Strona główna Polityka Kultura przegrywa po raz kolejny

Kultura przegrywa po raz kolejny

7360
53

Od kilku lat w trzemeszeńskim samorządzie trwa dyskusja na temat zagospodarowania budynku po byłej szkole zawodowej. Trwa spór, czy obiekt należy przeznaczyć na cele kulturalne czy może zaadaptować na Urząd Miejski.

W 2016 r. kosztem 70.000 złotych opracowano dokumentację modernizacji byłej szkoły na potrzeby Domu Kultury, biblioteki i muzeum. Miała ona być podstawą starań o dofinansowanie z funduszy unijnych. Złożony wówczas wniosek nie zyskał jednak akceptacji, dokumentacja pozostała w szufladzie.

Temat powrócił na środowych obradach połączonych komisji Rady Miejskiej. Burmistrz zaproponował radnym przeznaczenie 50.000 zł na opracowanie dokumentacji adaptacji tego samego budynku, tym razem na potrzeby Urzędu Miejskiego. Jak zaznaczył, jest przekonany do tego pomysłu, podobne zdanie miało „całe kierownictwo urzędu”, z którym to konsultował.

Inwestycja miałaby być sfinansowana z programu Jessica 2. To niskooprocentowana pożyczka wspierana z funduszy unijnych, a kierowana do samorządów na cele rewitalizacyjne. K. Dereziński podkreślał, że jest po kilku rozmowach w tej sprawie, w tym z przedstawicielami samorządów, które skorzystały z tej możliwości. Podkreślał, iż jest to kolejne zobowiązanie, ale bardzo korzystne dla gminy.

Sceptyczne zdanie w tej sprawie mieli m.in Benedykt Nitka i Tadeusz Pawlak. Obaj wskazywali na zły stan obiektu i potężne koszty, jakie będzie trzeba ponieść na remont. Według tych radnych bardziej opłacalna byłaby sprzedaż tego budynku i budowa nowego. B. Nitka wskazywał m.in. na możliwość budowy w systemie segmentowym.

Renata Buzała przypomniała o wcześniejszych planach przeznaczenia obiektu na cele kulturalne. Dopytywała, dlaczego nie kontynuuje się pomysłu przeznaczenia budynku na te cele i czy w tym kierunku nie należałoby poszukiwać dofinansowania. Według burmistrza zdobycie środków na cele kulturalne jest trudniejsze i to był argument przemawiający za taką właśnie decyzją.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy tak jest w rzeczywistości. Jak się okazuje, nie do końca. Na tych samych obradach burmistrz zakomunikował, że urząd zamierza złożyć trzy wnioski o dofinansowanie do rządowego programu „Polski Ład”. Pierwszy to modernizacja stacji uzdatniania wody w Trzemżalu, drugi to budowa sali gimnastycznej wraz z boiskami przy Szkole Podstawowej nr 2, a trzeci – modernizacja nawierzchni ulic Jaśminowej, Wiśniowej i Modrzewiowej.

Program „Polski Ład”  podzielony jest na 4 części zwane priorytetami. Drugi z nich zawiera m.in. budowę i modernizację infrastruktury sportowej. Można w nim uzyskać dofinansowanie nawet 90% kosztów. Z tego właśnie priorytetu gmina będzie próbować uzyskać dofinansowanie na budowę sali przy SP 2. Ten sam priorytet zawiera także budowę i modernizację infrastruktury kulturalnej. Szczegóły programu zawarte są |TUTAJ|. Składając taki wniosek można by prawdopodobnie wykorzystać opracowaną już za niemałe pieniądze koncepcję sprzed 5 lat.

W trakcie komisji większość radnych poparła pomysł zaciągnięcia pożyczki. Ostateczna decyzja ma zapaść na sesji RM w najbliższą środę.

To już kolejna sytuacja, gdzie kultura w naszej gminie okazuje się być na dalszym planie. O podobnych przypadkach pisaliśmy w przeszłości, jak choćby przy okazji stypendiów w dziedzinie kultury |LINK|, a także w marcu 2019 r., kiedy to sprawozdanie ze swojej działalności składał dyrektor DK |LINK|.

Zmian w tym zakresie jakoś nie widać. W trakcie tych samych obrad burmistrz poinformował o zamiarze przeznaczenia środków finansowych na wykup gruntów pod dalszą rozbudowę kompleksu OSiR.

53 KOMENTARZE

    • Benzyna drożeje bo idą w górę ceny baryłki ropy prawdopodobnie sztucznie napędzanej przez państwa OPEC Poza tym jak jest popyt na jakiś produkt to siłą rzeczy cena w tym przypadku paliw idzie w górę Mnie wyższe ceny paliw i następstw tego czyli ceny wszelkich produktów też się nie podoba tylko że w porównaniu to takich jak ty matołków którzy starają się za wszystko winić PiS poprostu żyje bo takie narzekania albo szukanie winnych to według mnie oznaka słabych ludzi Nic to nie da ale trzeba kogoś o to obwiniać A może po powrocie Tuska do polityki to jest Wina Tuska 😄

      • Baryłka ropy przy poprzednich cenach 6 zł kosztowała 180 USD, teraz kosztuje 72 USD a ceny już na tym poziomie. PiS wprowadził „opłate drogową” którą podniósł już 3 raz, opodatkował pośrednie etapy przetwórstwa i dystrybucji paliw, państwowe monopole podniosły marże nawet o 192% na swoich paliwach – tu macie odpowiedź. Doszło do takiego absurdu że za tyle samo czy czasem taniej dało się zatankować w Szwecji, coś dawniej nie do pomyślenia. A jakość paliwa znaaacznie inna.

  1. Modernizacja Jasminowej, Wiśniowej i Modrzewiowej? Gdzie drogi do domostw gdzie domy są od wielu dekad. Kupili sobie działki wielcy państwo i chcieliby od razu wodę, kanalizację, światło, drogę i chodnik. To jest jakiś ponury żart z ludzi, którzy od lat proszą się o nową drogę.
    No tak nie było na co złożyć wniosku o dofinansowanie tylko na kolejną halę sportową. Na centrum ratownictwa nie można było złożyć? Zrobione przed wyborami fundamenty, aby dać kiełbase. Strażacy zrobieni na szaro. Wydane grube setki tysięcy i tematu nie ma.
    Czy ktoś tej degrengoladzie powie stop?
    No to jestem ciekawy czy radni tak chętnie zagłosują za wydaniem kolejnych dziesiątek tysięcy na jakieś papiery i pieczątki. Skoro już kiedyś zostało wydanych 70 tysięcy to czy burmistrz wtedy nie wiedział z czym to się wiąże? Cegielski człowiek kultury w grobie się przewraca jak spogląda na ten cyrk z góry.
    Podejrzewam, że mieszkańcy bardzo chętnie poznaliby szczegóły tej dokumentacji, która była wtedy opracowana a związana z Domen Kultury. Kiedyś na tej stronie była wizualizacja Parku Baba. Może jakieś fajne wizualizacje tam są.
    Prośba do redakcji. Uświadomcie nam mieszkańcom jak mógłby wyglądać dom kultury gdyby tylko burmistrz nie zachowywał się jak niezdecydowana panna, która raz chce tego a drugi raz co innego. Ciekawe, czy jak budował dom to też na lewo i prawo wydawał pieniądze na kolejne projekty?
    Chyba wolnym mediom burmistrz, który jest ich gorącym zwolennikiem udostępni stosowne materiały. Przecież to nie z jego prywatnej kieszeni było to finansowane a z naszych wspólnych pieniędzy. Jeśli będzie miał ktoś w urzędzie z tym problemem to proszę o tym pisać. Patologię trzeba piętnować i dusić w zarodku. Choć czy w tym przypadku tej gminy można mówić o zarodku patologi? Toż to potężny pożar lasu.
    Tak na koniec. Nie ma na nic pieniędzy a urzędnicy sobie wymyślają pożyczkę czyli kolejny Kredyt na urząd?
    Taczki i wyjazd z nimi. Może do Mogilna skąd pochodzi znaczną część kierownictwa urzędu, która tak optuje za tym bezsensownym wydatkiem. Bynajmniej jeżdżą na blachach CMG. A wiecie co oznacza ten skrót? Całe Miasto G…Jeden niczym dinozaur, który osiadł na stałe. Niedługo trzeba będzie odrębny rozdział w historii Trzemeszna o nim napisać. Drugi to fantasta, który potrafi wszystkim wszystko obiecywać.

  2. ajjjj kilka juz pomyslow pana szanownego burmistrza spalilo na panewce sceptyczny jestem jak slysze ze m akolejny pomysl – tym razem kto ten pomysl panu podsunal ???

  3. Nic sie w tej kwestii nie zmieni. Sport to elektorat, kultura niestety, bardzo nieliczny. Radni zazwyczaj kulturę popierają, szkoda tylko, że w dyskusjach, a nie w głosowaniach

    • No tak. Głupszym społeczeństwem łatwiej się rządzi. Sport to oczywiście zdrowie,, ale jak pokazuje przykład Mariki Popowicz to nie drogie boiska i hale sportowe są źródłem sukcesu. Źródłem sukcesu jest ciężka praca niezależnie od warunków.

      • Oczywiście Marice gratulujemy już samego zakwalifikowania się i życzymy powrotu z medalami (najlepiej złotymi). Zgadzamy się, że głupim społeczeństwem łatwiej się rządzi. Ale nie zgadzamy się, że sport to zdrowie bo z jednej strony można być zdrowym nie uprawiając sportu a z drugiej można być chorym nawet uprawiając sport a nawet stracić zdrowie w wyniku uprawiania sportu np. Gollob.
        Zgadzamy się że to nie drogie boiska i hale sportowe są źródłem sukcesu lecz ciężka praca. Filmowy fikcyjny bohater Rocky Balboa zamiast worka treningowego używał tuszy zabitej świni, rąbał drzewo,biegał w śniegu dzwigał bale drewniane i nie potrzebował lśniących hantelek i drążków z atestem. Ale właśnie w taki podobny sposób trenowała cała rzesza polskich sportowców, również olipijczyków w czasach PRL. Natomiast nie zgadzamy się że Marika nie korzystała z owych drogich boisk i hal bo bardzo szybko przeniosła się do Bydgoszczy gdzie niewątpliwie istnieją znacznie lepsze warunki do treningu włączając w to trenerów. I to właśnie tym warunkom zawdzięcza swój sukces. I oczywiście nie negujemy tu ciężkiej pracy jaką musiała w to włożyć ale można z całą pewnością stwierdzić że przy całym swoim wrodzonym potencjale nie osiągnęłą by tego wszystkiego trenując w Trzemesznie.

    • I znow osir, stadion to co? To wstyd aby bieżnia byla z żużla czy w trzemesznie mamy klub żużlowy,p.kowalczyk malo jest jeszcze zakupów na hali radni i komisja rewizyjna,przyjrzyjcie sie tym wszystkim zakupom i w jaki sposob zakupuje ten sprzęt używany i czy jest taka potrzeba najważniejsza,p.Nitka ty też to akceptujesz? To wszystko cala ta gospodarka i gospodarz tej gminy…..

  4. Dla radnego Pawlaka każdy jeden budynek jest w złym stanie, gdyż jego firma chętnie podjęłaby się ich remontu. A jeszcze chętniej podjęła by się budowy nowego budynku urzędu. I dlatego właśnie przez taki pryzmat trzeba patrzeć na wypowiedzi tego pana!
    Po drugie: budynek nie jest w żadnym złym stanie. Do chwili gdy służył jako szkoła był w dobrym stanie i nie zagrażał życiu uczniów i nauczycieli a nagle krótko po likwidacji szkoły jego stan się zmienił?
    Po trzecie: Budynek jest w dostatecznie dobrym stanie by w każdej chwili mógł być zagospodarowany np. chociażby na mieszkania czy urząd. I to bez zbędnych modrenizacji, remontów czy ocieplania. Oczywiście był budowany jako szkoła więc przerobienie go na mieszkania z łazienkami, kuchniami i pokojami może być mało możliwe do wykonania. Chyba że kupiłby go jakiś bogacz na dom wyłącznie dla swojej rodziny.
    Po czwarte: 70 tyś już wyrzucono w błoto. Teraz kolej na 50 tyś?
    Po piąte: ile lat już budynek stoi pusty? A wszyscy rządzący powinni wiedzieć, że im dłużej stoi pusty tym bardziej popada w ruinę. W koncu zostaną wybite w nim szyby, ogrodzenie zostanie powyrywane, ściany pomalowane i ogólnie zostanie zdewastowany do tego stopnia, że trzeba będzie go wyburzyć.
    Po szóste: Brak decyzjii to także decyzja – decyzja skazująca budynek na zdewastowanie. Czy jest możliwe aby kolejne rady przez kolejne kadencję nie potrafiły rozwiązać problemu? Czy zaniechania w tej kwesti są działaniem celowym, czy może radnym tylko brak ikry? A pamiętajcie, że obecnie stawanie przed sądem i ponoszenie odpowiedzialności karnej za zaniechania staje się coraz popularniejsze.
    Po siódme: jeśli bycie radnym przekracza wasze możliwości intelekyualne (zwłaszcza tych, którzy zasiadają w radzie po raz kolejny) to po prostu zrezygnujcie. Zrezygnujcie dla dobra wszystkich. Bo dobro całej gminy jest ważniejsze od waszej comiesięcznej diety zasilającej wasze konta!

    • Pożyczka na urząd? Naprawdę radni na coś takiego chcą się godzić?
      W Mogilnie Duszynski potrafił z magazynu GS zrobić coś fajnego dla ludzi kultury. Zrobił też porządną bibliotekę po sali sokoła. A w Trzemesznie biblioteka i dom Kultury zatrzymały się pod względem infrastruktury na latach 70 tych XX wieku.

    • Anonimie trafiles w sedno ten budynek nie jest w tak zlym stanie ze trzeba sprzedawac tylko ludzi madrze myslacych i remontowac a nie czekac nastepne lata az naprawde bedzie gowno warte taki wielki i piekny budynek wsamym wjezdzie do Trzemeszna sprzedawac tylko glupi sprzedaje

  5. Całkiem niedawno pisano na tym portalu o tym, że gmina ma płacić PKP za najem powierzchni pod Muzeum.
    To taki budynek się marnuje a gmina ma płacić PKP?
    Bogata gmina. Tylko dlaczego na nic nie ma. Dziury w drogach. Chodnik pozapadane jak ten w kierunku Rudek.

    • Nie tylko chodniki mowia za siebie przejechac sie po Gminie jak znaki drogowe pozarastane ze nic nie widac oswietlenie w kierunku miat mowia do zyczenia zaarastaja komu one oswietlaja galezia ktore zwisaja drzewa w miescie nie poobcinane takie ladne kule rosly i co z nimi zrobili dosiegaja juz do drutow ach ta gospodarka w tym Trzemesznie nie ma gospodarza czas na zmiany drodzy radni jestem za a moze przeciw

  6. Idąc tym tokiem rozumowania Pawlak jako radny nie powinien odzywać się na temat żadnej inwestycji w gminie, żeby mu ktoś nie zarzucił , że chce być wykonawcą. Uważąm, że akurat on i Nitka mieli zupełną rację. Remont starych ruder nigdy nie był opłacalny. A nie oszukujmy się, każdy dom, mieszkalny również, nieuzytkowany niszczeje. Jestem jak najbardziej za sprzedażą, oby tylko ktoś to kupił. Dziwię sie tylko radnym, że tak lekką ręka sprzedają lokale przynoszące gminie wymierne efekty, a mają opory, żeby sie pozbyc balastu.

    • Ale ktoś przytuli fajną sumkę przy tym tym remoncie. Oj tam można tworzyć kosztów, których wykonawca nigdy nie poniesie. Kreatywny kosztorysant uwzględni wiele ciekawych rzeczy.

    • A kto doprowadzil budynek do takiego stanu Koalicja Obywatelska wszystko sprzedaje co mozemy sie spodziewac kadencja tuz tuz trzeba wszystko sprzedac co sie da i kupic alumnat tez byl i jest w gorszym stanie niz zawodowka i sie pchali z motyka na slonce chcieli przejac co tam wlasciwie dziala jakies dopowiedzceie sami…

      • Przypominam Tobie, że budynek na Mickiewicza sprzedał gminie Trzemeszno powiat gnieźnieński pod rządami PiS i PSL.

        • No i dobrze ze kupili to teraz brac sie za remont Trzemeszno to w takim razie Trzemeszno nie mialo nic swojego ze nawet to co zajmuja jest prywatne rozumowac „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„`

  7. Panie Nitka,i inni radni obudźcie się docholery bo to co serwuje burmistrz to tylko on w swoim stylu,gmina zadłużona,czy najważniejszy jest teraz urząd,ile pieniedzy wpakowano w jego remont w ostatnich latach,czy to jest priorytetem,czy skoro wydano 70.000 na adaptacje pod dom kultury i bibliotekę to właśnie nie złożyć wniosku o dofinasowanie zamiast zadania ul.Jaśminowej,przecież jak tak można podchodzić do wydatkowania kolejnych pieniedzy na kolejny pomysł,gdzie tutaj racjonalne podejście!!

    • Gospodarzu, jak napisano w artykule powyżej, Gmina w 2016 r. próbowała zagospodarować zabytkowy budynek przy ulicy Mickiewicza 33 na potrzeby prowadzenia Domu kultury o powierzchni ok. 579 m2, na Bibliotekę przeznaczając ok. 283 m2 i Muzeum Regionalne któremu mentalnie „wygospodarowano” ok. 142 m2 na piętrze w skosie. Przygotowywanego za 70.000 zł projektu nie konsultowano ze wszystkimi podmiotami tam przewidzianymi do ulokowania. Koszt Centrum Kultury wyliczono na ok. 2,7 mln złotych.

      • Jakie zatem były ( są) Pańskie oczekiwania? 142 metrów to mało zważywszy na to, ze cały budynek jaj Pan podaje miał mieć charakter budynku o charakterze szeroko rozumianej kultury? Już widzę te tłumy w tym muzeum. Naprawdę trzeba bedzuet rondo wybudować aby ruch upłynnic.
        Ostatnio można było tu wyczytać, że w przypadku lokalizacji muzeum w murach odnowionego dworca też Pan był pominięty. A ja widziałem Pana na zdjęciach w prasie lokalnej jak stoi Pan i bierze udział w wizji lokalnej z dyrektorem muzeum w Chabsku. Jak to zatem jest z tym pomijaniem? moze po prostu postrzega Pan słowo konsultacje jako jednostronne narzucanie swojego pomysłu w celu kreowania czego to się nie zrobiło?
        Już nie mogę doczekać się konkursu na dyrektora muzeum. Oby tylko wygrał ktoś, kto potrafi zarządzać taka instytucja.
        Chyba zgodzi się Pan, że dyrektorem powinna zostać osoba wybrana w jawnym konkursie?

        • W imieniu swoim, Członków Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Historycznych w Trzemesznie stanowisko prawnego opiekuna Muzeum wyrażone Uchwałą Walnego Zebrania, osób wspierających oddolną inicjatywę tworzenia Muzeum Regionalnego w Trzemesznie i oczekujących na placówkę licznych ofiarodawców – Nic o nas, bez nas. Tak rozumiemy konsultacje i staramy się inicjować rozmowy o potrzebie Muzeum.
          PKP – zgłosiłem uwagi, gdyby projektowano zlokalizować tam Muzeum. W tym celu, czyli potencjalnym wykorzystaniu obiektu na Muzeum, zaproszono dyrektora Muzeum w Chabsku. Także zgłosił swoje uwagi.
          Od tego czasu przypadkowe wieści, głównie z mediów. Co dalej? Właśnie tego ja i wymienieni wyżej nadal chcielibyśmy się dowiedzieć.

          • Co ma być projektowane w pomieszczeniach, które PKP chce wynająć i czerpać z tego zyski? Ściany, sufit, podłoga i instalacje w ścianach wod kan i elektryka. Pierwsze słyszę te aby w PKP zajmowali się projektowaniem muzeum. Jeszcze remont nie skończony a Pan już ma problem. Projekt pomieszczeń dworca PKP jest na pewno dostępny w PKP a jak nie to do budowlańców podejść i na pewno mają. W końcu wg czegoś muszą budować.
            Zainteresował się Pan od tego czasu jak wygląda kwestia potencjalnych pomieszczeń, które można przeznaczyć pod muzeum? PKP z pewnością by to Panu udostępniło. Nie wiem z jakiego powodu miałoby tego nie zrobić. Oni kierują się zdrowym podejściem do sprawy. Ich interesuje aby jak najwięcej zarobić na najmie. W przeciwieństwie do gminy obecne władze gminy nie pozbywają się nieruchomości, które mogą zarobić, jak nie teraz to w przyszłości. Nie kierują się jakimiś dziwnymi kryteriami typu kto kogo zaprosił czy nie zaprosił na konsultacje. Kto pierwszy napisał do kogoś pismo.
            Te górnolotne hasła nic o nas bez nas to dobre na takie pompatyczne opowieści dziwnej treści. Liczą się realne efekty a nie tworzenie wrażenia, że jest się kimś ważnym.

      • Co to na gmine 2/7 mln ile placimy za wode ile za scieki gdzie te pieniadze ida za granice czy co to sa ogromne sumy

        • Widzę, że akurat jesteś słabo zorientowany w temacie. Kolej nie ma absolutnie chętnych na wynajmowanie tych powierzchni. Gdyby tak było, juz dawno mieliby podpisane umowy. To im, PKP zależy, żeby ktokolwiek wynajął. Nawet są w stanie zaadaptować pomieszczenia pod oczekiwania najemcy. Tak więc pomysł tworzenia tam muzeum sam w sobie głupi nie jest. Trzeba jednak negocjować. A to już rola gminy. Negocjatorów Ci u nas dostatek.

      • Panie doktorze ,co za zmiana frontu,czyżby etacik w gminie i jest już inne zdanie,bo o ile pamiętamy to jeszcze nie tak dawno……… , oj .oj

    • Można. Uwierz jakby ktoś się postarał a to nie jest trudne to można byłoby znaleźć w urzędzie mnóstwo takich przypadków, gdzie powstała za, publiczne pieniądze dokumentacja i nie zostało zrealizowane zamierzenie.

  8. Dla tego burmistrza wszystko jest za trudne,stacja wodociagowa w trzemżalu- przecież glośno zapowiadał że uda się uzyskac z programu po pogerowskiego,jaki jest wynik tego naboru,znów gmina nie otrzymala dofinansowania?panie redaktorze uzyskaj informację w tym temacie i napisz jaki jest wynik , burmistrzu weź się rzeczywiście za konkrety a nie jak zwykle ,kierownictwo go przekonalo a później jak coś nie wyjdzie to będzie tak jak hotelik w jastrzębowie i tak na okrąglo

    • No właśnie. Wygodna metoda. Doradcy mi doradzili. A jaka decyzję podjął samodzielnie bez potrzeby doradzania się.

    • Chcieli jeździć po plecach ludzi z PGR-u pozyskując środki na inny cel.
      Wnioskować na wioski popegerowskie, gmina prawie cała usiana była PGR-ami, fantazja ich przerosła. Mała skuteczność w pisaniu projektów, to towarzystwo może na koszt gminy pójdzie się douczyć/ ale na ten dział nie ma środków/.
      To co się dzieje to już nie jest śmieszne.

  9. A co z gruntem obok parku, który kiedyś był boiskiem treningowym min. dla Zjednoczonych? Kto jest właścicielem? Żal patrzeć jak porasta i niszczeje.

    • Oosir ma więcej kosiarek od remondisu. Proponuję dokupić jeszcze jedną specjalnie do tego boiska.

      • Kosiarek u nas dostatek a wynajmuja prywaciarza do koszenia poboczy i trawnikow po co w remondisie kosiarki chyba ze nie maja pojecia o koszeniu to spoko

    • Zapytać p kowalczyka,on wie jak doradzić burmistrzowi,zresztą jak powiedział sam burmistrz i ten kierownik ma wolną rękę,wie co ztym można zrobić,prawdziwy menadżer

  10. Rzeczywiście, kulturalnie odstajemy wyraźnie od sąsiednich miast i miasteczek. A warunki są lub, przy odrobinie kasy, mogłyby być.

  11. Sprzedac budynek i co nowemu nabywcy bedzie sie oplacalo wyremontowac a wam sie nie chce jak wy radni podchodzicie do naszych zasobow Trzemeszenskich ten budynek tylko wytremontowac i te wszystkie urzedy porozsiewane po calym Trzemesznie zrobic w jednym miejscu pan Pawlak wyremontuje i moze z upustem a nie sprzedawac najlepiej ten caly urzad zlikwidowac i dac pod rzadzenie Gnieznu lub Witkowo chetnie to wszystko wezma i pokarza jak sie remontuje budynki taki budynek tulu letni co pani Pilichowska dbala trzeba bylo ogrzewac zaraz jak szkole zlikwidowali doprowadziliscie do ruiny a teraz nie ma co myslec o sporze rece zakasac i remontowac

  12. Następny znawca. Byłeś tam? Widziałeś jak to wygląda? Radni tam byli i ci co się znają od razu stwierdzili, że to kolos na glinianych nogach. Z którego roku jest ten budynek? Z jakich materiałów jest wykonana konstrukcja? Z żelbetu czy z trzciny i desek zatopionych w pecy? Jeśli wiesz co to w ogóle jest peca.
    Jak wygląda zabezpieczenie fundamentów i całego budynku przed wilgocią?
    To ma być budynek, który ma służyć przez dekady a nie tylko na pokaz z zewnątrz co by ludzi mogli oko nacieszyć i powiedzieć jaki to dobry gospodarz tu rządzi.
    Dobry gospodarz zaczyna od solidnych fundamentowych i porządnej konstrukcji a nie od dachu i elewacji. W tej gminie to budują ronda aby było ładnie. Remontuje się budynki za grube miliony aby było ładnie. Funkcjonalność i żywotność to obce parametry dla urzędników i pseudo fachowców. Oby więcej takich głosów jak radnego Pawlaka.
    Mariana nie będzie ale ktoś inny się tymi walkami zainteresuje. Przyjdzie taki dzień, że co niektórzy wylądują za brama podobnego zakładu jak ten, którego brama jest widoczna po lewej stronie zdjęcia. Po Nowaku będą następni. Jest to tylko kwestia czasu.

    • Na pierwszym miejscu nalezy doprowadzic do nalezytej kanalizacji , woda, gaz, w tej Gminie jezeli stac na wiecej a szkola mogla istniec do dzisiaj gdzie sa Ci exsperci co polikwidowali szkoly i teraz utrzymuja budynki i chca inwestowac w te obiekty czy szkola to nie byla kultura

  13. Zero oszczednosci jeszcze do tego teraz szukaja na wysypisko smieci w Swietym chetnego do pracy na umowe zlecenie 3 razy w tygodniu po 2 godz przeciez jest zatrudniny pracownik gospodarczy nie mozetego ogarnac przeciez nie wyrabia tyle godzin na pelen etat wlodarze troche wlaczyc myslenie i tak jest ze wszystkim tu potrzeba madrego do rzadzenia i maja byc pieniazki na to czy na tamto wlacz myslenie i rzadzenie

  14. Nie trzeba być jasnowidzem. Mimo, że na wszystko barkuje, na wykup ziemi dla Osiru na pewno kasa sie znajdzie. W ramach wolnej ręki…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj