Strona główna Kultura Jubileusz Izby Pamięci Jana Kilińskiego

Jubileusz Izby Pamięci Jana Kilińskiego

1702
32

Trzydzieści lat temu – 28 lutego 1988 roku otwarto uroczyście Izbę Pamięci Jana Kilińskiego. Powstała ona w warsztacie szewskim Henryka Bisikiewicza – wielkiego społecznika, a zarazem pomysłodawcy upamiętnienia najsłynniejszego z polskich szewców.

Początkowo zgromadzone pamiątki eksponowane były w pomieszczeniach czynnego warsztatu. Z czasem – gdy pomieszczenia warsztatowe przeniesiono do nowego budynku – izba zyskała swoje odzielne miejsce. Po śmierci założyciela izby w 1990 roku, obowiązki kustosza przejął jego syn Wojciech.

Trzeba przyznać, że czyni to z nie mniejszą – żeby nie powiedzieć szewską – pasją. Można go zobaczyć w stroju słynnego pułkownika przy różnych okazjach, między innymi na mecie półmaratonu im. Jana Kilińskiego, gdzie wita i gratuluje kończącym bieg. Gromadzi też kopie pomników Kilińskiego z różnych miejsc.

Co ważne – koszty działalności pokrywa całkowicie ze swoich środków. Jego małe muzeum nie jest w żaden sposób dofinansowywane ze środków publicznych. Szacuje się, że w okresie działalności izbę odwiedziło około 10000 osób ze 100 miast w Polsce i 13 państw położonych na 5 kontynentach.

W czwartek odbyły się uroczystości poświęcone trzydziestoleciu izby. Organizatorami byli kustosz izby Wojciech Bisikiewicz oraz Gminny Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Do południa izbę odwiedzały grupy dzieci i młodzieży z trzemeszeńskich szkół.

Złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Kilińskiego oraz na grobie Henryka Bisikiewicza. O godzinie 12:00 w trzemeszeńskiej bazylice odprawiona została msza święta w intencji założyciela i twórców izby.

Główny punkt uroczystości miał miejsce w sali Środowiskowego Domu Samopomocy. Odbyło się tam posiedzenie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk I Męczeństwa. Po wprowadzeniu w tematykę obrad przez przewodniczącego komitetu Dariusza Jankowskiego, wysłuchano wspomnienia o założycielu izby. Przedstawił je jego przyjaciel Jerzy Długosz.

Po nim wykład na temat historii izby wygłosił Andrzej Leśniewski – prezes Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Historycznych.

32 KOMENTARZE

 1. Uroczystość ważna, godna większego zainteresowania Trzemesznian. To przecież świadczy o naszym lokalnym patriotyźmie.
  Pozdrawiam pana Wojciecha Bisikiewicza.

 2. To żałosne,miasto szewca,tak zasłużonego człowieka w historii naszej społeczności a tutaj garstka tylko ludzi przy pomniku Jana Kilińskiego,gdzie jest władza lokalna przy pomniku.Panie Peno- przewodniczący rady dlaczego ciebie nie bylo w tym czasie?Nie pasowalo? nie wiedzialeś? czy może inne okoliczności już wyborcze,może z uwagi na to ze z Panem Danielem Bisikiewiczem nie jest Tobie po drodze-bylo natomiast wygodne wtedy jak chcialeś i się grzałeś aby byc przewodniczacym Rady Miejskiej gdy odwoływano wczesniej Pana Macioła.Jeżeli tak jest to okropne to co prezentujesz p.Peno i to co sie mówi że aspirujesz do kandydata na burmistrza!!!!!!Ludzie otwórzcie oczy co nas czeka w najblizszej przyszłości!!!!!!!!Gdzie jest burmistrz i jego zastepca,czy nie powinno ich tam byc w tym miejscu?

  • Przykro mi że nie byłem na złożeniu kwiatów ale obowiązki zawodowe nie pozwoliły mi na to. Reprezentował Radę Miejską Wiceprzewodniczący p.Daniel Bisikiewicz i Radny p.Mieczysław Chojecki. Dołączyłem do p.Daniela Bisikiewicza i p.Chojeckiego w kościele gdzie była msza w tej intencji i do końca uroczystości która była kontynuowana w Łazarzu brałem udział honorując zresztą p.Wojtka Bisikiewicza i składając mu gratulacje. Pozdrawiam. I proszę mniej złośliwości.

   • Nie ma za co przepraszać pan Peno. .Pan wiceburmistrz nadał rangę imprezie. Widziałem to w mieście. Było smutno na niby uroczyście. Żal mi tylko pana Bisikiewicza, bo na jego plecach co niektórzy chcą zaistnieć.

   • Czy nie zauważacie że jak tylko coś dotyka Pana Peno to juz gwałtownie sie tłumaczy.Zobaczcie potencjalni wyborcy jakie on ma parcie na burmistrza,to porazające,juz chce szybko komisarza wyborczego.Oj Panie Peno to nie ta droga,przyjdzie czas to pokażemy co prezentujesz,oj pokazemy bezlitosnie i cale te ponadpodziałami.!!!!!!

  • no nie powinno ale TO OODZIAŁUJE NA JEGO DECYZJE I JEGO PRACE PRZYKLADOW JEST WIELE REMONDIS, KOMUNALKA, KANCELARIA, WYSYPISKO SMIECI ITD ITD

   ILE DNI L4 WYKORZYSTAL BURMISTRZ BIORAC POD UWAGE 1,2 KADENCJE ?

   JAKAZ TO PRZYCZYNA CHOROBY ?? W…A ?

  • Ludzie !!! Hit sezonu w Trzemesznie! Nie ma nas interesować co robi burmistrz!!!!
   Ktoś też się napił za swoje…??
   I to napisał?
   A może ten ktoś pod wpływem teraz grasuje na drodze?

  • No wiadoma sprawa że pije za swoje ale jak jest pijany to niech nie jezdzi samochodem ,musial zone odebrac żona mogła zamówić taryfę.Ludzie ogarnijcie się nie brońcie pijaków…..

 3. Jaka organizacja taka frekwencja.Dlaczego taka pora uroczystości? Mam wrażenie że Panu Jankowskiemu często nie zależy na tym dla kogo uroczystość,ważne że się odbyła.Szkoda, bo była to okazja żeby przybliżyć i wspomnieć Pana Henryka Bisikiewicza wspaniałego rzemieślnika i społecznika zasłużonego dla naszego miasta.

 4. Dla mniej zorientowanych informuję, że program uroczystości pył ściśle uzgodniony z panem Wojtkiem Bisikiewiczem, z pełnym poszanowaniem należytego uhonorowania założyciela Izby Pamięci Pana Henryka Bisikiewicza. Nie uczestniczyłem w pierwszej części uroczystości, gdyż tego dnia o godz. 11,00 podpisywałem umowę z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego panem Markiem Woźniakiem na dofinansowanie stadionu miejskiego z programu „Szatnia na medal” (odsyłam do relacji w TVP Poznań – sport, godz. 21,30). Także ubolewam nad absencją wielu zaproszonych gości, jest to jednak sprawa niezależna od organizatora.

  • Panie Darku jak juz pan wyszedl z okopów to powie pan kilka słow bo my jako miezkancy mamy prawo wiedziec co sie dzieje z naszym Burmistrzem i jaka jest sytuacja ?
   pracje ? chory jest ? przyniosl L4 ?

   oswiadczenie vice Burmistrz powinien wydac jakies

   Panie Dariuszu czekamy !

  • Szanowny Wiceburmistrzu,

   Ja bym się tak na Pana miejscu nie chełpił relacją w TV, bo jakieś pół roku temu Pana szef też brylował w wojewódzkiej TV, jak to będzie pięknie przedszkole rozbudowane – przyszło co do czego, wydaliście 50 tysięcy na 7 razy zaniżony projekt i tyle pozostanie rodzicom, dzieciom i dyrekcji przedszkola … I co rodzicom pozostanie w temacie ?

   Będziecie się bić w piersi w tandemie, czy podczas L4 Burmistrza przejmie Pan ten obowiązek samotnie ?

  • Panie Jankowski ale się wysiliłeś z tym wyjaśnieniem tuż po pólnocy.
   Chyba Cię poniosły emocje,skup się na sprawach strategicznych dla tej gminy i ważnych decyzjach nie zaś na nic nie znaczących wyjaśnieniach.Tłumaczenie jak dziecko w przedszkolu.

  • Jako bardziej zorganizowany,pozwolę sobie zauważyć,że nie pamiętał Pan, panie wiceburmistrzu o rocznicy śmierci Jana Kilińskiego w tym roku i w roku poprzednim i w jeszcze dalszych latach poprzednich…

 5. To, że nie było pana zastępcy burmistrza koło pomnika, to pan grzecznie tłumaczy,
  choć to dla pracy Gminy nie ma żadnego znaczenia.To prawie nikogo nie interesuje.
  Ale wiedza o pracy Gminy bez Burmistrza Prawdziwego nam wyborcom jest potrzebna.
  Czekamy na Pana wyjaśnienie. To się nam należy i o to bardzo grzecznie prosimy.

 6. Taka uroczystość to powinno być święto całego miasta. A gdzie Wy tu piszący byliście ? Niech zgadnę- na kanapie z piwkiem przed komputerem.

  • Nie byłem ,bo jak byłem na tego typu „uroczystościach” to się musiałem wstydzić za siebie, że tam jestem. Dumnie oświadczam, że wybrałem kanapę bez piwa i dobry film.

 7. Panie Jankowski,nadchodzi wiosna, jeszcze troszkę i otworzymy okna.Co Pan ma zamiar zrobić z tymi hałaśliwymi, nocnym pielgrzymkami do nocnego sklepu z alkoholem na ul Kopernika? Czy nadal będzie się Pan izolował od tego tematu? Czy jako prezes AA nie ma Pan wiedzy o problemie alkoholowym w Trzemesznie… Czy brak dobrej woli? Na razie mamy przedsmak tego co czeka nas wiosną i latem, mianowicie… Na słynną siłownię pod chmurką, grupa młodzieży przynosi olbrzymią kolumnę głośnikową i urządza okolicznych mieszkańcom kilku godzinne dyskoteki. Przychodząc z pracy, niekoniecznie chcielibyśmy słuchać bardzo głośnej muzyki. Prosimy się tym zająć a nie tylko dbaniem o własny wizerunek. Proszę brać przykład z pana Peno.On już starał się pomóc i kamera jest.

  • Przykład z Pana Peno dajmy sobie spokój,akurat kamera była w planie monitoringu już ujęta, a obiecywanie przez tego Pana wszystko i wszystkiego to my wyciągamy już sobie pogląd co do intencji tej osoby.

   • Panie Jankowski podpisuj się pan pod każdym nickiem nie tylko pod takim co Panu pasuje. Z tego co rozmawiałem z Przewodniczącym Peno to odpowiedź była albo tak albo nie żadnych obiecanek nie było. I jest zawsze w pracy w przeciwieństwie do p.Burmistrza. Oj nie pasuje Wam ten Peno.

   • Panie Jankowski w planie w tej Gminie było wszystko oprócz realizacji mam wymieniać plac św.Wojciecha,park baba, zawodówka i wiele innych i gdyby nie nacisk na kamery to by g… było. Nie ośmieszajcie się w planach było he, he ?

 8. panie vice burmistrzu to za trudne pytania bylu poprzednikow ja mam taki – gdzie znajduje sie izba pamieci kilinskiego ?

  P.S. no na to pytanie to chyba pan sie skusi mozna wygrac głos na wybory !

 9. Uroczystość ważna, godna większego zainteresowania Trzemesznian. To przecież świadczy o naszym lokalnym patriotyźmie.
  Pozdrawiam pana Wojciecha Bisikiewicza
  Panie Burmistrze tylko wspierać takie działania
  Po ojcu Henryku Wojtek ładnie to kultywuje…
  pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i sił w tym działaniu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj