Strona główna Polityka Mieszkańcy o planowanych inwestycjach

Mieszkańcy o planowanych inwestycjach

919
17

Dzisiejsze zebranie mieszkańców Osiedla nr 2 w Trzemesznie zdominował temat przyszłorocznego budżetu, a co za tym idzie, temat planowanych w tej części miasta inwestycji. Burmistrz Krzysztof Dereziński przedstawił najważniejsze plany na 2016 r.

Burmistrz już na samym początku spotkania zastrzegł, że zdaje sobie sprawę z niezadowolenia mieszkańców, jakie z pewnością wywoła pominięcie niektórych, planowanych wcześniej zadań. Zwrócił uwagę na olbrzymie obciążenie dla budżetu Gminy, którym będzie zwrot podatku dla firmy Paroc, a także przejęcie szkół ponadgimnazjalnych.

Mieszkańcy zwracali uwagę na brak wielu planowanych wcześniej inwestycji. Najwięcej kontrowersji wzbudził fakt nieujęcia w budżecie remontu nawierzchni ul. Langiewicza. Jeden z mieszkańców stwierdził, że jest to „antywizytówka” miasta, gdzie ludzie chorzy – często o kulach – przyjeżdżający do przychodni lekarskiej brną w błocie wychodząc z samochodów.

Zarówno mieszkańcy, jak i radni, zwracali uwagę na nierównomierny podział środków finansowych na miasto i wieś. Wyliczenia w tej sprawie przedstawił Zbigniew Matelski, przewodniczący Zarządu Osiedla nr 2. W ostatnich latach dwa zarządy osiedli otrzymują do dyspozycji po 40 000 złotych, a wsie w ramach funduszu sołeckiego trzykrotnie większe środki (274 259 zł w 2015 roku) . Oprócz tego ponad 100 000 złotych przeznaczane jest na dofinansowanie świetlic wiejskich, za co kupuje się wyposażenie (m.in. garnki, talerze i kieliszki). Z. Matelski uznał również, że wśród sołectw w sposób szczególny traktowane jest Kruchowo.

Przewodniczący wskazał przy tym na największa inwestycję przyszłego roku – budowę hali sportowej. Jeszcze dalej poszedł w tych rozważaniach radny Sławomir Peno. Stwierdził, że zaproponuje zmniejszenie środków na tę inwestycję o milion złotych, gdyż – jak wcześniej informowała skarbnik Alina Kociemba – gmina uzyskała na ten cel dodatkowe 900 000 zł środków zewnętrznych. Skomentował, że tylko jedna wioska w gminie „Nie ponosi kosztów Paroca”.

Radna Renata Wiśniewska wątpiła, czy zaplanowane 100 000 złotych na chodnik przy ulicy Sportowej wystarczy na całą jego długość.

Burmistrz odpowiadając na pytania i uwagi mieszkańców stwierdził, że musiał dokonywać wyborów biorąc pod uwagę stan przyszłorocznego budżetu, dlatego też między innymi wybrał ulicę Sportową, a pominął ulice Langiewicza. Zapewnił też, że na pewno chodnik przy ulicy Sportowej będzie wykonany na całej jej długości. Zapewnił też, że planuje kontynuować budowę sal sportowych przy szkołach – następna ma być hala w Trzemżalu, a potem w Trzemesznie.

Co do nieproporcjonalnego podziału środków na miasto i sołectwa K. Dereziński oświadczył, że jest to „sprawa do rozmyślenia”.

17 KOMENTARZE

 1. Ale ja ja ludzie do kogo należy się zwracać panie radny Bisikiewcz czy to jest to co Pan obiecał lazac po chalupach frekwencja jak ch..raczej

 2. Panie Radny Bisikiewicz biegaj więcej za burmistrzem może jakieś ochłapy wybiegasz kompromitacja i pamiętaj mowa jest srebrem a milczenie złotem.

 3. Traktować wszystkie wioski i miasto sprawiedliwie to nie My narobiliśmy tego bigosu Radny Peno ma rację rozłożyć to na wszystkich.A co to Kruchowo to święte krowy ?

  • to my na wioskach poprosimy Burmistrza o sprzatanie chodnikow zamiatania przy swietlicach obsadzania kwiatami sygnalizacji swietlnych itd itd itd

 4. mam pytanie jak to możliwe, że Pan Burmistrz tak traktuje miasto,Kruchowo dostaje hale sportową za 3,5mln.zł i remizę bardzo wypasiona bo koszty tej zupełnie zbędnej przebudowy maja wynieść ponad 280 tys.zł a jednostka OSP w Trzemesznie ma dostać blaszak za 3 tys.zł.Czy Radni których większość jest z miasta nie widzą jak miasto jest dyskryminowane przez Burmistrza.Remiza w Kruchowie tak przebudowa ul.Langiewicza nie dlaczego radni pozwalają na taką niegospodarność.Czy Burmistrz wybory wygrał tylko w Kruchowie co z innymi wioskami.Gdzie są pieniądze wpłacone z Paroca prawie 2,3 mln.zł , plus odsetki conajmniej 800 tys.zł,
  gdzie są pieniądze z odzyskanego VATu 3,6 mln.zł dlaczego kancelaria dostała sporą kwotę za odzyskanie VAT kolejne 800 tys.zł bo urzędnicy nie potrafią odzyskiwać Vat to po co nam taka nekompetentna Skarbnik.To jest wszytko wielka niegospodarność,którą powinny zająć się służby specjalne.
  Takie są „fakty a nie mity”. Czas na zmiany.Radni obudźcie się.

 5. „Jeden z mieszkańców stwierdził, że jest to “antywizytówka” miasta, gdzie ludzie chorzy – często o kulach – przyjeżdżający do przychodni lekarskiej brną w błocie wychodząc z samochodów.”
  A co to k…a Parking jest ,że miasto ma remontować ?
  Teren prywatny niech włąściciel o niego dba.

 6. Jestem bardzo ciekawy ,jakie to własne koszty ponosi budżet w związku z przejęciem szkół . Być może jest coś o czym nie wiem . Może Burmistrz zatrudnia duchy do pilnowania budynku przy Mickiewicza . A może płaci za ogrzewanie pustostanu .
  Gdzie podziała się subwencja oświatowa .Jaki ona ma związek z ponoszeniem dodatkowych obciążeń . Gdzie podziały się oszczędności zlikwidowanych szkół gminnych .
  Co stało się z cegiełkami na budowę pomnika Św Wojciecha .
  Ponosi mnie jak słucham wywodów tego człowieka !

 7. …..wizytówką miasta jest urząd przy ulicy Dąbrowskiego. Poodpadywany tynk na murze dzielącym ,na parkingu przed,śmieci , psie g….a aż trudno uwierzyć ze to urząd. Obejście urzędu!!!Nie wspomnę o podwórzu przy drugim urzędzie.!!!! To jest wizytówka.!!!!!!! Wstyd mi ze jestem mieszkańcem Trzemeszna. A może tym wszystkim z przewodniczącym ,radnymi, i urzędnikami wescie sie wszyscy raz w tygodniu za miotły i grabie!!!! A jak nie umiecie to p. Maria was nauczy jak powinien wyglądać urząd. Bo w Kruchowie prym wiedzie pod względem estetyki. Ha ha ha……..

 8. Do mieszkaniec starego miasta

  burmistrz nie wygrał tylko w Kruchowie, ale zauważ że w Trzemesznie macie dużą hale, sale gimnastyczne w „liceum”,szkole nr 1, nawet dawna zawodówka posiadała sale na warsztatach szkolnych, fakt że brakuje jej w szkole nr 2 i ciągle masz mało bo co Kruchowo, Trzemżal to WIEŚ i nam się nie należy, nasze dzieci mają się kaleczyć na korytarzu i tej niby salce, nie dzięki bogu wreszcie w szkołach wiejskich dzieciaki będą mogły normalnie ćwiczyć i się rozwijać i za to chwała Panu Burmistrzowi że te salę buduje a następną planuje
  co do remizy to fakt koszty są spore i się na ten temat nie wypowiem bo się nie orientuję

  i nie myślcie że jestem przychylny burmistrzowi, nawet na niego nie głosowałem ale niektóre inicjatywy popieram

  do Pana Matelskiego
  jak zaczną budowę sali gimnastycznej w Trzemżalu to rozumiem że ta wioska będzie najgorsza?

 9. popieram Kruchowianina!! W Kruchowskiej szkole niema gdzie ćwiczyć!!! A ta Hala będzie służyła całemu regionowi, bo do tej szkoły chodzą przecież dzieci z innych wiosek. Taka hala powinna powstać 20 lat temu.

 10. NIE MIAŁEM ZBYTNIO CZASU NA ROZPISYWANIE SIĘ . Tłumaczenie Pana Burmistrza uważam za skandaliczne . Ze stoickim spokojem stwierdza , że budżet został ograniczony przez zobowiązanie wobec Paroca . Zasłania się szkołami . Okazuje się nagle , że to krasnale doprowadziły do całej tej szopki . Podziwiam odwagę skierowania winowajcy nie na siebie .
  Do Kruchowianina mam pewne sugestie . W kapitalizmie nie ma takiego stwierdzenia , że coś się należy . Czasy PRL-u dawno minęły . Kruchowo chce HALĘ proszę bardzo . Załóżcie fundację , zbierzcie pieniądze , zaciągnijcie kredyt i do roboty . Macie przecież obrotne osoby , ponoć radna jest niezwykle przebojowa . Koło Gospodyń Wiejskich tak wspaniale działa .
  Jestem za inicjatywą budowy ale nie poprzez żądane , bo mi coś się należy .

  • Proszę nie wyciągać słówek z mojej wypowiedzi,Trzemżal i Trzemeszno też będzie miało hale (taka sala powinna być przy każdej szkole), a czy to jest nasza wina że u nas budują w pierwszej kolejności? Każdy ma prawo do normalności i rozwoju a po wypowiedziach niektórym osób można wywnioskować że wieś musi zostać zacofana bo liczy się tylko miasto, miasto i jeszcze raz miasto. Przez wiele lat wioski były zaniedbywane a teraz gdy coś się ruszyło to już się wytwarza atmosferę afery i nienawiści do innych. Ludzie opamiętajcie się.

 11. Nie twierdzę , że sala gimnastyczna powinna być częścią integralną szkoły . Pozostaje to bezdyskusyjne . Problem tkwi w czymś zupełnie innym . Jeśli jesteś obserwatorem tego info powinieneś doskonale wiedzieć o co toczy sie ta cała gra . Było już tyle pisane , że nie będę powracał do FAKTÓW ( ulubionego słowa Burmistrza ). W tej chwili budżet gminy poprzez zignorowanie pewnych zależności został okrojony . Jeżeli nie jest on w stanie udzwignąć ciężaru wieloletnich zaniedbań m.inn. infrastrukturalnych i zadań o charakterze obowiązkowym , to rodzi się pytanie ,,gdzie logika?,,.
  Myślę ,że jesteś na tyle inteligentny aby nie wyciągnąć swoich , daleko idących wniosków . POZDRO .

 12. Tak wreszcie coś się dzieje w Kruchowie, tylko patrzeć jak wyremontujemy Pałac i przeniesiemy całą gminę /Urząd/ do nas. Będzie duży parking, dużo gości.
  I CO TY NA TO 'No właśnie’

 13. Ludzie o co ten caly spor czy naszym dzieciom nic sie nie nalezy…Przeciez cala gmina bedzie korzystala z hali w Kruchowie.To jest tylko ludzka zazdrosc nic wiecej..Kruchowo owszem jest piekne i warto brac przyklad z panii Marii..jak jest potrzeba potrafi nie tylko ladnie wygladac,ale potrafi rowniez pracowac wspolnie z mieszkancami..Pan Matelski i Pan Peno powinni wziasc przyklad a nie tylko gadac i klody podkladac pod nogi…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj