Dzisiaj kolejna porcja historii naszego miasta. Tym razem chcemy przybliżyć etapy budowy przychodni lekarskiej. Jest to możliwe dzięki fotografiom Stefana Majewskiego. Pisaliśmy o nim |TUTAJ|.
Jego zdjęcia mają trudne do przecenienia walory kronikarskie. Wiele z nich ma na odwrocie zapisane daty wykonania, co znacznie ułatwia umiejscowienie w czasie ważnych dla Trzemeszna wydarzeń.
Na pierwszych z prezentowanych dzisiaj prac widać uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Na jednej z fotografii można nawet odczytać fragment tekstu – „Działo się w mieście Trzemesznie dnia 19 lipca 1969 roku w okresie uroczystych obchodów 25 lecia P.R.L. kiedy I Sekretarzem Komitetu Centralnego PZPR był Władysław Gomułka, przewodniczącym Rady Państwa […] Spychalski, Prezesem Rady Ministrów Józef Cyrankiewicz…”.
Wielu starszych Czytelników rozpozna z pewnością niektórych uczestników tego wydarzenia, a w szczególności osobę wmurowującą akt erekcyjny. To Ludmiła Halka, wieloletnia lekarka pediatra pracująca w trzemeszeńskim ośrodku zdrowia. (ur. 1905 zm. 1983).
Na następnych zdjęciach widzimy kolejne etapy budowy. Na jednym z nich gotowy obiekt z nieuporządkowanym jeszcze wokół terenem. Według zapisku na odwrocie jest to widok z marca 1972 roku.
Dla porównania zamieszczamy dwa inne zdjęcia. Jedno z nich to aktualny widok budynku, drugie – nieco wcześniejsze – tuż przed rozpoczęciem adaptacji obiektu na potrzeby Domu „Senior +”.
Widać dawna porodówkę. Tam przyszłam na świat 😍😍😍
Na zdjęciu nr 3 w tle jeszcze kościół ewangelicki. Dziękuję za przypomnienie tego faktu historii miasta a przede wszystkim autorowi zdjęć.Czekam na kolejne.
A była taka dobra przychodnia. Dzieci oddzielnie z dorosłymi. Większa poczekalnia, a nie taka klitka jak teraz.
Tak też wiele osób tak samo myśli, była ale zlikwidowali tak jak szkoły ciężko zbudować ale łatwo zlikwidować
Jak wybraliśmy tak mamy.Czy Trzemeszno kiedyś zmadrzeje ?
A jaki wpływ miały władze gminy na to że lekarz wynajmujący budynek przychodzi postanowił wybudować swoją własną przychodnie? Nie zganiajcie wszystkiego na burmistrza i radnych bo jacy są tacy są ale nie wszystko od nich zależy. No chyba że radni mieli podjąć uchwałę że gmina nie będzie pobierać opłat za dzierżawę budynku przychodni.
A co do cholery zrobił ten mały człowieczek zwany ,,burmistrzem,, aby lekarzy specjalistów zachęcić do pracy w Trzemesznie ? Co takiego zrobili ,,radni,, aby dostęp do lekarzy specjalistów nie wymagał upierdliwych wycieczek po innych gminach ? Czy padła jakaś propozycja czy wszystko co istotne nie ma znaczenia i jest załatwiane cichaczem w czterech ścianach bez społecznych konsultacji lekceważąc chorych ! A może w modzie stało się pokazywanie środkowego palca oczekującym na fachowe i ukierunkowane leczenie ? Dlaczego w soboty i niedziele nie ma lekarza dyżurnego a jedynie w nagłych przypadkach trzeba polegać na panów od zakładania gorsetów i usztywniania zwichniętych kończyn !!! ŻENADA !!!
Szybciej rozwalili niż zbudowali ot MADE IN POLAND
To właściwie kiedy oddano użytku w 67 roku tam się urodziłem
To wina rządu który sprywatyzowali wszystko wokół. Państwu się nie opłaca z niczym, A prywatnym firmom zawsze się opłacało. Nie trzeba być wybitnie uczonym że prywatne firmy okradają wszystkich wokół. Po rozbiciu komuny nagle milionerzy wyrastali jak grzyby po deszczu. Kto miał dobre stanowisko i uklady w tamtych czasach to dziś jest ustawiony. Daleko szukać nie trzeba w naszej gminie dziala się podobnie gdy tylko upadł Izopol.
Niestety w 67 r działała stara porodówka w dzisiejszym Urzędzie Miasta przy ulicy Dąbrowskiego.Ja tam urodziłam pierwszego syna w 1969 r. Nowa przychodnia została oddana do użytku w 1972.Akt erekcyjny pod jej budowę został wmurowany 19 LIPCA 1969.
Wspaniała inicjatywa portalu. Wielu trzemesznian stara się ocalić zdjęcia dawnego Trzemeszna od zapomnienia. Drogi obrano różne. Ta należy do jednej z lepszych, gdyż mamy ułatwiony dostęp do unikatowych ujęć. Wspaniale jest także przeczytać merytoryczny komentarz, jak powyżej zamieszczony wpis p. Zdzisławy Majewskiej. Zachęcam tym samym odwiedzających stronę do opisywania zdjęć i poszerzania nam wiedzy o Małej Ojczyźnie.