Strona główna Polityka Kiedy wybory w sołectwach i osiedlach?

Kiedy wybory w sołectwach i osiedlach?

3516
25

W kwietniu minie czteroletnia kadencja sołtysów i rad sołeckich, jak rownież przewodniczących i zarządów osiedli. Wszystko wskazuje na to, że organy jednostek pomocniczych gminy będą urzędować co najmniej o rok, a może i półtora roku dłużej.

Okres ich kadencji unormowany jest w statutach sołectw i osiedli. W naszej gminie przyjęto przed laty zapisy, które mówią, że kadencja trwa 4 lata, a wybory odbywają się najpóźniej pół roku po wyborach samorządowych. Po wyborach, które zazwyczaj odbywały się jesienią, wiosną zarządzano wybory w sołectwach i osiedlach.

Sytuację skomplikowały jednak zmiany w przepisach. W 2018 roku wydłużono kadencję organów gminy do 5 lat, niedawno przesunięto też wybory na przyszły rok. W ten sposób burmistrz i Rada Miejska będą urzędować pięć i pół roku.

Co w takim razie z wyborami sołtysów? Okazuje się, że wygląda to różnie w różnych gminach. Wynika to z faktu, iż długość kadencji jednostek pomocniczych nie jest uregulowana ustawowo, a decydują o tym statuty poszczególnych sołectw uchwalane przez rady gmin. Zaznaczyć należy, że nie ma żadnego przepisu, który nakazywałby uzależniać kadencję jednostek pomocniczych od kadencji organów gminy. Można spotkać nawet opinie prawników, które wręcz nie zalecają takich rozwiązań. Stąd różnice w różnych samorządach.

Problemu nie miało np. Mogilno. Tam już wcześniej zapisano, że wybory w sołectwach i osiedlach odbywają się 3 miesiące po wyborach samorządowych. Nie określono natomiast długości kadencji. W tej sytuacji radni nie musieli niczego zmieniać. W Trzemesznie, podobnie jak w Witkowie czy Strzelnie, kadencje były określone na 4 lata. Mimo to, w każdej z tych gmin postąpiono inaczej.

Jak nam powiedział wiceburmistrz Strzelna Piotr Lesnau, tamtejsze władze samorządowe nie widziały podstaw do zmian i wybory w tej gminie już się rozpoczęły. W Witkowie i Trzemesznie postanowiono dostosować długość kadencji do wyborów samorządowych. Z tą różnicą, że w Witkowie odpowiednie uchwały przyjęto już w 2019 roku. U nas dopiero jest to planowane.

Pytał o to na styczniowej sesji radny Piotr Kołodziejczak. Burmistrz Krzysztof Dereziński stwierdził, iż chce, aby przedłużyć kadencję jednostek pomocniczych. „Dobrze by było abyśmy razem zaczynali i razem kończyli” – oświadczył burmistrz. Przyznał jednak, że inne samorządy zrobiły to wcześniej, „a nam ta sprawa trochę umknęła”.

Nowe statuty są opracowywane. Jak się dowiedzieliśmy, w pierwszej kolejności należy uchwalić statut nowego sołectwa Płaczkowo, które nie posiada go w ogóle. Nie ma więc podstawy prawnej do wyborów w tym sołectwie. Pilne wydaje się jednak również załatwienie tych spraw w pozostałych jednostkach pomocniczych, w których kadencja władz mija w kwietniu.

Statut każdego z sołectw i osiedli przyjmuje uchwałą Rada Miejska. Wcześniej jednak wymagane jest przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji społecznych. Czasu nie zostało więc zbyt wiele.

Temat kadencyjności organów jednostek pomocniczych wywołał dyskusję w całym kraju. Zainteresowanym polecamy jeden z artykułów opublikowanych na portalu Witryna Wiejska. Dostępny jest |TUTAJ|.

25 KOMENTARZE

 1. Wniosek jest prosty. Kadencja sołtysów kończy się po 4 latach od wyboru. Teraz chcecie ręcznie zmieniać kandencje sołtysów poprzez zmianę w statutach. Wyróżniony ostatnio szef sołtysów chyba potwierdzi, że zmiana statutu wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych. Zamiast wyboru nowych sołtysów będziecie organizować konsultacje, które mają w całkowicie niedemokratyczny sposób wydłużyć kadencje sołtysów? Kto w tej gminie rządzi? Ta sprawa będzie miała swój ciąg dalszy. Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa.

 2. cytat ” „a nam ta sprawa trochę umknęła”.

  – panie burmiSZCZU mam wrazenie ze od ostatniego spotkania pan z radiowozem policji cos czesto nam rozne sprawy umykają

 3. Półtora roku dłużej to 18 dodatkowych diet. Kto by nie chciał. W końcu wybór na następną kadencję nigdy nie jest pewny. Oczywiście, jak pokazuje przykład Strzelna nie trzeba było tego robić. No ale kto się u nas narazi sołtysom? Najważniejsze że namy sztandar i odznaczenia. Statuty są mniej ważne.

 4. Pytanie – czy sprzedalibyscie mi mieszkanie w cenie 3 miesiecznego czynszy najmu ?

  bo tak PIS sprzedal Lotos Saudyjnczykom niespełna 500 mln do w kwartał ta rafineria zarobila wiecej wiec juz sie zwrocila powoli

  zytamy na stronei lotosu „LOTOS wykazała 1,89 mld zł zysku operacyjnego, tzw. oczyszczona EBITDA LIFO wyniosła 1,33 mld zł, natomiast skonsolidowany zysk netto osiągnął poziom 1,22 mld zł.”

  jak ktos by chcial sprzedawac mieszkania w trzemesznie zacene 3 miesiecznego czynszy to kupie chetnie – taaa wasz majatek poniekad za tyle poszedl do Saudyjczyka

 5. Uważam, że kadencja i DIETA sołtysa powinna być odpowiednia do jego pracowitości i zaangażowania. Czyli tylko pani Mądra z tej elity obiboków się nadaje żeby DIETĘ pobierać.
  Ponad 600 złotych miesięcznie ma każdy sołtys. Ludzie, to jest jakiś ABSURD!!!!!

 6. „Burmistrz Krzysztof Dereziński stwierdził, iż chce, aby przedłużyć kadencję jednostek pomocniczych.”
  Demokracja w wydaniu czemeszeńskim… To burmistrz decyduje o tym jak długo urzęduje wybrany przez mieszkańców sołtys? Myślałem, że nic mnie nie zaskoczy. Jakże się myliłem.

 7. Karol Był tak uczciwym i prawym człowiekiem ze nawet Ustawa i paragrafy maja nam o tym PRZYPOMINAC !

  • Co powiesz o postawie burmistrza i jego urzędników w sprawie próby niedemokratycznego wydłużenia kadencji sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli? O tym jest dyskusja a nie o tym co sądzisz w innych sprawach. Nie lękaj się zabrać głos w naszej, lokalnej sprawie!

    • Doczytaj. Pis wydłużył kadencję burmistrzom i radom a nie sołtysom. Jak byś czytał uwaznie to byś zauważył, że Strzelno niczego nie zmieniło, wybieraja i nie maja problemu.

     • Zawsze trzeba znaleźć winnego swojej nieudolności. Kto jest winny tego, że od 22 listopada 2022 dnia, w którym Prezydent podpisał ustawę o przedłużeniu kadencji samorządów burmistrz nie przeprowadził konsultacji społecznych w sprawie zmian w statutach? PiS? Burmistrz jest z PiS?

   • Panie Karola pan z Czemeszna nie znasz ? Lecha tez nie znasz ? nazwiska nie napisalem a pan juz wymyslasz o kogo chodzi ! panie za dyche lokalny

 8. Panie Czytelniku. Chyba sie nie zrozumieliśmy. Napisałem tylko, że nie ma konieczności wydłuzania kadencji sołtysom. Niczego o PiSie nie pisałem. A po drugie, czy tak trudno zauważyć , ze tu chodzi o coś innego. ? Za rok wybory, ci sołtysi to sprawdzeni ludzie burmistrza. Bedą potrzebni. Niektórym radnym też. Wiec co szkodzi zafundować im 18 kolejnych diet?

 9. I ktoś mi powie, że to jest normalnie funkcjonująca gmina gdzie burmistrzowi i jego niezliczonej liczbie urzędników umknęła kwestia wyborów. Ciekawe, że podwyżki pensji i diet im nie umknęły. Kto wybiera takich ludzi na tak ważne stanowiska? Nie wstyd wam mieć takie władze? Ta gmina to pośmiewisko na skalę powiatu i województwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj