowny redaktorze,pięknie potrafi pan przybliżć dawniejszą historię
    naszego miasteczka,może warto przybliżyć tą bardziej współczesną?Myślę,że prędzej czy później,ktoś zbada tą ciekawą sprawę…Komu podoba się aktualny wygląd placu z pawilonikami?Byś może,tylko mi się to fatalnie kojarzy…

    • To faktycznie ciekawe. Ciekawe też, kto później wyraził zgodę na rozbudowę tego pasażu i to w sposób, że budynek „wszedł” na chodnik i zasłonięto widok na plac z ogródka pobliskiej knajpki.

 12. Gdyby burmistrz miał taki pomyślunek jak Proboszcz…
  A z drugiej strony ,jak Pan Bóg dał taki dar mądrości i przebiegłości Proboszczowi, to by mógł trochę Proboszcz oświecić naszego burmistrza i doradzać mu w pracy gminnej, bo jakie są rządy u nas , to Boże Uchroń!

 13. MOZE I MATURY NIE MAM ALE NIE ZWALNIA MNIE TO Z MYSLENIA ZATEM POSTAWIĘ PYTANIE:

  1) JESLI KOSCIOL W POLSCE OTRZYMUJE GRUNTY POD BUDOWE KOSCIOLOW KAPLICZEK ITP ZA DARMO OD PANSTWA TO DLACZEGO ZWRACA COS DO PANSTWA -GMINY ZA TYLE PIENIEDZY ??

  2) JEZELI ALUMNAT JEST WLASNOSCIA KOSCIOLA TO NIECH KOSCIOL GO WYREMONTUJE ???

  3) DLACZEGO ZA CHRZEST DZIECKA MUSZE PLACIC ? ZA BIEZMOWANIE TEZ ZA KOMUNIE TEZ PANI OD RELIGII SKLATKI ROBILA, ZA SLUB TEZ ZA POGRZEB I ZA TO ZE ORGANISTA MI ZAGRA NA POGRZEBIE NAWET ZA KOLEDE PLACE BO KSIADZ BEZ KOPERTY NIE WYJDZIE MALO TEGO PRZYCHODZI KSIADZ NA SPOWIEDZ (POSLUGA SPOWIEDZI POWINNA BYC DARMOWA) I BIERZE KOPERTY CO MIESIAC ?

  BO JEZELI WIARA MOJA MA OPIERAC SIE NA PLACENIU TO JA WOLE PRZEJSC NA ISLAM LUB KAZDA INNA WIARE BO BÓG JEST JEDEN JAK WIADOMO

  NAWET ZA MIEJSCE – TAK ZWANE POKŁADNE SIE PLACI
  NA KAZDEJ MSZY Z KOSZYCZKIEM KSIEZA GANIAJĄ TEZ WYMIENIAC MOZNA SPORO – PYTANIE ILE POWINNISMY ZARABIAC ABY TO WSZYSTKO OPLACIC ???

  – JAK KSIEDZA NIE STAC NA REMONT ALUMNATU TO NIECH GO ODDA TEMU KOGO STAC NA REMONT I ZAPISAC KLAUZULĘ WYKONANAI KOMPLEKSOWEGO REMONTU

  • Ja bym też sprzedał, gdybym złapał taką okazję. Gmina umożliwia proboszczowi zrobienie interesu, że hej. Jeśli oczywiście do tego dojdzie. Proboszcz jest w tym wszystkim mądrym graczem, mądrym gospodarzem parafii. Natomiast gmina pokazuje, że nie umie liczyć i nie ma pojęcia o gospodarności.
   Ksiądz czemu nie ma wykorzystać szansy? Brawo dla proboszcza!.

   • -hmmm czy ksiadz powinien robic interesy ? to kwestia dyskusyjna…Zawsze wydawalo mi sie, ze ksiadz powinien raczej skupic sie na parafianach i zapisac sie w kartach historii jako pomocny i sluzacy innym niz rekin giełdowy a moze i lekcje bral w tej samej szkole co radny Wilk z Wall-street
    przychodzi taki moment w zyciu ksiedza, ze albo opuszcza parafie z ludzmi albo i bez ludzi… albo tez ma dookola siebie interesantów albo przyjacioł i chetnych do pomocy parafian, albo skupia ludzi i przekazuje wiedze o Bogu albo tez odklepie msze i laba…
    jednego ksiedza juz wywozili o szarówce do Gniezna z klamotami mieszczacymi sie w jednym bagazniku auta… moze los bedzie laskawszy dla obecnie panujacego i pozegnają go jak nalezy parafianie sypiac kwiaty…

    Jestem mlodym czlowiekiem i zapewne bede swiatkiem tych wydarzen….

 14. Nie podoba mi się to, mieszkania, punkt gastronomiczny… Wiem, ze mieszkali tam księża i nadal mieszka organista, a swego czasu sprzedawano tam frytki, inne nieco czasy, ale przynajmniej cały obiekt zachował swój charakter. Tak przez głupotę Polaków, niszczymy od 1945 kolejne budynki kościelne, które przetrwaly wojnę i mogły przydać się miastu w godny sposob. Ewangelicki zburzony do gołej ziemi. Św. Ducha zamieniony po wojnie na magazyn, później popadł w ruderę, a potem zamieniony w knajpę, zakład fryzjerski, sklep i wreszcie pomieszczenie zabaw dla dzieci w jednym. Łazarz choć dobrym celom służy, jednak jako obiekt z najpiękniejszą salą mógłby być inaczej zagospodarowany i miastu służyć.
  Na co idą comiesięczne składki na inwestycje w parafii? Na remont rezydencji proboszcza i tyle? Okazuje się, ze po tylu latach składek nie ma na koncie parafii wystarczających środków na wkład własny, by otrzymać przyznane wsparcie z funduszy unijnych! Ksiądz prosi o dodatkowe ofiary, ale nie pyta na co konkretnie parafianie chcą by je wykorzystano. Może właśnie na Alumnat.
  Jestem przeciw sprzedaży tego budynku, stać nas na jego utrzymanie w ramach parafii. Parafia zaś, to nie prywatny folwark proboszcza.
  Tu naprawdę musiałby wrócić jakiś zakon, inaczej i parafia i miasto będą co najwyżej sprawnie zarządzane, ale nic poza tym. Żadnego rozwoju, stopniowa degrengolada.

  • W dodatku ksiądz przychodzi tu na chwilę, a Alumnat jest w naszej parafii juz ćwierć tysiąclecia. Nie wiadomo skąd, w tym znaczeniu, ze nie ma żadnych związków z naszym miastem. Dba może o własną wygodę, karierę. Ale czy kocha to miasto? Jego historię szanuje? Nie dajmy sobie rządzić naszymi dobrami parafialnymi wg widzimisię jednej osoby, ktora ma tej parafii służyć!

   • Dobry pomysł! Tym bardziej, że co miesiąc na konto parafii wpada 8-9 tysięcy złotych na rzekome inwestycje w parafii…
    Daje to rocznie około 110 tysięcy złotych na ten cel! I parafii nie stać na remont i utrzymanie Alumnatu?!
    Skoro udało się pozyskać środki na remont bazyliki, to i dobry wniosek o podobne fundusze na remont zabytkowego przecież Alumnatu mógłby zostać złożony. Jestem pewien, ze i na ten cel parafia otrzymała by wsparcie.
    Chyba, ze Alumnat komuś kulą u nogi ciąży… I lepiej na koncie półtora miliona zainkasować…
    Co na to Rada Parafialna? A Rada Ekonomiczna? Czy obie to jedynie kółka wzajemnej adoracji? Kluby dorobkiewiczów próbujących się dowartościować?

  • Powiedziales co wiedziale tez tak mysle i zgadzam sie w stu procentach nakazdy temat co napisales proboszcz jednym slowem robi co chce mimo jest rada parafialna jak pstryknie tak przyklepuja nawet nie wiedza na co ida nasze skladki za takie skladki to juz caly cmentarz powinien byc ochodnikowany a nie nowa czesc szkoda slow.

 15. Jako osoba wierzaca czasami czuje potrzebe wybrac sie do kosciola i pomodlic ale kosciol na klucz zamkniety … coz pozostaje mi tylko niedxiela gdxie ksiadz podstawia koszyczek zeby placic za darmo pomodlic sie juz trudno… takie czasy nastaly

  • To kłamstwo o naszym kościele niech Ci Bozia wybaczy. Kościół jest otwarty od wczesnego bardzo rana, do wieczora. Idź tam – choć jeden raz.

 16. Pragnę zwrócić uwagę na inny aspekt. Jedna sprawa to fakt wpisania alumnatu do programu rewitalizacji przez co parafia ma, jak to ujął pan Peno, lepszą „sytuację negocjacyjną”. Po prostu, chcąc otrzymać pieniądze gmina musi kupić najpierw alumnat. Nikt nie zwraca jednak uwagi na drugą sprawę. Dofinansowanie można dostać ale nie trzeba. Nie ma na to żadnych gwarancji. Przykład – budynek po zawodówce. Gmina liczyła na kasę i się przeliczyła. Efekt – budynek nadal stoi pusty bo gmina nie ma swoich środków na jego remont. A co będzie jeśli gmina wyda 1,2 mln złotych na zakup alumnatu, a dofinansowania nie dostanie? Wtedy ubędzie jej z kasy 1,2 miliona a przybędzie kolejny duży budynek do remontu.

 17. Dzień dobry,
  czytam i nie wierzę…
  „Uważam,że wpisanie alumnatu w program rewitalizacji Placu Kosmowskiego było błędem”
  ” Gmina na pewno nie podejmie w tej sprawie pochopnej decyzji”
  No nie wierzę.
  Jak mówił Kisiel: socjalizm to taki ustrój, który bohatersko rozwiązuje problemu nieznane w innych.
  Nasi Janusze Samorządowi postępują dokładnie tak samo: najpierw swoimi nieprzemyślanymi (eufemistycznie mówiąc) decyzjami stwarzają problemy, a potem starają się je bohatersko rozwiązać: psie budy (przepraszam -„pawilony”) na Placu Wojciecha,targowisko, niezwykle korzystne (dla kogo-bo chyba nie dla gminy) umowy z kancelarią prawną(odzyskiwanie VATu) i Remondisem( sprzedaż „komunalki” itd.
  A teraz Alumnat.
  Pisałem już o tym parę miesięcy temu: nie ma lepszego miejsca w Trzemesznie na lokalizację Muzeum Regionalnego.
  I pisałem,że MĄDRZE negocjując z kurią, można by ten budynek (nie mówię o gruncie-za to trzeba zapłacić cenę rynkową) kupić za przysłowiową złotówkę. Dlaczego- bo:
  1) Kościołowi zbędny , a utrzymanie wymaga nakładów
  2) wpisany do rejestru zabytków-a to wiąże się z licznymi i kosztownymi obowiązkami i grozi konsekwencjami i finansowymi, i karnymi w razie rażącego ich zaniedbania
  Prowadząc mądrze negocjacje -oczywiście z osobami decyzyjnymi w kurii( a nie jest nią-o czym zdaje się nie wiedzą nasi Włodarze- Ksiądz Proboszcz, no chyba że ma pisemne pełnomocnictwo) można by go mieć za 1 zł
  3) zwyczajowo przy zakupie(od skarbu państwa lub samorządu) obiektu wpisanego do rejestru zabytków uzyskuje się od 50 do 99 % upustu- racjonalny właściciel doskonale wie,że nie mając własnych środków na remont, lepiej oddać za przysłowiową złotówkę niż patrzeć na powolną, a nieuchronną ruinę zabytku
  4) pijarowo -by się to Kościołowi (a szczególnie Proboszczowi ) opłacało-bo długofalowo przekłada się na regularne, wysokie wpływy z datków wiernych, więc również finansowy sukces
  (można było w zamian, zaproponować gest np przeznaczyć dotację -powiedzmy 100 tyś zł na wsparcie puli środków własnych przy remoncie bazyliki, ale Alumnat-za złotówkę)

  Zamiast tego Samorządowi Janusze wpisali nie będący własnością gminy budynek do strategicznego planu rewitalizacji.
  (przy okazji-te 59 milionów to jakaś abstrakcja-wg mnie równie dobrze można było wpisać 159 mln,albo 259)
  Nic dziwnego,że cena urosła… Jak zaczyna padać-cena parasola rośnie-to wie każdy student ekonomii.
  No i teraz mają zagwozdkę: albo za WSZELKĄ CENĘ odkupić Alumnat, albo wyrzucić ten cudowny plan-wysiłek umysłowy całego samorządu-do kosza( swoją drogą -ile kosztowało jego przygotowanie?)
  Za 1.200.000-radzę wyrzucić i zająć się REALNYMI problemami i inwestycjami, które WARUNKUJĄ rozwój Trzemeszna.
  O czym myślę ? przede wszystkim o drodze od Izopolu do Browaru.

  Jakiś czas temu Pan Burmistrz odtrąbił sukces: sprzedaliśmy Browarowi Fortuna budynek Browaru i Lodowni .Nabywca zobowiązał się do :odbudowy , uruchomienia produkcji, otwarcia pubu, zagospodarowania okolicy itd.Uratowaliśmy zabytek !!! Do tego nowe miejsca pracy, podatki-PEŁEN SUKCES !
  (przy czym zapomniał dodać,że nawet, gdyby te zobowiązania WPISAĆ do aktu notarialnego-czego z pewnością nie zrobiono, to z chwilą przeniesienia prawa własności nieruchomości są one z mocy prawa NIEWAŻNE)
  I co -ano nic. Bo gmina zwleka z budową drogi od Izopolu do Browaru-JEDYNEGO połączenia umożliwiającego dotarcie ciężkiego sprzętu budowlanego i rozpoczęcie remontu.A inwestor czeka…
  (I tak wśród przyjaciół , psy zająca zjadły… )
  Zamiast drogą, zajmuje się fantasmagorycznymi wizjami rewitalizacji (nie ma ŻADNEJ gwarancji pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania!)która może się okazać kolejnymi (przypomnę tylko równie realną wizję zagospodarowania jeziora Kościelnego: ścieżki rowerowe, trawniki ławeczki itd) gruszkami na wierzbie…

  NIE jestem przeciwnikiem rewitalizacji i wspieram wszelki REALNE inicjatywy zmierzające do pozyskania pieniędzy z zewnątrz. Pamiętam tylko to co powtarzał codziennie mój trener: żeby zdobyć złoty medal olimpijski w sprincie, trzeba najpierw zasznurować buty…

  Pozdrawiam

 18. Powiem krotko po co skladal oferte Gminy niech da ogloszenie w intrnecie napewno ktos kupi a nie wciskac gminie .Gmina ma dosyc wydatkow.

 19. Dobrze, że mamy dobrego proboszcza w dobrej Parafii. Po co parafii kłopot w postaci alumnatu? A nasi wybitni urzędnicy ten kłopot chętnie przyjmą. Nie mamy dobrej władzy, nie mieszkamy w dobrej gminie!
  Ksiądz działa dla dobra parafii, nie chce czegoś ,co parafii przynosi straty finansowe. I słusznie.

  • o tak tak, tak ja np. nie chce starych butów bo za drogo je naprawiac to sprzedam je za 100 tys pln bo po co mi taki klopot ojj joj oj po co mi taki klopot a niech sobie ktos tan klopot kupi za 100 tys pln – To nie po chrzescijansku klopot wciskac za tyle pieniążków

   • Odczepcie się od Proboszcza ! Przeczytajcie pierwsze zdanie artykułu! To gmina miała taki pomysł, a teraz piszecie niektórzy źle na księdza.

    • Jak gmina na ten Alumnat leciala to jak proboszcz bylby madry to by powiedzial krotko to nie jest na sprzedaz i po sprawie a nie teraz owijasz kota w bawelne.

  • JESLI PROBOSZCZOWI PRZYNOSI ALUMNAT STRATY TO NIECH ODDA GMINIE W DAROWIZNIE JAK NIE MOZE SOBIE PORADZIC I WSZYSTKO ZA TO BAR MLECZNY PRZYNOSI ZYSKI.

 20. O to idzie, że gminie ksiądz alumnatu nie wciska, gmina sama na ten alumnat leci. Gmina bez przymusu wpisała alumnat w Lokalny Program Rewitalizacji. Przestańcie gadać głupoty na księdza.

  • A ty igo rozumojac po ludzku i chrzescijansku sprzedalabys taki zabytkowy dla Trzemeszna Alumnat bo ja napewno nie gdyz nalezy do nas wspolnoty parafialnej i jest okazem miasta tylko trzeba o to dbac a nie szacowac ile bym za niego dostal wstd wstyd.

 21. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem na problemy z alumnatem dla proboszcza, burmistrza i rady miejskiej byłoby zgłosić się do dyrektorki Przedszkola nr 1 T. Popielarz. Ta kobieta pozyskała pieniądze z Unii Europejskiej na budynek, który 100 lat temu służył jako stajna dla koni przy kościele poewangelickim a teraz jest tam piękna sala, szatnia, łazienka dla dzieci. Co na to nasi rządzący Morzna- Morzna,tylko trzeba myśleć gospodarnie i z muślą dla przyszłych pokoleń i dbać o to co nasze, czyli całego społeczeństwa.

  • Jak ta pani Teresa taki mędrzec, to dla dobra przyszłych pokoleń powinna sama się zgłosić z tą mądrością. Powinna z tą mądrością „dbać o to co nasze ,czyli całego społeczeństwa”.
   Wychwalanie tylko i wspominanie swoich albo czyiś zasług problemu nie rozwiąże.

  • pan nie mow urzednikom jak maja rzadzic, pan nie mow z kogo maja przyklad brac bo jak oni ten przykład wezmą… to go i pozniej nie oddadza ! ja panu powiem jeszcze jedno – pan poczytaj slownik stary Mosze mawia … Aby długo i szczesliwie zyc oddychaj przez nos i miej zamkniete usta

   https://www.youtube.com/watch?v=guKU3Dav6jY

 22. To niech proboszcz wezmieprzyklad z pani z przedszkola i tyle .Tak sie nauczyli tylko na latwizne a moze sie uda sprubowac mozna many many many….

 23. WIKTORIA i ela co Wy z tą panią przedszkolanką wyjeżdżacie!Jak chcecie odgrzewać kotlety to na patelni a nie w ważnym wątku. Każdy kto pracuje ma i sukcesy ,ale i… uwaga! – powody do niezadowolenia. Ta przedszkolanka robiła bo pracowała na kierowniczej funkcji. I tyle.

 24. Strona parafii doprasza się o aktualizację!, brak intęcji mszalnych, nie umię napisać emujla, to piszę tutaj.W temacie kościelnym o alumnacie. Dziękuję i przepraszam.

 25. Nasz proboszcz ma tyle obowiązków że nie ma czasu .ale ma czas na to żby ustawiać mlodziesz w kościele to mu idzie sprawnie poco założyl stronę internetową skoro nie ma czasu…

 26. Bez złośliwości napisałem do dobra parafi A nie żeby jakąs krysia tu się złosliwiła. jak wszystko jest dobrze w to jak myśle że proboszcz i to naprawi. to tylko taka prośbaJa stale czytam strone jak mnie wnuk z szkoły podstawowej nauczył.I pozdrawiam proboszcza i księży i Panią Krysię z biura i tą złośliwą krysię tez musiałem znowu drugi raz pisac

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj